Dědička ohně

Dědička ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281807/bmid_dedicka-ohne-wNH-281807.jpg 5 3053 466

Královna, nebo zrádce? Jen ona sama rozhodne. Celaena Sardothien přežila smrtící soutěž a zlomené srdce, ale za jakou cenu. Nyní se musí vydat na cestu do nové země, aby se poprala s temnou pravdou... pravdou o jejím dědictví, které jí může navždy změnit život a budoucnost. Mezitím se shromažďují temné síly s cílem zotročit si celý svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Heir of Fire , 2014

Heri76
26.08.2021 5 z 5

Celaena musela ztratit svoji přítelkyni, jedinou přítelkyni, kterou kdy měla, musela se propadnut tak hluboko, aby našla dno, od kterého se mohla odrazit. A musí se přestat litovat a začít něco dělat.
Přesun děje mimo Adarlan a pro Celaenu zdlouhavé poznávání sebe sama ve Wendlynu je zajímavým zpestřením. A Jeřáb jí to minimálně na začátku vůbec neusnadňuje. A to je dobře.

Kniha by klidně mohla být rozdělená do dvou samostatných knih. Je nabitá akcí a objevují se v ní nové postavy a je víceméně jasné, že s některými, se ještě v budoucnu setkáme.
Jeřáb (divné jméno, asi bych dala přednost tomu, kdyby překladatel zůstal u anglické verze jména Rowan) je v první části ztělesněním drsňáka a protivy. A na mě působí tak nějak „staře“, bez ohledu na to, na kolik let vypadá nebo kolik let/století prožil. Vychovává, testuje a učí. A učitel je asi dobrý vzhledem k tomu, že Aelin po několika měsíčním výcviku dosáhne toho, proč do Wendlynu přijela. A Aelin je asi také dobrá učitelka, když vezmu v potaz, jak moc dokázala její přítomnost tvrďáka Jeřába změnit.
Aedion mi připadá na to, jak je jako drsný a krutý generál adarlanského krále velkou část knihy popisován, tak nějak kňouravý a neschopný, ale musím mu k dobru přičíst, že se to v závěru knihy změní a má u mě plus do dalších dílů. Není ukňouraný, není neschopný a není zbabělec. Líbí se mi, stejně jako Kaltain.
Pasáže s čarodějnicemi se mi v začátku vůbec nelíbily a doslova mě nudily. Přeskakovala jsem slova, někdy i věty, i když jsem zpětně pochopila, proč v knize musely být. No mohly být kratší a zábavnější. Manon se ale nakonec ukázala jako působivá postava a těším se na její vývoj a činy v dalších dílech.
A Dorian, můj drahý Dorian a jeho úděl. Když se zdá, že konečně našel, to co mu v životě chybělo, tak o to přijde.
Závěr knihy je velmi působivý a sled událostí, který se odehrál u krále Adarlanu……………….
Sorscha, Aedion, Chaol, Dorian …………………hmmmm musím pokračovat dalším dílem, i kdybych nechtěla. Musím.
Autorka se nebojí zvratů. Neštítí se nahradit postavy novými – nadobro. A tím změnit nebo minimálně uhnout očekávané linii příběhu.

klara1550
08.08.2021 5 z 5

Zatím nejlepší díl série. Měla jsem pocit, že kdyby se knížka trochu upravila, tak tímto dílem by mohla série začínat.
Jen mi nedávalo smysl, že si Celaena na svou minulost nevzpomínala, a teď najednou jo? Nebo jsem špatně četla?

AloneJane
29.07.2021 2 z 5

Tohle bylo takové...uvědomění hlavní hrdinky? Nějak nemůžu říct, že by mě to úplně nadchlo, pokud bude ovšem takhle roztahaná celá série, pak chápu, že to má tolik dílů.
Alespoň se odhalilo něco z minulosti Celaeny, která byla zmiňována do té doby tak, jakože jen ona přece ví. No...teď už víme i my a začíná honba za prvním klíčem.
Další díl se snad konečně něco dozvím i o jejím mistrovi Arobynnovi a jejím pobytu s ním. Snad

