Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235352/bmid_skleneny-trun-rl8-235352.jpg 4 4537 887

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

zamilov.do.knih
19.01.2024 4 z 5

Potom, co jsem minulý rok dočetla trilogii Dvůr trnů a růží, jsem věděla, že si potřebuju přečíst i autorčinu druhou vychvalovanou sérii, Skleněný trůn. Nechala jsem si ji opět na podzim, protože tenhle typ knížek nejradši čtu při sychravých podzimních večerech, a co vám budu povídat, zase to byla pecka! Bylo splněno vše, co se prvního dílu týče (seznámení se světem, hlavními hrdiny a malinko i hlavní zápletkou), autorka opět předvedla svůj úžasný psací talent a probudila ve mně naději, že bych se po dlouhé době zase mohla zamilovat do nějakého příběhu.
Zatím jsem si úplně nenašla cestu k hlavní hrdince (což neznamená, že bych ji neměla ráda, jen už jsem se potkala s trochu mně sympatičtějšími), ale myslím, že by se to po přečtení dalších dílů mohlo změnit. Na otázku: "Dorian nebo Chaol?" odpovídám Chaol, moc se těším na další díly a jsem napnutá jak kšandy, co všechno se v tom světě zakázané magie stane!

Angie.D
18.01.2024 5 z 5

Po rokoch odkladania tejto série som sa do nej konečne pustila a teraz neviem na čo som preboha celé roky čakala! Keby som ju čítala už pred tými xy rokmi, viem, že by sa stala mojou srdcovou záležitosťou.

Sarah proste vie písať, vie perfektne vystavať svety a poprepletané vzťahy svojich postáv.
Celeana mi je sympatická, baví ma žiť s ňou jej príbeh a baví ma aj jej nerozhodnosť medzi dvoma mužmi v jej okolí :D Povedzme si narovinu, bežné správanie peknej baby v jej veku.

Tréningy, záhadné vraždy, turnaj, intrigy. Všetko je to super a hltala som to. I keď miestami ma zamrzelo, že turnaj autorka značne urýchlovala a preskakovala aj dni, osobne by mi vôbec nevadilo čítať viac o jednotlivých eliminačných kolách a úlohách, s ktorými sa musela popasovať.
Dej je podľa mňa dosť predvítateľný, čakala som brutálne prekvapenia podľa recenzií, ale žiadne sa nekonalo. ALE zároveň mi to vôbec nevadí, lebo napriek tomu sa to číta skvelo a chytilo ma to tak, ako už dávno nejaká kniha nie.

Táto prvá časť mi príde len taká rozbehová, úvod do sveta a myslenia postáv a viem, že neskôr nás čaká oveľa viac akcie a napätia.

Hodnotím 4.5/5*

slay_girl
09.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Tak to je prostě bomba!!! Jedna z nejoblíbenějších knih!!!

Celeana je Adarlanský zabiják a chce se stát bojovnicí krále aby nemusela žít v otroctví v Endovieru. Odvede jí od tamtud Chaol který na začátku byl dost nesympatický.
O její šanci jí řekne princ Dorian který mi přišel celkem dost ok. Dorian se do Celeany zamiloval a ona nakonec taky. A potom ta scénka na plese a po něm...

Později mi Dorian už moc sympatický nebyl. A Chaol naopak. Takže jsem oficiálně tým Chaol.
5/5!!!

kata3529
02.01.2024 5 z 5

Takhle zajímavý, všemožně propletený a detailně popsaný příběh jsem už poměrně dlouhou dobu nečetla, a jsem z toho vážně nadšená. Paní autorka má prostě na psaní talent od boha, a tím spíš nechápu, že jsem se čtení této knihy bála, neboť to není úplně to, co čtu běžně. Ale bez výstupů mimo svou komfortní zónu nemůžeme nikdy získat něco pozitivního, takže jsem fakt ráda za tu možnost.

