Skleněný trůn

Skleněný trůn https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/417754/bmid_skleneny-trun-a9W-417754.jpg 4 4505 881

Skleněný trůn - exkluzivní vydání. V temných a špinavých solných dolech Endovieru si doživotní trest odpykává osmnáctiletá dívka. Celaene byla od dětství trénovaná k jednomu jedinému úkolu – stát se tím nejlepším zabijákem na světě, rychlým, tichým, neodhalitelným a všehoschopným. Ale udělala chybu. Nechala se chytit. Korunní princ jí nabídne poslední šanci: Svobodu výměnou za velkou oběť. Musí ho reprezentovat v turnaji, kde se proti sobě postaví 24 šampionů, těch nejlepších vrahů a zlodějů z celé země. Bude to boj na život a na smrt. Pokud zvítězí, bude volná. Ovšem její soupeři umírají nejen při soubojích, ale i za tajemných okolností – Celaene teď o svůj život bojuje nejen s nimi, ale i s něčím tajemným a děsivým, co se skrývá v pozadí.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , CooBoo

Throne of Glass , 2012

nikola2425
nikola2425
02.01.2023 5 z 5

Že začátku jsem měla strach, protože fantasy pro mě je tak trochu novinka ale opravdu jsem si tuhle sérii oblíbila. Byla jsem nadšená a těšila se vždy celý den, než si budu moct číst. Určitě všem doporučuji, stojí to za to.

Tess.96
Tess.96
29.12.2022 4 z 5

Budu upřímná, ze začátku, dejme tomu v první polovině jsem měla pocit, jako bych četla nějakou povídku z internetového fóra. Což jak jsem později zjistila I tak bylo, spisovatelka opravdu tuhle knihu vydávala na internetovém forum a je to v tom stylu psaní dost cítit. Druhá polovina je ale o dost lepší, příběh se začíná věnovat akčnějším věcem a někam se posouváme a fakt mě to bavilo.

Další věc, co mi trochu vadila byla hlavní postava, která se občas chovala až moc naivně a hloupě. Na druhou stranu, je jí osmnáct let, takže bych asi od ní neměla očekávat zázraky, ale je to sakra nájemná vražedkyně, tak snad má trochu rozumu. Nejvíce mě to štvalo, když podezírala určitou osobu z brutálních vražd, které se na zámku děli. Mě totiž bylo od začátku jasné, kdo za tím stojí a mám pocit, že se spisovatelka úplně zbytečně snažila čtenáře odlákat jiným směrem.

Navzdory tomu všemu se z toho ale stala čtivá fantasy, jejíž postavy jsem si vážně oblíbila a díky konci a zjištění různých intrik mě vůči hlavní postavě, mě zajímá, jakou cestou se příběh bude odvíjet dál.

Carolxc
Carolxc
28.12.2022 4 z 5

Četlo se to samo a nechtělo se mi přestat, i když jsem musela.
Cel je mi jako hlavní hrdinka byla sympatická a povahou mi též sedla. Hlavní ženské hrdinky v knihách mi většinou přijdou otravné.
Koho jsem si, ovšem zamilovala byl Chaol a jeho rozhovory s Cel jsem si užívala nejvíc. Jsem zvědavá na jeho příběhovou linii a doufám, že se o něm v dalších dílech dozvím více.
Jsem sice tým Chaol, ale Dorian mě taky překvapil. Čekala jsem, že bude namyšlené princátko, ale má toho v sobě více, než se na první pohled mohlo zdát.
Čeho se do budoucna trochu bojím, je milostný trojúhelník, které já nevyhledávám a v knihách jsou mi překážkou. Doufám, že Cel nespadne do té šablony, kdy bude lítat od jednoho ke druhému a nebude vědět, koho vlastně chce. Kvůli příběhu, který mi přijde zajímavý a Chaolovi chci tuhle sérii dotáhnout, až do konce.
Během čtení jsem měla pár tipů, kdo by tam měl být ten zlý a měla jisté teorie, jak by to mohlo být a to se nakonec vyplnilo. A i když se mi ono tušení vyplnilo, měla jsem vlastně z toho radost, že to tak bylo. Sice jsem na to přišla dříve, než hlavní hrdinka, ale ani tak mi to nezkazilo zážitek.
Naopak jsem zvědavá, co přinese druhý díl a jak to bude pokračovat. V otázce romantické linky mám sice obavy, ale věřím, že když jsem si užila první díl, že další budou lepší a lepší.

