Šíp z Elamu

Šíp z Elamu https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31021/bmid_sip-z-elamu-MfG-31021.jpg 4 29 7

Staroveký Babylon — hlavné mesto sveta — mal pol milióna obyvateľov. Na tie časy to bolo veľkomesto pripomínajúce dnešné mestské giganty ako New York, Londýn, Tokio atď. A tak nie div, že si autor tejto knihy zvolil toto staroveké veľkomestské prostredie pre zaujímavý detektívny príbeh. Zločin nie je výsadou len dnešných čias. Aj v Babylone sa páchali vraždy, pretože ľudská chamtivosť sa neobmedzuje ani na určité miesto, ani na určitý čas. Lenže ľudská múdrosť a prísny a presný Chammurabiho zákonník umožnili vystopovať a odhaliť zločinca aj v starovekej Babylonii, hoci ho krylo vznešené, posvätné chrámové prostredie a páchateľ zanechal po sebe iba jednu jedinú stopu — šíp vystrelený do prenasledovateľov. Ide naozaj o zvláštnu detektívku, ktorá u čitateľa neuspokojí len jeho túžbu po napínavom čítaní, ale príde si na svoje aj jeho záujem o ďalekú históriu.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Mladé letá

Strzala z Elamu , 1971

former3980
former3980
17.03.2022 4 z 5

Ďalšia z vyhajpovaných a dlho zháňaných kníh z edície STOPY. Ale na rozdiel od Edenu a Stíhačov asteroidov som tentokrát nebol sklamaný. Dôkaz, že dobrá detektívka nepotrebuje súčasné americké reálie. Dá sa zasadiť aj do hlbokej minulosti, pokiaľ to autor vie - a Jerzy Edigey sa ukázal ako skutočný grand master tohto žánru. Rušili ma iba tie mená. Ale inak 95 percent bez zaváhania!

Adapa
Adapa
04.12.2021 4 z 5

Jednoduchá, krátká historická detektivka, která mě přenesla do klukovských let. Exotická jména, exotické prostředí... Krásně se to četlo a škoda, že to bylo jen pár stránek.

Budu muset sáhnout i po dalších sešitech Karavany, co mám v krabicích na půdě. Je škoda, že se tam jen tak válí... Dnešní generace kluků si k nim už nenajde bohužel cestu.

Sidonka3
Sidonka3
23.05.2021 3 z 5

Na této historické detektivce je nejzajímavější lokace a čas, do kterého je umístěná, tedy do starého Babylónu za vlády krále Nabukadnesara II. (vládnul v letech 605 př. n. l. – 562 př. n. l.). Kápla mi do noty. Už začínám být přesycená detektivkami ze současnosti a teď mám zájem hlavně o příběhy historické a dobrodružné. Tato jednohubka, kterou jsem poslouchala jako audio, mi připomenula knížečky z Albatrosu, edici Karavana sešity, formátem útlé jako časopis, které vycházely od roku 1967 do roku 1992.
Byly určené hlavně pro mládež, ale četly je i dospělí. Určitě se zase po něčem z doby dávno minulé i literatury dávno vydané poohlédnu.
P.S. Mrzí mě, že jsem se nemohla podívat na ilustrace Vladimíra Kopeckého, určitě jsou zase pěkné a snáze přenesou čtenáře do jiného světa.

Disease
Disease
03.05.2021 4 z 5

Fajn historická detektivka, která lehce trpí přílišnou didaktičností.

ijcro
ijcro
05.02.2021 5 z 5

Je to skvělá detektivka, zasazená do srdce Akkadské říše do samotného Babylonu a blízkého okolí Borsippy. Dostal jsem ji před mnoha a mnoha lety v nemocnici na ukrácení dlouhého času, ale tam jsem ji vůbec nečetl. Jednak to mělo nevhodný sešitový formát a taky, neměl jsem na čtení ani pomyšlení. Přelouskal jsem ji až doma, když už jsem konečně mohl trochu chodit. Ale bylo to pohlazení, už jen kvůli ilustracím a přívětivému jazyku. Jediné, co mi vadilo a pletlo se, bylo zvláštní uvození přímé řeči...
Rozhodně doporučuji!

tartan
tartan
04.11.2018 5 z 5

Výborná historická detektívka, ktorá vyniká nielen svojím zasadením do obdobia Novobabylonskej ríše a prepracovanosťou historických reálií, ale tiež plnohodnotným dobrodružným a detektívnym príbehom.

tenax
tenax
12.08.2013 3 z 5

Zajímavá historická detektivka, napínavá a zároveň poučná. Myslím, že dost věrně popisuje prostředí a zvyky Babylonie. Rozhodně stála za přečtení. Kladem jsou také velmi dobré, realistické ilustrace.