Šiva sútra

Šiva sútra https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30930/siva-sutra-30930.jpg 5 1 1

Šiva-sútra patří k nejoriginálnějším pokladům písemnictví severního nedualistického šivaismu.

Ikkju
27.11.2011

Knihu jsem četl na čistírně odpadních vod, když mi běžela čerpadla, a téměř alchymické termíny jako "kal" (též s odkazem na meyrinkovi úvahové věci) najednou začaly dostávat úplně jiný význam.

V zadumání v mezičase mezi manipulací s čerpadly a čtením sútry mi zčistajasna došlo, že těch šest kubíků kalu, do kterých kompresor pumpuje vzduch, aby je transmutoval na kultivovanou směs bakterií, která vyvezena na pole či zahradu přináší život, je vlastně vesmírem s nepředstavitelným množstvím bakterií, hub a virů, nad kterými stojím já jako Šiva, který jim otočením regulačního kohoutu vzduchu může přinést civilizaci nebo je vrátit barbarství, a dokonce je v krajních polohách ventilu absolutním pánem nad životem či smrtí, vše závisí jen na jediném drobném gestu ruky.

Nicméně nejsem staroindický bůh, a případná genocida miriád živých bytostí tohohle mikrosvěta by nebyla ani pro mě bez následků, ale ten pocit byl tak opojný!

Autorovy knížky

Vasugupta