Povídky podivných

Povídky podivných https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335096/bmid_sirotcinec-slecny-peregrinove-povid-TVJ-335096.jpg 4 754 183

Ještě dříve, než slečna Peregrinová vytvořila smyčku – domov a útočiště – pro dnes již dobře známé podivné děti, existovaly příběhy o podivných dětech a zvířatech, které se nejprve tradovaly ústní cestou, dokud se jejich písemného zpracování neujal v roli editora jeden z nejpovolanějších, podivný Millard Nullings. Jedná se o příběhy z historie podivných, ve kterých se dozvíme, že děti nejprve bez problémů žily ve společnosti lidí běžných, obyčejných, ale jejich zvláštní schopnosti a nadání je postupně vytlačovaly na okraj, až je obyčejní lidé vyhnali ze svého středu úplně. Některé z deseti povídek čtenáři zčásti znají ze zmínek v trilogii o podivných dětech ze sirotčince slečny Peregrinové – třeba tu o laskavém obru Cuthbertovi či o holubech z katedrály Svatého Pavla – jiné jsou zcela nové a uvádějí nové, neznámé hrdiny, a kromě jiného se dozvíte o první ymbryně i o tom, jak se postupně naučila vytvářet smyčky, v nichž bylo možno žít.... celý text

Literatura světová , Povídky , Pro děti a mládež

Vydáno: , Jota

Tales of the Peculiar , 2016

jefff
03.09.2023 4 z 5

Opravdu nápaditá sbírka, která sice s původní sérií mnoho společného nemá, ale alespoň ukazuje, jak velkou fantazii autor má a jak široce ji dokáže využít. Až na pár slabších kusů jde o silnou povídkovou sbírku, ke které bych se i rád znovu vrátil.

Hobitka
19.07.2023 4 z 5

Dvě z povídek mi opravdu nesedly. Nakonec jsem ale z celého svazku příjemně překvapená. Určitě s tím má co dočinění i Millardův závěr Legendy o Cuthberovi, který je prostě moc pěkný. Nejvíce se mi líbila povídka o první ymbryně.
Nemám porovnání s prvním vydáním, ale vydání druhé je opravdu moc pěkně graficky zpracované. Navíc každá povídka má i svou vlastní celostránkovou ilustraci. Jejich styl se k celé knížce krásně hodí, a i samy o sobě jsou prostě nádherné :)

nada3314
30.06.2023 5 z 5

Úžasné, skvělé povídky a každá má na konci nějaký přesah a nezbytné poučení.
Sirotčinec je pro mě láska. Celou sérii jsem hltala a milovala. Byla to moje první fantasy série, kterou jsem kdy četla, tak jsem to pro mě takové více srdcové. Povídky podivných jsou krásné doplnění pro mě jako milovníka totální must have. Ale klidně si může povídky přečíst i někdo, kdo se s Sirotčincem ještě nepotkal, možná to dokonce bude i lepší, když dopředu nahlídne do nového světa a co ho tam může potkat.

Fantasy doprovázená strašidelnými starými dobovými fotografiemi, při které běží mráz po zádech. Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti zaujme dospělé, teenagery a všechny, kdo mají rádi temná dobrodružství.

Doufám, že si ji někdy ještě přečtu znova.

Dionýsos
19.05.2023 5 z 5

Kdybych neměla i jiné povinnosti, četla by se kniha jedním dechem za jediný večer, takhle jsem ji přelouskala cca za 3 dny.
Mými favority jsou povídky "O dívce, která dokázala zkrotit noční děsy" a "Kobylka".
Zajímavé je, že v každé podivné povídce, není podivným vlastně ten nadpřirozený, ale defacto ten jediný lidský jedinec, který vystupuje z davu, je laskavý a dobrosrdečný. Neb společným rysem každé povídky je to, že úhlavním nepřítelem podivných je člověk.
Události podivných se opírají o skutečné dějiny (tím se stávají jakoby uvěřitelnějšími), interpretuje je po svém, jako např. londýnské požáry v r. 1666. Až jsem se někdy opravdu musela smát, když autor psal, že lidé zasaženi tanečním morem vynalezli foxtrot, cha-chu, a jiné dnes populární tance. :D
Povídky mají opravdu kontemplativní rozsah a plynou z nich velmi zajímavá ponaučení.
Myslím si, že i přes povídku o kanibalech, ve správném podání, je to i skvělá knížka nejen pro dospělé/dospívající, ale také pro nebojácné, laskavé a otevřené děti.

