Království popela

Království popela https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412489/bmid_kralovstvi-popela-9Kk-412489.jpeg 5 1602 298

Aelin riskovala vše, aby zachránila svůj lid a lidi, které miluje. Zaplatila za to strašnou cenu a teď je uvězněna v kovové rakvi a mučena. Pouze vědomí, že na ní závisí osud všech, jí brání v tom, aby podlehla. Aedion a Lysandra zůstávají poslední, kteří brání Terrasen před naprostým zničením. Chaol, Manon a Dorian jsou roztroušeni po celém kontinentu a musí sami volit cestu k naději na spásu. Až se všechny cesty spojí, čeká je velká bitva.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Kingdom of Ashes , 2018

marie2577
marie2577
23.03.2024 5 z 5

Finále se vším všudy..;-o
Nenudila sem se ;-)....spíše jsem smutná ze je již konec .;-(

petitsoleill
petitsoleill
27.02.2024 5 z 5

Throne of Glass is my Roman empire. Kdybych mohla, dám 6*

Na počátku této série jsem to absolutně nečekala. První knihy jsem se musela trochu přemlouvat. Závěr mě nechal na kolenou. Brečela jsem? Jistě. A užila jsem si to do poslední chvíle.
Skvělé zakončení epického příběhu, ani po týdnech od přečtení poslední strany snad není den, kdy bych si na TOG nevzpomněla. Někteří možná závěrečný vývoj událostí hodnotí jako příliš krutý, za mě se to k příběhu hodí a možná... možná to mohlo být ještě drsnější.
Doufám, že pokračování už Maasová psát nebude. Nedokážu si představit, jak by mohla Království popela překonat.
I když - co že to ten Lorcan vlastně udělal? ;)

SimcaU
SimcaU
19.01.2024 5 z 5

Jediné hodnocení, co k této knize můžu napsat, je naprosto dokonalé zakončení série.

EjkaM
EjkaM
07.01.2024 4 z 5

Tak a je konec! Ještě jednou jsem si nalistovala své 4 oblíbené pasáže, protože po tisícovkách stránek v tomhle světě mi to bude chybět. Maas má fantastický smysl pro gradaci napětí, i vedlejší postavu umí nechat žít svůj příběh, svět je promyšlený vskutku solidně. Sice se občas zapomene ve vedlejší uličce a pak je návrat k hlavnímu cíli vyřešen s dávkou naivity a nečekané skratky, ale jako celek to funguje a dokonce skvěle.

annora_cte
annora_cte
29.11.2023 5 z 5

"Její cesta začala se zbraní. Jejím údělem bude koruna."

Poslední díl série Skleněný trůn, který pohnul mým vesmírem a zanechal mě navždy poznamenanou. Neskutečný. Neuvěřitelný. Fantastický.
Přestože vydal skoro na tisíc stran, utekl jako voda. Nemohla jsem se odtrhnout, ale to platí u každé knihy od autorky. Užívala jsem si příběh, bavil mě, ale to vědomí, že je to poslední díl a že se budu muset s postavami brzy rozloučit, mě bolelo.
Po Říši bouří jsem měla strach o Aelin, ale ona je jedna z nejsilnějších knižních postav co znám. Věděla jsem, že to zvládne. Ale to peklo, jakým si procházela, mě nenechalo chladnou ani náhodou.
Další postavy jako Jeřáb, Lysandra, Aedion, Dorian, Manon... za všechny autorce děkuju, protože je vytvořila tak dokonale, že jsem měla chvílemi pocit, jako by byli skuteční.
Snad posledních 200 stran jsem probrečela, protože se toho dělo tolik a já na nic z toho nebyla připravená. Odehrávaly se dobré, ale i špatné věci včetně jedné, kterou Maasové nikdy neodpustím.
Abych shrnula sérii na závěr, za mě je od autorky nejpropracovanější a nejlepší.