A třeba dám šanci i dalším knihám od této autorky

dzejkbeltygros
dzejkbeltygros
22.12.2022 5 z 5

Musím uznat, že začátek byl trochu vleklejší a konec šel naopak docela šupem. Na druhou stranu jsem se nikde nezasekla, nenudila. Napětí tam bylo hlavně na konci, ale bavilo mě sledovat Celaeninu cestu, jak získává sílu, objevuje magii a sbližuje se s Dorianem. Což je vlastně trochu zvláštní, protože Chaol jí taky není lhostejný, takže se tu rýsuje něco zajímavého. Těším se na další díl a objevování dalších světů.

Kate3003
Kate3003
24.11.2022 3 z 5

U knihy jsem měla stejný problém jako u všeho co jsem četla od Massové. První třetina mě ukrutně nebavila a měla jsem problém se začíst. Z toho co jsem od autorky četla mě skleněný trůn bavil asi nejméně, ale celkově to nebylo až tak špatné čtení. Trošku mě iritovalo, že hlavní hrdinka byla ve všem naprosto superskvělá, vlastně úplně nejlepší ze všech a sama o sobě má dost vysoké mínění. Celkově se v knize to jak je úžasná zopakuje tolikrát, že je to až trošku přehnané. Od druhé třetiny už děj celkem příjemné plynul a objevovalo se čím dál více momentů, které mě bavily. Jsem zvědavá kam se příběh dál vyvine, protože tento díl mi přišel spíš jako představení světa a seznámení se s protagonisty než plnohodnotný příběh jak ho znám z jiných knih od Massové. Takže i díky celkem otevřenému konci, který vyvolával dost otázek tak si další díly přečtu.

Papimami
Papimami
19.11.2022 3 z 5

Po Dvorech jsem se na Trůny hrozně těšila, ale prostě mi to celé nesedlo.

lenkazezapadu
lenkazezapadu
05.11.2022 odpad!

Na Skleněný trůn jsem byla poměrně zvědavá a opravdu jsem si i myslela, že by se mi to mohlo líbit. Evidentně nemohlo.

Postavy, ať už hlavní, nebo vedlejší, neměly absolutně žádný charakter. Tak například hlavní hrdinka Celaena má jednu jedinou vlastnost, a to že je nejlepší. Ve všem. Ale především nejlepší vražedkyně. Vztahy mezi těmi postavami taky nedávaly smysl a ona romantická linka mi pěkně lezla na nervy. Autorka sice měla poměrně dobrý nápad na celý world building, ale zpracování pokulhávalo. Jediná trochu dobrá věc je za mě magie, i když se tomu příběh věnoval až ke konci a nijak to moc nevysvětloval. Největším kamanem úrazu však byl děj a zápletka. Nuda. Nastaly chvíle, kdy jsem si už říkala, že teď by to mohlo být fajn. Hm, nebylo. Vůbec mě to, co se tam dělo, nezajímalo a chtěla jsem jen, aby byl konec. Styl vyprávění neshledávám ani špatným ani dobrým. Nečetlo se to nějak zázračně rychle, ani jsem v textu nenašla nějaké pěkné pasáže, které by stály za podtrhnutí.

Do dalších dílů se nechci pouštět. Sice je spousta názorů, že jednička a dvojka jsou trochu slabší, ale pak se to rozjede, jenže tohle očividně opravdu není nic pro mě a já chci celou tuhle záležitost hodit za hlavu. Někam pěkně daleko.

Fiso
Fiso
31.10.2022 3 z 5

už jsem to četla před hodně dlouhou dobou a až teď jsem se konečně dostala ke druhému dílu, dočtu Dvě věže a jdu na to :)

Holubicka1
Holubicka1
25.10.2022 4 z 5

Tak první díl přečtený a přes varování, že není úplně nejlepší,tak se mi četl velmi dobře. Neměla jsem žádné velké očekávání a byla jsem jen mile překvapena.

