Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4537 887

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

brunettlibrary
01.06.2022 3 z 5

První co musím vyzdvihnout je čtivost knihy, to je až neskutečný jak stránky mizely pod rukama. Co mě trochu zklamalo, je děj, který se začal rozjíždět až od poloviny knihy a postavy, které bych podle prvotního vykreslení čekala víc dynamičtější. Ale nakonec to autorka zachránila, z přečtené knihy jsme měla dobrý pocit a chci si přečíst další díl.

Veve721
26.05.2022 3 z 5

Od autorky už jsem četla Dvory a Půlměsíční město, takže bylo jen otázkou času, kdy se dostanu i k jejímu nejslavnějšímu počinu. Asi takhle... na knížce šlo dost poznat, že Maasová ještě nebyla tolik vypsaná, jako u dalších zmíněných děl. Přesto jsem se u čtení bavila.

Autorka umí psát tak, abych se neustále toužila ke knížce vracet, a to i přes drobné chybky, jež nešlo ignorovat. Vadilo mi, že byla hlavní hrdinka popisována jako hvězda ve vraždění, přesto ji musel neustále někdo zachraňovat zadek. Překáželo mi, jak Celaena neustále řešila hadry a svůj vzhled. Ano, k 18 leté puberťačce to sedí, ale ne ke kruťáckému assassinovi, co má být schopen snést trochu špíny a nepohodlí. Navíc mi příběh přišel poněkud statický, a to i přesto, že jeho rámcem byl tréning na souboj zabijáků v němž musí hlavní hrdinka zvítězit. Mnohem víc prostoru bylo věnováno vztahovým záležitostem než akci, což je škoda. A pak samozřejmě klišoidně podaný romantický trojúhelník... Popravdě mě více bavily kapitoly z tréningu, než fňukání nad jedinečnou barvou princových očí nebo Chaolovým svalnatým hrudníkem. Na druhou stranu samotné čtení mě bavilo a rozhodně vidím potenciál.

S.J. Maas (dle mého názoru) neumí psát pětihvězdičkové první díly. Její úvody se sice vždy čtou velmi dobře, ale zároveň jim k dokonalosti něco chybí. Přesto se čtenář zatouží do autorčina originálního fantasy světa znovu vrátit. Je vždy nápaditý, magický a pro fanouška žánru jednoduše lákavý. Proto přivírám očko i nad Skleněným trůnem a s nadšením očekávám, jak mi další díly vytřou zrak.

Cvrcek888
12.05.2022 1 z 5

Pozitivní na knížce je, že je celkem návyková jako ostatní knihy od SJ Mass. Jakmile první vlna nadšení opadla, začala mi vadit spousta věcí. Líbil se mi nápad s MC, která je snad nejlepším nájemným vrahem na světě. Bohužel to ale nikde nedokáže. Čekala jsem nějakou badass hrdinku a dostala jsem neskutečně namyšlenou, nepříjemnou holku, která mi vadila od prvních stránek. Nebýt MC, kniha by nebyla špatná, protože narozdíl většiny romantických knížek, takhle příběh opravdu má, ale přes MC se vážně nepřenesu a to tak moc, že ačkoli jsem přečetla všechny díly až na poslední, tak ten poslední prostě nedám. Je to prostě typická MC od Mass - povahově nenajdete jediný rozdíl mezi Celaenou a Feyre (sága Dvory). Zkrátka není to typ hrdinky, které bych mohla aspoň trochu fandit. Pro mě ztráta času a zbytečně natažené.

TVer
25.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Potom, co jsem přečetla jak sérií Dvůr trnů a růží, tak i sérií Půlměsíčního města, musela jsem si tuto sérii přečíst tak. Je vidno, že autorka byla při tvoření této série trochu někde jinde, než když začala psát další dvě série. Kniha se mi ale moc líbila, těším se, až si přečtu další knihy v sérii. Vzhledem k dalším sériím jsem si jistá, že Celaena a Chaol budou druzi, a to na základě zmíněného "zlatého pouta" mezi nimi, takže jsem zvědavá, jak se to dále vyvine, i když na to, že mají být druzi velice vzácní je jich napříč knihami poměrně hodně.
Zároveň se mi ale líbil koncept toho, že Celaena je v boji velice cvičená a je i poměrně silnou osobností na to, že má 18 let.

