Dědička ohně

Dědička ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/281807/bmid_dedicka-ohne-wNH-281807.jpg 5 3054 466

Královna, nebo zrádce? Jen ona sama rozhodne. Celaena Sardothien přežila smrtící soutěž a zlomené srdce, ale za jakou cenu. Nyní se musí vydat na cestu do nové země, aby se poprala s temnou pravdou... pravdou o jejím dědictví, které jí může navždy změnit život a budoucnost. Mezitím se shromažďují temné síly s cílem zotročit si celý svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Heir of Fire , 2014

eva-lupen
02.07.2023 5 z 5

Tak teď už to jede a jede, že se nedá pomalu přestat číst. Tedy ze začátku mne nebavily kapitoly s Manon, protože nemám ráda záporné hlavní postavy, ale bylo mi jasné, že to tam není bezdůvodně a pak se to vyvrbilo k lepšímu, takže spokojenost. Hned jsem přešla na další díl, protože to se jinak nedá. :-)

gabca2003
18.06.2023 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém začíst se, ale od třetiny knihy mě autorka vtáhla do děje. Poslední kapitoly byly plné překvapivých zvratů. Vrhám se hned na další díl.

Tebby
08.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že tento díl mě bavil ze všech zatím nejméně. I proto jsem ho rozečetla už před měsícem. Zjistila jsem, že největší záseky mám u Manon. Docela mi tam její příběh překážel, i když chápu, že byl potřeba skrz další díly. Moc jsem taky nepochopila tu Rowanovu proměnu. Navíc mi chyběla mezi těma dvěma jakákoliv chemie. Snad se tedy projeví časem. Hodně lidí psalo, že mají rádi vlky, tady mě ale bohužel jejich vystupování zklamalo. Jsem zvědavá, co přinesou další díly.
PS: Jeřáb co se mění na jestřába? Promiňte mi, ale nejraději bych si vyškrábala oči. Proč ho nenechali prostě jako Rowana? 4*

wolfka44
03.06.2023 5 z 5

Každý díl je lepší a lepší.

martinkaLLL
19.05.2023 5 z 5

Uff, nejde to přestat číst. To je napínavé, musím jít rovnou na další díl. Nevydržela bych čekat do zítra. Jediné co bych k tomu měla. Začátek dobrodružství u čarodejnic, mě tolik nebavil. Ale to je jedno, je to pecka.

Siwan
17.05.2023 5 z 5

Tak za mě s každým dílem zlepšující se tendence, je to prostě paráda. Odsýpá to, skvělé jak se střídají pohledy různých hrdinů...za mě nová postava Manon obzvlášť zajímavá. Jak už zmiňovala klarka009 naprosto nechápu proč jména všech postav nechali v originále a Rowana se rozhodli překládat, je to fakt prasárna roku. Takže ne Jeřáb, ale Rowan a hotovo. Tomu teda fandím moc, obzvlášť se mi líbí to, že se tu rozvíjí i linka silného přátelství. Jak už jsem psala, Maasové prostě sluší delší stopáž a na třetím díle je to vidět.

kingdog8900
07.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Knížka je super jenom mi je líto Sorschy(nevim jak se píše její jmeno) a Doriana.Pro mě je nejotravnesjsi Chaol hrozně me v knížce vadil celkové mi není moc sympatický. Jinak je to super

klarka009
02.05.2023 4 z 5

Třetí díl Skleněného trůnu je vyprávěn z pohledu více postav.. Nově k těm předchozím přibyla Manon Černozobá a její wyvern. Jsem zvědavá čeho se u ní ještě dočkáme, protože mě v průběhu knihy bavila čím dál víc a ke konci mile překvapila.
Co nikdy nepochopím, je jak někdo mohl tak zprznit Rowanovo jméno a udělat z něj Jeřába :-/ odmítám ho tak číst a tak si vždy představuji, že je tam napsané Rowan Whitethorn a ne Jeřáb Bělotrn :D ze začátku mi trochu lezl na nervy, ale postupně si ke mě prorazil cestu a moc se mi líbí jaké pouto se mezi ním a Aelin tvoří.
Tento díl mi přišel pomalejší, alespoň tedy první polovina, kdy se Aelin zabývala hodně sama sebou. Ale myslím si, že to byl klid před bouří vzhledem k tomu, co se na konci dělo ve skleněném hradu :-/