Něco malo k prvnímu dílu

Celaena je 18 letá nájemná vražedkyně, která strávila poslední rok,jako otrokyně v solném dole Endovier ,za zločiny které spáchala. Jednoho dne však přijede korunní princ Dorian a nabídne jí dohodu,kterou ve své situaci musí přijmout.
Pokud vyhraje turnaj, který vymyslel král tak dostane čtyřletou smlouvu a bude pracovat jako zabiják pro impérium, které nenávidí, a po uplynutí čtyř let získá svobodu. Celeana jako nejlepší nájemná vražedkyně si myslí, že narazila na příležitost,kdy získá svobodu. Nic není,ale tak jednoduché jak se na první pohled mohla zdát. Nikomu nemůže věřit a neustále musí být ve střehu, protože nejen že něco nebo někdo zabíjí soutěžící, ale i královský dvůr se ji chce zbavit.
Celeana je navíc přitahována ke korunnímu princi Dorianovi a jiskří to i mezi ni a Chaolem.

Elliott
Elliott
25.10.2022 3 z 5

Svět a příběh je moc hezký, hlavní postava mi byla překvapivě velmi sympatická ale autorka to všechno dost kazí neustálými připomínkami, jak je ta mužská postava kterou právě potkaly hrozně sexy. A ten milostný trojúhelník je jak na zblbnutí. Nejenže mě vůbec nezajímal, ale oba jsou ještě navíc hezcí, milí, dokonalí...ach jo. Trochu mi připomínají Edwarda a Jacoba ze Stmívání.

Tereza137
Tereza137
21.10.2022 5 z 5

Tak toto?! Musím říct, že dlouho mě žádná kniha hned od první stránky nechytla. Prostě opravdu úžasné a jde vidět, že autorka ví, co dělá! Měla jsem ji přečtenou lusknutím prstu.

Děj byl už od začátku knihy opravdu neuvěřitelný, málo kdy se stane, že mě kniha chytne od první stránky a tady se to autorce prostě povedlo na 1*. Tak skvělé fantasy jsem už sakra dlouho nečetla. Kniha má všechno, co prostě fantasy žánr má mít. Vůbec nechybělo napětí, které tam bylo už od začátku, lehká romantická linka, černá magie, zlo, krev, brutalita a především nádherně popsán fantasy svět. Všechno tohle kniha má a nabízí ještě víc!

Hlavní hrdinka Celaena je neuvěřitelné sympatická, vtipná, krásná a samozřejmě drzá a to na ní mám nejraději.

Vůbec nemám co knize vytknout, jelikož tak dobrý start série jsem opravdu dlouho už neviděla.

No, už se nemůžu dočkat, až se pustím do druhého dílu, toto je vážně závislost! Určitě to doporučuji všem a vůbec nad touto sérii neváhejte a nedělejte stejnou chybu jako já (váhala jsem nad ní tak rok ).

EvelynChatte
EvelynChatte
03.10.2022 3 z 5

Přečteno podruhé. A stále mám smíšené pocity. Maasovou mám ráda a každý nějak začínal. Zkrátka asi nejvíc oceňuji, jak je každou knihou lepší a lepší. Celaena jako hlavní hrdinka mi k srdci moc nepřirostla, ani předtím, ani teď. Každopádně to mám s většinou hlavních hrdinek. Abych jen nekritizovala, kniha je čtivá, má dost stránek a na konci vím, že chci další díl. S Celaenou se v této knize seznamujeme (to odhalování minulosti hlavní postavy se mi líbí), její zatím krátký život, nebyl jednoduchý, je nájemnou vražedkyní. Vychována k tomu, aby byla nejlepší. A ona samozřejmě je. Zajímavý je fakt, že se tváří jako charakterní osoba, ale přitom v minulosti zabíjela a nestaví se k tomu kajícně. Tohle je za mě super, není dokonalá a ani její charakter není bez poskvrnky.
Rádoby milostný trojúhelník mi trochu vrásek přidal. Oba jsou "ten hodný, správný, skvělý", ale víme, že jeden půjde z kola ven. A já teda vím, že jsem tým Chaol. Vždy mě na Maasové zaujme, že jak nesnáším hlavní hrdinky, o to víc miluju její hlavní mužské postavy.
V této knize, jde Celaeně o to, vykoupit se a získat svobodu, ať to stojí cokoliv. Stane-li se bojovnicí obávaného krále, bude mu sloužit 4 roky, bude volná. A rozbíhá se maraton lidských vztahů, přátelství, magie, krve a dojemných chvilek. Za mě jo, to by šlo...