Celaeene
20.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Celou serii jsem četla celkem dvakrát. Byla to jedna z nejlepších, které jsem četla. Ačkoliv první díl možná někomu může připadat vleklý, všechny ostatní už jsou akční.
Celaena si mě získala hned a i když se hodně věcí dá čekat, tak v tu ránu zase přijde něco co vám na ně změní pohled. Celé sérii mohu vytknout pouze jedinou věc, která mi vysloveně vadí a to je poslední díl kde je Celaena celou dobu úplně na dně, má deprese noční můry atd. chápu proč to tak je, ale čím dál jsem knihu četla tím víc mě to rušilo a přišlo mi to moc.
Jinak ale skvělá série a rozhodně doporučuji!

Ps: Ještě bych chtěla zmínit o knize Krvavá ostří, která vypráví o životě Celaeny jako nájemné vražedkyně, protože se může zdát, že je potřeba ji číst dřív než první díl, ale není to tak. Potom co se se všemi postavami seznámíte a oni projdou i nějakou proměnou mi přijde hezké vrátit se zpět a sledovat na čem začali a co vedlo k tomu čím jsou teď. To je ale samozřejmě jen osobní názor :)

Ruru
18.04.2022 5 z 5

Tak tohle si mě získalo od první stránky. Hrozně dlouho jsem se těšila, že se konečně na trůn vrhnu, a stálo to za to. Všechny (kladné) postavy jsem si naprosto zamilovala a moc mě bavily. Já fakt nevím, co k tomu napsat, protože toto bylo prostě megaúžasné. :D

DAJA969
09.04.2022 5 z 5

Naprosto úžasná kniha.Přečetla jsem ji už mnohokrát a vždy jsem u ní brečela, smála se i byla naštvaná. Nádherně napsaný příběh.Všechno jsem prožívala s ní, ale spoilery na internetu byly hrozné.Takže se nedívejte na žádné sociální sítě.Na milion procent doporučuji.Přečteno za den.

Knihom_olka_
06.04.2022 5 z 5

Tak na tuhle série jsem se chystala tak dlouho, že už si na hlavě hledám šedé vlasy.
S Maasovou jsem se setkala už u její druhé série Dvory, a jelikož se díky tomu stala mou oblíbenou autorka, ani tahle série mě nemohla minout.
Takže...
Nato, že jsem si teprve přečetla první díl, už vím, jak to skončí. Spoilery jsou všude a jeto tak nesnesitelné, že se z toho snad zblázním!!!
Každopádně zpět k recenzi...
Vůbec jsem nevěděla, co čekat, jelikož co si budem, anotace není zrovna výřečná. A tak jsem byla velmi mile překvapena, i přes včechna očekávání a nároky.
Celaenu jsem si zamilovala po větě "Arogantní hňupe". Upřímně jsem ještě na papíře nepoznala postavu, která by byla tak strašně svá. Jako by říkala: "Je mi u prd.le, co si o mě myslíte". A proto mi okamžitě padla do oka. Byla drzá, ostrá a vyvracela všechny antifeministické kecy. Prostě dokonalá.
No a pak tady byl Chaol a Dorian... Zamilovala jsem si je oba dva, takže nemám primárního vítězu, i když... Celou dobu jsem měla pocit, že se ty dvě postavy navzájem skvěle doplňují. Nešlo by je smíchat?
Jinak děj byl úžasný, opravdové fantasy. Napětí, odhalení a to celé pocukrované špetkou romantiky. Kdo by si stěžoval?
Jediné, s čím jsem měla ze začátku malý problém, byla třetí osoba, ve které je kniha psaná, ale jestli se toho taky tak bojíte, tak vůbec nemusíte, po pár kapitolách vám to ani nebude připadat nezvyklé
No a na závěr téhle dlouhé recenze musím říct, že jsem knihu šíleně prožívala. Nejsem zrovna ten typ čtenářek, kterého by každá kniha roízbrečela. To vůbec!!! Naopak se to stává zřídkakdy. Ale tady jsem nejenom brečela smutkem i štěstím, ale pocítila jsem všechny druhy emocí, jako by to byla duha.
No a to je všechno... Teď si jdu rozečíst druhý díl...

