Mapa dní

Mapa dní https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404936/bmid_mapa-dni-yrj-404936.jpg 4 650 167

Poté co odvrátil obrovskou hrozbu, která téměř zničila svět podivných, se Jacob Portman vrací tam, kde jeho příběh začal – na Floridu. Avšak s tím rozdílem, že teď jsou slečna Peregrinová, Emma a jejich podivní přátelé s ním a snaží se co nejlépe splynout se světem normálních. Ovšem bezstarostné dny na pláži a poznávání reálií 21. století brzy přeruší objev – podzemní bunkr, který patřil Abeovi, Jacobovu dědečkovi. Na povrch vycházejí překvapivé informace o Abeově dvojím životě, dávná tajemství se odhalují přímo před očima. A Jacob začíná poznávat nebezpečný odkaz, který zdědil a který byl jeho součástí dávno předtím, než vstoupil do časové smyčky slečny Peregrinové. V sázce je teď víc než kdykoli dříve. Jacob a jeho přátelé jsou vrženi do temného světa amerických podivných – do světa, v němž existuje jen několik ymbryn a téměř žádná pravidla. V brilantním pokračování úspěšné série o podivných dětech slečny Peregrinové na vás čekají nové zázraky, nebezpečí i láska. Příběh opět provázejí zvláštní dobové fotografie, v tomto zcela novém americkém dobrodružství dokonce barevné.... celý text

Literatura světová , Horory , Fantasy

Vydáno: , Jota

A Map of Days , 2018

KLHannah
06.03.2020 4 z 5

Čtvrtý díl série nabral nový směr a byl pro mě osvěžující. Líbil se mi i citový rozkol u Emmy. Zlomovým okamžikem se pro mě staly události v restauraci, téměř na konci knihy. Jak jsem do té doby knihu hltala, v tom okamžiku mi to přišlo naprosto rušivé. Nikdo neposlechl Horáce? Nikdo se potom o jeho varování ani nezmínil? Jako by na to autor snad i zapomněl. A popravdě, moc se mi nelíbí, kam děj směřuje, odklání se to od celé myšlenky knihy, si myslím, ale další díl si asi přečtu.

Noeni
08.02.2020 5 z 5

Sérii Sirotčince slečny Peregrinové naprosto zbožňuju a nemám žádnému dílu co vytknout. K naprosté spokojenosti potřebuju co nejrychleji přeložit pátý díl. :D

aktijnov
29.01.2020 2 z 5

Jsem spíš zklamaná. Velké nadšení (jako z prvních dílů) už nepřišlo. Nejdřív jsem měla problém, že se postavy neustále odkazovaly na děj z předcházejícího dílu. Jenže ten už jsem četla hodně dávno. Postavy dětí se nějak vyvíjejí (nestagnují), ale připadalo mi, že už mi nejsou blízké. Ani fotografie mě příliš nezaujaly. Autor si na konci připravil pokračování pro další díl... Vytvořil konec bez konce, aby si čtenáři pořídili jeho další knihu. Myslím, že se k davu nepřipojím...

Jarmila97
29.01.2020 5 z 5

Naprosto úžasná kdyzka stejně jako ty před ní. Štve mě zakončení knihy, tak doufám že se o jeví další, protože jinak nechápu proč takhle skončila. Takže doporučuji přečíst všechny 4 díly je to fakt skvělí příběh který vás vtahne do děje

veronica 01
09.01.2020 3 z 5

Já nevím... dřív jsem podivné děti zbožňovala, ale už to tak nějak není ono. Mám z toho pocit, jako kdyby to celé bylo takové "nastavované" a zbytečně prodlužované. Při čtení jsem se sice vloženě nenudila, ale autor by už tuhle knižní sérii mohl důstojně ukončit a věnovat se něčemu novému. Na další pokračování už se ani moc netěším.

