Skleněný pokoj

Skleněný pokoj https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139575/bmid_skleneny-pokoj-pEo-139575.png 4 2782 651

Nevšedním způsobem vyprávěný příběh vzniku světoznámé vily Tugendhat. Na pozadí dvacátého století vypráví britský autor příběh mladého manželského páru, který se nechá v 30. letech okouzlit moderní architekturou a zcela propadne touze po "vznášejícím" se domu. Román však postihuje nejen životní historii hlavních hrdinů, ale i politické změny v nově vzniklém Československu, později příchod nacistů, aby nakonec příběh ukončil počátkem 90. let 20. století. Osudy lidí spojených s vilou se napříč léty proplétají, někteří se nenávratně ztrácejí, vila však neochvějně zůstává. Autor velmi dobře vystihl předválečné Brno i prvorepublikovou atmosféru.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Kniha Zlín

The Glass Room , 2009

JankaV80
02.02.2021 4 z 5

Vlastně ani nevím, co o této knize napsat. Byly okamžiky, kdy mě bavila hodně a pak míň. Začátek byl pro mě hodně těžký, už jsem si myslela, že knihu odložím a pak se to zlomilo. Každopádně příběh, v jehož středu je vila Tugendhat, se mi líbil. Méně už některé postavy (upřímně se mi úplně nejvíc líbila postava Hany - ať byla jakákoli, zdála se mi nejvíc reálná) a závěru bych vytkla předvídatelnost a přeslazenost, přičemž daleko lepší by bylo, kdyby se na konci knihy neobjevil happyend (té náhodě nelze uvěřit).
Stejně jako uživatele maryzku mě překvapil silný vliv německého obyvatelstva v Brně.

maryzka
01.02.2021 3 z 5

Je pravda, že jsem se o ,, Tugendhat vile dozvěděla nyní a kniha je inspirovaná osudem této vily- zajímavý osud. Ale jedno na této knize je vidět i když by mě to možná nemělo překvapovat jak mi vypravovali pamětníci a co jsem četla a docela mě to uniklo že ,, V Brně byla největší koncentrace a vliv německého obyvatelstva a české obyvatelstvo tady mělo nepatrný vliv.

stju
16.01.2021 5 z 5

K této knize jsem se dostala trochou kuriózním způsobem. Už hodně dávno jsem vilu Tugendhat objevila díky antologii science fiction "Návrat na planetu Zemi", konkrétně v povídce Jaroslava Štěpaníka. Takže ačkoliv bydlím na jiném konci republiky, zajímala jsem se od té doby o vše, co se osudu domu a jeho obyvatel týkalo. Takže když jsem si měla vybrat vánoční dárek - knihu, volba byla jasná. A věřte, že nelituji.
Je skvělé, že také britského spisovatele tato vila inspirovala k napsání románu o této úžasné stavbě. Všechny její proměny: nejdříve splněný sen talentovaného architekta a harmonický domov rodiny, dále nacistická laboratoř, potom útočiště "osvoboditelů", tělocvična pro nemocné děti a nakonec muzeum...
Díky autorově fikci, která se opírá i o skutečnou historii, zvraty ve svém osudu nezažila jen vila, ale všichni, kteří s ní byli spojeni. Sledovat jejich životy, nečekaná rozčarování z jednání blízkých osob, změny v prožívání zásadních situací, které jejich osudy ovlivnily a nakonec smíření a návrat do vily. To vše v knize najdeme a ještě navíc autorovo působivé líčení pocitů, jaké dům ve svých obyvatelích nebo návštěvnících dokáže vyvolat, je naprosto fascinující.