Juliette@
06.04.2022 4 z 5

Dávám si rereading série a musím říct, že jsem se toho trošku bála. Přece jenom jsem sérii poprvé začala číst tak před pěti lety, když jsem byla ještě "náctileta" takže jsem byla zvědavá, jak sérii příjmu jako "cetka". Všechny obavy ale byly zbytečné a několikrát jsem se dokonce přistihla, jak se při čtení culím, jak blbeček. Je to pro mě zkrátka srdcovka a už se moc těším, až se vrhnu na další díly! Miluju vyobrazení všech postav a interakce mezi nimi (#teamchaol XD). Líbí se mi ten svět, do kterého vás autorka vtáhne tak rychle a dobře, že zapomenete na ten vlastní.

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

wolfka44
02.04.2022 5 z 5

Prostě a jednoduše Miluju tuhle knihu

jjanca
01.04.2022 4 z 5

Po prečítaní niektorých recenzií som čakala prepadák, ale k môjmu prekvapeniu sa nekonal (možno kvôli mojím nízkym očakávaniam). Tej mágie tam bohužiaľ nebolo veľa, ale beriem to ako úvodnú knihu, ktorá nás mala do prostredia trochu zasvätiť. Celeanu som si obľúbila, trochu mi vadil ten trojuholník Celeana, Dorian a Chaol a dúfam, že v ďalších knihách sa to vyrieši. Neviem, či to je štýl autorky alebo zlá práca prekladateľky/editorov, ale občas som sa v dialógoch strácala a nevedela, ktorá postava čo hovorí.
Celkovo knihu hodnotím pozitívne, prekvapila a určite si prečítam aj ďalšie diely.

nela3812
25.03.2022 3 z 5

Čekala jsem knihu plnou napětí a soubojů na život a na smrt. Nějaké napětí se našlo, ne však ve směru, v jakém jsem jej očekávala. A pokud jde o ty souboje...rozhodně to nebylo tak horké, jak slibuje anotace knihy. Smrtí tam bylo požehnaně, soubojů však o dost méně.

Děj měl příjemný spád a některé části turnaje byli zajímavé. Bohužel jsem v celé knize nenašla nic, co by mi vzalo dech a naprosto mě to vtáhlo do děje. Stejně je na tom i prostředí knihy, které mi nepřišlo nijak zajímavé, naopak mi přišlo spíše zmatečné a nudné.

Co mě naopak velmi bavilo, byly hlavní postavy příběhu. Zamilovala jsem si jejich humor, jejich nebroušené charaktery a energii, kterou všichni 3 oplývali. Líbili se mi vzájemně vztahy a jejich propletení do milostného trojúhelníku, který byl místy dost spekulativní. Ale upřímně si myslím, ze tam skutečně byl a možná si jej v dalších dílech užijeme více.

Nedá mi to a musím se vyjádřit především k princi - jedné ze 3 hlavních postav. Konečně někdo, kdo je sympatický od samého začátku a není to rozmazlené, nafoukané princátko.

Celkově pro mě kniha není takové bum, jaké jsem po všech recenzích čekala. Musím však uznat, ze se jedná o první díl a autorka si snad to nejlepší schovávavá pro další díly.