Evžen82
31.12.2019 4 z 5

Přes 100 stran trvalo, než jsem se začetla. Zpočátku se v knize totiž vůbec nic nedělo. Navíc jsem po dlouhé pauze mezi 3. a 4. dílem úplně zapomněla předchozí děj a obtížně jsem si vzpomínala, co se vlastně v Knihovně duší odehrálo. Naštěstí to cca od poloviny knihy nebylo potřeba. Jakmile se děti přesunuly do Ameriky, děj plynul novým směrem a kniha se opět četla sama... Příliš otevřený konec mě sice na další díl navnadil, ale než vyjde, opět zapomenu souvislosti...

Kyta
30.12.2019 4 z 5

Může obsahovat SPOILERY!!

Po dočtení "Knihovny duší" jsem nečekala, že bude nějaké čtvrté pokračování a byla jsem mile překvapena, když jsem se čirou náhodou dozvěděla, že vyšel nový díl.

Zpočátku mě kniha moc nebrala. Byla sice zajímavá svým dějem a nápadem, ale chyběla mi tam ta čtivost a pocit, že musím číst dál a dál. Nicméně bavilo mě číst, jak děti čtyřicátých let vnímají současnost. Byla to zase jiná perspektiva a přivedlo mě to k zamyšlení nad tím, jak doba jde skutečně kupředu a přináší to spoustu (ne)výhod.
Rozjezd knihy byl sice pomalý, ale zbytek byl tedy plný zběsilé jízdy. A to doslova. Neskutečně mě celý "roadtrip" bavil - ta kombinace cestování Amerikou, cestování časem, nových zajímavých podivných (musím vypíchnout děsivou Frankie, kterou bych nechtěla potkat), smyček, nebezpečí a napětí bylo přesně to, co milovníka dobrodružství uspokojí. Bylo to zase něco nového ze světa podivných. A samozřejmě nesmím opomenout fotografie, které příběhu skoro až vdechují život.

V příběhu je zajímavé pozorovat tu vzpouru "dětí" nad jejich nadřízenými. Chtějí vzít věci do svých rukou a nezajímá je, že když jim někdo něco neříká, je to pro jejich vlastní dobro. Samozřejmě oni mají svou hlavu a chtějí vykonat něco víc, jenže se nezamýšlí nad důsledky. Je tu vidět psychický vývoj Jacoba, který přemluví podivné do akce, na kterou možná nejsou připraveni.

Čtvrtý díl se svým příběhem odpoutává od předchozích třech. Přibližuje nám poslání Abea, přináší nové prostředí (Amerika bez netvorů a vlády ymbryn) a novou hrozbu, kterou nejsou netvoři a stvůry, ale normální lidé. Gangy a klany podivných jsou zajímavým námětem a mě zajímá, jak se bude příběh dál vyvíjet.

Cca od druhé třetiny jsem se nemohla od knihy odtrhnout, jak moc mě to bavilo. Konec zůstal hodně otevřený a já se tedy nemůžu dočkat pátého dílu a toho, co skvělého si pro nás Ransom Riggs opět připraví. Těším se, až se znovu vrátím do toho prostředí.

Stoklaska
29.12.2019 4 z 5

Vůbec mi nevadilo, že kniha zpočátku není napínavá. Dozvěděla jsem se spoustu nových informací o světě podivných a o životě Jakobova dědečka. Tato série se mi velice líbí, jen mi vadí, že jednotlivé díly vycházejí za dlouhou dobu a mezitím zapomenu, co se dělo v předchozím díle. To bude nejvíc vadit zrovna u této knihy, kde je konec až moc otevřený. Ukončení aktuálního dílu mě mírně zklamalo.

Tesset
25.12.2019 3 z 5

Nevím proč, ale v tomhle dílu mi všechny postavy lezly dost na nervy. Přišlo mi, že se tam nic moc nestalo, až někdy ke konci a jen to hodilo směr na další díl. Už mě celkem taky otravovalo to velebení Aba. A ani fotky mi nepřišly tak zajímavé jako v předchozích dílech.

