Mapa dní

Mapa dní https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404936/bmid_mapa-dni-yrj-404936.jpg 4 646 167

Poté co odvrátil obrovskou hrozbu, která téměř zničila svět podivných, se Jacob Portman vrací tam, kde jeho příběh začal – na Floridu. Avšak s tím rozdílem, že teď jsou slečna Peregrinová, Emma a jejich podivní přátelé s ním a snaží se co nejlépe splynout se světem normálních. Ovšem bezstarostné dny na pláži a poznávání reálií 21. století brzy přeruší objev – podzemní bunkr, který patřil Abeovi, Jacobovu dědečkovi. Na povrch vycházejí překvapivé informace o Abeově dvojím životě, dávná tajemství se odhalují přímo před očima. A Jacob začíná poznávat nebezpečný odkaz, který zdědil a který byl jeho součástí dávno předtím, než vstoupil do časové smyčky slečny Peregrinové. V sázce je teď víc než kdykoli dříve. Jacob a jeho přátelé jsou vrženi do temného světa amerických podivných – do světa, v němž existuje jen několik ymbryn a téměř žádná pravidla. V brilantním pokračování úspěšné série o podivných dětech slečny Peregrinové na vás čekají nové zázraky, nebezpečí i láska. Příběh opět provázejí zvláštní dobové fotografie, v tomto zcela novém americkém dobrodružství dokonce barevné.... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Jota

A Map of Days , 2018

mataaskorice
mataaskorice
28.01.2024 4 z 5

Oproti předchozím dílům je Mapa dní trochu utahanější. Ostatní díly se rozjely z nula na sto takřka v rekordním čase, tady je to takový cajdák bryčkou. Ale čte se to dobře, nějakého toho napětí se čtenář přeci jen dočká. Konec je slibný, otevřený, tváří se, že by mohl předehřát pořádnou grilovačku v díle následujícím... No, tak uvidíme...

puczmeloun
puczmeloun
15.11.2023 3 z 5

Nový svět, nové motivace, noví podivní i záporáci, jenže...

Třetina knihy je zabrána již opakovaně řešenými problémy hlavního hrdiny (rodiče a vztah s Emou), což by asi nevadilo, kdyby to však už nebylo dříve probráno ze všech možných stran. A navíc, ani tady k žádnému finálnímu nezvratnému vyřešení situace nedojde. Jen je to o řád otravnější.

Když už se konečně začne něco dít (věci hýbat z místa), cítil jsem se jako v sérii filmů Fantastická zvířata. Snaží se to na novém kontinentu vybudovat vše důvěrně známé, ale prostě to není ono. Chybí tomu řádná dávka bizarnosti (ty americké zapadákovy jsou prostě jen zapadákovy), nějaké hlubší základy (ostatně úplně první knížka této série je prakticky jen o jednom domě/ostrově a s tím spojenými zákonitostmi), což je pak na sílu využito jako součást zápletky, i dějová linka silnější než jen snaha vzepřít se imbrinám a následovat dědečkův odkaz.

Naopak oceňuji to, že se v závěrečných kapitolách opravdu dostaneme k akci, svět se trochu zaplní a fantazie zase může pracovat. Jen by to pak celé nesmělo vyústit v konec, který je neuspokojivý a navíc ještě doplněný cliffhangerem.

bajulda
bajulda
14.09.2023 4 z 5

Kniha by se dala zkrátit na polovinu. 3,5/5*

lucyvase4
lucyvase4
08.08.2023 4 z 5

(SPOILER) Velmi dobrý příběh. Krásný den který odsypava. Nevěřila jsem, že po 3 díle přijde něco tak super. Nový příběh se starými hrdiny. Jediné co mi vadí je Emma, která stále Jacoba přirovnává a srovnává s Abbem. A Jacob, který se stále chce dědečkovi rovnat. Jako by jeho stín vyšel nad oběma.

