Skála

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155926/skala-pgt-155926.jpg 4.42093

Ostrov Lewis 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Thrillery

Vydáno: , Host

The Blackhouse, 2011

Kniha Skála

Michaeles

Perfektně napsaná kniha. Prolínání dvou časových linek se mi moc líbila. Už se těším na pokračování.

NannyOgg24

Skvěle napsaná detektivka. Líbila se retrospekce do minulosti. Určitě si přečtu i další knihy v sérii. Nádherně vykreslená příroda a život lidí na severu Skotska.

Metla

Svou první návštěvu ostrova Lewis a seznámení s Peterem Mayem jsem si užila nad očekávání skvěle. Samozřejmě jsem doufala, že se mi kniha bude líbit, když ji ocejchovalo pěti astrami tolik z mých oblíbených, ale přece jen to není vždy spolehlivý indikátor pro můj pochybný vkus. Tentokrát vše klaplo na výbornou, byla jsem tam, poznávala prostředí a se zájmem odhalovala střípky osudů jednotlivých postav, dokud nedaly dohromady smysluplnou vitráž. Některá místa byla poněkud ušmudlaná a vlastně mě jen máloco překvapilo, přesto mě kniha držela spolehlivě zahákovanou. A bylo mi buřt, jak upozaděná je detektivní linie, netrápila mě ani nevýraznost thrillerové složky, jednoduše jsem chtěla poznat ty zvláštní, uzavřené lidi a jejich minulost. Autor mi umožnil uspokojivý ponor do zraněných duší.
Po většinu četby jsem se koupala ve čtyřhvězdičkových pocitech, závěrečná čtvrtina mě osprchovala pátou hvězdou, tak nevím… Nechám hodnocení uležet a podle toho, co uvízne v mé děravé paměti (řekněme za dva až tři měsíce), třeba tu pátou stálici na „Skálu“ ještě přišplouchnu. 80-85%

Romanka89

Skvělé, po Keplerovcích a Larssonovi něco zase trochu jiného, ani jsem nečekala že mě kniha tak zaujme, takže se určitě chystám na další díly série.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, kterou po přečtení někomu darujete.

MishkaPlacha

Vše už bylo řečeno. Skvělá kniha, nechápu, že jsem se jí tak dlouho vyhýbala...

ellescorpio

Tak já půjdu proti proudu a zatímco z Akta Enzo jsem byla opravdu nadšená, tak tohle mě teda nechytlo. Začátek a konec skvělej. To mezi tím mě fakt nebavilo, zejména historky z dětství. Jak už tu někdo psal, je to spíš román než thriller. Z detailů o lovu guga se mi teda solidně zvedal žaludek a říkala jsem si, že škoda, že tam zůstal jen jeden z výpravy. Po dočtení konce chápu, že ten dlouhej popis týhle nechutný akce tam prostě být musel. Možná ještě někdy dám šanci pokračování, ale Francie s Enzem je mému srdci bližší.

Česneksmedem

Přicházím se svou držkou do mlýna místních komentářů, kterých je teda požehnaně. A přesto, že je to kniha hodně zvláštní a vyšetřování je vlastně jen trošku větší doplněk knihy, tak si pozornost čtenářovu rozhodně zaslouží!!! Je to celkem ponuré, drsné a romantické zároveň. Fakt povedený kousek.

tinka1974

Není sice Macleod jako Macleod, ale pan Dvořák čte stejně skvěle jako pan Matásek. Toto je první díl série. Hodně se zde prolíná minulost a současnost. Je vidět jak osoby zestárly, jak se na nich životní situace podepsaly a jak jedna příhoda dokázala obrátit jejich životy na ruby. Těším se na příště