badliar_id
18.07.2021 4 z 5

(SPOILER) Tohle tedy byla jízda! Konečně jsme se někam pořádně hnuli, to se mi líbí. Přesto byl pro mě začátek knihy extrémně nudný. Musela jsem dokonce začít číst jinou knihu a do čtení Dědičky ohně jsem se nutila. Měla jsem to asi takhle: První část se táhla, ale přesto tam byly zajímavé kapitoly. Druhá část byla jiný level a nedokázala jsem odtrhnout oči..
KONEČNĚ, KONEČNĚ se objevily nové postavy! Sice se objevily asi na tři minuty, ale byly tam :D. Začnu Rowanem (btw vážně ho nebudu nazývat Jeřábem, protože tenhle překlad je debilní), protože zde byl nejdéle. V první části se choval jako největší kretén, takže nečekejte žádného "hodného" hocha o kterém jste slyšeli. V druhé části už byl milejší a nebyl tak nabručený, jako na začátku knihy :D. Samozřejmě si mě hned získal, jak jinak.. Ostatní postavy se tam objevily vážně výjimečně, ale i tak jsem za to byla ráda. Doufám, že v dalším dílu dostanou více prostoru :) ..
Kapitoly z pohledu Manon mě bavily. Hodně jsem četla, že je měla nudný atd.. přesto mě ale bavily a dokonce jsem se na ně těšila (tady jde vidět jasný příklad, že každý má jiný názor a je to úplně v pořádku!), ale musím uznat, že občas jsem chtěla kapitolu přeskočit.
Aelin je vážně skvělá a drsná postava. V tomhle díle bylo vidět, jak je ze všeho zlomená a pomalu se dává do pořádku. Bylo fajn sledovat její vývoj.
Dorian je moje zlatíčko a ten konec mě zničil, takže pevně doufám, že Aelin nakluše do hradu a nakope všem zadky :D.. Chaol je Chaol. Já ani nevím, co si mám o něm myslet. V Půlnoční koruně mi nevadil, ale tady jsem začínala ztrácet trpělivost.
Dějové linky mě bavily. Většina z nich se začala pomalu spojovat, ale přesto toho spoustu nevíme, takže jsem zvědavá, jak do sebe všechno zapadne.
Rozhodně to byl skvělý díl, jen tedy ten začátek se moc táhl. Čtvrtý díl bude snad ještě lepší. 4.5/5

Peter73
05.07.2021 3 z 5

Keď čítam knihy s pokračovaním, alebo s hrdinom ktorého už poznáme beriem ho ako svojho známeho, priateľa. Malo by to byť aj takto s touto knihou, ale nebolo. Príbeh je rozvetvený, má niekoľko dejových línii, postava je iná, je zrelšia, aj keď priestor pre ňu nie je až tak veľký, Autorka sleduje aj ďalšie postavy. Nemá to taký spád, ako predchádzajúce diely, je to taký akoby prequel k ďalšej časti.

Fortuna7
16.05.2021 5 z 5

Tak tady to začíná být teprve pravá SJM! Všechny nové postavy jsem si ihned zamilovala a Celaena je prostě miláček.

Lenyaa
14.05.2021 5 z 5

Nemohu jinak, než dát 5* Skvělá a napínavá kniha, hned se vrhám na další díl a nemůžu se dočkat, jak to dopadne :)

pavlusci
12.05.2021 5 z 5

Tahle série je každým dílem lepší a lepší! Tak doufám, že to vydrží.
Hodně mě bavily nové postavy a líbily se mi kapitoly z více míst najednou. ( I když mě čarodějnice ze zečátku celkem nudily...) Všechny zvraty a konec byly skvělé, akorát bych uvítala mapu Wendlynu. Těším se na pokračování!

P.S.: Jeřáb je skvělej!

Linda007
19.04.2021 5 z 5

Je pravda, že každým dalším dílem je to lepší. Líbily se mi všechny dějové linky. Bylo to dojemné, nečekané. Těším se na další díly.

johana3160
06.04.2021 4 z 5

Teda, to se nam to pekne rozbehlo. Stale jsou v knize veci, ktere me tozviluji. At uz chovani postav, nebo skakani mezi dejovymi linkami, ktere ale neni tak iritujici jako v jine nejmenovane serii (BCD). Nebudu spoilovat, protoze tohle stoji za to si to prvni precist, sle muzu rict ze me autorka tentokrat rozplakala a prekvapila a libi se mi jakym smerem se kniha vydala.

katkaq
21.03.2021 3 z 5

Přeskakování mezi třemi různými ději většinou moc neoceňuji. Zvlášť když je tam tak patrný rozdíl mezi vyspělostí postav. Jeřáb je za mě spása téhle série a Chaol mě pomalu, ale jistě přestává bavit. I přes kritiku věřím, že tahle série má co nabídnout a že v posledním díle se vše prováže. Těším se na ten závěrečný bod.
PS: Nemám ráda, když mi někdo bere fantazii ohledně vzhledu postav, ale u této série je opravdu velká výjimka: zadejte do googlu Rowan Whitethorn (aka Jeřáb) ❤️

TeoK7
16.03.2021 5 z 5

Další napínavé pokračování série.