smajlik07
10.01.2021 5 z 5

Výborná kniha

Abako
09.01.2021 5 z 5

Jsem nadšená! Krásně se to čte, člověk se ani chvilku nenudí, popisy Vily Tugendhat plné světla a volnosti jsou tak krásně napsané, že to člověk úplně cítí a vidí před sebou. A když jste ještě k tomu z Brna a vilu znáte, znáte i okolí a další místa v knize jmenovaná, pak je to úplná pecka. Nadšená jsem od první stránky, kde autor nabádá čtenáře, aby si zjistli víc o Československu. Asi jeden z mála, co chápe věci v kontextu a nebere téma nebo látku jen jako něco, co vytěží a dá od toho ruce pryč. Mawer se pokouší svou drobnou poznámkou přimět čtenáře k hledání souvislostí, zajmu o skutečný příběh Vily Tugendhat, o době, ve které byla postavena, o příběhu malé země, kterou byli doteď zvyklí tak nějak ignorovat. K tomuhle se určitě ještě vrátím.

capricorn__
03.01.2021 2 z 5

Nebudu jeden z těch, kdo dává nízký počet hvězd proto, že se anglický autor rozhodl napsat knihu z českého prostředí. Já byl vlastně potěšený, že někdo z ciziny měl o část české historie zájem, což byl nakonec i důvod, proč jsem se rozhodl knihu pořídit. Za co ale dávám pouze dvě hvězdičky, je, jak autor popisoval děj - zajímavé věci (viz stavba vily, válka, komunismus) vzal opravdu hopem. Přitom se všechno točí kolem vily a podle stylu psaní je i zjevné, že vila je opravdu ten střed románu, takže hlavní postavy jsou popsány i jaksi neosobně a chladně. Chápu, že je těžké psát na motivy opravdových událostí a osudů lidí, proto se nedivím, že autor se tak rád zastavoval u hlavních postav, jejich myšlenkových pochodů, milostných scének, což mě ale docela zklamalo, protože ani to mi nepřipadalo dotažené do konce především kvůli stylu (a taky mám pocit, že autor dost přibarvoval, aby vytvořil více dramatu). Začátek a konec se mi líbily moc - prostředek tolik ne. (A o filmovém zpracování radši nemluvím vůbec!)

Jabkovžupanu
01.01.2021 5 z 5

Výborná kniha, příšerný film. Velmi dobře se čte, neunaví.

Mishi
20.12.2020 3 z 5

Vila Tugendhat je pro mě architektonický skvost. Tahle kniha už o něco méně. Pasáže o navrhování, stavbě a životě ve vile se mi líbily moc. Vilu jsem navštívila, takže jsem věděla o čem je řeč. Ten prostor a světlo je v knize popsán skvěle.
Zklamáním pro mě byli fiktivní Landauerové. Jejich život je ovlivněn historickými událostmi, takže je uvěřitelný, ale přesto jsem je vnímala spíš jen jako loutky, než jako živé bytosti. Možná je to i autorovým stylem psaní.

chandel
11.11.2020 4 z 5

Krásně zpracovaný příběh, ve kterém hlavní roli hraje vila Tugendhat. Autor krásně popsal nelehkou situaci minulého století od předválečného obdob až do 90. let a zatáhl tak čtenáře přímo do děje. Kdybych nebyla z Brna, určitě by mě kniha tak nezaujala, něco málo ji k 5* chybělo. Shlédla jsem i film, ten byl dost nepovedený v porovnání s knihou. Brňákům doporučuji všema 10!!!

los
02.11.2020 3 z 5

jak se mi líbil Mendelův trpaslík a Pražské jaro, tak Skleněný pokoj mě otrávil přemírou nevěrohodných "náhodných" setkání a bolestínské rozcitlivělosti

Surikata369
02.11.2020 3 z 5

Velmi zajímavě zpracovaný osud jedné známé vily. Známé už od jejího prvopočátku. Kniha mě bavila už od začátku, jen ten konec se mi trochu vlekl, ale jinak příjemný zážitek.

betička
26.10.2020 3 z 5

Originálností tohoto románu je, že hlavní " postavou" je tu dům a ne člověk, zvíře atd. Nepohybujeme se v ději za postavou, ale většinou zůstáváme stát na jednom místě - v Brně ve vile Landauer - a jen tak občas si odběhneme jinam ( do Vídně, Švýcarska za oceán...). Prvořadý tu není osud původních majitelů a děj knihy nám jejich osudy nepopisuje od začátku až do konce, ale máme tu vilu s jejím skleněným pokojem a my sledujeme její/jeho osud v čase.