NessaLuna
NessaLuna
27.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Je až k neuvěření, jak mi mohl jeden fantasy příběh takhle zlomit srdce. I po všech těch knihách, které jsem za svůj život přečetla, mě tahle emočně vyždímala ze všech nejvíc. Zas a znovu se ukazuje, že Maasová přesně ví, co dělá.
Tenhle díl byl absolutním vrcholem celé série, se kterou se peru už pěkně dlouho. Ovšem těchle bezmála tisíc stran šlo přečíst jedním dechem. Všichni dostali svůj prostor, všechno se uzavřelo a všechno dávalo smysl, přesně jak by u takové série mělo být.
O samotném autorčině psaní už je škoda mluvit, pokud vás někdo donutí přečíst takhle obsáhlou ságu a vy přesto chcete pořád víc, vypovídá to dostatečně. Pořád ale žasnu nad nápaditostí a úžasnou propracovaností, která se skrz celý příběh neustále dokola promítá. Maasová je opravdu jiný level YA fantasy a mě neuvěřitelně mrzí, že svým zaškatulkováním nemá moc šancí dostat se pořádně dál než ke čtenářkám (ano, z valné většiny ženám), které tenhle žánr vyhledávají. Chápu, že autorka zcela evidentně míří spíš na ženy, ale tímhle tažením se prostě ochuzuje o mužské čtenáře, kteří by ze série rozhodně nebyli zklamaní. Upřímně se divím, že z tohohle ještě nejsou filmy. Věřím, že by pod kvalitní režií byly opravdu velmi úspěšné.
Co se samotného příběhu týče, nemohla jsem se vzpamatovat z toho, jak vlastně dopadla Třináctka. Manon jsem měla od začátku velmi ráda a nedokázala jsem její konec moc elegantně ustát. Aspoň Abraxose jí ta krutá Maasová nechala, to bych nerozdýchala už vůbec. Ale opravdu to muselo být, proboha? Na příběh to pro mě vliv nemá, ale jenom představa zlomené Manon, která se musí dívat, jak ztrácí úplně všechno, mě ještě teď dokáže rozbrečet.
No nic. Možná až se dám psychicky trochu dokupy, tu šílenou jízdu si zopakuju.

eva-lupen
eva-lupen
05.10.2023 5 z 5

Velkolepé zakončení skvělé fantasy ságy. Díl od dílu větší bichle, ale přečtené je to dřív než by člověk chtěl. Také nechápu jak to, že z toho ještě není film nebo seriál. Kam se na to hrabe třeba takový, všemi opěvovaný, Zaklínač. Jasně, je tam dost hrubek, ale je to tak napínavé, že to až tak moc nevadí. Akorát ta závěrečná bitva je jak z filmu Pán prstenů, ale co jiného vymyslet. Bitva je bitva.

MichaelaJan
MichaelaJan
21.09.2023 5 z 5

Úplně nevím co napsat. Při téhle knize jsem brečela jak želva, bylo to úplně neskutečné. Pokaždé když jsem se zalykala slzami, jsem si říkala sakra, jaktože z toho není ještě film. Rozhodně skvělá serie. Četla jsem jako e-knihy a už jsem doma oznámila, že chci od Ježíška celý box, abych si sérii mohla přečíst ještě jednou a u toho koukat do mapy. Myslím že budu teď potřebovat hodně dlouhou chvíli, než se odprostím od tohohle neskutecně silného příběhu !

Uzasne fantasy ! Pokud se pořad rozhodujete jestli začít s touhle fantasy serii, rozhodně neváhejte ! Stojí to za to !

Tebby
Tebby
14.09.2023 4 z 5

(SPOILER) Čekala jsem velkolepé finále a to se taky stalo. Bohužel ne úplně tak, jak jsem očekávala. Dle mého tam bylo až na moc stránkách bitva... Chápu, schylovalo se k tomu celou sérii... ale prostě byli na pokraji sil, ale dál bojovali... Ráno jim malém probourali bránu ale večer ještě pořád těsně držela... Taky se mi nezdá, že po útoku 100.000 vojáků by všechny hlavní postavy přežily, i přesto, že byli celou dobu v boji... Ne že bych někoho z nich ráda ztratila, ale je to prostě moc nepravděpodobné... Situace s bohy byla dle mého až moc překombinovaná a přehnaná.
I tak jsem si ale díl užila, byť trochu méně, než předchozí. Zvláštní bylo, že elitní voják Vaughan je za celé ty dlouhé měsíce nenašel... Nakonec se mou nejoblíbenější postavou stal Rowan a taky Fenrys. 4* a určitě se někdy časem k sérii vrátím.

