Sirotek č. 8

Sirotek č. 8 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297473/bmid_sirotek-c-8-Dsf-297473.jpg 4 253 85

Sirotek č. 8 je poutavý román, inspirovaný skutečnými událostmi, o lidské schopnosti ubližovat – a milovat. Roku 1919 byla tehdy čtyřletá Rachel Rabinowitzová umístěna do židovského sirotčince pro nejmenší děti, v němž doktorka Solomonová prováděla experimenty na jeho chovancích. Doktorka Solomonová podrobila Rachel experimentální léčbě ozařováním rentgenovými paprsky. Díky ní si lékařka vysloužila odbornou reputaci, ale současně vystavila riziku zdraví holčičky. Nyní, v roce 1954, je Rachel zdravotní sestrou v domově pro židovské seniory, kam přichází již zestárlá doktorka Solomonová a stává se její pacientkou. Rachel si uvědomuje, jakou moc má nad nyní nemohoucí lékařkou, a podrobuje ji vlastnímu nebezpečnému experimentu. A dříve než skončí jedna noční služba, bude Rachel postavena před volbu mezi odpuštěním a pomstou...... celý text

Literatura světová , Thrillery , Historické romány

Vydáno: , Baronet

Orphan Number 8 , 2015

m2056
09.09.2023 5 z 5

Kniha je napsaná co vše dokáže člověk dělat za pokuse na dětech knížka obsahuje i fotografie na konci a odkazuje na hlavní hrdinku co prožila smutné čtení.

Noisette73
28.07.2023 3 z 5

Sklouzlo to po mě jako po hromosvodu, nic co bych doporučila dál, už teď si totiž ani pořádně nepamatuji o čem to bylo.

Neria
29.11.2022 5 z 5

Měla jsem v knihovně šťastnou ruku :D Viděla jsem před očima vždycky úplně živě každou místnost a situaci, kterou autorka popisovala.. Fakt doporučuju.

simona g.
16.07.2022 4 z 5

Takže - plný počet hvězd nemůžu dát. Ne, že by kniha nebyla fajn, ale měla svá ale. Zajímavý příběh, rozhodně ano. Část dětství hlavní postavy - velmi dobře se četlo. Dospělost - tak tu jsem se vždycky těšila, až fofrem přečtu a vrátím se k dětství. Přišla mi nudná, překombinovaná, nezajímavá, místy až otravná... Takže plný počet hvězd prostě ne e. Ale neříkám, že nestojí za přečtení, to zase prrrr :).

Pavlina50
14.06.2022 5 z 5

Trpká kniha o jedné malé dívence, která se nešťastným řízením osudu ocitla v rukou lidí provádějících praktiky, za které by se nemusel stydět ani Mengele a o tom, zda nabízející se pomsta dokáže přinést kýženou úlevu a klid do duše, jestli je možné se díky ní vyrovnat s minulostí a jestli má vůbec po tolika letech aspoň nějaký smysl.
Takto se zamýšlí hlavní hrdinka Rachel, která si tím vším prošla, skládá si střípky skutečné minulosti z dětství, kdy s ní bylo zacházeno jako s pokusným morčetem, o čemž ale v té době neměla tušení, vše považovala za nutnost ke svému „uzdravení“ a lidi, kteří ji těmito praktikami navždy poznamenaly, považovala za své ochránce.
Líbilo se mi, že autorka příběh primárně nepostavila na barvitém a detailním líčení těchto „lékařských“ experimentů na dětech, spíš je to taková sonda do myšlení ženy, která až v dospělosti postupně odkrývá pravdu a pochopí, že to, co ji v dětství potkalo a bolestně a hlavně nevratně poznamenalo, vůbec nebylo nějakými nežádoucími vedlejšími účinky léčby, ale že nutná naopak vůbec nebyla tato léčba.
I když se lítosti a soucitu nad osudem takto trpících dětí pochopitelně při čtení vyhnout nedá, kniha se docela slušně vyhýbá klasickému klišé a i přes své téma nesklouzává do prvoplánovitého citového vydírání, cíleného především na citlivé ženské duše.
Hlavní hrdinka (v dospělosti) také není typem postavy, kterou by čtenář automaticky a bezvýhradně miloval. Autorka ponechává na každém, aby si názor na ni vytvořil sám, buď její myšlení dokáže pochopit a i přes její některá ne příliš šťastná a dobrá rozhodnutí jí fandí, anebo k ní cestu a pochopení třeba vůbec nemusí najít.
Je to kniha, která nepostrádala čtivost a u mě po přečtení dojem a stopu v hlavě určitě zanechala.

Janaves
14.03.2022 1 z 5

Na knihu jsem se těšila. Začátek ,kdy byla Rachel dítě, byl fajn, potom už nudné čtení, nedočetla jsem.

