Skála

Skotský ostrov Lewis je krásné, ale drsné odlehlé místo bez stromů, bičované větry a pokryté vřesovišti. Topí se tam rašelinou a mluví gaelsky. A snad jen strach lidí z Boha je tam silnější než starost o živobytí. Pod zástěrkou víry však přežívají staré pohanské hodnoty a prapůvodní touha po krvi a pomstě. Na ostrov přijíždí nedávnou ztrátou syna poznamenaný policejní detektiv Fin Macleod, jenž se má podílet na vyšetřování brutální vraždy, spáchané podle stejného scénáře jako vražda, jíž se zabývá v Edinburghu. Fin prožil na ostrově Lewis dětství, takže vyšetřování je pro něho zároveň cestou domů a do minulosti. Setkává se s dávnými kamarády, s Artairem, který si vzal Marsaili, Finovu první lásku, a s mnoha dalšími. Většina z nich ho však nevítá s otevřenou náručí. Fin netuší, že klíč k případu by mohl odemknout i dveře, za nimiž je ukryto tajemství, jež se bezprostředně týká jeho samého. Jakou roli v případu hraje Finova dávná účast při tradiční výpravě na lov terejů hnízdících na nepřístupné nebezpečné skále An Sgeir? Povede tragédie, jež se tam tehdy odehrála, i po všech těch letech k další oběti? Skála je detektivní román vzácné síly a představivosti odehrávající se v kulisách, které připomínají velké anglické romány devatenáctého století. Je možno ho zařadit do kategorie tzv. literary crime, tedy krimi psané kvalitním literárním stylem, přesahující hranice žánru, která je dnes globálně úspěšná především díky severským autorům od Mankella přes Larssona, Nesba a další....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/155926/skala-pgt-155926.jpg 4.41588

Ostrov Lewis (1.)

The Blackhouse (2011)

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno:, Host

Kniha Skála

frantisek8863

Pro mě osobně originálně pojatý román, kde se minulost prolíná s dneškem. Vyprávění o divokosti skotské přírody a drsnosti lidí je skvěle vykreslené a podrobné.

Jerry H

Dle mého hrozně pěkně napsaná, i když to nebyla úplně klasická detektivka. Čtenář se něco dozví o Skotsku, lovu guga a celkové atmosféře. Za mě plný počet hvězdiček.

laydee

Skvělé, měla jsem poprvé jako audioknihu a moc se mi líbilo. Jistě za to může i Jiří Dvořák, ale bylo to skvělé. Miluji Skotsko a Irsko. Už se těším až tam za pár měsíců pojedu. Prolínání časových os se mi velmi líbilo, k tomu drsná příroda a rozmotávání událostí a závěr opravdu skvělý! hned se vrhám na druhý díl. Za mě vřele doporučuji!!!!

sandra8786

Potesilo me, ze to nebyla tradicni detektivka, jejichz nejsem uplna fanynka. Vysetrovani vrazdy slouzilo spise jako katalyzator dramatickych udalosti. Pribeh byl rafinovane vymysleny, bravurni vyliceni drsne skotske prirody a zivlu bylo tresnickou na dortu. Popis lovu gugů na Skale byla jedna z nejzajimavejsich tradic, o ktere jsem kdy cetla!

medlovice

Skotsko je zemí která mě fascinuje. Drsná krajina, osaměla příroda ,rašelina, mokřadla a vřesoviště, vřesoviště !! Já už tak dlouho toužím dýchat ten studený vzduch s vůní moře, dotýkat se prastarých skalisek a projít se po vřesovištích. A tato kniha mě tam dostala. Tak výstižné. V teple mé postele jsem se přenesla na Skálu, v mokrém oblečení jsem se dívala na muže jak zpracovávají ulovené ptáky , sehraní , mlčenliví , drsní muži z ostrova. Vtažená do děje s nosem vraženým v této knize ve dne v noci, zhltla jsem ji za dva dny doslova zhltla , tak jsem se začetla , že jsem si ani neuvědomila, že se tu vyšetřuje vražda, že tohle není cestopis s příběhem , páni ! A pak guglila ptáky tereje a zájezd do Skotska stojí 40 000, určitě to stojí za to. Moc se mi líbil styl psaní Petera Maye , jeho slovní spojení a názvy ti ohniví andělé vzpomenu si na to až budeme zpracovávat naše brojlery ?. Ano. Vzpomenu, protože další knihy od tohoto autora začnu číst jednu po druhé,

Kocourek
31.12.2018

Knihu jsem si půjčila na doporučení, dočetla jsem ji se sebezapřením. Trochu Jirásek. Přeskakování z minulosti do přítomnosti bylo mnohdy na škodu.

