Skleněný trůn

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svob... celý text

V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaena je od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaena teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235352/skleneny-trun-skleneny-trun-EgA-235352.jpg 4.41543
Série:

Skleněný trůn (1.)

Originální název:

Throne of Glass (2012)

Žánr:
Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, CooBoo
Počet stran:392
Překlad:Ivana Svobodová
Vazba knihy:brožovaná
ISBN:978-80-7447-901-4
Nahrávám...

Komentáře (357)

Přidat komentář
moncakovinka
včera

Knihu jsem četla ve věku 22 let, takže určitě není jen pro náctileté. Za nejdůležitější považuji říct, že se dle mého názoru jedná o vydařené fantasy s hlavní hrdinkou ženského pohlaví, což bylo poprvé od pár dětských titulu. Výborně se to čte, skvěle vás to vtáhne do děje. Jen doufám, že autorka udrží celou sérii, nerada bych viděla dílo upadat.

Zorka25
17. srpna

Krásná kniha, pro náctileté úplně ideální. Někdy vtipná, napínavá, občas i obojí najednou. Krásně napsané, čtivé.

GraceC
16. srpna

Kniha byla takovou oddechovkou od nějakých složitějších literárních děl, každopádně se mi moc líbila a vtáhla mě již po pár kapitolách do děje. Ihned se pouštím do druhého dílu!

tereza7914
03. srpna

Kniha mě bavila. Četla se rychle, nebyla vůbec nudná, ale děj byl poněkud nepřekvapivý. Bylo jasné jak to skončí. A od konce jsem čekala víc, bylo to už poněkud přitažené za vlasy a trochu řekněme odfláknuté. Co se týče druhého dílu, pořád jsem se nějak nedostala přes 3. kapitolu. Uvidím, zdali se k tomu ještě vrátím. Všichni říkají že další díly jsou bezva.

Bookworm11
02. srpna

Hodně jsem o této knize slyšela a kamarádky mi ji vřele doporučovaly. Jakmile jsem si přečetla prvních pár stránek, nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Tamten
02. srpna

Čtivé, zábavné, bez hlubokých filozofických myšlenek. V ději sice není nic neočekávaného, ale rozhodně to neznamená, že by knížka byla nudná. Jen škoda konce, tam kniha ztratí trochu spád a místo velkolepého finále je spíše takový útlum - jako by se už vše chystalo na další díl, místo aby se pořádně dotáhl první.

Anagythlin
30. července

Celaenu neberu až tak jako zabijáka, spíš jako nekompromisního člověka, co už si od života hodně zkusil a nechce být znovu zklamán. Je to rozená drsňačka a to je na ní hrozně sympatický. Pokud začnete číst, jentak tuhle sérii neopustíte. Z nenadání se vždy objeví něco, co vám vyrazí dech.

Mr.Elmo
30. července

Spoiler
Tak od tohodle jsem teda čekala mnohem víc.. a to jsem se na to tak těšila.. ale jak už tady někdo psal, vražedkyně se chová jak zamilovaná puberťačka a kapitán stráží je hotovej z toho, že zabil zlýho člověka... dějově se tam ani nic moc nedělo... a přitom by z toho nápadu šlo vytěžit mnohem víc.. Abych pravdu řekla, přišli mi to skoro jak série selekce, která se mi ale líbila víc, protože si na nic nehrála a prezentovala se jako romantická knížka. Tato knížka slibuje něco, co v ní není.

PavlinkaL
26. července

Nemůžu si pomoci a řeknu, že jediná osoba, která se v téhle knize choval aspoň trochu rozumě je Choal. (Myslím z hlavních postav) Ale bylo mi líto i Katlein. Ale co do nich můžeme chtít, vždyť jsou to skoro ještě puberťáci. Jinak byl příběh dobrý a určitě si přečtu pokračování, jen proto, abych je všechny viděla dospět. :)

Schullerka
25. července

K této sérii jsem se chystala už pěkně dlouhou dobu. A nezklamalo mě to. Naštěstí jsem nečekala vyloženě knihu o nájemném vrahovi, kde se objevuje jen krev, násilí a smrt. Je to přece jen YA fantasy, kde vždy alespoň trochu, s postavami třískají hormony. Ale to mi neva.

