Sittafordská záhada

Sittafordská záhada https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26328/bmid_sittafordska-zahada-tsU-26328.jpeg 4 386 56

V malé zasněžené vísce Sittafordu začíná děj poutavého příběhu, na jehož rozuzlení má stejné zásluhy inspektor Narracott i snoubenka podezřelého Emily… 1. vydání.

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Orbis

The Sittaford Mystery , 1931

sgjoli
sgjoli
18.02.2021 3 z 5

Autorka určitě nepotřebuje velké detektivy, aby napsala solidní příběh se zajímavou zápletkou. Příkladem může být tato kniha.
Pravda, zpočátku jsem se trochu lekla, že se budu nudit. Spiritistická zápletka mi sice přišla pro Agathu originální, ale to zpracování spiritistické seance v úvodu bylo pro mne trochu kostrbaté. Stejně tak ten rozjezd vyšetřování se mi zdál trochu slabší. Ale naštěstí se to pak docela dobře rozjelo a ten pocit kostrbatosti během následujících kapitol zcela vymizel.
Bavila mne postava slečny Trefusisové, která se s vervou pustila do pátrání po své vlastní koleji. Její odhodlání, odvaha a činorodost knize dodaly šťávu. Za to některé jiné postavy se chovaly naprosto nemožně - v reálném životě by byly tzv. na pár facek, ale v knize působily dost úsměvným dojmem.
Celkově tak dávám lepší 3 hvězdy - 3,5 kdyby to tu šlo zadat. I když se mi kniha vlastně četla dobře a vcelku jsem si ji užila, četla jsem od Agathy Christie jednoduše lepší díla. Takže průměrné hodnocení se mi zdá na místě. Ale Sittafordská záhada rozhodně minimálně za jedno přečtení stojí.

Devorah
Devorah
23.01.2021 5 z 5

Malá zasněžená vesnička Sittaford, tajemná atmosféra, spiritistická seance a samozřejmě mrtvola. Spousta podezřelých, kdy se jako vrah jeví každý. A ačkoliv v tomto příběhu nevystupuje žádný z velkých detektivů – Hercule Poirot, nebo slečna Marplová, vůbec to příběhu neškodí. Naopak, má to spád, je to čtivé, občas i velmi vtipné. Absenci známých detektivů tu skvěle nahrazuje mladá snoubenka podezřelého a trochu nečekaný – možná neotřelý – konec.

Kontryhelka
Kontryhelka
12.01.2021 5 z 5

Vynikající detektivka s nečekaným rozuzlením. Ostatně jako vždy od paní Christie.

Mirin1349
Mirin1349
30.11.2020 4 z 5

Tento příběh je ideální čtení pro jeden až dva dlouhé zimní večery a i přes relativně krátký rozsah, se v knize rozehraje plnohodnotný příběh. Hned úvod mně nadchl, zasazení do zimního prostředí anglického venkova je perfektní, postav je tak akorát, přičemž některé (například Emily) jsem si vyloženě oblíbila. Jestli se to o detektivce vůbec dá říct, tak to byla taková milá, svěží, vtipná a pěkná knížka.

Ava365
Ava365
09.09.2020 4 z 5

Klasická detektivka, zajímavé zimní prostředí, ale hlavní myšlenka je trochu na hraně.

Market116
Market116
18.07.2020 5 z 5

Po této knize jsem v knihovně sáhla především kvůli čtenářské výzvě. Věděla jsem kdo je Agatha Christie, především proto, že mamka zbožňuje seriál Hercule Poirot...mě osobně nevadí, ale asi bych na něj nekoukala. Jinak toto byla moje první knížka od Agathy...nevím, co přesně jsem čekala...možná, že mě to nebude bavit, bude to nuda atd., ale byla jsem mile překvapená. Příběh se mi moc líbil, děj nebyl zbytečně zdlouhavý, nechybělo napětí a pořád se tam něco dělo.
Takže v knihovně určitě sáhnu po další...

ninano
ninano
21.06.2020 4 z 5

Pěkná detektivka, zajímavá zápletka, i když by v začátku stačilo, aby se jedna z postav rozhodla jinak, a bylo by po celé Sittafordské záhadě :)

Hannah397
Hannah397
16.06.2020 5 z 5

Jako vždy skvělá zápletka a nečekaná pointa napínavého detektivního příběhu. Ne úplně známá kniha od Agathy Christie, kterou zhltnete jedním dechem :)

AnselmaAlois
AnselmaAlois
21.05.2020 5 z 5

Agatha mě opět přesvědčila o svém talentu. Bezchybná povídka plná napětí, smrtí, detektivů amatérů a (nad) přirozených úkazů.
Ani mi nevadilo, že se zde nevyskytl některý ze známých vyšetřujících.