Joymg
Joymg
07.08.2023 3 z 5

Úplně prvně bych ráda autorce přiznala můj obdiv, že byla schopna v tak krátkém čase napsat tolik knih o takovém objemu. Její svět měl dobré myšlenky, obrovský potenciál.
Méně pozitivně už vnímám, že kvalita knih (navzdory postupnému zlepšování nedostatků) je pořád dost špatná. A vím, že hodně komentářů obhajuje nízkou kvalitu tím, že je to "jenom YA fantasy". Což mi přijde smutné - proč nevyžadujeme od YA fantasy dobrou kvalitu jako u jiných žánrů? Chápala bych drobná zkreslení v zájmu zachování duševní pohody mladých lidí... nebo tak něco. Ale vyloženě hloupé, nevysvětlitelně naivní, projevem nevyvážené a nepřekonatelně dokonalé či trpící postavy mi připadají jako zvláštní trend. Pokud je někdo v něčem dobrý, ať to má dobrý důvod. Pokud má někdo 16 roků, tak ať se chová na 16 roků.
Tento díl mi přišel po prvních dvou asi nejhorší, jelikož jeho volume naběhlo opakováním stále opakovaného. Kapitola X končí naprostým cliffem - Manon přistihla Doriana - kapitola Y z pohledu Manon reflektuje veškeré dříve zmíněné rozkoly a vnitřní pochody, načež se po osmi stranách vrátíme do přítomnosti a přichází KONEČNĚ očekávaná reakce, která se navíc sfoukne dost rychle. A takhle se střídaly kapitoly naprosto běžně napříč celou sérií.
Druhý problém spatřuji snad ve všech vztazích. Jako by autorka neznala žádný jiný katalyzátor emocí než pocit viny. Postavy se k sobě chovaly naprosto odporně, načež se ublížené straně stala nějaká újma, což vyvolalo u agresora pocit viny a tedy i záplavu lásky. Pokud si dobře vzpomínám, vyhnuly se tomu jen páry Nesryn-Sartaq (ti se před újmou nepohádali) a Aelin-Jeřáb (ale ti si to odbyli v díle číslo tři).
Množství patosu a jakoby epičnosti taky úplně v pořádku nepřistálo. Pořád se někdo oháněl symboly, které opakováním dávno ztratily sílu, nebo nebyly dost dobře uvedeny, aby ji vůbec získaly. Některé části bitev byly popsány docela dobře, ale některé jsem si nedokázala ani představit. Navíc to bylo pořád dokola, popisy stejných strategií, náletů, výpadů - všechny bitvy napříč knihou.
Doufala jsem, že zakončení bude velkolepé, ale nebylo. Utopilo se v patosu. Nejlépe vnímám díly 3 a 6, které ve své podstatě měly nejjednodušší dějové linky, které zabřednutí do epična moc nedovolovaly. Postavy se chovaly lidsky a nepřátelé působili jako opravdoví nepřátelé, stvůry ještě byly děsivé a spojenci se neobjevovali na každém horizontu.

gabca2003
gabca2003
04.08.2023 5 z 5

Úžasný závěr celé série. Došlo i na slzy. Jednoznačně jedna z nejlepších fantasy sérií, které jsem četla.

kingdog8900
kingdog8900
24.07.2023 5 z 5

Poslední díl série skleněný trůn. Kniha bílá naprosto úžasná pobrecela jsem asi tak 3x. Je to moc hezky napsané.

Margherita_N
Margherita_N
12.07.2023 3 z 5

Superhrdinka Aelin a její parta zakončujou svou jízdu ve sledu krutých bitev. Jak se mi prostřední díly docela líbily, tak tenhle poslední zase uklouzl... Bavilo mě, že kniha má obrysy monumentální ságy, že došlo k válce několika stran, do které jsou zapojené bytosti s různými nadpřirozenými schopnostmi, které uzavírají nečekaná spojenectví. Předpoklady k tomu, aby šlo o dobrou knihu, tam tedy byly. Ale prostě si s nimi autorka moc neporadila. Nejvíc ztracená byla podle mě pasáž, kdy si Aelin stoupla do kruhu ze znamení sudby a měla odemknout bránu. Vůbec jsem nepochopila, co se tam děje, všechno bylo vágně popsané a žádný smysl ani vodicí linku jsem nenašla. Zaujalo mě na druhou stranu, jak dokázala autorka nečekaně, ale uvěřitelně překroutit celý obraz Dorianova otce, až jsem s ním nakonec skoro soucítila. Převrátit obraz Aelin už se ale tak nepovedlo - když vesměs kladné postavy uctívají nájemnou vražedkyni jako královnu, prostě to nefunguje. Bavilo mě hledat si na fantasy webech víc informací o postavách ságy, číst si o jejich vzájemném spříznění, porovnávat svoje dojmy s názory ostatních čtenářů. Celej tenhle propracovanej svět ale mohla autorka využít líp.

AnnaNešporová
AnnaNešporová
04.07.2023 5 z 5

Dávám plný počet *, protože celý Skleněný trůn byla jedna velká skvělá jízda. No mám trochu problém s posledními díly Maasové. Stejně jako u ACOTAR i tady byl poslední díl neskutečně dlouhý, což mi nevadí, ale vlastně se toho zas tak moc nastalo a veškerá akce byla nacpaná do cca posledních 200 stran a to je škoda. Upřímně doufám, že Půlměsíční město nedopadne stejně.
I tak se bude tato série řadit mezi mé oblíbené.