Kniha je jen rozjezd do celé série, i když má svojí vlastní zápletku jsou to jen základy pro další příběh. Nebo tak jsem to alespoň vnímala já. Zápletka knihy mě bavila, ačkoli by bylo fajn, kdyby autorka více popsala samotné zkoušky a ne se o nich zmínila jednou větou, jak to v některých případech bylo. Občas mi chybělo trochu více popisování prostorů, osob atd. Ale zase to rychle ubíhalo. Kniha je nesmírně čtivá a to je asi její hlavní plus. Navíc Celaena a další postavy v knize byly ve směs sympatické, takže mě nic od čtení neodhánělo. Na další díl se těším a jen doufám, že se pořádně rozvine silnější dějová linka, která se potáhne celou sérií.

Jaehyun
23. července

Bohužel kniha nesplnila moje očekavání. Podle obsahu jsem čekala víc ale dočkala jsem se jen toho že skoro každa kapitola byla o tom jak se Celaena vychloubala tím jak skvělá je bojovnice přitom z úkolů které měli plnit jsou tam popsané jen asi 3 a více méně je to o tom jak každý den tráví zavřená v pokoji a nebo obdivuje svoje nové šaty.

Taky se mi nelíbily vztahy. Nechápu jak se mohla zamilovat do Doriena který za ní skoro vůbec nechodil a nic o ní nevěděl, zatím co Chaol ano. Už bych spíše řekla že by měla být s ním když už něco.

Jediné co mě z celé knihy bavilo nejvíc byla poslední část kde se konečně ukázala nějaká ta akce. Takže si do dobře promyslím jestli si přečtu další díl.

xSimaix
23. července

To, že je tato série tak populární není žádné překvapení - je nesmírně čtivá, postavy jsou skvělé a sympatické, příběh je zajímavý, překvapivý, plný zvratů.
Mnoho lidí sérii vyčítá postavu vražedkyně Celaeny - přesněji řečeno její "křehkost" na to, aby byla nejobávanějším zabijákem v zemi - to byl jeden z důvodů, proč jsem se čtení této knihy trochu obávala. No upřímně? Já postavu Celaeny chápu.. Její postava má pouze 18 let, a tak mi její láska k sladkostem a štěňatům vůbec nepřekáží - ba naopak, je to příjemný vývoj postavy a jejího charakteru.
Nesmírně zajímavá je i postava kapitána Westfalla, kterého jsem si hned oblíbila.
Knihu doporučuji všem, které láká fantasy a hledají odpočinkové čtení, od jenž se ale nedokáží odtrhnout. :)

EmaChocho
21. července

Nemůžu úplně říct, že kniha byla zklamáním, protože jsem od ní vlastně ani tolik nečekala. Možná jsem si ve skrytu duše dovolila doufat, že objevím nový úžasný svět, od kterého se nebudu moct odtrhnout, ale zřejmě ty naděje nebyly tak žhavé, protože to, že se tak nestalo, mě nepřekvapilo. V sérii ale budu asi pokračovat, dokud mě něco definitivně neodradí, přestože mi hodně věcí opravdu nesedí.
*Možné spoilery*
Jak už tu bylo zmíněno - ano, Calaena je ukázkovou Mary Sue. Nejobávanější vražedkyně na kontinentu, překrásná, div zrak nepřechází, a samozřejmě dostatečně odvážná, aby vlezla do každé tmavé jámy v dosahu. To by se ještě dalo snést - objevuje se to ostatně v každé druhé fantasy -, ale v okamžiku, kdy zasedla za klavír a po dlouhých měsících zničehonic spustila jako virtuóz, aby tím následně okouzlila korunního prince, právě tehdy jsem to s ní vzdala. O tom, že celý první díl prakticky jen básní o tom, jak by tomuhle vrazila dýku do krku a tohohle oběsila na prostěradlech, aniž by to vypadalo, že na to povahově vůbec má, ani mluvit nechci.
Chaola snáším jako drtivou většinou postav jeho typu ve fantasty knihách. Jako od správného kapitána stráží bych od něj sice neočekávala, že nechá Calaenu běhat po paláci, jak se jí zachce, nebo že jí snad začne i věřit, ale na tohle už jsem tak nějak zvyklá. Nakonec jsem si ho i oblíbila.
Dorian je celkem v pohodě, další problém mi dělal spíš fakt, jak Calaeně procházela celá ta Lilian-zlodějka-šperků záležitost. Nebo Nehemii některé z jejích činů a tak.
*Konec možných spoilerů*
Zkrátka, bylo tu ještě několik věcí, nad kterými jsem se pozastavila, ale myslím, že ty hlavní jsem vypíchla. Teď mi nezbývá, než doufat, že se to v dalších dílech série zlepší.