18LenkA12
12.11.2021 3 z 5

Autorka si zvolila velice zajímavé téma, ale jeho uchopení mě trochu zklamalo. Dlouhé kapitoly a přesun v časové lince mi trochu narušovalo plynulé čtení. Minulost, kterou si neseme s sebou do dalších let je důležitá a nesmíme na ní zapomenout, ale myslím si že by neměla ovlivnit přítomnost a ani budoucnost nás samotných a ani nikoho jiného.

Allla9
18.09.2021 5 z 5

Skvěle napsaná knížka na zajímavé téma.

Knihomolka506
02.08.2021 4 z 5

Malá židovská holčička Rachel si v dětství po smrti rodičů prošla spolu s bratrem několika sirotčinci pro židovské děti,ale v tom prvním z nich byla odloučená od bratra Sama spolu s dalšími dětmi, neznámým a přísným personálem a šílenou (doslova) doktorkou Solomonovou,která dělala výzkum ozařování a o zažívání dětí, kterého se Rachel účastnila jako čtyř- pětiletá. Pro tak malé děti může mít ozařování hrozné následky jak se o mnoho let už dospěla Rachel dozví. V domově pro židovské seniory kde pracuje přivezou jednou starou paní, která tvrdí ,že byla v minulosti doktorka. Teď může Rachel zjistit pravdu a hlavně rozhodnout o osudu doktorky Solomonové,která ji leží před očima... U těch pokusů ,které se tak detailně popisovaly jsem mela chut knihu zhnuseně odložit. Proč?
Pripomínalo mi to dost dr. Mengeleho...
Dobové ilustrace a příběhy doplňují román. Kniha je založena na skutečných událostech.

zdendula31
13.01.2021 5 z 5

Zajímavé téma a moc hezky napsaná.

Meluzínka
03.01.2021 3 z 5

Pribeh z detstvi byl hodne zajimavy ale ze soucastnosti se to pro me velmi tahlo.I ten konec mohl byt vic dotahnuty dokonce

kikidok
04.10.2020 2 z 5

Po přečtení anotace jsem si říkala, wow to bude strašně zajímavý psychologický román. Noo, bylo tam bohužel daleko míň psychologie, než jsem čekala - v podstatě tam ta psychologie toho jestli se pomstít nebo ne skoro vůbec nebyla. Autorka nám spíš vyprávěla příběh, který ve výsledku byl zajímavý, ale žádné z témat, kterým se autorka věnovala nedostalo dostatek místa. Za mě skvělý nápad, ale naprosto nevyužitý potenciál toho nápadu.

Veronika33
20.07.2020 4 z 5

(SPOILER) Kniha ma neskutočne bavila. Dej bol pútavý a zaujímavý, asi ani raz som sa nenudila. Striedanie deja veľmi pomohlo čítaniu knihy, musím zhodnotiť veľmi dobrá, avšak nedocenená kniha. Určite si ju ešte niekedy zopakujem.Jediné čo ma trošku vyrušovalo, bola lesbická dejová linka..

sabca
15.06.2020 4 z 5

Mě se kniha líbila. Střídání časové linie rok 1910 a 1954 bylo dobře zvoleno.
Rachel, která byla umístěna v domově pro židovské sirotky se stala experimentem pro ozařování rentgenovými paprsky, přesto, že byla naprosto zdravá. Doporučuji

Monolit0713
18.05.2020 3 z 5

Výborné téma - bohužel nevyužité. Průměrná kniha.

Pechule
02.02.2020 5 z 5

Super, super, super! Kniha, která si mě získala, hltala jsem ji a mrzelo mě každé její odložení.

sgjoli
10.03.2019 3 z 5

Kniha Sirotek č. 8 mne bohužel dost zklamala. Tématem je rozhodně zajímavá, ale vůbec mi nesedlo to zpracování. Připadalo mi, že se v řadě pasáží autorka zabývá naprostými zbytečnostmi, které by si mohla klidně odpustit. Bavila mne ta linie popisující dětství hlavní hrdinky, když byla v sirotčinci, ale to pozdější období už mne moc nebavilo. Takže za mne nakonec průměrná kniha.

alena4154
05.03.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, avšak na konci jsem čekala něco víc. U posledních asi dvou kapitol už jsem četla jen ze zvědavosti, jak to dopadne. Už mi to přišlo zbytečně utahané. Ale přesto dávám 4/5 za příběh.

veronika1769
16.02.2019 5 z 5

Tak tahle kniha pro mě byla jako dělaná. Čtenáře vtáhne do děje a nutí ho pokračovat ve čtení v každé volné chvíli. Mrzí mě, že konec zůstal otevřený a po přečtení mi bylo líto, že nepokračuje :-)

Jolina
31.01.2019 4 z 5

Kniha se četla dobře, čekala jsem, zda z příběhu přijde ještě něco hlubšího - nějaké další propojení, vyvrcholení, závěr (i když třeba otevřený). Myslím, že by charakteristika hlavní hrdinky mohla by ještě více propracovaná. Líbilo se mi střídání vypravěčů, střídání dějových linií.

Židé děti sirotci sirotčince

Autorovy knížky