Skleněný vrch

Skleněný vrch https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231371/bmid_skleneny-vrch-EIv-231371.jpg 4 154 45

Petr Machar je úspěšný automobilový závodník. Je zvyklý vítězit a sprohrami si neláme hlavu. To však jen do té chvíle, než si při jednom ze závodů poraní páteř. Tehdy pro něj začíná ten největší závod jeho života, kdy bojuje se smrtí a s myšlenkami na to všechno vzdát. Prochází sanatoriem a rozvodem s manželkou. Domů se vrací na invalidním vozíku a má pocit, že zůstal na světě úplně sám. Ze syrovosti děje až mrazí a někdy se zdá, že nové ráno je vzdálené světelné roky. Pak začne Petr bojovat a postaví se s pomocí berlí znovu na nohy. A pak… pak se posadí opět do závodního auta. Potká novou lásku a znovu ji ztratí. Tehdy se rozhodne rozjet největší závod, i když ne za volantem závodního auta.... celý text

mila2411
31.10.2023 5 z 5

Moje druhé setkání s autorem a: moc a moc se mi to líbilo. Úplně normální, obyčejný, lidský příběh, který postupně chytne a nepustí. Příběh člověka, který to už vzdal, ale pak se pokusí o restart. Celé to dlouho trvá, ale... no, uvidíte sami. Velmi doporučitelné i jako audiokniha, Filip Švarc tomu dává opravdu vše a mě vadilo jen to, že to už končí!

Merlinit
27.08.2023 4 z 5

Dobře se četla.

hana1039
10.08.2023 5 z 5

Audiokniha:
Silný příběh automobilového závodníka,sledujeme ho od ,, prvních krůčků,, po nehodě až po... přestože byl sám invalidní, pomáhal kamarádům jak mohl, ale to,v čem neuměl pomoci,byl sám sobě v lásce, ale i ta si ho nakonec našla...

Johny_H.
09.08.2023 5 z 5

Nečekal jsem že toto téma mě bude bavit. Autor umí opravdu psát cokoliv a pokud se vám líbí jedna knížka tak se nebojím říci že se budou líbit i ostatní i když tématu neholdujete. Nikdy jsem si neuměl představit že něco takového budu číst a přesto nemůžu hodnotit jinak ně 5/5.

StaroČeška
02.08.2023 5 z 5

Když jsem začala ten příběh okamžitě se mi vybavili Nebeští jezdci. Oba příběhy vyprávějí osudy mladých lidí, kterým se v okamžiku velmi změní zdravotní stav a pak postupem času i celý život. Uvědomila jsem si, jak zdravotní postižení a pobyt s lidmi v nemocnicích a rehabilitačních zařízeních lidi zvláštním způsobem sbližuje, což mohu potvrdit svou vlastní nedávnou zkušeností. A taky jak vám nemoc nebo úraz ukáže, že mnoho obyčejných lidských činností jsou najednou problémem, který musíte vyřešit. Tahle životní zkušenost přetřídí lidi kolem vás. Z vašeho života odejdou ti nedůležití a přijdou do něj noví, ti, které teď opravdu potřebujete. Nevím, odkud František Niedl čerpal materiál pro tuto knihu, ale já ji poslouchala se zatajeným dechem a mnohdy se slzami v očích. Skvělé je i to, že příběh je zasazen do 70. let minulého století a krásně popisuje jak komunisti řídili tuto zemi a jak žili obyčejní lidi.

orson
26.06.2022 4 z 5

Příjemný oddechový příběh. Zase jsem si uvědomil, proč mám rád knížky pana Niedla - do svých příběhů přidává střípky historie, které jsou hodně zajímavé.

iceVS
01.05.2022 5 z 5

I když kniha vyšla už před více než třiceti lety, příběh je pořád parádní. Přečetla jsem za jediný den. Všiml si někdo, že k tomu, aby byl děj napínavý a čtivý opravdu není třeba mobilů a internetu, nemluvě o dalších vymoženostech,

Prateri
13.02.2022 4 z 5

Vydejte se na největší životní závod Petra Machara. Stůjte podél této pomyslné trasy závodu člověka, který se rve s osudem. Budete mu fandit, v duchu ho povzbuzovat a přát mu šťastný konec v cílové rovince. Čekají ho pády duševní i fyzické, ale i štěstí a přátelé.
Jen ten provoz elektrárny mi dával zabrat. To jsou věci, které můj mozek nezasáhnou, ale kvůli panu Niedlovi jsem se moc snažila.

Havrnka
31.01.2022 5 z 5

Krásná kniha o odvaze invalidního člověka poprat se s osudem. Knihu jsem již četla po jejím prvním vydání a opět jsem nebyla zklamaná. Doporučuji.

malýčtenář
14.01.2022 5 z 5

Opět pan Niedl nezklamal. Napínavý psychologický příběh mladíka,který se nakonec popere s nepříznivým osudem. Jednou je člověk nahoře, ale rychle může být vše naopak. Velmi dobře čtivý příběh. Doporučuji vřele. Člověk si aspoň uvědomí hodnoty života.