Betulefetule
Betulefetule
26.07.2023 4 z 5

Kniha velmi dobrá a méně zmatenější než předchozí, což cením. Jenom mě začala štvát Emma. Přijde mi, že začíná být strašně protivná, a pořád srovnávala hlavního hrdinu s jeho dědou. (možná mu to nikdy přímo neřekla, ale prostě to vždycky tak vyznělo) Částmi to bylo zdlouhavé a někdy jako na houpačce. Ale jinak dobré:)

Johny_H.
Johny_H.
26.03.2023 4 z 5

O hodně lepší díl než předešlý, ale začátek je moc roztahaný a musíte se pročíst zhruba na stranu 150 aby se začalo něco zajímavé dít.

Radovan_R
Radovan_R
18.03.2023 3 z 5

První tři díly jsem četl kdysi dávno, že už si je příliš nepamatuju. Nedávno jsem zjistil, že přibyly další, takže jsem se začetl. Moc mě to tedy nebavilo, byla to dost nuda, skoro zbytečně dlouhé a zajímavější to začalo být až ke konci. Ten je ustřižený a vyloženě nutí k přečtení dalšího dílu, i když jsem si při čtení říkal, že dočtu tenhle a konec. Třeba to bude zas lepší.

dana_vrana
dana_vrana
24.02.2023 3 z 5

Musím souhlasit s většinou předchozích recenzí... Tenhle díl mě moc nebavil. Z celkového počtu stránek byla zajímavá ani ne třetina. Číst dál budu, ale taky budu doufat, že po tomhle vycpávkovém díle přijde zase něco lepšího ...

Hakate
Hakate
02.11.2022 3 z 5

Další díl za mnou,
4. díl byl pro mě jako nahoupačce.
Začátek vleklý, místy nudný, zdlouhavý.

Prostředek, kdy se začíná konečně něco dít, je skvělý, nabírá na obrátkách, tato část mě bavila.
Konec opět táhlý, vleklý, zdlouhavý, místy nudný.
Suma sumárum, většinu knihy jsem se trápila a nudila.

Doufám, že další díly budou stejně dobré, jako první část příběhu.
Zatím mě pátrání po slečně P. bavilo mnohem více.

INCOGNITOREADER
INCOGNITOREADER
28.10.2022 3 z 5

Začátek druhé trilogie podivných dětí je podle mě trochu moc dlouhý. Chtělo by to krátit. Takhle to vypadá jako cestopis s trochou podivna. Po přečtení tohoto dílu mám chuť zvednout hodnocení toho přechozího, který byl o poznání akčnější. Ale i tak mě stále zajímá jak příběh bude pokračovat.

andrejci
andrejci
07.10.2022 5 z 5

Další díl je za mnou. Na jednu stranu to bylo skvělé. Příběh jsem si moc užila. Líbilo se mi, že jsme zavítali do Ameriky. Poznali její podivné a jejich pravidla. Stejný druh lidí, ale jiný živto a jiná pravidla. Líbilo se, že jsme se dozvěděli i něco o Abeovi. Jeho život po příchodu do Ameriky mě zajímal.
Na další stranu mi pár věcí vadilo. Jacob mě místy troškku štval. Pořád se rozčiloval. Někdy opravdu zbytečně. Celá knížka je hlavně o cestování. Knížka klidně mohla míň stránek. Místy mě to nebavilo. Bylo to skoro jako kdybych četla nějaký dokument o Americe. Něco zajímavého se dělo až ke konci. No a mě tam chyběli netvoři. Já se moc těšila na nějaký boj. O ono nic.
Ale i tak to bylo hodně čtivé. Nemůžu říct, že bych se na další díl netěšila a , že jsem si tento díl neužila. Doufám, že se ke mě dostane brzy. Ale na původní sérii to nemá.

orangerose
orangerose
05.10.2022 5 z 5

Další díl ze série sirotčinec slečny Peregrinove- mapa dní, další dobrodružství Jacoba a jeho přátel podivných dětí, akční nový příběh, bavila mně mapa dní, už nemůžu dočkat na 5 díl :)

Michalka98
Michalka98
19.09.2022 3 z 5

Svět Ransoma Riggse mám moc ráda, ale Mapa dní mě bohužel zklamala. Kniha má skoro 500 stran a působí spíše jako road trip po USA, což mě příliš nebavilo - kouzlo smyček z původní trilogie zde autor bohužel nedokázal zopakovat. Celkově se jednalo o průměrnou (trochu vycpávkou) knihu. Nicméně do dalších dílů se pustím.