Thalin
Thalin
02.10.2022 5 z 5

Trůn byla od Maas moje prvotina. Už ani nevím, jak jsem se ke knize dostala, ale dnes mám doma celou sérii, včetně dodatkových knih. Hodně lidí vyčítá Celaene její chování. Spratek, trošku princeznička, co žere čokoládu po kilech a zároveň zabijí mrknutím oka. Jo, moc reálně to nezní. Ale tohle nemá s realitou co dělat. Tohle je prostě fantasy a tam se moc meze nekladou. I mě naše vražedkyně svým chováním a marnivostí občas lezla na nervy, ale kdo ví, co by s člověkem udělala minulost, kterou měla ona. Každý by se s tím asi vyrovnával po svém. Taky beru v potaz, že to byla autorčina prvotina a i tak vytvořila dost slušný svět a spletitý děj. U jejích knih se mi líbí hlavně to, že hrdinka neskončí v chomoutu s prvním princátkem nebo hezounkem, které jí utkví v oku, jak tomu často u podobných knih bývá. Zkrátka mám tuhle sérii ráda, i když vím, že má pořád dost chybiček, ale ráda nad nimi zavřu oči.

euwie
euwie
24.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem si říkala, že si tuhle knížku nepřečtu. Nějak mě vizuálně neoslovila. Vždy jsem si od autorky chtěla přečíst slavný Dvůr trnů a růží, ale potom, co jsem se rozhodla zkusit tohle, jsem věděla, že jsem udělala chybu, když jsem si jí původně nechtěla přečíst. Kniha mě neskutečně bavila. Líbilo se mi, jak je Celaena neobyčejná a hlavně neztělesňuje tu otřepanou hlavní hrdinku, která je ve všem svatá a ufňukaná. Zároveň se mi líbila i romantická linka. To, že se líbila Dorianovi i Chaolovi (ten na to přijde sice později) mi přijde poměrně neobvyklé. Takže za mě je to jedna z knížek, které můžu jedině doporučit. :)

Lalina3
Lalina3
21.09.2022 4 z 5

Velmi pěkné, čtivé, ale nemůžu říct, že bych z toho byla úplně odvařená, proto dávám o hvězdičku méně. Ale věřím, že některý z příštích dílů bude větší bomba, že tohle byl pomalejší rozjezd... Těším se!

Artep071
Artep071
15.09.2022 5 z 5

Jsem nadšená Celaenou je úžasně bystrá , vtipná a tak úžasně dívčím způsobem marnivá xi xi .. je neuvěřitelná .. její trénink a seznamování se s princem i s kapitánem stráží je docela vzrušující a já se vážně u tohoto dílu dobře bavila . těším se na další pokračování :)

kindlova42
kindlova42
10.09.2022 5 z 5

Celaena mě moc bavila jako hlavní postava, její humor, bojovný duch a povaha mi byli velmi sympatické. Svět, který zde Maas představila je zajímavý, má velký potenciál pro dobrodružství a jsem přesvědčená, že tento díl byl teprve úvod do magického příběhu, který se rozvine v dalších šesti knihách :)
Postavy Doriana a Chaola nebyli nesympatické ale zatím se nedá říct, že by mi přirostli úplně k srdci.
Nejvíce jsem zvědavá až se hlavní hrdinka dostane za zdi hradu :)

Kater1ena1
Kater1ena1
10.09.2022 5 z 5

tak k tehle knize se vracim kvuli CV a rozhodne toho nelituji, uzasna kniha a naprosto vybusny dej, verim tomu ze po ni po letech zase sahnu

HadleysHope
HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Tohle mě zaujalo hned od první knihy. Dostal jsem to, co jsem očekával.

Fidibus
Fidibus
23.08.2022 3 z 5

Námět hezký a pěkný začátek. S příjezdem na hrad se to zaseklo a čeká se. A pak rychlý konec se soubojem na konci. Škoda, mohlo by to být lepší. Aspoň že to drží ta romantická linka s princem a zápletka s cizí princeznou.