Věž úsvitu

Věž úsvitu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375472/bmid_vez-usvitu-dtz-375472.jpeg 4 1598 262

Chaol byl vždy věrný svému vládci. To se ale změnilo, když byl skleněný zámek zničen a král Adarlanu se ho pokusil zabít. Chaol sice přežil, ale utrpěl těžká zranění. Jeho jedinou nadějí jsou léčitelé v Antice, pevnosti na Jižním kontinentu. S blížící se válkou se do potíží dostanou i Dorian a Aelin. Aby přežili, musí Chaol přemluvit krále Jižního kontinentu, aby se do války zapojil na té správné straně. Avšak to, co odhalí v Atice, je mnohem důležitější.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Tower of Dawn , 2017

kikibo
19.01.2019 5 z 5

Jak jsem Chaola neměla ráda, tak tady se to otočilo o 180 stupňů , a Yrene -kdo by ji nemiloval. Na další střípek z historie a o Maeve jsem koukala jak sůva z nudlí :D Maas to má skvěle promyšlený. Prosím ať už je léto , potřebuju poslední díl. Nutně.

Butylie
11.01.2019 3 z 5

Nápad autorky napsat šestý díl sedmidílné série v úplně nových reáliích Jižního kontinentu a z pohledu vedlejší postavy Chaola nebyl podle mě zrovna nejšťastnější.

Po přečtení předchozího dílu nazvaného Říše bouří jsem byla opravdu napnutá a zvědavá na pokračování dobrodružství Aelin, Rowana, Manon, Doriana, Elide a spol. Namísto něj jsem se dočkala více než 600 stránkové odbočky v ději popisující dosud neznámé království s mnoha novými postavami a zdlouhavě se rozvíjející milostnou zápletkou.

MIA-chan
30.12.2018 5 z 5

Může obsahovat Spoilery
Jelikož Chaol je moje nejoblíbenější postava, moc jsem se těšila až si knihu přečtu. A Sarah J. Maas opravdu nezklamala. Nemohla jsem se odtrhnou od čtení a kvůli tomu jsem párkrát ponocovala. Vlastně jako u všech jejích knih. Yrene je tak úžasná, že jsem jí od prvního okamžiku musela mít ráda. K Chaolovi se strašně hodí a jsem moc ráda, že našli společné štěstí. Uvidíme jaké klacky jim bude S.J.M. házet pod nohy. Snad ne moc veliké.
Doporučovala bych, aby si každý tuto sérii povinně přečetl.

Lethania
29.12.2018 5 z 5

Další neskutečná jízda, která mě doslova pohltila a která mě nutila číst dál a dál, dokud jsem knihu za jeden den nepřečetla. Naprosto strhující příběh. Musím se přiznat, že jsem Chaola neměla moc ráda z předcházejících dílů, ale zde u mě stoupl na žebříčku oblíbených postav této série. Kniha se četla velmi rychle, neměla slepá místa. Některé postavy se sice chovali naivně, ale tak už to v knihách bývá. Já jsem z této knihy nadšená a doporučuji ji všem milovníkům fantasy.

maca5449
16.12.2018 4 z 5

Pořád mě to nepřestalo bavit. SJM píše pro mě poutavě a pokaždé mě dokáže šokovat. Vážně obdivuji, jak někdo dokáže ve své hlavě vymyslet něco tak složitého a propleteného.

Ano, někdo může namítnou, že je každý díl v podstatě jako přes šablonu a čím víc dílů přibývá, tím více jsou orientované na vztahy a happyendy. Mně to třeba vůbec nevadí, naopak přesně proto se mi to líbí.

Mám ráda, když máte nejprve 4 hlavní postavy a postupně jich přibývá, všechny jsou úžasně vykreslené, mají vlastní charakter a chyby a pokud najdou svůj dokonalý protějšek, má romantická duše jásá.

Jednu věc musím ale SJM vytknout. Pokaždé si u jejích knih okoušu všechny nehty. Neskutečně věci natahuje a já chci vždycky rychle rozzuzlení! Užívám si, když se postavám rozsvítí a dojde jim, jak všechno fikaně vymyslela a jak do sebe všechno zapadá. Postavy prožijí chvíli prozření, div jim ta velká odhalení nezpůsobí infarkt a já si spokojeně mnu ruce, jak jim to SJM zas natřela!