Hlavní hrdinkou je Celaena, která za sebou má velmi krutý osud, ale nyní nastala chvíle dávající ji alespoň naději na budoucí svobodu, a to i přesto, že se jedná o nájemnou vražedkyni. Nyní si ji vybral princ Dorian jako svou volbu, která má vyhrát turnaj, a to proti soupeřům jako jsou vrazi, žoládci, vojáci nebo obr. Takhle by se to mohlo zdát jednoduché, ale nic není, jak se na první pohled zdá. Postupně se totiž začínají ztrácet její soupeři, začíná všechno ovlivňovat magie, a někdy prostě něco nesedí, i když se vlastně neví proč. Celaenu tak tedy čeká velmi těžká cesta plná strastí, probdělých nocí, strachu ze smrti, ale zároveň navázání přátelství, odhalování tajemství a vytváření spojenectví. Na to, jak to s Celaenou, si musíte počkat sami, neboť k odpovědím na otázky typu „Zvládne Celaena projít všemi zkouškami, přežít a zvítězit?“, „Jak se postupem času vyvine její vztah s princem?“ nebo „Kdo všechno je proti ní, a povede se to odhalit?“ se prostě musíte pročíst.

Kniha je psaná absolutně skvěle, osobně ji řadím mezi nejlepší knihy tohoto roku. Kapitoly byly poměrně krásné, děj velmi dobře ubíhal a byl popsán tak, že jsem si přidala jako bych tam se všemi byla a sledovala to jako host z povzdálí.

Knihu doporučuji všem, i těm, kteří si myslí, že to není úplně jejich oříšek, neboť jak jsem už psala, myslela jsem si to taky, ale přesvědčila jsem se o opaku a už teď se těším, až si přečtu další díly.

Honey0105
31.12.2023 2 z 5

Autorka mě velmi překvapila se sérií Dvorů. Tu jsem četla společně s kamarádkou, která usoudila, že následně se musíme vrhnout na Trůny. A taky že ano. První díl mě bohužel tolik nevtáhnul. Je to asi i tím, že jsem byla ještě ve světě Prythianu a bylo těžké se přesunout k odlišnému příběhu. Kniha nebyla tak roztahaně dlouhá jako tomu bylo u Dvorů, ale také mi přišla méně propracovaná. Z postav se mi zalíbil Chaol, ale samotná hrdinka si mě prozatím nezískala. Určitě ale hodlám v sérii pokračovat, jen to budu muset něčím proložit.

Smolař
17.11.2023 odpad!

Veselé a vtipné komediální drama o milostném trojúhelníku on - ona - vibr... pardon... on s prachama a mocí.
Ne, tohle je fakt k smíchu. Prvních cca 50 stran, kdy Celerína na každym kroku přemejšlí, jak a čim by sundala elitní jednotky stráží, kdy zesláblá z gulagu sotva motá nohama, téměř dokonale odráží celou knihu a působí jako nechtěná situační komedie.
Slátanina.

veronika0131
24.10.2023 2 z 5

Možná už nejsem cílovka, ale kniha mě vůbec nenadchla a v půlce jsem přestala číst. Vůbec jsem si nemohla najít vztah k osmnáctileté super vražedkyni, Chaol a Dorian byli fajn, ale co se týče kvality psaní, tak za mě ne. Prý knihu autorka psala někdy v 16-17 a je to teda hodně poznat. Ráda si od ní ještě něco přečtu, protože se mi nezdá, že by takový úspěch měla jen tak, tak snad už nezklame:D

katerina1237
14.10.2023 5 z 5

První knížka od S. J. Maas, kterou jsem přečetla.
Bylo to akční, čtivé, nepředvídatelné. Bavilo mě to a těším se na další díl.
Calaena, adarlanský zabiják, je rázná a taky někdy pěkně drzá s prořízlou pusou (tahle vlastnost se mi u ní obzvlášť líbila protože jsem se nemalokrat zasmala).
Milostný trojúhelník OK, jsem tým Chaol :)
Jediné, co mi trochu vadilo, bylo, že svět nebyl dostatečně popsán, doufám, že se tak stane v příštích dílech.
V posledních cca 100 stránkách jsem byla jako na trní a zas jsem pročetla půlku noci.

Veju007
28.09.2023 3 z 5

Skleněný trůn za mnou. Čeká mě poslední série SJM, abych byla ready na třetí díl Půlměsíčního města. Líbilo se mi to?