Braenn
19. července

Mno. Ze všech teen fantasy, se kterými se roztrhl pytel, je tohle ten lepší. Což není tak supr, jak by mohlo znít, protože ten žánr sám o sobě je trochu podivný. Hrdinka je sice opět krásná, skvělá, statečná, oblíbená Mary Sue, bla bla bla, jako přes kopírák, ale krom toho je taky pěkně od rány, břitká a - aspoň se tak tváří - trochu tvrdší, než je zvykem. Linie s romantikou taky není tak praštěná, neboť se nedostavil klasicky očekávaný trojúhelník, pouze jednoho poměrně bezdůvodně odhodí jak špinavý ponožky, aby se rovnou zamilovala do druhého, v rozpětí pár týdnů. Ok, hlavně že tam není žádné to rozpolcení láskou, jak hlásala (a odrazovala) obálka.

Co opět trochu zaráží jsou schopnosti a věk hrdinů. Máme tu Caelenu, ehm, nejlepší (?) vražedkyni země, možná celého světa. Oh. Ah. Opravdu? V osmnácti? Kde se to fasuje, takové tituly? A co že to vlastně udělala... ne, to se nedozvíme, proč si každý z jejího jména sedne na prdel. V knize se nechová jako někdo, kdo za prachy zabíjí lidi aniž by věděl, za co a proč. Vlastně naopak, je to citlivé a hodné děvče. A jestli vraždila tak šikovně, schopně a spolehlivě, jako je ukázáno v druhém díle, tak může za ten titul "nejhustší vrahobaba země" spíš než schopnostem poděkovat PR oddělení, které by jí mohl závidět i Babiš.

Princ je asi nejuvěřitelnější charakter. O to hůř dopadá kapitán stráží. Jako... že ve 22 letech získal takové postavení a všichni jeho (nejspíš i o dekády starší) podřízení ho milují, i když je tam jako protekční synek bez větších zkušeností? Že zabije člověka, málem se z toho zhroutí a my se dozvíme, že to jeho první? No to měl asi dobrou službu, když si může dovolit být takový cíťa. Možná mu jeho podřízení nosí kapesník, aby po každé akci otřel slzy, kdyby náhodou došel někdo k úhoně. Ovšem, na jeho obranu musím říct, že v dalších dílech už mu trochu narostly koule.

Kdyby se ubralo romantiky, přidalo realistického věku hrdinů a odmyslely se velké fráze o nejlepších vrazích celého světa, mohlo to být docela slušný fantasy.

Fanttastica
18. července

Docela Dobré čtení. Hlavní hrdinka docela drsná (od začátku) a přesně tohle jsem hledala. V pomalu všech knihách se hlavní hrdinky snaží někoho zaujmout nebo podobně, ale Celaena ne. Sice mám poměrně ráda slaďáky občas potřebuju něco z jiného těsta. Další důvod proč ji mám ráda je že miluje knihy jako já :D. Ostatní postavy jsou taky fajn nicméně mě zatím nezaujal děj.

Nita17
17. července

Naprostá pecka! Hodně jsem se bála stylu fantasy knih, ovšem tahle a vlastně celá série mě neskutečně chytily ( až jsem se zapomněla u děje i vyspat :D ). V tomto díle je začátek, seznámení s postavami, méně akce, ovšem tento díl připravujte čtenáře na tolik otevřeného a tolik otázek, skvěle připravená půda pro další pokračování. Už jsem zvládla všechny vydané díly a čekám na další. Ani jedna nezklamala .

XenasChakram
16. července

konečně jsem se k tomu odhodlala a výborné čtení. Akorát jsem doufala, že bude více akce, uvidím v dalších dílech

Sofós
12. července

Nikdy jsem nečetla fantasy, jsem velkým fanouškem detektivek. Ale zkusit se má všechno, ne? A musím říct, že jsem byla velmi, velmi mile překvapena. V této knize si autorka "připravovala půdu" pro následující díly. Děj z tohoto důvodu nebyl moc akční (i když na konci jsem si i té akce užila), ale to vůbec nevadilo. Styl byl velmi čtivý a nechyběl i humor. Tak a teď jdu a pustím se do Půlnoční koruny!

Dakarianna
07. července

Moc se mi do této knihy nechtělo – nějak jsem prošvihla její nejpopulárnější období. Ale nakonec jsem si ji koupila a jsem nadšená. Skvělá hlavní hrdinka, nápad, děj, styl psaní,... Jediné co se mi nelíbí je rozvíjející se milostný trojúhelník, ale to jsem schopná odpustit.

Hanjimka
04. července

napínavé, místy úsměvné, ale i tak mě to chytlo a těším se na další díl.