Věrka256
30.11.2018 4 z 5

Tak konečně jsem knihu dočetla, ale kvůli škole mi to trvalo déle než jsem čekala. Což mělo také negativní vliv na můj požitek z knihy. Nejspíš toto bud eobsahovat SPOILERY
Kniha sama o sobě byla vážně dobrá a mě se i příběh líbil, i když jsem od začátku neměla ráda Nesryn (prostě mi nesedla, ani minule), zato Chaola s Yrene jsem zbožňovala. Od začátku mi vztah Nasryn a Chaola moc nesedl a jejich nynější se mi líbí daleko víc. Jsem hodně ráda, že si Chaol uvědomil, co udělal Celeně, jak Aelin odsoudil a všechny chyby si uvědomil, protože mě vytáčelo, jak si neustále myslel, že dělá správnou věc. Yrene byla taky neskutečně super a moc se mi líbila a stále líbí. Khagan a jeho rodina byla podle mě skvěle promyšlená, ale na konci se tam najednou objevila císařovna a já si jen říkám: ,,Co ta celou dobu zatraceně dělala?!" Chaol se neustále snažil dostat ke kaganovi, Sartaq i s Nesryn odletěli někam za hory za doly a ona se tam na konci objeví, celá šťastná a začne objímat svoji rodinu, jako to z ní byla Šípková Růženka a to, že se její dítě pozvracelo, ji přimělo k životu (????).
Teď k těm negativním věcem. Kniha se dala napsat kratší. Bylo tam i několik zbytečných scén, ale... přiznejme si: To by nebyla SJM. Celkem dost se to i táhlo. A mrzelo mě, že se Duva se svým manželem v knize neprojevovala více. To samé Kashin. Přišel mi jako zajímavá postava, ale i autorka, jako kdyby se mu schválně vyhýbala. To mě celkem mrzelo.
I přes toto všechno se mi kniha líbila, vyvolala několik emocí, které na mě zanechali několika hodinové trauma na konci a nechci poslední díl, protože, co budu potom dělat? A ta úplně poslední kapitola, pro mě byla obvzlášť bolestivá. Knihu doporučuji, ale snažte se ji číst, co nejvíc v kuse, protože tím, že u mě se to táhlo na 4 měsíce (?!?!) jsem z knihy neměla takový zážitek, jaký bych úplně chtěla.

LadyHip
26.11.2018 5 z 5

Trochu jsem se téhle odbočky bála, protože Chaol byl vždycky oproti Aelin dost rezervovaný, seriózní a chyběla mu drzost a vtip, které mě na hlavní linii asi nejvíc bavili. Ale ono je to dobré. Vlastně víc než dobré. Skvěle to doplňuje a nakonec i dotváří a obohacuje celý příběh. Navíc se z Chaola i Yrene vyklubali velmi zajímavé postavy. V předchozím díle mi nikterak nepřirostla k srdci Nesryn - a vida - jakmile dostala víc prostoru, hned je o čem číst :) A neodpustím si zmínku o Maeve - tenhle zvrat mi přijde geniální.
Ano, některé linky jsou dost předvídatelné a určitě by se našlo i pár nepřesností, ale to mě jako čtenáře zase tolik nezajímá. Autorka mě totiž dokáže tak hluboce vlákat do svého světa, do své atmosféry, nutí mě se svými postavami dýchat a někdy naopak se zatajeným dechem sledovat, co přijde dál. Jedna z mála, která mě u knih donutila smát se nahlas i otírat slzy, abych viděla na další řádku. Proto plný počet hvězd.
A nezbývá se jen modlit, abychom se co nejdřív dočkali vrcholu série.

Dani3
22.11.2018 4 z 5

Autorka nás zavádí na nový kontinent a představuje další nové postavy, čehož jsem se ze začátku trochu obávala, ale vůbec k tomu nebyl důvod. Naopak jsem si knihu užila, hlavně asi proto, že je to díl bez Aelin.

