Sittafordská záhada

Sittafordská záhada https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26328/bmid_sittafordska-zahada-tsU-26328.jpeg 4 387 56

V malé zasněžené vísce Sittafordu začíná děj poutavého příběhu, na jehož rozuzlení má stejné zásluhy inspektor Narracott i snoubenka podezřelého Emily… 1. vydání.

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Orbis

The Sittaford Mystery , 1931

jarin58
16.12.2023 3 z 5

Průměrná detektivka,pachatel byl pro mne překvapením.

niki-chan
02.10.2023 4 z 5

Velmi dobré čtivo, pachatel vraždy nebyl hned zřejmý, což se mi líbilo.

ArwenAragorn
23.07.2023 4 z 5

80%

Tak jsem si naordinovala další Agathu Christie a zase nelituji. Pěkná detektivka, u které jsem se i zasmála. Vraha jsem, jak je u mě obvyklé, neuhodla, i když tip jsem měla.
Doporučuji

petrarka72
03.03.2023 5 z 5

Jako vždy skvělé - včetně té lehce parodické připomínky Psa baskervillského, několika přetajemných postav, Emily, ze které bude časem Jane Marplová (jen se obávám, že s manželem) a pachatelem, kterého má čtenář celou dobu na očích.

zipporah
18.12.2022 3 z 5

Trochu som mala chaos, priveľa postáv, osobu, ktorá spáchala vraždu, som síce uhádla :D, ale to bol čisto tip po jednej vete od tej osoby... na motív som nemala, hoci je to skoro vždy o peniazoch a jedno percento pre túžbu upriamiť na seba pozornosť, ako to bolo v jednom príbehu (to som už uhádla na začiatku meno vrahyne). Agátovský rok sa pomaly končí, takže top v tomto roku je určite Po pohrebe, a Smrť vo vzduchu. Tieto príbehy odporúčam milovníkom detektívok vrátane ďalších dvoch, ktoré som čítala ešte na strednej, to je jednoznačne Vražda Rogera Ackroyda a Desať malých černoškov... tie ostatné sú ťažko prekombinované, sofistikované, nezanechajú vo vás čistý dojem a úžas z jednoduchosti zápletky, boli písané ako na bežiacom páse, Agáta jednoducho ťažila iba zo schopnosti vyrábať knižné gordické uzly, inak si myslím, že je fest preceňovaná, ale to všetko, čo pochádza z Británie je skvostne preceňované a spopularizované na celom svete. Vôbec si nespomínam na mnohé tie prípady, možno pět malých prasátek, alebo vražda podľa abecedy boli ešte fajn, ale tiež si nespomeniem na zápletky... Na Agáte sa mi nepáči, že nemá svoj jazykový štýl, tie knihy sú v podstate oddychovky, s príležitostným suchým humorom (čo je ale fajn) a dvoma sympatickými postavami (P. a M.). Sila knihy spočíva v dojme a ten si odnášam len z tých 4 detektívok od nej.

Mimo toho, Meno ruže je absolútny a bezkonkurenčný klenot svetovej literatúry, najlepšia a najkvalitnejšia detektívka všetkých čias, syntéza histórie, náboženstva, psychológie, filozofie... Ecov štýl, jeho výnimočná inteligencia, nádherné a silné postavy, autentická atmosféra, napätie a chlad kamenných stien mníšskeho kláštora... Pri čítaní Meno ruže budete počuť aj smiech.

Termina
21.10.2022 3 z 5

Agatha Christie je jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek a číst tak jakoukoliv její knihu, je pro mě potěšením.
Musím se ale přiznat že, knihy kde nevystupují prověřené postavy jako je Poirot či slečna Marplová, mě vždy nadchnou překvapivě mnohem více.
Tudíž toto počteníčko pro mě bylo mnohem příjemnější než jiné :) DÍK!

JaneTrestry
06.02.2022 5 z 5

Agathu Christie mám ráda a všechny její knihy ráda čtu. A tato rozhodně mezi ně taky patří. Sice mi tu chybí Poirot či slčena Marplová, ale i tento druh detektivky nebyl špatný a dost se mi líbil. :) Tady mě Agatha přechytračila tak napůl. Tentokrát jsem vraha uhodla správně, jen motiv a způsob provedení byla pro mě záhadou. A když jsem se to dozvěděla (přečetla), tak se mohu bouchat do čela, že mě to netrklo. :D Rozhodně povedené dílo. :)

Petkona
07.12.2021 5 z 5

Velice příjemná detektivka na zimní večery, skvělá atmosféra a opět geniální zápletka. Rozuzlení vraždy mě jako vždycky překvapilo a samozřejmě můj tip na vraha nebyl správný.

m_martina
05.10.2021 5 z 5

Agatha Christie nikdy nezklame a mně se líbila i tato její kniha. Je to taková klasická detektivka, která se odehrává na poklidném anglickém venkově, jak už to u této spisovatelky bývá obvyklé.

