Sirota Podhradských

Úplne prvý slovenský román napísaný autorkou - ženou v roku 1889 pre dievčatá a ženy si i dnes dokáže podmaniť čitateľky. Dojímavý príbeh nešťastnej Violy...

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110952/sirota-podhradskych-110952.jpg 436
Literatura slovenská, Pro děti a mládež, Dívčí romány
Vydáno, Ikar (SK)

Kniha Sirota Podhradských

Dada077

Milý a na svoju dobu pomerne kvalitný príbeh.
"Svet je krásny a dobrý vždy a všade, kým nepríde človek so svojím trápením a mukou."

Sjuzz
05.10.2018

Chcela som si prečítať niečo iné a práve v tom čase som dostala túto knihu. Áno, je iná. Je stará a čudne písaná a ja som rada, že sa mi kniha dostala do rúk a do očí teda????. Mala som na začiatku trošičku problém prelúskať sa tým štýlom písania, ale po chvíli to šlo a dokonca sa mi to páčilo. Ako vravím, bolo to iné na čo som bola zvyknutá.
Príbeh je krásny, na začiatku smutný a vlastne až v polke knihy sa začnú diať dobré veci a chvalabohu sa konči šťastne. Keďže sa jedná o pravdivý príbeh, bolo pre mňa o to smutnejšie čítať ho.
Páčilo sa mi, že je to príbeh odohrávajúci sa na slovenskom statku, čo dodávalo príbehu inakosť oproti dielam zahraničných autorov.
Určite to nebola moja posledná prečítaná stará kniha, veď aj staré majú svoje čaro

Lucka11
09.11.2017

Aj keď ide o romantický príbeh, pri čítaní boli miesta zarážajúco smutné, priam deprimujúce. Prostredie slovenského vidieka, láska, zrada, smútok,......
Keď to zhrniem, knižka si ma získala. A nebolo to len vďaka šťastnému koncu.

Luccy78
17.04.2016

Přečtení knihy mi dalo docela zabrat, protože jsem ji louskala ve slovenštině, ale odměnou mi byl moc hezký, dojemný, místy i hodně smutný, příběh osiřelé Violy, která musí zažívat útrapy a těžkosti, do kterých se dostala ne vlastní vinou. Přesto všechno si dokázala udržet skvělou povahu, nezatrpkla k lidem, i když se k ní nechovali hezky a odměnou jí byla upřímná láska. Příběh má šťastný konec, takže já byla maximálně spokojená..

adelinka
23.11.2015

kniha sa mi veľmi páčila, pekný príbeh siroty, ktorá sa pre lásku vzdá aj práva na dedičstvo....

Beatrice
06.01.2014

Prvý ženský slovenský román. Môžem povedať, že sa takmer ničím nelíši od iných, z iných krajín. Je to typicky ženská literatúra, vhodná pre mladé dievčatá (v budúcnosti, keď budem mať dcéru, jej túto knihu určite podsuniem :). Nájdeme tu hlavnú hrdinku, samozrejme trochu idealizovanú, ktorá znáša rany osudu s chladnou tvárou. Mnoho romantických motívov, prírodu, švárnych mládencov, ale aj zákernosť macochy, či sesternice, smrť, zradu, peniaze, závisť,... Páčilo sa mi, že Viola bola tak citovo chladná, držala si odstup a nevedela prejaviť city, prebudiť ich v sebe. Bolo to trošku iné, pochmúrne, trošku temno romantické. Avšak na môj vkus príliš sentimentálne a predvídateľné v niektorých aspektoch. Avšak pre dievčatá určite odporúčam, je tam všetko, čo má v romantickej knihe byť. Ďalšie plus je to, že je to od našej - slovenskej autorky. :)

Terisha
14.04.2013

Smutná kniha, možná trochu depresivní, ale mě se líbila. Je to už dlouho, co jsem jí četla naposled a plánuju si jí přečíst znovu.

Calwen306
09.03.2012

Kniha sa čítala ľahko no samotný príbeh ma veľmi nezaujal. Celé dielo na mňa působilo príliš deprimujúco ako vačšina príbehov odohrávajúcich sa na území dnešného Slovenska v 19.storočí.

Terézia Vansová
slovenská, 1857 - 1942