čef
25.10.2020 5 z 5

Tematicky jistě originální se zajímavým historickým pozadím a pro Brňáky o to více, že se jedná hlavně o známou vilu v jejich městě. Také LGBT mohou být spokojení, kniha respektuje globální oteplování v literatuře více než dostatečně. Celkově tedy velmi dobrá kniha, která nic nezjednodušuje a zanechá pocit, že jsme se něco dozvěděli, zvláště když si najdeme opravdovou historii vily Tugenhat a přinejmenším si jí alespoň virtuálně prohlédneme.

Ran
28.09.2020 5 z 5

Příběh je skvěle napsán a také vyprávěn. Postavy, jejich vývoj a povahy jsou výborně napsány. Konec byl velmi dobře napsaný, ale zároveň jsem se nemohla ubránit pocitu, že tam minimálně jedna kapitola chybí. A proto mi konec přišel sice uzavřený, ale zároveň neúplný.

SakuraLuci
25.09.2020 3 z 5

Začátek byl na hraně, chvilkami jsem chtěla knihu odložit, ale nakonec jsem příběh ustála celý.. Ne že by kniha byla špatná, ale asi nejslabší kterou jsem letos četla. Měla jsem pocit, že knihu píší minimálně tři autoři, naprosto rozdílný střed knihy, pak i konec ... Kniha je trochu zklamáním ..

Zdenam
14.09.2020

Pro zvídavé: na téma Fakta a fikce Skleněného pokoje byla zpracována diplomová práce. Zajímavé. Odkaz: https://is.muni.cz/th/v3voc/Bakalarska_diplomova_prace_-_2014.pdf

PabloFuentes
15.08.2020 4 z 5

Co se týče Mawerovy tvorby, tak mohu srovnávat pouze s knihou Pád, která mi přišla malinko lepší a psychologicky propracovanější. Stejně jako ostatní i já měl s knihou občasné problémy. Nejhorší byl vlastně začátek a přiznám se, že do četby se mi tak moc nechtělo. Ty permanentní popisy architektury a minimum děje. Pak se to ale tak po 60 stránce začalo nepatrně obracet, až se to dostalo do něčeho, co jsem hltal po nocích a velmi mě to bavilo. Velkým problémem pro mě bylo i takové zvláštní odosobnění autora od postav, což možná způsobovaly některé typy vět při popisu toho, co postavy dělají. Na vině však mohl být i český překlad. Za mě tedy horší čtyři hvězdičky. A co musím autorovi přiznat je, že se jedná o nejlepší marketing, který kdy vila Tugendhat měla.

laurs
12.08.2020 3 z 5

Já asi nikdy pořádně neocením to, jak Simon Mawer píše. Nápad skvělý, docela i popisy a dialogy. Ona to vlastně není špatná kniha, ale.. Přemíra sexu, kterému se někdy autor snaží vtisknout nějaký hlubší smysl (ale spíše to bývá komické). Přemíra nevěry – a tady chci něco říct: buďto je každý muž opravdu hovado anebo pan Mawer zkrátka nechtěl zpracovávat nějaké větší motivace k nevěře mužů. Ať tak či tak, moc jsem to nepochopila a nelíbilo se mi to.

Lena78537
10.08.2020 4 z 5

Skvěle napsáno. Zprvu se mi do ní moc nechtělo, ale velmi mile mě překvapila, od poloviny jsem se od ní už neodtrhla a musela dočíst. Autor si s tématem vyhrál a příběh vykreslil takovým způsobem, že nad ním už několik dní přemýšlím. A to mě baví :-) Vřele doporučuji!

Verpax
03.08.2020 4 z 5

Měla jsem knihu delší dobu a pořád se mi do ni nechtělo pustit. Nakonec byla velmi ctiva a vůbec mě nenudila, i když jsem občas zrychlila u pasáží popisu myšlení postav. Ale jinak hezké a da se ze čtení i lehce něco odnést.