Hodnotím 3/5

Fallenyard
21.03.2022 3 z 5

Ztráta času. Podle anotace jsem čekala něco akčního, něco ve stylu Hunger Games, ale z fantasy světa a s akcentem na romantickou linku. Místo toho přichází příděl chaotické nudy a nejfádnější milostný trojúhelník, jaký jsem za poslední dobu četla. Nepodstatné pasáže se nekonečně táhly, ale zmizení jednoho dvou konkurentů bylo shrnuto do jedné věty. Proč nemohlo být těch protivníků míň a neudělaly se okolnosti jejich úmrtí zajímavější? Trocha napětí přináší až magie, ale tam zas vyvstávají nelogické nesmysly.
Doufala jsem, že to zachrání aspoň ústřední lovestory, ale bohužel. Postavy se sice vtipně špičkují, ale důležité informace si navzájem neřeknou s nějakým naivním vysvětlením, takže dochází k nedorozuměním a dalším vraždám. Konec je meh a korunuje to "vysvětlení", že "je štěstí, že to král neřešil"... Jako opravdu?
Dělení textu je kapitola sama pro sebe, protože nedávalo smysl (většinou by místo pauzy bohatě stačilo dát další odstavec). Překlepy taky moc nedodaly na celkovém dojmu, ke konci jich bylo už opravdu hodně. Čekala jsem od vychvalované Maas víc.

bearwhiteraven
16.03.2022 2 z 5

Text na zadní straně knihy slibuje turnaj na život a na smrt, v němž se utkají nejlepší vrahové a zlodějové z celé země včetně hlavní hrdinky Celaeny, který je ovšem narušován záhadnými rituálními vraždami. Protože je k tomu všemu Celaena představena jako nejslavnější vražedkyně, ta nejlepší z nejlepších, čekala jsem příběh protkaný napětím a neustávající akcí. Jaké bylo moje zklamání, když se z turnaje vyklubala série nudných úkolů (střílení z luku, šplhání po budově, rozeznávání jedů), z nichž některé byly dokonce jen tak mimochodem shrnuty v několika odstavcích, jen aby se příběh mohl točit kolem velice nepřesvědčivého románku mezi hlavní hrdinkou a korunním princem či v náznacích počínajícího románku s podezřele mladým kapitánem královské gardy. Nad záhadnými a nevídaně brutálními vraždami se postavy vždy pozastavují jen na chvíli, aby na ně vzápětí pozapomněly a nadále se věnovaly mnohem důležitějším věcem, jako jsou například hostiny nebo maškarní bály. Ani hlavní záporáci mě nijak neuchvátili — jeden je nudným stereotypem hloupého, surového a neotesaného kulturisty, další je arogantní tyran, potom tu máme tyranovu pravou ruku, a nakonec povrchní mrchu bažící po titulu královny.

Teď budu za hnidopicha, a možná jsem jen zmlsaná rozsáhlými fiktivními světy gigantů fantasy žánru, ale od samého začátku mi na knize opravdu vadilo rozhárané pojmenovávání postav, míst i věcí. Neexistuje tu žádný ucelený vzorec, podle něhož by bylo možné poznat, z jaké kultury daná postava pochází či v jaké zemi je to a to město. Všechno je stejná splácanina různých jazyků (i těch Tolkienových) bez jakékoliv hlubší myšlenky, což výrazně ubírá na "reálnosti" autorčina světa.

Kniha je psaná velmi jednoduchým ale čtivým stylem a abych jenom nekritizovala, nedá se jí upřít, že ve čtenáři dokáže neustále vyvolávat řadu otázek. To je také důvod, proč se chystám přečíst ještě jeden další díl, než se rozhodnu, zdali tuto fantasy sérii nadobro zavrhnu nebo ne.

