Sinéad: Život a hudba

Sinéad: Život a hudba https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32342/bmid_sinead-zivot-a-hudba-b5j-32342.jpg 4 8 1

Sinéad je příběh ženy a její hudby: od nešťastného dětství v rozvrácené rodině a katolické polepšovně až k triumfálnímu vstupu na hudební scénu. Najdete tu všechno – kořeny jejího charakteristického ultrakrátkého sestřihu vlasů, její místo v tradici irského rocku i soulového revivalu, její kontroverzní politickou aktivitu, její senzacemi opředené americké turné, a především její jedinečnou schopnost znít výbušně bez ohledu na stupeň hlasitosti.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Sinéad: Her Life and Music , 1991

jerisno
10.02.2022 4 z 5

Tak, jako je samotná Sinéad komplikovaná osobnost, takový jsem k ní měl i svůj posluchačský vztah.
Pro sebe jsem si ji objevil v jednom zahraničním pořadu, počátkem roku 1987. Tehdy ji ve světě znal málokdo a u nás téměř nikdo. Na první poslech mě zaujal její nespoutaný, živočišný a expresivní projev, plný originálních a do té doby málokde slyšených hlasových barev a odstínů. Když jsem potom získal i její debutové album "The Lion and the Cobra" (1987) byl to pro mě hlasový a interpretační objev desetiletí. Když si tuto desku pustím, tak i nyní, po téměř 35 letech, mně stále "behajú zimomriavky po chrbte", jak trefně říkají bratři Slováci (poslechněte si třeba skladbu "Drink Before the War", nebo "Troy" ... ). Po vydání druhé desky "I Do Not Want What I Heaven´t Got" (1990) už ji znal i díky hitu "Nothing Compares 2U", téměř každý. A po desce "Universal Mother" (1994) už zase jenom ti věrní.
Protože jsem si ji objevil nezávisle na nějaké posluchačské vlně, její "zmasovění" mně bylo docela proti srsti (stejně jsem to měl i u Suzanne Vega, nebo R.E.M.) a jelikož se hudebně i názorově od mého směřování časem odklonila, více méně jsem ji přestal (v novém tisíciletí) sledovat.
Publikace je to skromná, mapující její dětství, dospívání, nezbytnou rebelii a první léta opravdové slávy. Občas se dá narazit na tiskovou chybku, nebo drobnou nepřesnost, ale nejde o nic zásadního.
Ve své době (1991) příjemná a nenáročná biografie tehdejší opravdové hvězdy rockové a popové hudby.

životopisy, biografie Irsko zpěvačky

Autorovy knížky