VeDny
22.04.2023 4 z 5

(SPOILER) První dva díly jsem spíše protrpěla a přečkala s tím, že se to má hodně zlepšit. První třetinu knihy jsem si říkala, jak jsem pěkně naletěla. Od třetiny už jsem jenom přehodnocovala, až jsem po dočtení poměrně překvapená, jak jsem si to užila. Opravdu to bylo o kus lepší, jako by první dva díly vznikly spíše na webu typu wattpad, pak se to vydalo a autorka na to šlápla a začala k tomu přistupovat úplně jinak.

Užila jsem si hlavně linku za oceánem, protože mě vždy táhlo víc dobrodružství na cestách, v lesích a s magií. Linky v paláci mě moc nebavily, Chaol zůstal takový matný, Dorian zase pěstoval novou zakázanou lásku. Jejich odtažitost mi připadala nepraktická a nemístná vzhledem k situaci. Vílí bratranec je zajímavá postava, ale přijde mi, že se těm třem věnovalo hodně prostoru a nic moc uceleného z toho nevzešlo, snad kromě vysvětlení, proč zmizela magie.

Obecně mi styl autorky (či překladatelky) moc nesedí. U některých knih mám pocit, že slova plynou ve větách tak nějak sama, přirozeně, nerušivě. Tady jsem se občas musela vracet, protože mi stavba věty připadala kostrbatá a napoprvé jsem si její význam špatně přebrala. Taky střídání postav moc neholduji, ale to u žádného autora. Když už si dá autor tolik práce, aby udělal linku zajímavou, tak pak mám samozřejmě zájem v ní pokračovat, ne skočit za oceán a věnovat dvacet minut čtení děje v úplně jiném tempu a stádiu vývoje. :)

Co se týče změny chování u C, což je docela kritizované, tak to mě oslovilo snad nejvíce ze změn mezi díly. Její dřívější vystupování (humor, popichování, spratkovství) mi připadalo hrubé a často dost hloupé, reakce na něj nereálné a příliš romantické/naivní. Nový růst hlavní postavy tedy vítám, humor jí do jisté míry zůstal, ale už se nechová tak mimo mísu. Celý díl působil o kus reálněji, promyšleněji a celistvěji.

Nikiny
01.04.2023 5 z 5

Za mě zatím nejlepší díl! Konečně se objevila postava, která mi učarovala, sice jméno v českém originále děsné, naprosto neodpovídající jeho vznešenosti, ale když tuto skutečnost přejděte... Parádní postava "Jeřába"... Někdo takový mi tam fakt chyběl. Příběh se vyvíjel v rychlém sledu a bavil mě opravdu hodně.

michaela0704
03.03.2023 4 z 5

Dávám 5 hvězdiček ze 6ti, ale pouze proto, že jsou hlavní postavy od sebe, moc spolu nekomunikují a je představeno hodně nových postav, tak pro mě bylo občas těžší se do příběhu začíst, ale i tak je to pořád hodně vysoký standard.
Mé pořadí dílů je zatím 2., 1. a teď tento 3., hned jsem začala číst 4., tak uvidíme.
Propracované to má autorka neskutečně.

hanavka
25.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Tenhle díl jsem četla měsíc. MĚSÍC! A přitom mi na Maasovou běžné stačí pár dní. První polovina knihy se táhla až příliš a se druhou, která byla skvělá, jsem se vypořádala za dnešní večer. Víc rozporuplnější pocity k jedné knize snad ani mít nejde.