KnihoSny
15.05.2023 5 z 5

Tady musím říct že povídky byly fajn myslím si že nebyla žádná co by mi nesedla... Ba naopak se mi strašně líbila povídka Legenda o Cuthbertovi a první Ymryna.... knížku můžu doporučit....

dana_vrana
21.02.2023 5 z 5

Knížka, která se dá pohodlně přečíst během jednoho večera, mi příjemně doplnila čtení série o podivných dětech. Některé povídky známe ze čtení hlavního příběhu, jiné byly nové. Nevím, zda ve všech dokážu vidět ono ponaučení a přesah. Některé příběhy byly pro mě spíš jen pohádkou, nad kterou se mi nechce víc se zamýšlet. Pokud bych ale měla některou z povídek vyzdvihnout, tak jsou to pro mě jednoznačně Báječní kanibalové. Ti se do mě "zakousnuli" ve všech ohledech určitě nejvíc.

nicolettkaa
08.01.2023 4 z 5

Přestože nejsem vůbec povídkový typ, tyhle mě bavily vlastně všechny. Jen některé o fous míň. Navnadilo mě to, abych si zase přečetla Sirotčinec (a zároveň dočetla zbývající díly).

Hakate
06.11.2022 4 z 5

Pěkné doplňující povídky.
Některé příběhy známé, jiné ne.
Pěkná oddechovka a velmi vydařené doplňkové dílo.
Některé povídky jsou opravdu krásné.

Ticiana
26.10.2022 5 z 5

S povidkovymi knihami mam vetsinou problem, ale tohle je krasna vyjimka. Pribehy jsou bozi a ja jsem rada zpatky ve svete podivnych. Za mne uplne skvele dilko.

andrejci
08.09.2022 5 z 5

Moc pěkná doplňková knížka o podivných. Líbilo se jak je ilstrovaná. Je to krásná oddechová knížka. Ale i tak tam najdeme spoutu poučení. Některé příběhy byly známé, některé ne. Já si, ale užívala knížku celou dobu.

Tuti
28.08.2022 4 z 5

Příjemné doplnění světa Podivných.
Přiznám, že některé legendy se mi líbili víc...

Nikca153
01.07.2022 5 z 5

To byla nádhera!
Úžasné příběhy, na některé dozajista nikdy nezapomenu, tím jsem si už teď jistá.
Povídky podivných je knížka, která stojí za pozornost.
Rozhodně není potřeba mít přečtenou celou sérii, aby si člověk tyto povídky užil :).