Věž úsvitu plyne v poklidnějším tempu, přímý boj tu nahradily dvorské intriky, což je trochu změna oproti předchozím zběsilým Aelininým plánům, o kterých nikdo neměl ani tušení. I přes volnější tempo, ani tady není nouze o překvapení, protože ač to tak z kraje nevypadá, Maasová v pravou chvíli umě poodhalí roušku tajemství a spojí tak další dílek skládačky.

Na další díl se těším, ale jsem ráda, že už bude poslední.

honza0876
14.11.2018 4 z 5

Odtušuji že si po téhle vsuvce šestý díl skleněného trůnu lépe vychutnám . Věž úsvitu obohacuje celý příběh o další světadíl a o nové skutečnosti . Né že bych si nemyslel že je tam S.J.Maas na začátku velkolepého vyvrcholení nevloží, ale my Masofilové si to jen vědoucně prolusknem . ( Třeba tý Mave teče černá krev ale kouzlem to nikdo nevidí:-))

ivič
10.11.2018 4 z 5

K této knize jsem přistupovala poněkud s nedůvěrou, ale byla jsem mile překvapena. Chaol je jedna z mých méně oblíbených postav, takže jsem čekala spíš nějakou vycpávku před závěrečným dílem a nemohla jsem se víc mýlit. Kniha je plná nečekaných zvratů (to s Maeve mě naprosto dostalo) a oceňuji nové prostředí Jižního světadílu, které mi přirostlo k srdci.

Shinstria
07.11.2018 5 z 5

Vždy, když přečtu novou knížku od této autorky, připadám si jak feťák, který nutně potřebuje další dávku. Beze srandy.

Ale teď k troše kritiky:
Kdo čte pravidelně její knihy tak už dopředu ví, jak příběh bude gradovat, možná by nebyla na škodu jedna věc - kdyby každá kniha v sérii měla jiný rytmus gradace. Myslím, že tím by celá série mohla dostat ještě úžasnější spád. Další věcí je to, jak se tam všechny postavy párují - dodává to tomu až moc přeslazenou chuť. A tím, že víme, že se postavám sice stane něco opravdu nehezkého, ale vždycky z toho vyjdou nakonec úplně v pohodě, snižuje napětí celého díla.
JENŽE:
všechny tyhle "chyby" jsou jednou z příčin proč tolik zbožňuji její příběhy. Protože něco můžu předvídat, ale vždycky se najde TO něco, co opravdu nečekám. Nedivím se autorce, že nemá srdce zabít některou z hlavních postav. (Nehemia stačila). Všechny postavy zbožňuji a každá má svůj vlastní význam v celém příběhu.
Do téhle knížky se mi nechtělo (komu by se chtělo číst o Chaolovi, když minulý díl skončil tak jak skončil?!!) Ale i přes počáteční nechuť jsem si tento díl zamilovala jako všechny ostatní. Se všemi novými poznatky (Maeve?!!!) i novými postavami (Yrene ❤). A nakonec mi ani nevadilo, že tam nebyla oheň dštící královská mrcha ❤ a její squad.
Maasová umí dodat příběhu šmrnc, postavy krásně vykreslit, chvíli pobavit a jindy zase rozesmutnit, nebo pěkně nas*at. :D A já její knihy zbožňuji přesně kvůli tomu jaké jsou. Nádherné.

Jo a... Dejte mi prosím další dávku.... Jsem jen ubohý závislák. ^•^

zinon
06.11.2018 4 z 5

Tento díl se mi líbil, ale byl o něco slabší, jak předchozí. Přeci jenom mě víc zaujaly jiné dějové linky. Nemůžu se dočkat dalšího dílu...věřím, že to bude dechberoucí.

Pozor Spoiler!!!
Nějak mi odhalení ohledně Maeve nesedí...Celé mi to připadalo málo uvěřitelné a ne moc srozumitelné.

simi139
06.11.2018 3 z 5

Pozor spoiler !

Je neuvěřitelné, jaký kopanec Maas udělala (navíc kolem sebe musí mít tým lidí, jak to, že si toho nikdo nevšiml!!) Kdyby byla Maeve královnou valgů musela by přeci mít černou, hnusně zapáchající krev a vzhledem k množství krevních přísah, které už proběhly, by si toho někdo musel všimnout (Říše bouří str. 644 - ať to dlouze nemusíte hledat :-)). Občas trochu nelogické, otravné kolik je tam chyb, a překladatelka by mohla rozšířit slovní zásobu. A proč proboha překlad Jeřáb? To mě rozčiluje neustále.

