Skleněný pokoj

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román inspirovaný skutečným osudem vily Tugendhat, který zaujme od první věty. Na pozadí příběhu jejích majitelů zrcadlí tragédii celého českého národa. Vysoko na kopci nad Brnem ční zázračný dům. Postaven na míru židovsko-křesťanskému novomanželskému páru vyzařuje bohatství, sebevědomí, krásu a majestátnost. Avšak jen do chvíle, než do země vstoupí nacistické vojsko a manželé musí vilu i zemi opustit. Život vily se s odchodem jejích majitelů ale nezastaví. Přechází z jedněch rukou do druhých, z českých do nacistických, pak do sovětských až se opět vrátí do majetku československého státu. Krystalická dokonalost skleněného pokoje přitom zasahuje nesmírnou gravitací každého, kdo se dostane do jeho blízkosti. Jenom málo knih z poslední doby dokázalo očima cizince (podobně jako Gottland Poláka Maria Szczygiela) postřehnout československou realitu druhé poloviny 20. století tak brilantně jako Skleněný pokoj Simona Mawera. Román je o to cennější, že byl v létě 2009 nominován na nejprestižnější knižní cenu anglicky mluvícího světa The Man Booker Prize....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/25479/skleneny-pokoj-OZc-25479.jpg 4.31749
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Kniha Zlín
Orig. název:

The Glass Room (2009)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (417)

Kniha Skleněný pokoj

Přidat komentář
_Janina_
předevčírem

Zpočátku jsem váhala, zda knihu vůbec začít číst, nudné popisování osudu nějaké stavby...ale rozhodně nelituji. Autor je Pan Spisovatel, lepší knihu jsem dlouho nečetla. Dokázal vdechnout život domu, něco, co jsem si vůbec neuměla představit, a to naprosto přirozeně, nenásilně, na pozadí tragédie naší země a osudu jedné rodiny.

m.valova
17. července

Za mě hezky napsaný příběh na motivy vily Tugendhat..ze začátku se mi zdál zdlouhavý a nudný,ale pak události dostaly spád a musela jsem číst dále a dále až do konce.Nyní mám alespoň v kostce představu o vile a i když zdaleka nedokážu posoudit na kolik byl příběh skleněného pokoje reálný..určitě vilu navštívím a co jsem nenastudovala na wikipedii budu hledat v odbornější literatuře..

miri.f
08. července

Další z knih, nad kterou musím již několik dní přemýšlet. V první řadě smekám pomyslný klobouk před autorem, který se vskutku výtečně teoreticky připravil a opatřil si takové znalosti z oblasti naší historie a kultury, které by mu mohlo mnoho Čechů závidět. Další chvála patří zcela jistě slovní zásobě a způsobu psaní, který se odráží v květnatých slovních obratech a to dává čtení úplně nový rozměr. Přiznám se, že některé pasáže o domu byly natolik sáhodlouhé a tolik mě nebavily jako příběh samotný. Konec bohužel nedopadl podle mých představ, ale v podobně laděných žánrech a dobách, kde se děj odehrával, by byl spíše zázrak, kdyby autor naplnil má zbožná očekávání. Těším se na film, který se prý od knihy podstatně liší, tak se třeba ještě dočkám svého malého happyendu.

Dandulka
08. července

Velmi silný příběh. U konce jsem brečela jak malá. Sice mi chvíli trvalo, než jsem se pořádně začetla, ale pak jsem zase nemohla přestat. Docela ráda bych se podívala i na film.

zoubek69
04. července

Nemohu přiznat , jako že mne tato tvorba moc nebere, ale budiž pro porovnání _ může být. :-))

Nikkiproch
03. července

Příběh o síle místa, stavby, domova, přátelství, rodiny a o lidských povahách. Příběh, ke kterému se budu v průběhu let ráda vracet a věřím, že pokaždé si z něj odnesu něco jiného, protože poselství skrývá mnoho.

Lindah
03. července

Knizka se cetla moc hezky,mozna o to lip,ze prostredi dobre znam,a tak jsem si dej dokazala realne predstavit. Autor krasne priblizil realnou stavbu tohoto funkcionalistickeho pokladu.

Skiller
29. června

Po Pražském jaru jsem si dal tohle skleněné léto.
A lepší.
Fakt lepší. Čtivější, dobrá atmosféra, mohu jen doporučit.