evismaior
05.05.2022 4 z 5

80% - tak, jako má svět Harryho Pottera Bajky barda Beedleho, tak i autor fantasy světa podivných Ransom Riggs se pokusil sepsat soubor povídek (prostřednictvím jedné z postav - neviditelného Millarda) a vytvořit tak svému světu nezbytné folklorní a legendami opředené pozadí. Základem sbírky je zcela určitě vyprávění První ymbryna o jestřábovi, který se uměl proměňovat v dívku a ta zas uměla vytvářet časové smyčky, kterými chránila podivné před útoky z vnějšího světa "normálních" lidí. A pak je zde celá řada dalších příběhů s nezbytným poučením na konci směrovaným podivným dětem, kterým je rodiče četli - nemůžete odsuzovat jiného podivného, když sami jste podivní (Princezna s rozeklaným jazykem), s podivností se prostě musíte smířit a přijmout ji (i kdybyste se třeba měli proměnit v ostrov v moři - Cocobolo), někdy je ale tak nebezpečná, že je dobré ji spíš odmítnout (O dívce, která dokázala zkrotit noční děsy), a především ji nikdy nedávat najevo před normálními lidmi, protože pak to často dopadá ve stylu pro dobrotu na žebrotu (O chlapci, který dokázal poručit moři). Ale jsou tam i poučení obecně platná - milovat musíte upřímně člověka takového, jaký je (i kdyby byl třeba kobylkou - Kobylka), ke skutečnému přátelství nelze nikoho nutit (O ženě, která se přátelila s duchy), vždy lze najít kompromis přijatelný pro všechny (Holubi od Svatého Pavla), skutečné přátelství přežije vše (Legenda o Cuthbertovi) a pak konečně hned první povídka, která mě bavila nejvíc tím doslovným podobenstvím - Báječní kanibalové - o tom, kterak jsou lidé pro peníze ochotni prodat dokonce i sami sebe (a to doslova po kouskách vlastního těla). Každá povídka je navíc opatřena krásnou ilustrací (zřejmě dřevoryty) Andrewa Davidsona. Povídky považuji za docela povedené a čtivé, i když spíš v souvislosti s celým universem, které Riggs vytvořil, než jen tak bez znalosti Sirotčince slečny Peregrinové a navazujících knih, ale není to zas nic, k čemu bych se chtěla vracet opakovaně, jako je to s našimi klasickými pověstmi a pohádkami.

pepap
21.02.2022 4 z 5

V téhle knize se můžete spolehnout na jedno - nenajdete v ní ani jeden všedně obyčejný příběh. Pokud vás ale zajímá, jak žijí hodní kanibalové, kdo je tvor zvaný ymbrina, jestli se může člověk změnit v ostrov, jestřába, husu nebo kobylku, držíte v ruce správnou knihu.
Ale jak jsem někde četl, některé knihy musíte otevřít včas. Pokud ten čas prováháte, už vás neokouzlí. U tohoto díla jsem já svůj čas prováhal. Tak neudělejte stejnou chybu a otevřete ji zavčas ;-)

nai.ivka
31.01.2022 4 z 5

Nevím jestli by se mi kniha líbila, kdybych si dřív nepřečetla celou sérii.

_Knihomolka_
01.01.2022 4 z 5

Krásné doplňkové čtení k podivnému dobrodružství. Hlavně po druhém dílu, kde bylo pár zmínek o těchto povídkách a také se od nich odvíjelo nejedno dobrodružství, jsem měla potřebu si je přečíst. Kniha obsahuje celkem fantastických podivných příběhů. Z většiny vyplývá nějaké ponaučení a nad jinými je potřeba se zamyslet. Všechny byly moc hezky a zajímavě napsané. Něco takového může vymyslet snad jenom Ransom Riggs :).

Nell97
14.11.2021 5 z 5

Musím říct, že některé povídky z knihy Povídky podivných jsou pro mne nejkrásnějšími příběhy, které jsem kdy četla. Je to pravděpodobně i tím, že znám souvislost a podivné (jak již někdo zmiňoval níže v komentářích, možná bych to bez souvislosti tak pozitivně nevnímala...).

Povídka Báječní kanibalové má nádherný přesah do dnešní doby, stejně tak povídka O dívce, která uměla zkrotit noční děsy. Tyto dvě jsou mé vůbec nejoblíbenější, jejich poselství je schováno v naprosto neotřelých příbězích, když se člověk zamyslí, nestačí žasnout.

Body navíc přidávám za design, kniha je velice příjemná, krásně zpracovaná a design přesně sedí k obsahu

Patro
08.11.2021 4 z 5

Člověk ani nemusí mít přečtený zbytek série, aby si tuhle sbírku užil. Velice podivné a příjemné čtení.

postrach
01.11.2021 5 z 5

Fakt podivné příběhy.Oddechové čtení.

amalis42
13.09.2021 3 z 5

Za mě, pokud beru knihu zcela samostatně, není příliš zajímavá. Pokud je ale někdo fanouškem Sirotčince, je kniha určitým obohacením příběhu a díky knize a propojení obou děl se čtenář může více vžít do příběhů.