Škleb

Škleb https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/453621/mid_skleb-ayo-453621.jpg 4 54 10

Sbírka Škleb obsahuje osm próz různého rozsahu, ve kterých Weiner uplatňuje důsledný analytický postoj ke světu, k obojetnosti či mnohotvárnosti vztahů v okolí člověka.

nevermore3
17.11.2022 4 z 5

Čtení dost náročné, ale dost kvalitní. Kniha mi přišla pod ruku už o dost později než měla, ale klobouk dolů před všemi, kterým se velmi líbí.

los
01.02.2022 5 z 5

podobně jako u Čapkových Šlépějí: detailní analýza zdánlivě prosté události nevede k jejímu objasnění, ačkoli je zde logika jednotlivých jejích fází prozkoumána do nejmenších podrobností, ad absurdum

„Můj úděs nezhojitelný, doživotný můj úděs, hle, toť hrůza z viny mého života.“

Weiner variuje zážitek hrůzy, např. v povídkách Vůz (smrt je milosrdnější než život a zoufalství je horší než smrt), Prázdná židle (rozpor mezi banální situací a intenzitou pocitu, že nás opustil někdo naprosto jedinečný) nebo Hlas v telefonu (člověk nemůže nijak podstatně ovlivnit svůj osud)

Ronnie68
27.03.2021 2 z 5

Sice jsem knihu přečetla, ale moc mě nezaujala ... bohužel ...

leny.wood
28.02.2021 2 z 5

Čtením jsem se protrápila, na mě příliš přechodníků, dnes již neužívaných výrazů, češtinu z 20. let 20. st. vnímám jako velmi těžkopádnou. Celkově mi povídky nic nedaly, za což může především forma, ale i obsahově mi to nesedlo.

Acamar
10.06.2020 4 z 5

Povídky o nevysvětlitelných hnutích hlubin emocí, díky kterým se drobná banální událost dokáže vzepnout do obludně obsesivních rozměrů ... neboť navzdory přirozeným vysvětlením vždy existuje ještě "jiná možnost". Koexistence mysli a iracionálního v nás, působící místy jako vzájemný výsměch.
Zajímavá jednohubka na jedno odpoledne, kterou ocení také každý milovník hravě košaté, vančurovské češtiny.

matej.kulistak
27.12.2019 5 z 5

Na mnoha místech jsem se uprostřed čtení zarazil a došlo mi, že stejnou emoci, o jaké je v knize právě řeč, znám. Weiner popisuje ta subtilní chvění duše, ty prchavé dojmy, o kterých často pochybujeme, že je druzí také cítívají, pročež ani nemají jméno. Za naprosto skvélé považuji povídky Smazaný obličej a Prázdnou židli. Každého, kdo byl kdy zamilovaný se musí silně dotknout Hlas v telefonu a úplně odlišná atmosféra Uhrančivého města nutí poklonit se autorovu géniu, s jakým vystavuje emoci sálající z každé jedné malé prózy.

Lu_books
21.09.2019 4 z 5

Weiner se v povídkách věnuje pokřivení (odtud Škleb). Ať už jde o pokřivení lidí, jejich psychiky, doby, společnosti a světa jako takového nebo o pokřivení vlastní tvorby a vlastního bytí. Vypořádává se s iracionalitou a přijímá ji. Nutí k zamyšlení. Geniálním způsobem pracuje s jazykem, čímž zvyšuje intenzitu p(r)ožitku. Zkrátka je to dílo velmi originální... Jiné.

Eva2424
29.03.2019 5 z 5

Jedinečným způsobem popsané emoce a stavy lidské duše. Hluboké, intenzivní, místy záhadné a šílené.

kikiw
18.11.2018 5 z 5

Po přečtení Weinera mi Vančura připadal jako čtení na dobrou noc. Velmi působivě napsáno.

Lexand
27.01.2017 5 z 5

Něco pro fajnšmekry, hlavně Prázdná židle.