Irsaf
Irsaf
11.01.2020 4 z 5

Další skvělá detektivka z pera Agathy Christie...
Jsem ráda, že jsem se k autorce dostala...

Pavelpi
Pavelpi
02.09.2019 5 z 5

Kniha se mi líbila dost hodně.Sice rozluštění bylo docela jasné,ale jinak to mělo spád.

burilltomas
burilltomas
03.05.2019 4 z 5

Hezky vybarvené prostředí zasněžené Anglie a příjemná zápletka :)

mahdal
mahdal
08.02.2018 2 z 5

Knihu hodnotím v rámci knih od A. Chrisitie. Nevím, jestli to bylo tím, že jsem knihu četl bezprostředně po Orient- expresu, ale příběh se mi nelíbil, což se mi u A. Christie stalo teprve podruhé. Zhruba první polovina knihy měla dynamiku, jasný děj, krásný motiv zasněžené krajiny, ale od druhé poloviny jako by se děj stal nezajímavým. Popravdě řečeno - myšlenka, která z postav je vrah, se mi vnukla hned při prvním seznámením s touto osobou. Nemohl jsem se do děje vtáhnout a do čtení jsem se nutil. Ale možná jen pociťuji efekt pořadí. Názor na knihu si udělejte každý sám. Příběh bych hodnotil (jak jsem v úvodu uvedl - v rámci děl A. Christie) jako podprůměrný.

akinomV
akinomV
18.10.2017 4 z 5

Velký nezvyk, že se v příběhu nevyskytuje ani Hercule Poirot ani slečna Marplová, ale rozhodně to není na překážku. Hlavní hrdinka, která se snaží zachránit svého snoubence před odsouzením z vraždy je sympatická, chytrá a rozhodně nezahálí :-) Moje oblíbená klasika, která nezklamala. Doporučuji jako oddechovku na chladné podzimní večery :-)

haki34
haki34
28.08.2017 5 z 5

druhá nejoblíbenější, hned po Zapomenuté vraždě. Opět příjemná atmosféra zasněžené krajiny, úplně vidíte ty vločky před sebou a s radostí sledujete praskání polínek v krbu... Takové milé prostředí a najednou vražda.. a dokonce se mi povedlo i uhodnout, jakže to vlastně bylo :)

Majdule
Majdule
06.03.2017 4 z 5

V tomhle příběhu nevystupuje žádný z velkých detektivů, ale příběhu to neškodí. Christie zde stvořila další silnou ženskou hrdinku. Vražda sice byla spáchána z obvyklých pohnutek a velmi fádním způsobem, ale přesto vrah osvědčil velkou dávku mazanosti. Zábavné! Vedlejší motiv trestance je trochu „padlý na hlavu“ a některé náhody moc okaté, než aby spletli pozorného čtenáře, ale přesto má tato detektivka vysoký standard. Čte se lehce a opravdu potěší.

Marian27
Marian27
04.01.2017 3 z 5

Táto detektívka ma až tak nebavila, vraha som odhalil hneď, na môj vkus tam bolo až príliš mnoho postáv a dej sa mi občas zdal zbytočne chaotický. Ale spôsob prevedenia vraždy sa mi páčil a aj Emily bola vcelku sympatická.

Eleanor-ka
Eleanor-ka
11.04.2016 4 z 5

Moc se mi líbilo prostředí, kde byl děj popisován a jednotlivé postavy. Hlavní hrdinka (dá-li se za to tak brát) - Emily, tak ta byla vynikající! Úžasný závěr a propracování. :)

Market = )
Market = )
07.02.2016 3 z 5

Celou dobu jsem měla neodbytný pocit, že jsem tuhle knížku už někdy četla, ale podle DK i mého "čtecího sešitu" ne. Nicméně ať tak nebo tak, líbila se mi, ale neuchvátila mě. Radši mám, když můžu z lehounce nadhazovaných indicií celou dobu hádat, kdo je vrah a takováhle "překvápka" moc nemusím.

patricka
patricka
07.01.2016 5 z 5

Když nemáme sníh u nás tak jsem si ho aspoň užila tady. A i jinak to byl hezký, až do poslední chvíle záhadný příběh.