!!!Spoiler!!!
Strašně mě mrzelo rozluštění toho, komu S. psala. Jakoby snad ani neexistovalo víc než 5 postav, co jsou na straně Aelin :(
Na druhou stranu, scéna v Doranelle? Páni, ohromně působivé, a to se točíme jen kolem tří historických postav.
***

Ve čtení samozřejmě pokračuji dál, ale doufám, že knihy budou mít trochu lepší spád i v první polovině.

Kat9
05.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla rozhodně zatím nejlepší kniha ze série a dost možná i nejlepší od Maas vůbec. Série Skleněný trůn se narozdíl od Dvorů tolik nezaměřuje na romantiku a nenajdeme zde ani žádné milostné scény (také se jedná o sérii pro mladší). Myslím si, že to sérii jen prospělo, neboť tak mnohem víc prostoru dostalo napětí a akce.
V této knize sledujeme po celou dobu tři pohledy - Celaeny, Chaola + Doriana a nové postavy Manon. Musím říct, že Manon jsem si už od začátku naprosto zamilovala a považuju ji za jednu z nejlepších postav od Maas, což je při tak silné konkurenci opravdu pocta. Na každou kapitolu o Manon jsem se nesmírně těšila. Ona a Abraxos jsou super dvojka. A jelikož už díky fanartům asi vím, kdo by mohl být Manoninou láskou, tak se docela těším, jak se k tomu všemu autorka dopracuje.
Chaola naproti tomu stále moc nemiluju, i proto mě jeho kapitoly moc nebavily. Po dočtení konce ho mám ale teď o trochu radši, třeba až se dostanu k jeho knize, tak si jej oblíbím zcela.
Mrzí mě, že o sérii vím už spoustu spoilerů, možná by pro mě pak vše bylo napínavé ještě víc. Každopádně i tak se spousta věcí pro mě zajímavě vyvinula. Velmi se těším na další díl, i když bude bohužel asi ještě trvat, než se k němu dostanu. Předtím bych ráda přečetla ještě Krvavé ostří.
Na závěr chci říct, že bych tuto sérii doporučila každému, i tomu, komu Dvory přišli nudné nebo moc přeslazené. Já mám Dvory ráda, i když vzhledem k té romantice na ně člověk asi opravdu musí mít náladu.
Jsem moc ráda, že jsem v této sérii po prvních dvou dílech prokračovala a doufám, že další díly mě nezklamou. Dost možná to nakonec bude úplně nejlepší série od Maas vůbec. Magický svět a úžasný vývoj postav, neobyčejná přátelství i láska, překonávání těžkých životních situací, boj za to, co je správné, to vše najdete v této knize.

xkarla
31.01.2023 4 z 5

Jeřáb? VÁŽNĚ?! Proč??!! Chtěla jsem mu dát šanci v českém překladu, ale já ho jako Jeřába nedokázala brát vážně, takže jsem nakonec knížku (a asi celou sérii) dočetla v AJ..
Zprvu jsem se nemohla vůbec začíst a bavil mě v podstatě jen děj Celaeny a Rowana (Jeřába), ale druhá půlka byla pecka, která začátek (téměř) vyvážila! Zatím nevím, co si myslet o Manon, která mě moc nebaví, ale cítím velký potenciál k zlepšení :) S čtením jsem cítila všechny pocity - smutek, bezmoc, strach, vztek, ale i nádhernou náklonnost a loajálnost. Těším se, kam se příběh vyvine dál!

paja82
20.01.2023 5 z 5

Výborná knížka. Už se těším na další díl

kindlova42
15.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Knihy od Maas mají vždy pomalejší začátek, kdy si říkáte, že tohle nebude 5 hvězdiček a pak se to tak neskutečně rozjede, že knihu nechcete odložit.
Konečně jsem se dočkala víláka Rowana a jeho postava mě moc bavila.
Za to kapitoly vyprávěné z pohledu Manon mě zatím bavily nejméně (kromě jejího vztahu s Abraxosem). Ale to je většinou typické u představení nových postav v ději.
Chaol je mi tedy čím dál více nesympatický, tak uvidíme zda se to časem změní, oproti tomu Dorian je super postava, které fandím a doufám v jeho brzké shledání s Aelin, protože chci vidět zase jejich přátelství. A taky si zaslouží konečně nějakou bojovnou scénu.
Hned se vrhám na další díl ;)

terikus
09.01.2023 5 z 5

Jako super, ale....Jeřáb? Proč proboha?