Na konec musím zkritizovat naprosto otřesnou práci editorů. Nechápu, jak je možné, že lze v každé kapitole nalézt minimálně pět překlepů včetně chybně vyskloňovaných slov, špatně zvolených zájmen a občas i chybějících uvozovek. Navíc jsou některé dialogy zcela nepochopitelně namačkané v jednom jediném odstavci, tudíž je švanda se v nich orientovat.

evismaior
13.03.2022 3 z 5

60% - a to si musím neustále připomínat, že se jedná o young adult fantasy. OK, čte se to snadno a obrovské plus téhle autorčiny prvotiny je to, že ješte nebyla zvyklá se vykecávat, a tak má příběh vzhledem k obsahu odpovídající počet stran, zatímco dnes by to bezpochyby natáhla tak na 900. K příběhu - král hledá kdoví proč bojovníka a kdoví proč mezi těmi největšími vejlupky v říši. Jeho syn Dorian nasadí z nějakého asi vzdoru do klání Celaenu, kterou za tím účelem vytáhne z pracovního tábora, kam se dostala po blíže nespecifikované zradě svých kolegů nájemných vrahů. Je jí 18 let a do 17, kdy ji zajali, stihla získat renomé nejdrsnější a nejschopnější nájemné vražedkyně všech dob, což jí čtenář odrostlý teenagerskému věku věří, dokud se neumyje, nezačne řešit svou garderobu a pohublá prsa, nezačne koketně mrkat na prince i nevinného jinocha Chaola, který se vzhledem ke svojí naivitě a nedostatku zkušeností (např. s tím, že je občas nutné zneškodnit někoho, kdo se chystá vraždit) pro mě naprosto nepochopitelným způsobem stal kapitánem stráží, nezačne fňukat, že ji nepozvali na ten či onen večírek, rozplývat se nad štěňaty a čokoládou a dumat, jak ten princ hezky líbá. Jasně, jasně, je to knížka pro dospívající holky a ty tohle všechno od hlavní hrdinky očekávají, ale tak by to asi chtělo jinou volbu povolání. Ono občas problýskne nějaké trauma z dětství, smrt rodičů, krutý výcvik, drsný rok v dole, ale to by pak asi dotyčná byla psychicky trochu jinde. Beru to tak, že v tomto dílu šlo především o seznámení se s tímto světem, jeho postavami a nějakým tím tajemnem (sudba, vraždění v řadách soupeřů, princezna z Eyllwe), holčina dopadla v soutěži dle očekávání a teď jsem zvědavá, co bude dál.

Njangu
28.02.2022 5 z 5

Hmm, tak nic no... Chybička se vloudila ;) Sáhla jsem po prvním dílu a ideální prý je přečíst nejprve Krvavé ostří. Ale nevadí. Nedostatek doplním a i tak jsem si začátek nové série užila. Byla to úžasná seznamovačka s novými postavami. Už se moc těším na další pokračování. Ale co vám mám povídat. Maas má prostě úžasné schopnosti, vtáhnout čtenáře do děje a nepustit. Takže já si jdu užívat další díly.

houdkic
22.02.2022 4 z 5

Moc příjemný start nové série. Maas má tu výhodu, že píše opravdu čtivě a ani chvíli se nenudíte. Jsem zvědavá, jak to bude celé pokračovat...

Tesset
18.02.2022 5 z 5

Za mě moc fajn fantasy. Spíš takový úvod k dalšímu pokračování, i když příběh prvního dílu byl ukončený. Dlouho mě tahle série míjel, ale konečně přišla na řadu. Jsem spokojená a doufám, že i s dalšími díly to bude stejné.

NikDisk
12.02.2022 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem si koupila celou sérii díky kladným recenzím. Ale musím říci, že tento první díl mě teda moc nezaujal. Nevím, zda je to tím, že předešlá trilogie od jiné autorky, kterou jsem četla, byla prostě lepší, nebo si musím zvyknout zase na něco jiného a chviličku potrvá, než se do tohoto světa vžiji. Uvidíme po dalších dílech.‍️

AnnaNes
06.02.2022 5 z 5

Už několikrát mě odradila obálka knížky. Vyvolávala ve mě pocit jaká blbost to musí být. Nakonec jsem se dostala ke čtení až díky jedné pozitivní recenzi, kterou jsem nedávno četla. Příběh byl super, že se musím hned vrhnout na druhý díl.
Přemýšlím, kolik lidí mohla obálka na první pohled odradit.