mamvybornyvkus
mamvybornyvkus
19.06.2023 5 z 5

Strašně moc mě mrzí, že je Skleněný trůn u konce. Začala jsem ho číst někde v roce 2016 a dočetla jsem sérii koncem května 2023. Dlooouho jsem finále odkládala, protože jsem se nechtěla na dobro se sérií rozloučit, až do minulého léta, kdy jsem se rozhodla, že si celou sérii přečtu znovu.
Knížku jsem četla cca 4 dny, ta schopnost SJM napsat 1000 stránkovou bichli, kterou člověk přelouská za chvilku je vskutku obdivuhodná. Velký podíl na tom má samozřejmě i překladatelka, pí. Ivana Svobodová - čte se to opravdu moc hezky.
Líbí se mi progress, který všechny postavy udělaly, ten character development zejména u Aelin, Manon a Doriana je obrovský. Mám všechny postavy moc ráda, ale mým favoritem se stali Manon a Lorcan - hodně se na tom podepsala jeho slabost pro Elide a ochota se pro ni změnit. :)
Nicméně mám jeden problém, a to mám už delší dobu s více knih od SJM - ona je schopna napsat takhle dlouhé knížky, roztahat děj úplně šíleně a pak celou zápletku narvat do posledních cca 100 - 150 stran. Podle mě, když už teda popisuje, s prominutím, každou pičárnu do podrobna, tak by to samé ale měla udělat s koncem, tj s vyvrcholením celé zápletky. Myslím si, že by to čtenáři přežili, kdyby to místo 976 stran necelých 1100, kde by byla smysluplně a ve stejném tempu, ve kterým se nese zbytek knihy, rozvedena zápletka.
Jinak se mi finále moc líbilo. Budu doufat, že jednou vyjde nějaké pokračování, i kdyby jen v podobě krátké povídky.

kindlova42
kindlova42
27.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Aelin v tomhle posledním díle obětovala hodně
Ovšem její cesta domů a na trůn byla epická.
Všichni moji oblíbenci bojovali statečně, a přestože v knize bylo hodně bolesti a ztráty, byla tam i velká dávka naděje a lásky.
Já jsem s koncem série spokojená.
Jediné co zbývá říct je, že bych klidně četla nějaký spin-off kde by byl hlavní postavou Fenrys, který mi moc přirostl k srdci.

michaela0704
michaela0704
15.03.2023 4 z 5

A jsem na naprostém konci celé série. Začala jsem číst 1/3/23 a dnes dočtena poslední stránka 7. dílu. Jsem moc smutná a nejraději bych dále zůstala ve světě Aelin a jejích přátel a nepřátel.

SPOILER:
I 7. díl dával naprosto smysl a bylo poznat, jak má každou událost autorka skvěle propracovanou. Začátek byl hodně silný, když byla Aelin mučená a následně byla osvobozena. Miluji také příběh Manon. Chaol s Yrene si mě nakonec nezískali a to, že poslední velká akce Aelin byla při záchraně Anielle mi nakonec vadilo, i když jí to přineslo spojence, ale myslím, že by s ní šli tak jako tak. To, jak to nakonec dopadlo s klíči a co tam udělala Aelin mi nedává smysl, proč obětovat zničení Erawana za záchranu duše Eleny? Myslím, že by to Aelin neudělala, tak to na mě v jejím příběhu působilo. A Yrene coby zachránkyně celého světa, no nevím. A souboj Aelin s Maeve jsem nakonec čekala mnohem více epický. A například, jak se dostal Dorian z Morathu a unikl Maeve, také mi to nepřišlo moc věrohodné.

Konec jako takový všech postav se mi líbil, ale asi by se k tomu dalo dojít i jinak.

Ale celkově hodnotím ságu 10/10 a doopravdy je to jedno z nejlepších fantasy, které jsem kdy četla. Vím, že se k příběhu jednu vrátím a přečtu ho celý znovu.

Tenebris_Draco
Tenebris_Draco
01.02.2023 5 z 5

Bohužel, už je konec. Strašně moc bych si přála, aby to nikdy neskončilo. Nebo bych aspoň mohla dostat několik bonusových knih. Potřebuji vědět víc o životě hrdinů! Hlavně bych potřebovala lepší konec pro Manon a Doriana! Noták Massová, proč jsi mi to udělala?!
Když už jsi napsala příběh konce určitých osob, kde jsem nemohla přestat steskem brečet. Tak jsi mohla udělat happyend i jim!

terikus
terikus
22.01.2023 5 z 5

Tak přátelé, je konec...zas nevím, co si mám počít se životem :-D...jen se cítím trochu ochuzená o pořádný happyend Doriana a Manon...to mě fakt mrzí

TessV
TessV
09.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Sarah J. Maas nezklamala. Nečekala jsem nic tak drsného a plného citu zároveň. Bylo to skvělé čtení, kdy opravdu platí, že se čtenář nemůže odtrhnout od knihy.
A to propojení s dalšími knižními postavami z jiných knih? Úžasný nápad.
Jen mě mrzí úmrtí tak silných osobností...to na mě bylo trochu moc.
Přečíst celou sérii mi trvalo delší dobu a teď mě opravdu mrzí, že tento příběh končí.