Ticiana
18.12.2019 5 z 5

Tenhle dil se mi hodne libil. V tomhle dile je hodne akce a nenudila jsem se. Pribeh je svizny, dozvime se i neco z minulosti Jacobova dedecka a toho, co vlastne delal, i kdyz na konci se to trosku zamota. A uz se tesim na dalsi a jsem zvedava co to bude a jak to dopadne.

Matita310
05.12.2019 5 z 5

Že vyšel další díl jsem se dozvěděla náhodou a musí říct, že jsem mile překvapená.
Skvěle pokračování mé oblíbené série. Už se moc těším na další díl.

WowKokinko
19.11.2019 4 z 5

Když jsem knihu dočetla musela jsem si dát pár dní na rozmyšlenou líbila se mi ? nelíbila?? nakonec jsem ji nesrovnávala s předchozími díly ale beru ji jako začátek nové série a tehdy musím říct, že líbila!!! vysvětluje spoustu věcí z dědečkova života a úplně jsem chápala Jacobovu touhu po novém dobrodružství... ale Emma? ta mě štve :D

HelenBarbora
19.11.2019 3 z 5

Dobrodružství Jacoba Portmana s otevřeným koncem - že by vyšel další díl? Kniha se mi líbila, ale první díly byly napínavější.

Ainyska
18.11.2019 4 z 5

Otevřené konce mě vážně štvou, obávám se, že než vyjde další díl, nebudu si pamatovat, co se dělo v tomhle. Stejně, jako jsem to měla u této knihy. Doporučuji číst hned po třetím díle, nakonec jsem si zhruba vzpomněla co se tam dělo, ale šlo to ztuha.

Kniha jako taková je fajn, sledujeme putování našich podivných za dobrodružstvím, které se úplně nesetká s pochopením u ostatních. Nečekejte od toho nějakou velkou akci, tento díl jede na velmi poklidném tempu, až na pár stran. Mám z ní srovnatelný zážitek jako u třetího dílu. No uvidíme co přinese díl pátý.

nik077
17.11.2019 4 z 5

Další pokračování příběhu o podivných dětech ...tento díl byl pro mě nejslabší....jsem zvědavá na pátý díl...

jitka6072
09.11.2019 4 z 5

Tajuplnost a mé vlastní rozpoložení ze Sirotčince slečny Peregrinové pro podivné děti už se neopakovalo. Ale jinak další kouzelná kniha, ke které se určitě zase vrátím.

salamandrina
09.11.2019 2 z 5

Když pominu poslední dvě napínavý kapitoly, tak vcelku nuda. Mám pocit, že to nějak neumí zakončit, patlá se v tom, evidentně budou přibývat další díly až to vyšumí úplně. Škoda.

lucie2371
08.11.2019 5 z 5

Další úžasný díl ze světa ymbryn a podivných dětí, chráněnců slečny Peregrinové. Doufám, že brzy bude další díl!

Hanjimka
07.11.2019 5 z 5

Trochu slabší než předchozí díly, a hlavně nemám ráda otevřené konce. I když otevírají cestu k dalším dílům. A tenhle je fakt neukončený. Jinak fajn pokračování a stejně se těším na další.

Gaeberys
06.11.2019 2 z 5

370 stran nudy, následuje asi 70 stran konečně nějakého děje, který je při stoupání k vrcholu, zkoumáním a dumáním jak to asi dopadne, suše utnut. V závěru následuje pár závěrečných stran s reklamou na další díl..

Zkrátka 500 stran nudy. A to mě, navzdory nefandovi fantazy, předchozí díly docela bavily (některé více, některé méně). Což mi připomíná, že dlouhá pauza mezi díly pak stojí hodně lovení v paměti. U některých postav jsem neměla tušení, co vlastně v předchozích dílech dělaly..

A protože jsem hnidopich, dovolím si upozornit, že na straně 445 popisuje místnost bez oken, ale z fotografie, která k tomu patří, je v zrcadle vidět odraz okna...