Calibra
27.12.2018

Pokud hledáte detektivku, tak Skála není dobrá volba, jedná se o drama s detektivní zápletkou. První třetina knihy byl pro mě skoro nepřekonatelný problém, několikrát jsem si řekla, že přeci nemusím číst, co mě nebaví. Chápu, že autor chtěl dokonale popsat ostrov a vykreslit osobnost hlavního hrdiny, ale pokud bych chtěla na 4 stranách číst cestu z auta do kostela, dám se na Jiráska. Další dvě třetiny byly už lepší, nejzáživnější mi přišlo vzpomínání na studentská léta, ale z hlavní linie příběhu až tak odvařená nejsem. Jestli budu číst pokračování, tak nejspíš za hodně dlouho.

martina.bella
26.12.2018

Doporučuji všem, kdo hledají detektivku s krásně popsaným prostředím, kde nejde jen o hledání pachatele, ale zaujmou vás i vedlejší dějové linky. Jen jedna věc mě zde trochu zarazila, a to jak opakovaně tento autor (nejen v tomto díle) používá scény pádu nebo skoku z výšky...

hellena1523
24.12.2018

Neotřelý příběh, zajímavé postavy i prostředí, ale hlavně ta atmosféra!
Na sérii jsem se chystala již od vydání, ale pořád jsem to odkládala - jaká škoda!
Oceňuji slovníček ???? především však zase něco trochu nového ????
Asi neosloví každého, ale já byla spokojená. 4,5*

Sudin
19.12.2018

Pro mně to bylo příjemné oddychové čtení mezi "brutálnějšími" kousky :-). Vše ostatní už bylo dříve napsáno.

DuchDoby
14.12.2018

Od prvních odstavců jsem byl nadšený stylem vyprávění příběhu. Prolínání se historie, byť nedávná, se současností z knihy dělá skutečný zážitek.
A vzal jsem díky tomu na milost knihy s kriminálním žánrem. :-)

Magda2448
12.12.2018

Nádherná trilogie, krásný spisovatelský jazyk

mosem
08.12.2018

Přiznávám, že Peter May je pro mne dost kontroverzní autor. Po Sálu smrti, ze kterého jsem byl nadšený, jsem měl dost rozpačitý pocit z Umrlčí cesty, která mne zklamala řadou nelogičností, jsem se rozhodl to s Mayem zkusit ještě jednou. A vyšlo to. Skála je detektivka, která sice má své detektivní pozadí, ale není tím hlavním. Hlavní jsou příběhy živých, historie i její dopad do současnosti, otevřený prostor do budoucnosti.

Herča76
03.12.2018

Četla jsem zároveň s jinou knihou a nevěnovala jí plnou pozornost. Myslím, že to mělo podstatný vliv na celkové hodnocení. Nyní mám půjčeno od pana Maye "Zpětný náraz" - s touto knihou stejnou chybu neudělám a jdu na to.

Dubas
28.11.2018

Na začátek jsem se nemohl chytit, a knihu na chvilku odložil. Nakonec jsem se ke knize vrátil a co říct ...Velká parádička....

NADEI
27.11.2018

Nečekejte klasickou detektivku, ale strhující vyprávění kde se snoubí drsná příroda ostrova Lewis, současný život hlavního hrdiny, který se na ostrově narodil, po letech se vrací vyšetřovat vraždu a začne vzpomínat na své dětství a mládí. Kniha mě naprosto dostala, všem doporučuji.

hanzmb
26.11.2018

Kniha, která se může brát nejen jak detektivka, ale také i jako společenský román o vyrovnávání se s minulostí. Navíc zasazená do knižně "nezprofanovaného" prostředí. Již se těším na další díly

sarka9190
09.11.2018

Dávám tři, jelikož jsem hlavního hrdinu měla chuť leckdy uškrtit. Napsané chytlavě, kniha má spád a svoji logiku.Na pomezí dramatu a detektivky. Po přečtení putovala k mamce do knihovny (poslední dobou sbírá detektivky), a nakonec jsme dokompletovaly celou sérii. Já přešla poté ke knihám od autora Haruki Murakamiho a u magického realismu už jsem nějaký čas zůstala.