Celaena Sardothien, Adarlanský zabiják, má šanci dostat se z vězení. Korunní princ Dorian jí nabídl zúčastnit se turnaje jako jeho šampionka, a pokud zvítězí, bude volná. Hradem se ovšem šíří tajemné zlo, které ostatní účastníky postupně zabíjí. Celaena tak musí bojovat nejen v soubojích, ale i proti něčemu, co není vidět. Dokáže zvítězit na všech frontách a vybojovat si svobodu?

Takhlečtivý, ano, ale ne takovým tím stylem jako Dvory a Město. Připadá mi, že je vidět, že se jedná o jednu z autorčiných prvotin a není ještě úplně vypsaná
Neměla jsem totiž takovou ti urgentní potřebu číst do noci, abych věděla, jak vše dopadne.

Samozřejmě jdu číst dál, protože věřím, že se příběh ještě pořádně rozjede. Tady mi po prvním dílu přijde, že jsem vlastně nedostala téměř vůbec žádné informace o světě, do kterého jsem se ponořila. V podstatě takový prequel.

Nikusscha
27.09.2023 5 z 5

Ke knížce jsem dostala na radu ve skupině na FB a musím uznat, že mě velmi oslovila. Takže když jsem dostala poukázku, volba byla jasná. Pořídila jsem si rovnou celou sérii :)
Mám za sebou Dvory takže mi styl Maasové pasuje.
Už se těším na další díl

mondulinecka
26.09.2023 5 z 5

Došly mi v knihovně neprectene knížky, tak jsem po roce znovu sáhla ke skleněnému trůnu. Překvapilo mě, kolik jsem toho byla schopna zapomenout, ale stejně je to jiné, když už člověk ví. Každopádně znovu 5* ač je to Maasové prvotina, neskutecne mě to baví! Celeana je super postavička a těším se na její pouť.

itskyleus
13.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem netušil, co od knížky očekávat a spontánně jsem si ji v knihovně vypůjčil spolu s druhým dílem, který mám rozečtený.
Celaena je fantasticky stvořená hlavní hrdinka, která si za tak mladý život prošla peklem. Byla vycvičená jako nájemný vrah, který je jedním z nejznámějších v tamním světě a byla zavřená na doživotí do nejtěžšího vězení v solných dolech Endovieru.
Dostává jednoho dne od korunního prince Doriana nabídku ohledně klání, které když vyhraje, stane se královo bojovníci po dobu čtyř let a následně ji bude svobodná.
Upřímně jsem si tímto dílem říkal, že Chaol asi nebude příliš fajn postava, ale konec knihy mě ujistil o opaku.
Kdežto Dorian mi byl od začátku sympatický, ale ke konci jsem si spíše myslel, že je stále mladý kluk, než pořádný muž. Jistě věřím, že se dalšími díly vybarví a vzmuží se.
Kniha byla pro mě jiná v tom, že je napsána Er formou a já jsem tak lehce zvyknutej u fantasy na Ich formu, ale rozhodně mi to nedělalo větší problémy.
Příběh se krásně rozjížděl a bylo dosti zajímavé, kdo stojí za vraždami ostatních účastníků klání. Taková detektivní zápletka nebyla na škodu.
Jediný, kdo mě neskutečně vytáčel byla Kaltain a vévoda P., ty dva nedokážu cítit.
Kdežto Nehemia je úžasná a jsem rád, že navázala přátelství s Celaenou. Ty dvě jsou úžasná dvojka!
A co se týče románku Celaeny s Dorianem.. já jsem byl z toho rád, ale na konci knihy mi utkvělo v hlavě, že Dorian se nejspíše tolik k Celaeně nehodí.. takže asi jsem oficiálně tým Chaol! I když jsem si díky internetu vyspoileroval, že její soulmate je někdo úplně jinej.
Těším se na další zbývající díly, protože toto je skvělý svět, který vás pohltí a nepustí.