Jinak ale velice čtivé a mohu doporučit každému, kdo si chce odpočinout u fantasy šmrcnuté červenou knihovnou :-).

danuse0921
30.10.2018 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

pink_ivy
29.10.2018 4 z 5

Jak já se téhle knížky bála. Říkala jsem si, že Skleněný trůn bez Aelin prostě nebude ono a já budu muset přetrpět tuhle tlustou knížku, jen abych byla v obraze u posledního dílu. Ale jsem ráda, že jsem se mýlila a obávala se zbytečně.

Chaola mám docela ráda, narozdíl od většiny fandomu, jsem na něj nijak nezanevřela, ale v několika posledních dílech mě jeho příběh vůbec nebavil. Nesryn jsem naopak nikdy na chuť nepřišla, přišla mi jako hrozně plochá postava a jako jedna z mála a na kterou jsem jako jedinou měla naprosto neutrální názor. Spojení těch dvou teda pro mě bylo hodně rizikové. Asi tomu ale pomohl fakt, že se celá knížka odehrávala jinde než v Adarlanu, všechno tam bylo nové a nic mi tam nepřipomínalo ten původní Skleněný trůn, tudíž mi vlastně nechyběly ani ty postavy. Začetla jsem se hrozně rychle a hltala jsem jednu kapitolu za druhou. Po dlouhých knížkách jsem si konečně zase pořádně užila Chaola. Ač měla Nesryn poměrně zajímavou zápletku, tak pro mě je i nadále naprosto nezajímavou postavou, u které je mi i jedno jak dopadne.

Jinak jsem to ale zhltla jako malinu a už se nemůžu dočkat závěru série.

Percabethka
29.10.2018 5 z 5

Prostě Maasová, co k tomu dodat :D ❤ Je až nepochopitelný, jak to zase všechno dokázala propojit s takovými maličkostmi ze všech dílů. Jediné, co bych tu asi mohla vytknout je, že se Chaolovi pořád mění charakter podle toho, co se zrovna hodí. Ale jinak skvělý!

Safienka
24.10.2018 5 z 5

Opět čtivé, opět napínavé a zase něco nového. Jen škoda toliko happyendů. Už jsem toho asi přesycena, ale každopádně těším se na další díla, to zase jo! :)

kristynkal
22.10.2018 5 z 5

Myslela jsem si, že je to poslední díl celé serie- dobře rozdýchala jsem,že ne. Pak jsem musela rozdýchat, že celá kniha bude jen o Chaolovi a Nesrin.... nakonec jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, protože to celé nakonec bylo trochu jinak- samozřejmě. Konečně jsem hodně věcí pochopila a těším se na poslední díl :)

ivedoo
22.10.2018 5 z 5

Nemám vůbec slov, jak tento díl byl úplně úžasný, plný zvratů, napětí, lásky i erotiky!! Různé doplnění do předchozích dílů, spoustu věcí jsem i dodatečně pochopila a viděla z jiného úhlu. A musím říct, že vybrané dvojice se k sobě náramně hodí :D U některých jsem to už předpokládala už od začátku :D Nejvíc se mi líbilo jak se Yrene haštěřila s Chaolem :D Ikdyž je kniha skoro 700stránková, tak jsem ji měla ihned přečtenou, všechno ostatní šlo stranou, jen já a knížka :D

Nelíísek
17.10.2018 4 z 5

Poslední díl před velkým finále...

*může obsahovat spoilery !!!

Ze začátku, no nebudu nic nalhávat, byla jsem zklamaná, dlouho mě trvalo než jsem se do knihy začetla, první část knihy mě nijak zvlášť nenadchla. Je škoda že Massová se drží pořád jednoho a toho samého řádu, 1.část knihy vysvětlování, prohlubování příběhů postav, no prostě žádně vzrůšo, 2. část knihy narvaná akce k prasknutí kdy hltáte očima stránku po stránce.

To ale nemění nic na to že knize dávám 4*, na 5* to prostě není, a nemohu se dočkat na velkolepé finále.