Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285387/bmid_skleneny-pokoj-UQd-285387.png 4 2785 653

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu majitelů vily zrcadlí tragédii celého českého národa.

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

hanča34
18.10.2017 5 z 5

Zajímavý a působivý příběh, i když smyšlený. Chtěla bych číst o skutečných osudech rodiny T. Rovněž další knihy od autora bych ráda četla.

rybizka
10.10.2017 3 z 5

Vilu Tugendhat jsem nedávno navštívila a prohlídka mě natolik uchvátila,že mě to přimělo šáhnout po tomto knižním titulu. Román je místy věrohodně popisný a dobře napsaný,že mi umožnil znovu se v představách dotknout onyxové stěny, projít vilu a užít si její krásy. V neposlední řadě i smyšlený příběh rodiny a přátel byl zajímavý,nejvíce jsem si oblíbila svéráznou Hanu.

hzd
09.10.2017 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Za mě 5 hvězdiček. Příběh se mi moc líbil, vilu bych nejradši jela omrknout na vlastní oči. Nejdřív jsem se bála, jestli se začtu, ale nakonec jsem knížku četla schválně pomalu, aby mi déle vydržela. Můžu všem vřele doporučit.

Radííí
05.10.2017 4 z 5

Skvělá kniha...

potika
05.10.2017 5 z 5

Krásně napsaný příběh, ktery by mi asi unikl, kdybych ho nedostala jako dárek. Když jsem knihu dočítala, pravě otvírali vilu T. po rekonstrukci - a byla jsem jedním z prvních navštěvníků. Skoro mě mrzelo, že nebyl napsaný podle skutečné události.

swon
23.09.2017 5 z 5

Už ať je konec října a budu mít konečně možnost se do opravdového Glasraum podívat. Tohle je kniha, u které si přejete, aby neskončila. Aby osudy hrdinů byly popsány podrobněji, protože jsou tak vzrušující a neuvěřitelné, a vy si přejete, aby ještě pokračovaly. Aby se kruh ještě neuzavřel.

AnieAnne
18.09.2017 3 z 5

Ze všech stran jsem na knihu slyšela samou chválu, v knihovně zarezervováno na půl roku dopředu, takže jsem byla opravdu zvědavá a natěšená. No, ve výsledku bych řekla spíš lepší průměr. Místy jsem se nemohla odtrhnout, místy jsem se musela nutit.. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale doporučovat ji nebudu.

4xbabča
17.09.2017 5 z 5

Netušila jsem původně , co od knihy očekávat. Byla jsem velmi překvapena nejen osudem vily samotné, ale i všech lidí, kteří byli s její historií a životem v ní spojeni. Opravdu krásná kniha a mohu ji jen doporučit.

Amazonka72
05.09.2017 4 z 5

Musím souhlasit s několika dalšími čtenáři, že ve chvíli, kdy čtete tuto knihu, máte nutkavou potřebu vilu Tugendhat navštívit. A pak sednete k internetu a chystáte si prohlídku zarezervovat, a s překvapením zjistíte, že tři měsíce dopředu jsou všechny víkendové prohlídky beznadějně vyprodané a na další měsíc ještě rezervaci nelze provést. Co s tím? Asi mi nezbývá nic jiného, než vyčkávat a v duchu si tento skvost funkcionalistické architektury pouze představovat.
Oceňuji pasáže knihy, kde autor zmíněnou stavbu popisuje. Dále pak znalost českých reálií a novodobé historie. Je vždy velmi zajímavé číst knihu o Česku (Československu), české kultuře, historii z pohledu nečeského autora. Nevadí mi přejmenování reálných osobností, naopak si myslím, že je to tak správné, protože kniha je částečně fikcí opírající se o skutečné události.
Propletence jednotlivých vztahů mohou být někdy až "přitažené za vlasy", ale stále jde o smyšlený příběh. Navíc díky tomu je kniha čtivá, plná překvapivých zvratů a naděje do budoucna. A navíc v ní hraje jednu z hlavních rolí (po knize Vyhnání Gerty Snirch) moravská metropole. Kdo má rád architekturu, rodinné ságy, Brno a minulé století, tak může s klidným srdcem po knize sáhnout a nebude zklamán.

Moncele
05.09.2017 5 z 5

Z nějakého zvláštního důvodu, asi pod vlivem inspirace osudem vily Tugendhat, jsem očekávala více faktů o domě samotném. A ejhle, z knihovny jsem si donesla čtivý, syrový, šťavnatý a dramatický příběh lidí v domě. Je neuvěřitelné, kolik se toho může udát na omezeném počtu metrů čtverečních, pokud kolem hřmí 20. století. Je to zvláštní, ale možná nejvíc mě zaujala postava Viktora - člověka, který je racionální, praktický, nesnáší ornament, vezme si docela chladnou ženu (můj názor), ale v podstatě to vše popře vztahem k jiné, živočišní ženě, a v určité chvíli je dokonce ochoten zapomenout na vše, na rodinu, na povinností k dětem a riskovat i svůj život. Je to pro mě možná důkaz toho, jak jsme my lidé složití... Tahle kniha by určitě neměla chybět v mé domácí knihovně.