konicekbily
05.10.2021 5 z 5

Skvěle popsaná životní situace, zdánlivě neřešitelná, jednoho poměrně mladého člověka - ještě neměl ani třicet let. A nejenom situace, ale i hledání cest k návratu do života. Mne podobná životní situace nastala po čtyřicátém roce života, nebyl jsem schopen po dlouhé měsíce pohybu, ale našel jsem v sobě sílu i motivaci, jak dál s životem naložit a co udělat. A toto období se podařilo autorovi skvěle vyjádřit - chvílemi se mi zdálo, že líčí i mé životní osudy. Domnívám se, že k napsání musel použít nějaký případ konkrétního, jemu známého, člověka!

orinka3
17.08.2021 1 z 5

Psychologický román. Dnes mu dost škodí dobové reálie a literární kvalita podle mě nic moc. Je to šablonovité, čítankové a dost často jsem si vzpomněla na knížku Když v ráji pršelo. Budovatelské nadšení tu taky nechybí. Takže: čte se dobře, ale čtenáři to moc nedá. Jak už tu někdo napsal, je to překonané.

mira399
10.08.2021 5 z 5

Moc hezký příběh. Obdivuji pana Niedla, že ať uchopí jakékoli téma, vždy je to parádní čtení. O automobilovém závodníkovi bych asi nikdy nečetla, kdyby to nepsal pan Niedl.
Opět mne nezklamal a knížku doporučuji k přečtení.

kokrokr
19.03.2021 4 z 5

Do knih pana Niedla se dokážu začíst hned. Jeho příběhy mě pokaždé rychle vtáhnout do děje. Tohle je studie samoty mladého muže hledajícího smysl života po těžkém úrazu. Nakonec zjistí, že důvodem proč stojí za to žít, je jeho práce, pár dobrých přátel a jeho dívka.

Agida
04.09.2020 4 z 5

Knížka se mi dostala do rukou náhodou, jelikož tento žánr moc nečtu, o to větší překvapením pro mě knížka byla, příběh automobilového závodníka a jeho život mě velmi zaujal, jak se dokázal poprat se všemi překážkami, které mu život přinesl a zároveň se snažil užít si každý den....Ne jednou jsem se díky této knize zamyslela, co je vlastně v životě důležité.....

Gweny
30.08.2020 5 z 5

Příběh, na jehož konci si uvědomíte, že ne vždy je třeba se s životem prát. Někdy je snad jednodušší a méně bolestivé nechat vše plynout jako voda v Křemelné a s důvěrou vyčkat na to, co nás za odměnu čeká. Ne, že by snad Petr s důvěrou vyčkával, ale svého štěstí po mnoha pádech nakonec také došel. Tedy alespoň v knížce. A jestli spolu žili šťastně až do smrti, se nedozvíme, ale určitě v srdci každého čtenáře převládá ten pocit, že by Petrovi a Janě to štěstí přáli.
Kniha se mi četla lehce, příběh plynul svižně kupředu. Byl to okrajově zajímavý vhled do časů, které jsem neměla šanci poznat. Styl psaní, který se podobal deníkovým zápiskům se mi líbil. Petrův život, nebo alespoň tech pár let, o kterých píše, byl jak na houpačce. Chvíli nahoře a pak pád na dno, nebo spíše na ústa, když si nedal pozor kam šlape.
Nemůžu říct, že by mě kniha nevedla k zamyšlení. Vedla. A ne málo. Každý sem tam hodnotíme svůj život a já měsíc od měsíce přicházím na to, že si svůj život chci užít, protože nevím, kdy přijde konec.

Schamila
28.06.2020 5 z 5

Opravdový skleněný vrch, co vyšlápnete, to sklouznete, ale ...I když smutný příběh, sem tam šťastný střípek, nádherné vyprávění se všemi důležitými popisky, např. jako bych tam v té elektrárně byla a tu vilu u lesa, zkrátka vidím ještě teď. Zkrátka opět vypravěčská jednička, mohu jen doporučit, ale udělejte si dostatek času, protože budete číst a číst.....

4xbabča
15.05.2020 5 z 5

Děj knihy se odehrává v 70. letech 20. století a je poutavým příběhem automobilového závodníka Petra, který po vážné havárii se snaží nastoupit zpátky do normálního života, a to i se zdravotním omezením. A je to někdy hodně těžké a drsné. Moc hezká kniha, doporučuji k přečtení.

Cajda
17.12.2019 5 z 5

knihu jsem si půjčila hlavně pro manžela - jakožto bývalého automobilového závodníka. Než se ke knize dostal on, začala jsem číst já. Chvíli jsme četli oba a o knihu se lehce přetahovali :o) Líbí se mi styl psaní i příběh. Takový neuvěřitelný, prostě ze života - to nevymyslíte...... Tedy za mne i mého muže SUPER a určitě si zkusím půjčit i jinou knihu tohoto spisovatele.

druzickaster
15.10.2019 5 z 5

Ani jsem nestihl zapsat, že čtu a už je dočteno. Nečekejte žádnou divočinu, ani akci, ale poctivý román o jednom cvokovi, co si tělo zmrzačil a duše nezůstala taky bez zranění. Kdo ležel někdy v nemocnici, tak ví o čem je začátek a řekněme první třetina knihy. Potom následuje, jak sám hrdina popisuje: "jednou nahoře, jednou dole..." a vy čtete a čekáte se zatajeným dechem jak to teda ten Petr zvládne. Bavilo mě to, i když to není vždy úplně snadné čtení...
Doporučuju.

František Niedl