Sin City #1

Sin City #1 https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/6956/sin-city-6956.jpg 5 321 40

Sin City série

Byla to bohyně, voněla jako anděl a jmenovala se Goldie. Dala Marvovi všechno. Proto ho taky docela sebralo, když ji ráno našel vedle sebe mrtvou. Komando policajtů dorazilo moc rychle a Marv, přestože nebyl nikdy myslitel, pochopil, že tady něco smrdí. Policajtům utekl a Goldii přísahal, že ji pomstí. Přes mrtvoly, nekonečnou řadu mrtvol se Marv propracovává dál a dál a hledá další a další skládačky. Baví ho to - Marv je psychopat a není to dobrý, když si zapomene vzít svý léky...... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Crew

Sin City #1: The Hard Goodbye , 1995

Terva
Terva
28.12.2023 5 z 5

„Noc je horká
jako peklo.
Je to jedna z těch nocí,
kdy se na vás
všechno lepí.“

Mám všech sedm knih od Comics Centra s těmi černobílými přebaly. Zdají se mi výstižnější, než ty původní barevné. Ale jde jen o můj vlastní pohled na estetiku. Je to jen tak pro mé potěšení. Věnujme se Goldie. Ano, čtete správně – Golgie, alespoň si tak říká, ta známá z filmového zpracování. A zase skončila v posteli a zase jí někdo . . . rachotící křáp, co tady vydávaj za klimatizaci, nedokáže udržet pivo studený, ani když ho na něj přímo postavíte. Příběh začíná v jednom odporným bejváku v odporný čtvrti jednoho odpornýho města . . .

Citát: Uklidni se Marve, a vem si další prášek.

Ve své podstatě již třicet tři let starý příběh Franka Millera vás neustále nutí se zamýšlet na tím, co je to vlastně Sin City. Místo, kde je padouch hrdinou, hrdina padouchem a drsná detektivní noir je v tom jen a jen podporuje? Povídáte si, jde jen o sex, o tu trochu rozkoše, nebo jde o čest . . . kterou byste mimochodem skoro těžko v tomto městě hledali. Nebo je to stvořeno jen pro zábavu? Co je realita a co je jen výplodem temné mysli? Kde je hranice, kdy už nevěříme a nebo se naopak začneme bát? Bát se, že skončíme jako Goldie. Proč zrovna ty, Goldie!

Citát: Peklo je probouzet se každej podělanej den a nevědět, proč jseš vůbec tady a proč ještě vůbec dejcháš.

Nestačíte se ani pořádně vzpamatovat a zjistíte, že v tom lítáte. A že si to náramně užíváte. Všechno je tak jasný a jednoduchý. Později pak prokouknete i tu nádhernou černou kresbu a uvidíte v ní detaily, které byste při normálním pohledu nezahlédly. Začnete vidět hlouběji a hlouběji až na samotné dno Pekla. Pak jste ochotni i nezakrvácet cizí kabát a necháte dotyčného nejdřív ten kabát sundat, než ho . . . inu, Sin City. Dostal jsem to, na co jsem se těšil – úplatní poldové, korupce, krev, krásné sexy kočky a v neposlední řadě i drsného hrdinu, u kterého si vlastně nejste jisti, zda mu fandit nebo ne. Je to kladný záporák, ale zároveň vraždící maniak jako snad nikdo jiný . . . ale Goldie je Goldie. A Marv zjistil, proč ještě žije . . . ámen! . . . a zapomněl si vzít prášky. 100%

Citát: Na nájemnejch vrazích miluju, že ať jim provedete cokoliv, nemáte žádný výčitky. Naopak! Čím hůř se k nim chováte, tím se cítíte líp.

OdvaznyMladyMuz
OdvaznyMladyMuz
23.07.2023 5 z 5

Tolik černé a bílé krve neviděli ani moji prarodiče v dobách, kdy si koupili první televizor.

Film to zvládl adaptovat vskutku zdařile, ale ta syrovost komiksu je nenahraditelná. Krev, pot a násilí čpí z každý proklatý strany, kterou Frank Miller mistrně zaranžoval.

Profesorskey
Profesorskey
25.05.2023 5 z 5

Jsem nadšenej! Sakra, tohle je umělecký dílo! Marv je ve světě plném mužské zženštilosti velmi inspirativní. Boxovací pytel mě volá.

zbuy
zbuy
16.09.2022 5 z 5

Za mě úžasně výstižný styl kresby, drsný krvavý příběh, klasické Sin City.

TwoFace
TwoFace
20.07.2022 5 z 5

Komiksová noir lahůdka. Perfektní kresby, příběh, v novém vydání v pevné vazbě ozdoba knihovny. Těším se na další díl.

perko
perko
11.04.2022 5 z 5

Tak tohle jsem si neskutečně užíval. Bez jediného zavření knihy jsem to slupnul jako malinu. Fakt pecka!

Johny_H.
Johny_H.
07.04.2022 5 z 5

Já jsem v šoku. První jsem viděl film a po dlouhé době jsem se dostal ke komiksu a to jak se povedlo přenést jim to na plátno prakticky jedna ku jedné je neuvěřitelné. Celé jsem si to naprosto užil a nemohu jinak toto je zkrátka skvost.