Briv
Briv
07.09.2022 5 z 5

Po docela dlouhé době jsem si vzpomněla, že jsem nedočetla, jak si dál vedou děti slečny Peregrinové a Jakob. Do příběhu jsem se dostala celkem rychle, ale po přečtení mám pocit, že je spíše takový "překlenovací". Nic zvláštního se nedělo, velkou část knihy cestují po Americe a navštěvují jiné smyčky.
I když jsem se bavila a knížka mě vtáhla do děje, tak jsem měla pocit, že spisovatel moc nevěděl, co dál, bylo to takové - no umělé, moc vykonstruované a na sepsání důležitých bodů by stačila určitě polovina knihy.
Děti slečny Peregrinové, už nejsou tak úplně dětmi a společně s Jakobem začnou některé docela rebelovat:).
Určitě si přečtu další díl a jsem zvědavá v jaké duchu se bude dále ubírat.

Erlif
Erlif
29.08.2022 2 z 5

Kooonečně dočteno.. tak tohle bylo opravdu utrpení... Nevím, jestli to bylo tím, že mezi 3. a 4. dílem uteklo tolik času... Kniha má 497 stran, no myslím, že klidně mohla mít třeba 250 stran a stačilo by to... Přišlo mi, že v knize se nic moc neděje, vždycky to lehce navnadilo, že jako jo tady to začne a pak nic... ano závěr knihy posledních cca 150 stran se konečně začalo něco dít a začala jsem v tom poznávat autorovu předchozí tvorbu a měla problém knihu odložit... A pak to skončilo.. Mám koupené i ostatní díly, ale asi si od toho musím na chvíli odpočinout, než začnu s dalším dílem... Uvidíme, co další díly, ale tohle mi jasně zatím "smrdí" jako nastavovaná kaše, kde jsem spoustu řádků jen přelétávala očima, abych konečně došla k části, kde se začne něco dít.. Pro mě opravdu velké zklamání.

Dandulka
Dandulka
22.07.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem na tuto sérii narazila a měla možnost si ji přečíst. Vůbec mi nevadí, že jsem se k jednotlivým dílům dostávala na přeskkáčku, i tak to bylo fajn čtení.

vera5841
vera5841
03.07.2022 4 z 5

Po děsivém, akčním a velmi dobrodružném třetím dílu přichází taková pohodová Americká road trip, na níž se toho mnoho neděje. Poznáváme nové podivné a americké smyčky, které již nemají mnoho z britské pohádkovosti a jde z nich spíše úzkost. Na konci dílu je více otázek, než odpovědí, ale tak je to nejspíše správně - musíme mít nějaký důvod přečíst si další díl. Co mě trochu mrzí je, že fotek je méně, jsou méně zajímavé a do příběhu jsou často napasovány silou. Chápu autorovu snahu udržet koncept, ale jsem moc zvědavá na další díl a doufám, že se bude podobat spíše třetímu dílu, než tomuto.
PS: Millarda mám raději a raději

petrulka
petrulka
01.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Tento díl byl pro mě takový odpočinkový. V podstatě se v něm neobjevují stvůry, netvoři, nebojuje se. Zato se rozvíjí osobnosti jednotlivých postav, jejich vzájemných vztahů, děj se rozvíjí do dalších, i velmi vzdálených míst. Fotografie jsou dokonalé.

medlovice
medlovice
20.03.2022 5 z 5

Znám spoustu divných míst a divných lidí, proto ráda zavítám do světa podivných. Jak ráda bych vstoupila do některé smyčky. Fotografie opět dokonale sladěny s dějem.

Mates84
Mates84
24.02.2022 5 z 5

Za mě naprosto super.První díl mě moc nenadchnul a další díly jsem četla jen,že jsem je už měla doma a musím říct,že u mě s každým dílem lepši a lepši.Poslední 3 díly se mi líbili víc jak první 3.Byli akčnější a napínavějši.