Caddy
08.11.2018

Děj knihy se prolíná v současnosti a minulosti hlavních hrdinů, aby čtenáře uvedl do děje. Ke konci už se děj spíše do minulosti odkazuje až do strhujícího závěru, které opravdu skončí na pár posledních stranách. Kniha se mi líbila a občas jsem se i z těch mladických klukovin dobře zasmál.

Colletka
07.11.2018

Dokonalé!! Lepší knihu jsem v ruce zatím neměla.

Ran
06.11.2018

Knížka je napsaná skvěle a rozhodně si přečtu i další díl. Příběh je překvapivý a napínavý až do konce.

davaprd
04.11.2018

Zajímavá kniha

heavy66
30.10.2018

"Na kratičkou chvíli se jeho zrak střetl s Finovým, pak se beze slova otočil, klesl do prázdna a všude kolem něj se vznesli terejové podobní ohnivým andělům, aby ho odnesli do pekel."
Červená knihovna s noir atmosférou! Těch osudových odhalení bylo na můj vkus až dost, na druhou stranu je to napínavý, temný, mrazivý příběh zastřený dýmem hořící rašeliny, a popis tradičního lovu guga na An Sgeir je fascinující. Chlapi z Lewisu nebyli a nejsou žádné bábovky!

kap66
30.10.2018

Nenechte se ovlivnit marketingovými tahy a zařazením Skály kamkoliv. Je to především psychologicky silný, vypravěčsky skvěle zvládnutý román, plný uvěřitelné temné atmosféry, kompozičně velmi dobře zpracovaný. Ich-formou je přiblíženo dětství hlavní postavy, chlapce Fina, prožité na ostrově Lewis. Er-formou je zachycena současnost, Finův návrat na ostrov kvůli vyšetřování vraždy. Er-forma jako by umožňovala odstup čtenáře i Fina samého od jeho traumatu z nedávno prožité tragédie, ich-forma odhaluje postupně jeho traumata z dětství; je jich opravdu dost a vy si začnete říkat, že už do toho začínáte vidět, že už víte všechno, ale i ty vzpomínky se ukážou jako ošidné...
S Peterem Mayem jsem Skálou začala - a získala spisovatele, který umí své řemeslo. Snad se to ukáže i v jeho dalších dílech. Toto mě strhlo a oslovilo.

smrdutka
24.10.2018

Velmi. Velmi velmi dobré!

cmelda26
24.10.2018

Jedná se spíš o thriller než detektivku. Musím říct , že kniha se mi líbila a budu pokračovat dalším dílem serie.

Radunnie
07.10.2018

Velmi kvalitní čtení, jen co je pravda, na Finovo vyprávění o dobách minulých jsem se pokaždé vždy těšila. Psychologie postav byla propracovaná, na každé stránce bylo znát, jak moc si dal autor se svým dílem záležet. Škoda jen, že závěr byl trochu přitažený za vlasy a pro ty, kteří oblibují podobný žánr, také dosti předvídatelný. Svůj účel ale knížka splnila, četla se moc pěkně.

LenkaTi
30.09.2018

Kniha me nadchla. Zajimave reálie z ostrova a neskutečný konec.

TeaPeter
28.09.2018

Začnu tím, že uznávám, že to byla bezesporu zajímavá a neobvyklá kniha. Jedním dechem ale zároveň musím dodat, že jako detektivka to bylo slabé, velmi šroubované a nepravděpodobné. Spíše bych tuto knihu zařadil mezi psychologické romány s určitou dávkou sentimentality - prostřihy do minulosti byly občas až únavné. Z pohledu psychologie postav mi jako nejsilnější sdělení přijde fakt, že pokud v sobě člověk nechá skutečnou nebo domnělou křivdu dostatečně dlouho kvasit, tak to může mít zcela nepochopitelné a katastrofální následky.
Podle nadšených recenzi jsem od této série a knihy očekával opravdu hodně. Okolnosti tomu ale chtěly, že jsem tuto sérii začal až druhým dílem, který byl podstatně lepší. Začít od prvního dílu, možná bych ani nepokračoval. Takhle dám třetímu dílu šanci.

tonysojka
28.09.2018

Spíše než thriller je to pro mne vynikající psychologický román o zlu, rozpoutaném spirálou činů vedených touhou po pomstě za křivdy, o nepochopení,sobectví a nepřijaté lásce.O tom,že skutky vyvolané naší lží a zbabělostí nás vždy dostihnou,a kromě nás mohou poškodit i naše blízké,kteří se v nevhodnou chvíli ocitnou na nesprávném místě.Smutné mrazivé čtení,vynikající popisy krajin,charakterů a jak již tady bylo uvedeno-pitvy.