Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285387/bmid_skleneny-pokoj-UQd-285387.png 4 2773 650

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa.

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

ArwenEvenstar
ArwenEvenstar
14.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Od knihy, která dostala prestižní ocenění, jsem očekávala, že bude více čtivá. Na začátku jsem se musela do čtení nutit, pak se to zlepšilo, ale znovu přišly nudnější pasáže a do děje mě vtáhl až konec knihy.

Mile mě překvapilo zasazení příběhu do historických událostí a výstižné popsání dobové atmosféry. Autor poukázal na to, že dějiny nemají vliv pouze na životy jedinců, ale i na architektonické památky. Ale zatímco obyvatelé vily odcházejí a přicházejí noví, kouzlo skleněného pokoje zůstává stejné bez ohledu na politickou situaci.

Rušivě na mě působilo množství erotických scén a milostných trojúhelníků. Vážně by se bez toho příběh líčící osudy významného architektonického skvostu neobešel? A bylo nutné vtisknout téměř každé ženské hrdince lesbické sklony?

Závěr knihy, kdy se setkají Marika s Otýlii působí hodně nepravděpodobně, možná měl autor knihu ukončit o pár kapitol dříve a čtenář si mohl osud Katy a její dcery domyslet.

Ačkoliv jsem s knihou nebyla úplně spokojená, po jejím přečtení jsem si vyhledala informace o skutečné historii vily Tugendhat a v blízké době se chystám i na její prohlídku.

Cher
Cher
10.06.2021 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, po všech těch hodnoceních. Pro jistotu jsem se nedívala ani na film. Bohužel, zase taková pecka to pro mě nebyla. První část knihy mi přišla až nudná. Příběh mi přišel zajímavý asi až od momentu, kdy se rodina odstěhovala. Pak už to bylo svižné, i když některé dějové linky mi přišly nedotažené, některé zase velmi rychle ukončené.

Kája95
Kája95
30.05.2021 4 z 5

Zase trochu jiný příběh z válečných let.
Styl psaní se mi velmi líbil a děj byl propracovaný,ale konec mohl být o 30-50 stran dříve. Zde by se mi velmi líbil otevřený závěr.

LucieT
LucieT
27.05.2021 5 z 5

Nádherné čtení... Knihu mi podsunula kamarádka se slovy, že pokud jsem viděla televizní zpracování, mám na něho zapomenout, že tohle je "jiná liga" - a měla pravdu. I když jsem si z filmu leccos pamatovala, nechala jsem se dějem strhnout a opravdu pohltit. Nemohu dát jinak, než plný počet hvězd. Super.

m.zirhut
m.zirhut
24.05.2021 2 z 5

(audiokniha - nedoposloucháno) Navnaděn dvěma skvělými romány o odbojářce Miriam, jsem se se těšil i na další autorovu knihu. Navíc jsem si nedávno pouštěl na Youtube moc pěknou prohlídku o této opravdu pozoruhodné vile s Adamem Gebrianem.

Bohužel na to, aby mne kniha zaujala to nestačilo. Ve výsledku mi přišlo, že navrhování a stavění, byt´ sebezajímavější stavby, není úplně nosným tématem pro román.

Terezaazeret
Terezaazeret
25.04.2021 5 z 5

Dojemný příběh o jednom funkcionalistickém mementu, které poukazuje na pomíjivost. Knihu hodnotím vysoko, i když má řadu nedostatků, jako třeba těžkopádný styl.

Tyn_a
Tyn_a
21.04.2021 5 z 5

Čtení knihy pro mě bylo něco úžasného.
Je to jedna z těch knih, které nechci dočíst, ale zároveň toužím vědět, jak bude pokračovat a jak nakonec skončí. Čte se ladně, slova protékaly mojí myslí stejně přirozeně jako voda v řece. Žádné zdlouhavé okamžiky, děje, linie. Jen čistá symfonie slov, ke které se ráda někdy vrátím, tedy...až ji vstřebám.

Jakmile jsem přečetla prvních pár řádků, bylo mi jasné, že se jen tak neodtrhnu. Mělo to fakt skvělý spád. Všechny situace a momenty jsem chápala, byly dobře popsané. Jejich životy jsem prožívala spolu s nimi, stavbu domu si představovala, jako bych byla u jeho zrodu. Románky hlavních postav byly příjemně popsané, mnohdy až příliš živé (některé scény bych určitě více rozvedla, bavily mě, zajímaly). Závěr byl mile překvapivý...

Kniha je jeden ze skvostů, který je radost číst a vlastnit. :)

ivokick
ivokick
31.03.2021 5 z 5

Viděl jsem film a knihu jsem od té doby odkládal. Film mě zklamal. O to víc jsem byl překvapený a nadšený, když jsem knihu začal číst. Za mě je skvělá. Čtivá, dynamická, poučná. Osobně mám rád historii, takže pro mne bylo nejzajímavější pojetí příběhu na pozadí dějin naší země v minulém století. Určitě doporučuju.