Carol1122
30.12.2022 4 z 5

Chtěla jsem dát 3*, ale za ten konec si to zaslouží určitě 4*. Trochu jsem doufala, že osudy hrdinů budou po rozdělení trochu napínavější, což se dělo jen v některých momentech. V této knize mě ani nebavila tolik Celaena, ale spíš Dorian a jeho příběh. V průběhu knížky bylo sice méně akce, ale konec vygradoval, až mi spadla brada. Už se mi příběh trochu vryl do srdíčka, proto doufám, že v dalším pokračování naleznu trochu více špetky dobrodružství a napětí, jak od Sarah J. Maas znám. :)

Carolxc
28.12.2022

Mé nadšení s třetím dílem vzrostlo ještě více. Akce, zde bylo více, než ve druhém díle, který ač byl skvělý, se řadí ze všech třech knih na poslední místo. Jediné, co mě v této knize mrzelo byla nepřítomnost klepadla a já doufám, že se s ním ještě v dalších dílech setkáme.

Od začátku až do konce to byla jízda a já napjatě čekala, jak dopadnou mé oblíbené postavy - zejména Chaol, který se ocitl na tenkém ledě. Byl v situaci, kterou jsem mu vůbec nezáviděla. Má oblíbená postava zůstává stále ️.
Koho jsem, zde opravdu litovala, byl Dorian. Ten konec? Ten mi naprosto vyrazil dech a nějakou dobu jsem ho vstřebávala.
Vážně jsem zvědavá, jak příběh bude dál pokračovat a jaké osudy si autorka pro postavy přichystá.
Cel si drží stále mé sympatie a v momentech, kdy nebyla ta nejsilnější se mi líbila asi nejvíce.
Koho jsem si zamilovala, stejně jako Chaola, je Rowan ( v knize Jeřáb, ale Rowan prostě zní líp ). Části s ním jsem si užívala na 100% a vážně toužila být na místě hlavní hrdinky.
Potěšila mě přítomnost wyvernů a jsem velmi zvědavá na vývoj postavy Manon, o které nevím, co si mám pořád ještě myslet. Ona sama mě zaujala a prostě draci ️.
Kdo mě až tak nezaujal, byl Aedion. Nevím přesně proč, ale nějak jsem si k němu nedokázala najít cestu. Ač patří mezi ty chladné postavy, které mám ráda, tak si ke mě nenašel cestu. Oceňuji jeho oddanost a rozhodně to není špatná postava, ale asi bych se bez něj obešla.
hodně dlouho jsem nesnášela zápornou postavu tak, jako krále. A dlouho jsem nebyla nadšená z postav jako jsou Chaol a Rowan ️ Jako jsem v prvním díle byla nadšená z rozhovorů mezi Cel a Chaolem, v této knize jsem si užívala Cel a Rowana a jejich debaty.

dontbullshitme
14.12.2022 3 z 5

(SPOILER) Říkali mi, že to bude od třetího dílu lepší, ale přesvědčená o tom úplně nejsem. Hlavní hrdinka sice tentokrát neprohlašovala na každé straně, že je nejlepší vražedkyní pod sluncem, zato v každé kapitole fňukala nad svým těžký osudem, což mě rozčilovalo úplně stejně. Pochopila jsem, jak to má těžké už při prvním popisu a úplně by mi to stačilo. Ale abych jen nekřivdila, musím říct, že se mnou tenhle díl přeci jen trochu pohnul oproti předchozím a to v případě Keelie a Dorianovy léčitelky.