Verrrunka
01.09.2017 4 z 5

Velmi čtivá kniha, dojemný příběh na pozadí historie známé architektonické památky. Čekala jsem trochu víc fakt o vile samotné, dá se říct, že by se příběh mohl odehrávat kdekoli jinde a nemělo by to téměř žádný vliv. Nakolik jsou fakta o vile pravdivá netuším, ale když jsem se bavila s kamarádkou architektkou, tak říkala, že se musela hodně odprostit od těch bludů, co tam k tomu byly... Nicméně je to vážně dobrá kniha, která vtáhne do děje a jen tak nepustí. Jen teda musím říct, že mi tam vlastně ani jedna postava nebyla primárně sympatická, spíš mě většina z nich štvala. Ale je evidentní, že na hodnocení to vliv nemá.

Lenka8418
24.08.2017 4 z 5

Když se mi dostala kniha do ruky, nevěděla jsem vůbec, co od ní očekávat a nakonec jsem byla velmi překvapena. Moc se mi líbila, i když příběh nebyl veselý, líbila se mi ta "reálnost". Určitě se k ní ještě někdy vrátím

Danago
16.08.2017 5 z 5

Tato kniha popisuje československou realitu druhé poloviny 20. století. Je to naprosto skvěle popsaná historie vily Tugendhat, která každého zaujme od první věty a nepustí až do úplného závěru. Příběh začíná stavbou této nadčasové vily , která ukazuje bohatství jejich majitelů. Bohužel po vpádu nacistického vojska, musí rodina vilu i zemi opustit. Ale vile žije dál až do dnešní doby. Osud vily nám ukazuje i osud našeho národa.
Knížka je naprosto úžasná, velice čtivá. Můžu jenom doporučit.

Nerianna
01.08.2017 4 z 5

Jak píše níže HanaMalina, po přečtení knihy mám chuť se do vily podívat a také si o vileTugenhat zjistit další informace, jak to bylo doopravdy.
Přiznám se, že mě osobně některé části úplně nebavily, ale i když to není úplně "můj šálek čaje" tak je čtivá a zajímavá a zato jiné části krásně popisují vilu i to co se dělo v minulosti Brně, až mám pocit, že jsem tam byla.;)

HanaMalina
21.07.2017 4 z 5

Pokud jste ještě nebyli ve vile Tugendhat, tak po přečtení téhle knihy se tam budete chtít určitě podívat:-) Kniha se velmi dobře četla, ráda se k ní ještě někdy vrátím.

Norizna
13.07.2017

Výborně napsané sugestivní vyprávění a hned máte chuť vilu navštívit..tam to na vás všechno dýchne a bylo nebylo...stojí za to !!

amaenium
14.06.2017 5 z 5

Knížku jsem dostala darem spolu se vstupenkou do vily Tugendhat a záměr vyšel podle plánu, protože po přečtení se do vily těším o to více.
Velmi čtivá a poutavá kniha od zahraničního autora mě velmi mile překvapila. Skvěle zachytil vilu v průběhu let – od postavení až po současnost – a také rodné Brno v průběhu válek a jiných politických proměn.
V průběhu čtení, konkrétně když jsem se dostala k příběhu Tomáše a Zdenky, jsem nabyla pocitu, že čas utekl tak rychle. Mám na mysli to, že se najednou objevil nový příběh a příběh rodiny Landauer se najednou stal vzpomínkou, u které jsem sama byla, ale je to něco, co se stalo už dávno.

Ivana.Ka
02.06.2017 5 z 5

I když je to "vymyšlený" příběh, moc se mi líbil a jako stavařku mě zaujaly především části o stavbě vily... A ano, jsem jedna z těch, která se díky knize ještě více utvrdila v tom, že Vilu musí vidět!

Richisa
28.05.2017 5 z 5

Knihu už jsem si chtěla nějakou dobu přečíst a teď se mi dostala do rukou.
Je až strašné, čeho se stavby stávají svědky. Lidské životy jako na houpačce. Láska - zrada, přátelství - nenávist, vítězství - porážka... Kdyby místa mohli vyprávět, to bychom se dozvěděli věcí... Jen je otázka, jestli bychom chtěli poslouchat.
Kniha je velmi čtivě psaná je fikcí, ale o existující vile Tugendhat a jejich obyvatelích. Nedivím se, že se rodina od děje distancovala, přesto ji považuji za mistrovskou studii lidských vztahů.
Autora obdivuji pro jeho znalost brněnských reálií. V Brně žiji a při popisech jsem se tady v duchu pohybovala tak, jako bych těmi místy procházela.
Knihu doporučuji k přečtení.

alicen
24.05.2017 5 z 5