Nikusha
15.03.2021 4 z 5

Pořád jsem na vážkách. Není to úplně stav, při kterém bych knihu odložila, ale taky to není to úplné převtělení do přihlížejícího opodál. Příběh se dál rozvětvuje a nabírá nové postavy. Jestřáb mi byl že začátku nesympatický, ale postupem jsem nějak pochopila jeho strategii : Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Pak tu máme příběh ze strany Chaola, který mě tak úplně nedržel v zaujetí, ale je mi jasné, že ty okolnosti jsou důležité k vývoji příběhu. No a paradoxně mě asi nejvíc bavila linka čarodějek. Jejich vysunovací železné zuby jsou fakt cool. Jako dám tomu ještě šanci a budu pokračovat v dalších dílech. Nakonec mě to prostě jen baví a nějak nad tím extra nepřemýšlím.

Iris02
09.03.2021 5 z 5

Až do půlky mě neoslovil příběh čarodějnic, ovšem ani to nezměnilo můj pohled na příběh plný naděje prolínaným nestravitelnou bezmocí. Autorka ví, jak si získat čtenáře - Jestřáb (překlad raději komentovat nebudu) příjemně překvapil a jsem zvědavá na další rozvoj. Moc povedený díl, těším se na další.

_Bára_
03.03.2021 5 z 5

Massová opět dokázala vytvořit happy end z něčeho co tak na první pohled nevypadá. S každou další knížkou je víc našláplej děj a je to prostě jízda. Konečně se na scéně objeví Jeřáb (pardon, ale ten překlad je děsnej) Tenhle díl nic nepostrádal a hrozně moc se těším na další díl.

JessePinkman
01.03.2021 3 z 5

Kniha se hezky čte. Už se těším na další díly.

Damonka18
23.02.2021 4 z 5

3. díl se mi líbil o trošku méně než druhý. Asi by bylo lepší kdyby se autorka víc zaměřila na Celaenu. Děj s Jeřábem byl fakt povedený. Doufám, že 4. díl bude bomba.

Mikuše-Ivet
23.02.2021 1 z 5

Hodně jsem se snažila dát této sérii šanci, ale bohužel. Chování hlavní hrdinky mě přijde čím dál víc dětinské a nesmyslné. I když se děj rozdělil na více pohledů jednotlivých postav, tak i tak to nestačilo k tomu, aby se spisovatelka vyvarovala zbytečného natahování. Nápad určitě to byl dobrý a při čtení jsem v tom cítila potenciál, ale to je vše. Děj se až moc zbytečně táhl a nic se tam nedělo, což u mě znamená, že jsem se hrozně nudila a do čtení jsem se musela hodně nutit. Už u prvního dílu jsem si všimla, že kniha se začne rozjíždět až na samém konci, což je dost blbý, když člověk musí přetrpět 500 stránek k tomu aby si mohl užít posledních 100-150 stránek a s dalším dílem je to stejný jako předchozí a tak dál? A pořád se člověk nikam neposouvá? To jako fakt? Omlouvám se všem co je tato série bere, protože mě se vůbec nelíbila.

ElizPetrova
22.02.2021 5 z 5

Zatím můj nejoblíbenější díl ze série. Neskutečně čtivé.. objevuje se zde plno nových a zajímavých postav, flashbacky super. Nemám co vytknout! :)

teer.h
21.02.2021 5 z 5

Proč jen to čtu až teď.
Tenhle díl byl plný emocí, který mě dostal a několikrát překvapil. Konečně se dozvídáme, co se tenkrát stalo, když přišel král Aderlandu.
Ale to zásadní....PANEBOŽE proč přeložili Roweno jméno?! Všude klasicky anglicky a najednou tu máme Jeřába :D :D a aby to mělo ještě šťávu, zhruba v polovině to okoření i příjmením Jeřáb Bělotrn.. konec :D Já si to četla jako Rowen.

Přiznám se, že mě do poloviny nebavil číst příběh s čarodějkami. To se ale posléze změnilo a celkem jsem si to začínala užívat. :)