Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/373697/mid_sinrin-joku-japonske-umeni-lesni-ko-Gh5-373697.jpg 4 59 14

Šinrin-joku neboli lesní koupel je současný trend trávení času v lese pro zlepšení fyzické i psychické pohody. Praxe je velmi jednoduchá – můžete objímat stromy, chodit naboso po trávě nebo jenom vědomě a intenzivně dýchat čistý vzduch. V knize se dočtete, jak tyto praktiky provozovat správně a budete se divit, jaký dopad může tato medicína mít. Podaří se vám snížit krevní tlak a stres, zvýšit imunitní systém a energii a znovu se napojit na sílu přírody.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Psychologie a pedagogika
Vydáno: , Pragma

Shinrin-Yoku: The Art and Science of Forest Bathing , 2018

Inugoya
16.05.2023 4 z 5

Nevím, jestli se to ztratilo v překladu nebo to bylo tak podivně napsáno už v originále, ale v knize dost plavu. Přitom je svým tématem tak zajímavá!

Ale chvíli se tam mluví o lese, pak se skočí na legendu, pak na výzkum, pak na stromy, které v Japonsku rostou... Až mi to občas přijde, že autor to po sobě podruhé nečetl a prostě psal, co mu slina na jazyk přinesla.

Přitom to není jen tak někdo. Qing Li je totiž uznávaná autorita v oblasti Lesní medicíny v Japonsku a předmětem jeho zkoumání je vliv lesa na zdraví člověka.

To, že je nám v lese dobře, to sice všichni tak nějak instinktivně tušíme, ale proč je nám tam dobře, to se vědci snaží zjistit od osmdesátých let dvacátého století.

Výsledky výzkumů tak potvrzují, že někdy se ty pravé zázraky skrývají v úplně obyčejných věcech. Třeba právě v lese.

Knihu doporučuju všem, kdo mají rádi nádherné fotografie a zajímají se o vliv přírody na zdraví člověka. Jen počítejte s tím, že se těmi nesouvislými informacemi budete muset občas dost brodit.

NorthFinder
27.09.2022 5 z 5

Komplexně pojatá kniha o "terapii lesem" z japonského pohledu. Čtivá, zajímavě zpracovaná problematika spojení člověka s přírodou. Stojí za přečtení a za zamyšlení.

domihruzkova
08.03.2022 5 z 5

Už jen listování touhle knihou bylo terapií - úžasné fotografie nádherné japonské přírody, krajiny, stromů a lesů.
Ano, souhlasím s tím, že většina z nás ví, že být v lese je zdravé, ale v knize je vysvětleno PROČ to tak je a díky čemu je nám v lese tak příjemně - jen zelenou barvou to není.

Gaeberys
27.07.2021 2 z 5

Vážení, to, že se člověku na čerstvém vzduchu, ideálně v lese a v horách, spí lépe, že se dokáže cítit lépe (přeneseně třeba - odbourává stres), to snad ví i každé malé dítě, nebo už jsem tak stará?
Strana 199: "Opadají-li ve vašem oblíbeném lese na zimu listy ze stromů, je tento les listnatý." - na to mohu napsat jen "smajlík s rukou plácající se po čele".

Čekala jsem od knihy něco hlubšího, než jen povrchové informace, které jsou známé každému, kdo trávil dětství venku a chodil na ZŠ do prvouky. Možná mám ale jen štěstí, že žiji v zeleném krajském městě s městskými lesy o rozloze cca 100km2, nejsem vytížený businessman z desetimilionového města a že jsem dětství trávila o prázdninách často celé dny sama v lese...

Kniha obsahuje krom spousty pěkných obrázků a malého množství stylistických nedokonalostí také "příběhy" - nic horšího už snad obsahovat nemůže. Nerelevatní informace od paní Laďky z Horní Dolní a pana Vladimíra z Dolní Horní. Opět "smajlík plácající se rukou po čele".
Snad na každé stránce se opírá o nějakou studii, o které se nemáme možnost dovědět, jestli existuje nebo si ji vymyslel. Na konci knihy je sice nějaký očíslovaný seznam možná studií, ale přímo v textu odkaz není.

Dvě hvězdy za možná dobrou myšlenku, ale v knihovně ji nepotřebuji.

Zuzka12627
20.07.2021 4 z 5

Velmi hezká kniha, vše už bylo řečeno v komentářích níže. Jen dodám neváhejte a běžte do lesa..opravdu léčí.

veriszv
28.06.2021 5 z 5

Šinrin-joku, umění lesní terapie, v doslovném překladu lesní koupel.
Kniha přesně pro mě, čtení pro potěchu duše, doplněné krásnými fotkami.
To, že je nám lidem v přírodě nejlíp, podvědomě víme. To, že je to pro nás přínosný, taky víme. V této knize je to navíc vše vědecky podloženo.
Spousta zajímavostí a informací o tom, proč bychom si lesů a stromů měli vážit, obklopovat se jimi a zajímat se o to, co se s lesy děje.

alef
01.10.2019 3 z 5

„V hloubi duše to víme. Je to jako nějaká intuice, instinkt, pocit, který není snadné popsat. V japonštině existuje pro tyto hluboké, těžko popsatelné pocity slovo júgen. Júgen nám zprostředkovává niterné chápání krásy … souvisí s tímto světem, ale zároveň naznačuje, že ho nějak přesahuje.“

… je to třepotání stínů, když svítí slunce a jdete lesem,
… je to rozlévající se zlatá záře nad stromy, když svítá,
… je to les, když ho pohlcuje tma, při západu slunce …

… jsou to pocity, radosti, které cítíme, při dětských hrách na schovávanou mezi lesními velikány,
… jsou to pocity, spokojenosti, které zakoušíme při sbírání těch nejsladších malin,
… jsou to pocity, úžasu, které nás prostoupí, když potichu a nepozorováni tiše sledujeme srnky na palouku,
… jsou to pocity, zklidnění mysli, když jdete lesem a jen sledujete, a taky posloucháte zvuky, které vydává všechen ten život kolem.