Black-stars
30. června

čtivá a poměrně dosti napínavá kniha, která graduje do samého konce a vyustí v grandiózní souboj - tolik očekávaný. Vzhledem k tomu že se ze základní dějové linie v prvním díle nic moc zásadního nedozvíme (což Vás donutí číst další díly - a to je dobře) a že je to místy dosti neuzavřené - postavy spíše přibývají ale jejich příběhy nejsou ukončeny- nedávám plný počet a jen doufám že plný počet si vyslouží některý z dalších dílů - za mě 85%

Lorej
25. června

Prostě bomba! Knihu jsem dlouho odkládala, protože jsem se bála, že to bude chabá napodobenina Hunger Games. Ale velmi jsem se zmýlila a jsem za to neskutečně ráda! Doporučuji všem milovníkům fantasy!

LiLLu
21. června

To jako vazne ma tahle kniha takove velke hodnoceni?? To opravdu nechapu. Autorka absolutne neumi zpracovat text, dialogy nelogicke, musela jsem se vracet abych zjistila kdo to vlastne rekl. Autorka se snazila vytvorit nebezpec nou vrazedkyni obavanou na celem kontinentu ale to se absolutne nepovedlo. Obavaneho vraha preci nebude kapitan straze vodit po hrade sam jako na prochazce. Vrchol vseho byl kdyz se obavana vrazedkyne nakrucovala pred zrcadlem a byla preci taaak krasna a nalicena!!! Mou posledni vetou bylo jak hodila po nejaky zencky z okna kvetinac a chichotala se za zavesem. To uz bylo i na me moc. Takze kniha tak pro 13ti lete deti. A to mi YA nevadi pokud je dobre napsane. Toto je des...

Kačakari
10. června

Tato kniha se mi velmi líbila. Tentokrát jsem si oblíbila Doriana. Určitě si plánuji pořídit další díl a už teď se na něj těším.

LynnWeiLi
09. června

Hodně se mi líbí postavy. Když si u Celaeny odmyslíte větu z obálky "srdce z ledu" půjde to líp. Protože ona je všechno, jen ne ledová. Baví mě ty přechody mezi zkušenou vražednicí a dívkou, co má ráda krásné šaty, plesy, cukroví a štěňata.
Milostný trojúhelník byl samozřejmý už od začátku, a musím přiznat, že fandím Chaolovi (přece je jen víc sympatický, než celkem egoistický a zbabělý Dorian, který mi absolutně nesedl). Líbí se mi král, na němž není nic královského, spíše jen zlověstného a krutého. Nehemia, jako chytrá a odhodlaná princezna ze zotročené země, rozhodně má co nabídnout dál a moc se mi zamlouvá její přátelství s Celaenou. Za mě 4 hvězdy možná z toho důvodu, že děj se dal poměrně dobře odhadnout a žádné větší zvraty mě nečekaly. Ale rozhodně jdu na další díl! :-)

Eneta
07. června

Ze začátku jsem se dost nudila a trvalo mi, než jsem se ve světě knihy zorientovala. Kdo se jak jmenuje, kdo s kým vychází, kde co je.. ale tak to je normální u každé knihy.. později jsem se do ní neskutečně vžila a četla jsem kdykoliv to šlo. Na můj vkus se toho v jedné knize moc nestalo, ale zase na druhou stranu se mi líbilo, jak jsou tam popsány pocity a úhly pohledu více postav než jen hlavní hrdinky. Sice jsem za svůj život (zatím) ještě moc knih nepřečetla, ale tuhle řadím mezi nejlepší.

Lucik100
03. června

Super kniha. Úplně jsem se do ní vžila.

Any27
28. května

Zajímavá a moc čtivá knížka! Sarah opět nezklamala!!!
Moc se mi líbí všechny postavy a těším se, jak to všechno bude pokračovat :)
Jen tedy...ten milostný trojúhelník! Vážně teď nevím, kdo se mi vlastně víc líbí a na čí jsem 'straně' :D

Kat9
28. května

Původně jsem myslela, že dám 5*. Líbilo se mi to víc, než Rudá královna, kterou jsem taky nedávno přečetla a které jsem dala 4*. Přestože jsem v pokušení dát 5*, nakonec jsem se rozhodl pro 4*. No, uvidíme po přečtení dalších dílů, aspoň si nechám nějakou rezervu. Každopádně knihu vřele doporučuji!

Avielin
23. května

Krásná kniha, i když nejslabší z celé série, jelikož se další rozvíjí a nabírají na tempu. Nicméně stale zaujme natolik, že musíte číst dál, i když v celé knize šlo jen o assessment centre. :)