Skalpel, prosím

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román s prvky žánru psychologického a společenského, ve kterém zasloužilá umělkyně, profesorka neurochirurgie přibližuje nemocniční prostředí a ve vyprávění významného neurochirurga dává nahlédnout do průběhu operací a jiných lékařských zákroků, do života a práce ostatních lékařů i do osudů jejich pacientů.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104590/skalpel-prosim-104590.jpg 4.3239
Žánr
Romány, Literatura česká, Zdravotnictví
Vydáno, Tatran (Bratislava)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (32)

Kniha Skalpel, prosím

Přidat komentář
Hanjimka
19. února

Vrátila jsem se k ní po mnoha letech, a stejně jako tehdy i nyní mě oslovila. Díky výzvě si takhle občas připomínám knihy z dob minulých a zjišťuji že některé neztratily nic ze své čtivosti.

Blue
03. února

Nemohu napsat, že bych byl nějak nadšený, kniha mě příliš neoslovila. Byla to víceméně sbírka různých případů provázaná retrospektovní nití životních osudů hlavního hrdiny. Dobře se to četlo, ale nakonec zůstal rozpačitý pocit. 70%


KnihovniceVěra
01. února

Přes záplavu současných knih a seriálů z lékařského prostředí jsem sáhla po osvědčené nestárnoucí klasice paní Stýblové. Lékařské prostředí je velmi dobře popsáno, oblast neurochirurgie lákavá, příběhy života a smrti poutavé, styl správně strohý a syrový, bez zbytečných emocí. Proč tedy dávám tak málo hvězdiček? Kvůli nátěru socialistické morálky na hlavním hrdinovi, světově uznávaném neurochirurgovi, který musí být patřičně skromný a neúplatný (na dovolené odmítá karavan a přespává raději ve stanu atd.) a zároveň je i neuvěřitelně výkonný (večer se přiotráví svítiplynem a ráno jde operovat nejnáročnější operaci...)

Damato
01. února

Moc těžko se mi píše. Kniha mě zasáhla kdysi, jako studentku, nyní po letech, kdy mám odrostlé děti a malá vnoučata, cítím tu nepopsatelnou bezmoc kolem Uzlíka a naprosto se ztotožňuji s komentářem ondrej.b - ten mně mluví z duše.
Kniha i film určitě navždy zůstanou v mém srdíčku

SSTknihy
27. ledna

Střízlivá a patosu prostá bilance života zkušeného neurochirurga, retrospektiva jeho životních úspěchů i proher v předvečer důležité operace. Věrohodně podané i díky autorčině znalosti lékařského prostředí. Skvělé je také filmové zpracování s Miroslavem Macháčkem v hlavní roli.

ArwenAragorn
16. ledna

Moc dobře napsaný psychologický román z lékařského prostředí. Stejnojmenný film se mi taky líbil.

85098211
16. ledna

Výborná kniha z lékařského prostředí! Vybrala jsem si ji do Čtenářské výzvy, od autorky jsem doteď nic neznala - a byla jsem příjemně překvapená. Kniha vypráví zdánlivě obyčejný příběh jednoho manželského páru, kde důraz je kladen spíše na muže-lékaře. Opravdu hodně se mi líbila skutečnost, že všechny postavy v knize jsou popsané se vším všudy, tedy i se svými chybami. Žádná z nich není jen kladná, nebo jen záporná. Autorka prostě líčí život takový, jaký opravdu je. A nezaměřuje se ani zdaleka pouze na operaci malého pacienta Uzlíka, přiblíženy jsou také další osudy, někdy i takové, které končí tragicky. Kniha si pozornost čtenáře opravdu zaslouží a já se zase časem poohlédnu po nějaké jiné od této autorky. A na závěr bych chtěla dodat, že pokud máte náladu na příběh ze skutečného života, knihu si přečtěte. Myslím a hlavně doufám, že vás nezklame...

Hana62
15. ledna

Po letech jsem si připomněla tutu knížku, kterou jsem četla ještě jako studentka. Úplně "jiný" příběh, díky zkušenostem, věku, babičkovství. Moc krásné a čtivé. Vřele doporučuji.

1

Doporučujeme

Chirurg
Chirurg