O co tu tedy jde?

Vlastně nic nového pod sluncem … o prostý pobyt v přírodě :-) … a samozřejmě, o zapojení všech 5ti smyslů … dívejte se … poslouchejte zvuky lesa … ochutnejte lesní plody … objímejte stromy … a přivoňte si. Vzpomínáte? Tohle všechno jste už dělali … jako děti :-) … tak v tom prostě jen pokračujte … a bude vám fajn :-).

V knížce vám je podrobně vysvětlen současný moderní trend … léčby stresu … ve kterém ovšem nejde o nic jiného než o znovunalezení kouzla lesa … dobré pocity jsou totiž půl zdraví, a možná můžeme rovnou říct, že celé, zklidňují nejen mysl, ale regenerují celé tělo.

Tak už jen zbývá, vyjít si do lesa, nebo kamkoliv jinam, do přírody, kde vám to je milé, blízké, prostě, kde vám je příjemně, získáte tak minimálně dobrou náladu a příliv energie, který pocítíte, za to určitě stojí :-).

PS: … les opravdu léčí :-).

qingli
15.04.2019 5 z 5

Pochopit harmonii přírody a japonskou touhu mít kolem sebe zdravý les je složité (zvláště v českém prostředí). To, že les skutečně léčí ví Japonci hodně dlouho. Krásně tuto terapii předvedou celému světu před zahájením Letních olympijských her 2020 v Tokiu. V knize léčí i krásné fotografie.

Alma5
28.03.2019 4 z 5

Obsah knihy lze shrnout velmi stručně - je zdravé chodit do lesa, dlouho se procházet a vnímat všemi smysly. Toto tvrzení v knize rozvedeno a podloženo různými vědeckými výzkumy. V knize je spousta krásných fotografií a rozhodně by mně nalákala k návštěvě lesa v Japonsku.

MaggieR
25.03.2019 5 z 5

Lesnej terapie si musí byť vedomí každý človek čo trochu vníma a chodí do lesa aj bez toho aby túto knihu chytil do ruky alebo aby o tom niekedy počul. Každopádne kniha je perfektná zistíte prečo je to pre nás také prospešné a hlavne zistíte ako prechádzku lesom ešte vylepšiť aby ste načerpali maximum pre svoju psychiku aj fyzické zdravie. 5 hviezdičiek jednoznačne

Gibis
14.01.2019 4 z 5

Japonské umění lesní terapie, aneb jak vám stromy pomohou najít zdraví a štěstí.
Že je nám v lese a v přírodě dobře, to víme...není nad poklidnou procházku tiše šumícími lesy, zaposlouchat se do zurčení potůčku, zpěvu a cvrlikání ptáků a nemusí to být nutně v Japonsku :) V této knize to máme navíc hezky vědecky a statisticky podložené. Některá čísla byla opravdu překvapivá. Vše doplněno nádhernými fotografiemi japonské přírody a přírodních parků.

loudomar
24.10.2018 4 z 5

Krásná kniha. Už od začátku čtení jsem se cítila jako bych snad byla přímo v Japonsku a hned bych si zabalila věci a vydala se tam na lesní koupel šinrin joku. Knihu mohu doporučit milovníkům přírody. Je proložena nádhernými fotografiemi které vás doslova pohltí. Jednu hvězdičku ubírám za opakování některých informací v textu.

rarášek
05.09.2018 5 z 5

,, Zvuk lesa, vůně stromů, slunce, hrající si v listech, čerstvý, čistý vzduch - všechny tyto věci nám přinášejí pohodu. "
Šinrin-joku působí jako skvělá lesní terapie, kterou můžete vyzkoušet, ať už jste přímo v Japonsku nebo jenom v malém lesíku tady v Česku. Asi jednou navštívím Japonsko, abych si vyzkoušela jeden z těch jejich terapeutických lesů. ☺️

Babouš
28.05.2018 4 z 5

Jak využít procházky v lese k tomu, abyste se cítili líp. O víkendu jsem to vyzkoušel a ačkoliv jsem do přírody skeptik, na šinrin-joku asi fakt něco bude. Nejlepší je, že ačkoliv v knize najdete spoustu praktických tipů (např. jak najít les ve městě) a konkrétní čísla (např. víte, že 20 minut v lese stačí k tomu, aby se vám snížila hladina stresu a zvýšila obranyschopnost?), ta podstata - že chodit do lesa a dýchat lesní vzduch je zdravé - není nic světoborného. A tyhle moudrosti našich babiček jsou obvykle nejlepší.

lesy lesní terapie, léčba lesem

Autorovy knížky

Qing Li