Čenichnaknihy
30.08.2021 5 z 5

Sháníte tip na nějakou prázdninovou knížečku někam k vodě nebo na chatu? Tak tahle uzoučká detektivka je něco pro vás. Do vedra ideální, protože příběh začíná v zasněžené vesničce Sittafordu, a protože Agatha umí mistrně popsat mrazivou atmosféru, tak vás příběh opravdu ochladí.
Major Burnaby v něm jede hledat přítele kapitána Trevelyana, který má být podle zpráv z jedné spiritistické seance mrtvý. Nebyla by to Agatha Christie, aby v ní nebyla spousta podezřelých postav, kde každá z nich může být vrah.
Tohle dílko je výjimečné i tím, že do rozluštění celé hádanky nefušuje Poirot ani slečna Marplová, nýbrž úplně jiný originální hrdina - inspektor Narracott.

vodovodnice
11.08.2021 3 z 5

Je to velmi jednoduchá a příjemná detektivka na venkově. Hlavní hrdinka pátrající po vrahovi mne bohužel nijak moc nenadchla. V jednu chvíli je to dravá lvice a ve druhé chvíli se zhroutí u cizích lidí a vypláče se jim na rameni... Nějak mi to nesedlo.
Ale je to skvělé čtení třeba na dovolenou nebo do metra. Rychle to odcejpá, má to spád. A zajímavé banální vyústění, které mne překvapilo :-)

85098211
08.08.2021 5 z 5

(možný spoiler)
Přestože v této knize nevystupují slečna Marplová a ani Hercule Poirot, je opět neuvěřitelně dobře napsaná a čtivá - tak, jak jsou na to autorčini čtenáři zvyklí ;-). Případ víceméně začíná duchařskou seancí, při které je odhaleno, že kapitán Trevelyan již nežije. Toto setkání se koná dokonce přímo v jeho sídle, které však v oné inkriminované době pronajal jedné dámě. Samozřejmě tomu nikdo ze zúčastněných nechce věřit, ale záhy se ukáže, že se jedná o skutečnost. A nejde jen tak o nějaké obyčejné úmrtí, ale přímo o vraždu! V průběhu vyšetřování se ukáže, že tento zabitý nebyl vůbec příjemný člověk - spíše naopak. Spousta lidí měla tedy důvod, proč se ho zbavit. Dlouho je ovšem nejasné, kdo za tím vězí, a také, jak s tím vším souvisí ona duchařská seance. A nakonec se ukáže, že právě tento bod je pro odhalení pachatele velmi důležitý... Víc už prozrazovat nebudu, knihu si raději přečtěte sami. A musím ocenit i příjemnou zimní atmosféru příběhu ;-). Já tedy knihu určitě doporučuji a své oblíbené autorce dávám suverénních pět hvězdiček :-).

iceVS
10.07.2021 5 z 5

To je takové blaho...
Žádné telefony, žádné počítače, žádné laboratoře... A přesto se najdou důvtipní lidé, kteří vyřeší tajemný zločin. Takhle mě to prostě baví.
Nejsem důvtipná, pouze nedůvěřivá, takže můj tip byl správný. I když jsem absolutně netušila proč :-)

Jannik158
09.07.2021 5 z 5

Knížka začíná báječně - smělým oznámením o úmrtí jedné z postav během duchařské seance. Jako obvykle čeká čtenář do poslední chvíle než se jasně vyjeví, kdo je vrahem. Kniha má spád a ještě velmi sympatickou hlavní hrdinku, která pomáhá zločin objasnit. Přestože nejde o dlouhý příběh, postavy jsou perfektně vykresleny i co do jejich povah a jsou zde i jisté další zvláštní okolnosti právě s ohledem na různé aktéry. Knížka se čte sama :-)

Makůvka
26.06.2021 5 z 5

Super knížka. I když jsem ji už kdysi četla, vůbec mi to nevadilo, ráda jsem se k ní vrátila. Vlastně mám ráda skoro všechny knížky od Agathy. Klasické detektivky s propracovaným dějem, bez brutálního násilí a potoky krve.

konicekbily
05.06.2021 5 z 5

Záhada Sittafordská je moje oblíbená detektivka. Skvěle vymyšlená zápletka, rafinované klamání autorky před čtenářem a pěkné závěrečné objasnění. Duchy nemám v detektivkách rád, ale sem patří a je to naopak - je to geniální start k příběhu!

ThinThar
12.05.2021 4 z 5

Super zábava z pera první dámy detektivky, kde nevystupuje ani francouzský belgičan ani všetečná slečna. Za dodání názvu díla děkuji kolegyni knihomolka1197
A zároveň upřímně varuji před filmovým zpracováním, kde z knihy zůstal zachován toliko název a pointa, příběh byl napasován do příběhů slečny Marphlové.

boxas
26.04.2021 5 z 5

Super! Až do konce jsem nevěděla, kdo a proč vraždil.
A mimochodem, milé dámy, zapamatujte si dobře oblíbenou větu slečny Emily Trefusisové:
"Je to báječný pocit, když má člověk někoho, na koho se opravdu může spolehnout."
Je to věta vět a určitě nejenom Emily s ní dokázala každého muže dostat přesně tam, kam chtěla!

Ticiana
19.04.2021 5 z 5

Klasická Agatha. Schválně par kousku skladacek chybí a objeví se až na konci. Zas jsem na to nepřišla. Tady mi ale zdalo, ze těch postav bylo fakt hodně. Emily byla skvělá a taky Narracott. Skvělá Agatha. Uz se tesim na další.

katy87
02.04.2021 4 z 5

Zápletka se mi líbila, užívala jsem si charaktery postav (hlavně Emily a vyšetřující inspektor). Ale ten konec byl lehce překombinovaný - např. co se týče Willetových - to bylo až za vlasy přitažené. Jinak skvělé, když si člověk představí - osamělé sídlo, zasněžený anglický venkov, vražda... no četlo se to dobře :-).