Janag
Janag
23.03.2021 4 z 5

Až do poslední části knihy jsem četla s nadšením a bavila mě. Poslední část nudná a vlastně zbytečná. Má oblíbená postava Hana mě v závěru knihy vůbec nebavila a místy i otravovala. Celkově ale hodnotím kladně.

Křovinka
Křovinka
19.03.2021 5 z 5

Kniha bezkompromisně předčí film!
Ačkoliv fiktivní příběh, tak vás nutí ponořit se do tématu hlouběji ... Chuť dát si ve vile Tugendhat kávu a sledovat proměnu světla během dne je velmi nutkavá ....

Pablo70
Pablo70
18.03.2021 3 z 5

Škoda, kdyby tuhle knihu napsal nějaký český spisovatel... Představuji si nové varianty: kdyby to mohl být Čapek (humanistický román s atmosférou 1. republiky), Hrabal (vzpomeňte jeho Vlaky nebo Obsluhoval jsem...!) nebo Páral (haha, ten psal o milencích a vrazích!) či... dosaďte sami podle svého očekávání. Tři hvězdy jsou akorát.

Louisareading
Louisareading
12.03.2021 5 z 5

Strhujici pribeh. Skoda, ze povest teto knize trochu zkazil film, nedavno natoceny. Kniha nicmene stoji za precteni, je napinava, dobove presna a obsahuje skvele popisy architektury. Skvele!

MojeMonca
MojeMonca
09.03.2021 5 z 5

Díky knize jsem si prohlédla i skutečnou vilu-jen na internetu.... hned jak nám to dovolí jedu do Brna!

Jana5330
Jana5330
23.02.2021 5 z 5

Miluji architekturu vilek první republiky. Vila Tugendhat je naprostý skvost této doby. Skleněný pokoj byl pro me vstupenkou do vily s možností představit si její zrod. Přestože příběh není zcela pravdivý a některé momenty jsou změněny,neztrácí na kvalitě.

CarolC
CarolC
23.02.2021 3 z 5

Kolem knihy jsem kroužila několik let a vlastně jsem za to ráda. Číst ji dříve, nejspíš z ní mám ještě méně. Příběh je hezký, vůbec jsem hodně dlouho neměla tušení, jak příběh může skončit, to se mi na tom opravdu líbilo. V určitou chvíli mi ke konci přišly zbytečné i nové postavy. Ta pasáž, než se děj rozpletl mě vůbec nebavil a poté to zase nabralo nějaký spád. Furt ale v sobě mám, že mi na té knize, na tom příběhu, něco hrozně chybí. Jako kdyby mě konec nechal úplně chladnou a musím říct, že mě to celkem mrzí.

kokina74
kokina74
23.02.2021 2 z 5

Kniha na kterou jsem byla velmi zvědavá a která slilbovala i něco více než jen zdlouhavý zamotaný příběh. Z popisu jsem nabyla dojmu, že se příběh bude točit převážně okolo vily Tugendhat, bohužel přišlo zklamání. Čekala jsem že vila dostane větší prostor než několik zamotaných příběhů odehrávajicích se v ní.

PaníLenka
PaníLenka
20.02.2021 5 z 5

Mé dávné první setkání s autorem jsem si připomněla tento týden při sledování živého přenosu divadelního zpracování příběhu z brněnského divadla....moc krásný zážitek - kniha i hra. Akorát vilu nad Brnem se mi stále nepovedlo navštívit...

helenkan
helenkan
13.02.2021 4 z 5

Nedávno jsem viděla na Artu živý přenos z Městského divadla Brno. Knihu jsem četla, už jsem tady psala na ní komentář, viděla jsem i film. A můj názor? Divadlo se mi líbilo o moc moc víc než film. Skvělý zážitek.

RonnieSmithx
RonnieSmithx
12.02.2021 3 z 5

Hezka kniha. Já osobně jsem vilu Tugendhat nikdy nenavštívila, takže nevím, jaký je to pocit, když stojíte ve skleněném pokoji, ale autor poslal myšlenky postav, když se v něm nachází, docela pěkně. Mně osobně se líbila dějová linka mezi Hanou a Liesel a ani bych se nebránila tomu, kdyby jejich vztah byl popsán ještě více podrobněji.

JankaV80
JankaV80
02.02.2021 4 z 5

Vlastně ani nevím, co o této knize napsat. Byly okamžiky, kdy mě bavila hodně a pak míň. Začátek byl pro mě hodně těžký, už jsem si myslela, že knihu odložím a pak se to zlomilo. Každopádně příběh, v jehož středu je vila Tugendhat, se mi líbil. Méně už některé postavy (upřímně se mi úplně nejvíc líbila postava Hany - ať byla jakákoli, zdála se mi nejvíc reálná) a závěru bych vytkla předvídatelnost a přeslazenost, přičemž daleko lepší by bylo, kdyby se na konci knihy neobjevil happyend (té náhodě nelze uvěřit).
Stejně jako uživatele maryzku mě překvapil silný vliv německého obyvatelstva v Brně.