slepÝVoko
10.09.2023 5 z 5

Knihu jsem četla po pár letech znovu a prvotní čtení mi nějakým způsobem nesedlo, takže jsem po prvním díle v sérii nepokračovala. Kdežto teď jsem se do příběhu začetla a jelo to rychlým svižným tempem. Dala jsem knize moc ráda druhou šanci a hltám příběh dál a dál. Maasová prostě umí! :)

annora_cte
26.08.2023 5 z 5

Cealena je rázná, sem tam i drzá a s pusou plnou těch nejlepších hlášek, kterými uzemnila nejednoho muže. Ale má obrovské srdce bojovníka a pro své nejbližší by udělala cokoliv. A já ji za to miluju. (Upozorňuji, že recenzi píšu v moment, kdy už mám přečtenou celou sérii, takže se možná nechávám trochu unést).
První díl série byl sakra dobrý. Tolikrát jsem si položila otázky typu: Co za tím je? Proč se to děje? Jak to teda je? S kým nakonec bude?
Ta poslední otázka mě hlodala v mysli snad nejintenzivněji, protože napětí mezi Celaenou a Chaolem a Celaenou a Dorianem bylo šílený. Fandila jsem Celaeně a Chaolovi.
Posledních sto stran jsem byla jako na trní. Maasová umí dle mého názoru napsat ty nejlepší a nejsilnější scény, které vám rozhodí srdeční tep a možná jej i na okamžik zastaví.
Nedýchala jsem, dýchala jsem až moc a brečela jsem. Ačkoli mě z toho breku kolikrát bolí hlava, pro mě je to znamení dobrého čtení.

AnnoraNesta
25.08.2023 5 z 5

V průběhu děje se ukáže princezna Nehemia, ke které jsem byla zprvu nedůvěřivá, ale se Celaenou tvořily perfektní duo. A já tak moc naší proslulé vražedkyni přála přítelkyni.
Nemůžu dodat nic jiného než:
Skvělá kniha!

StarDust85
09.08.2023 5 z 5

Přečteno za jeden den! Super, bavilo mě to a jsem ráda, že to má tolik dílů! :D

blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Epické dílo. Tohle bych chtěl vidět jako seriál mnohem raději než Witchera. Možná časem.

knidopel
28.07.2023 3 z 5

Na tuto sérii jsem se chystala pěkně dlouho. Všude jsem slyšela chválu, ale musím říct, že jsem knížku četla celkem dlouho a měla jsem chvílemi problém se začíst. Děj je skvělý a příběhy některých postav mě opravdu bavily. Problém jsem však měla se stylem, jak byla kniha napsaná. Něco mi na tom prostě vadilo. Obecně nemám příliš v lásce knížky, ve kterých se neustále střídají vyprávění z pohledů různých postav a zde bylo střídání dost časté a vadilo mi neustále přeskakovat z postavy na postavu, obzvlášť, když mě některé postavy tolik nezaujaly. Pak se stávalo, že když skončila kapitola z pohledu mé oblíbené postavy a měla začít kapitola z pohledu (pro mě) ne až tak zajímavé postavy, knihu jsem raději odložila. Problém jsme pak viděla také v tom, že se na můj vkus děj až moc táhl a chvílemi jsem se prostě nudila a čekala, kdy se začne konečně zase něco dít. Pořád však neztrácím naději a plánuji se vrhnout na další díly. Přece jen... Skleněný trůn by měla být něco jako YA klasika, nebo ne?

Loire
24.07.2023 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení. Nebyl to úplně velký odvar tak jako Dvůr trnů a růží, ale je to teprve začátek a jsem zvědavá, jak se kniha rozjede. Já doufám, že pořádně, ať si to užiju stejně jak Dvůr.

adrianna
13.06.2023 3 z 5

+ čtivost
+ milostná linka
- naivita postav
- předvídatelnost

Přišla jsem krátce po dočtení s hlavou v oblacích a srdcem poskočeným a pak si tu přečetla některé negativní komentáře a jo... máte pravdu, stáhli jste mě zpátky na zem. Opravdu je to celé velmi naivní a prakticky to staví pouze na milostném trojúhelníku, protože to ostatní, klání, magie atd., by mohlo být využito lépe. Ale třeba to teprve přijde v dalších dílech :D Také je příběh samozřejmě předvídatelný hned od samého počátku.

Na druhou stranu je to young adult pro holky, proto hodnotit knížku jako slabší za to, že zapadá a naplňuje svoji kategorii mi nedává smysl.

Za sebe bych teda knížku doporučila, byla velmi čtivá a jsem zvědavá, co se dozvím dál.

Hodnocení: 70 %