Norri
Norri
30.12.2021 5 z 5

Intenzivní! Kdybych měl první díl Sin City zhodnotit jedním slovem, bylo by to slovo “intenzivní”.
Je zvláštní to číst poprvé poté, co jsem už několikrát viděl velmi povedenou filmovou adaptaci. Adaptaci tak věrnou, že vypadá jako rozpohybovaná předloha. Při čtení komiksu mi v hlavě zároveň běžely filmové scény. Je to zvláštní pocit, ale jinak mi to nijak nesnižovalo zážitek ze čtení. A to díky dvěma aspektům - Frankovu scénáři a Frankovu výtvarnému stylu.

Nejsem schopen říct, jestli na mě všechny texty v knize působí tak intenzivně proto, že jsou zkrátka skvěle napsané, anebo protože je znám z filmu. Nejspíš to bude kombinace obého. V každém případě, když jsem ty věty četl, tak jsem měl pocit, že olizuju samu definici noiru. A děsně se mi to líbilo.
Co se týče Millerova výtvarného stylu, tak ten je silně osobitý a díky věrnosti filmové adaptace také hodně “profláklý”. Takže není třeba ho nějak více popisovat. Je pravda, že občas jsou některé panely trošku hůř čitelné a je potřeba zapojit fantazii, což na druhou stranu není vůbec na škodu. No a zbývající panely jsou prostě geniální. Ta kombinace sytě černých ploch a sněhově bílého papíru je uhrančivá. Velkou zásluhu na tom určitě má i kvalitní papír a tisk.

Kopta
Kopta
10.11.2021 5 z 5

...a ty její perfektní kozy se ani nepohnou. Legenda ožívá v neuvěřitelném zpodobnění, kde méně je někdy více i právě bez barev. Stačí silný nový příběh. Drsný jako sbohem. Tenhle zážitek prostě voní tak, jak voní jenom andělé. Dokonalý komiks.

Marquis
Marquis
22.10.2021 5 z 5

Žena s minulosťou a chlap bez budúcnosti. Mohutný dobráčisko Marv možno nie je práve chytrý, svet a najmä doba mu neprajú (parafrázujúc Dwighta), napriek tomu vie, čo sa sluší a patrí, keď zabijú ženskú, ktorú nedokázal ochrániť. Na scénu prichádza tretia femme fatale, tá najsladšia - pomsta. A čo na tom, že nitky, za ktoré sa ťahá sú setsakramentsky vysoko? Keď už sa rozlúčiť, tak nech je toto zbohom naozaj drsné...

Prvý príbeh z Mesta hriechu ponúka nadupanú priamočiaru cestu s jediným cieľom - pobaviť čitateľa hláškami jak šmirgelpapier, originálnymi mordami, či sympatickými žmurknutiami na prácu kolegov (Rosomák). A samozrejme pomstou ako z hororu. Miller predstavil číre psychopatické Zlo, ku ktorému sa nedajú cítiť žiadne sympatie a ktorého posledné vydýchnutie neprinesie žiadnu úľavu. Pretože život nie je fér, a to v špinavých uličkách Sin City platí dvojnásobne...

Radoľa
Radoľa
07.05.2021 4 z 5

Atmosféra, dej, drsné hlášky, double femme fatale. Čiernobiela kresba nie je vždy jednoznačná, hoci dobrú úroveň si, drží komix ako celok aj vďaka tejto na prvý pohľad nezjavenej realite záberu. Vo výsledku mi všetky spomenuté znaky tohto komixu, presláveného aj predlohu si ctiacim filmovým spracovaním, prišlo celé také marlowovské. Ako z americkej drsnej školy (hoci detektíva tu nevidie - len rozzúreného naštvaného hrdinu na liekoch).

demoniaco
demoniaco
22.03.2021 5 z 5

BLOOOOW! Mám všech 7 vydání a na některý se teprve chystám. Koupíš jednu a pak musíš shánět další!

R47
R47
03.02.2021 4 z 5

Celá ta série si drží skvělý standard. Neprohloupíte.

Yaromil
Yaromil
18.08.2020 5 z 5

Ani nevím proč jsem se Sin City tak dlouho vyhýbal. Nedávno mě ale upoutalo nové vydání od Comics Centrum a jeho zpracování a protože jsem úchyl na knihy, které jsou dobře řemeslně vyvedené, konečně se mi dostala tato komiksová legenda do ruky. A nebudu dlouho chodit kolem ještě celkem horké kaše. Ano, tohle je komiks, komiks v jeho nejčístší formě, alespoň jak ho vnímám já. Příběh není kdovíjak jedinečný, ALE postavy jsou skvěle napsatné, má to bravurní atmosféru a jako celek ve mě první díl ze světa Sin City zanechal čtenářské uspokojení, ba co víc, přímo nadšení! Tohle si určitě přečtu vícekrát.

jarynek
jarynek
17.03.2020 5 z 5

Tak tahle noirová komiksová klasika se neomrzí. A v tomto případě nejen kniha, ale i film, který je hodně doslovnou adaptací příběhu, takže při čtení před očima vyskakuje neohrožený Marv v podání skvělého Mikeyho Rourka celý polepený náplastmi, mající zálibu v kabátech a dychtící po pomstě za smrt Goldie, která se za jedinou noc stala jeho životní ženou. Z celého Sin City je Drsné sbohem jedno z nejlepších, takže vedle Marva se nedá zapomenout ani na tichého Kevina, který nehlesne ani při brutálním konci, který mu přichystá Marv.

Razič
Razič
17.10.2019

Opravdu drsný komiks, film znám, takže příběhově žádné překvapení. Kresby jsou určitě umělecky originální, ale občas mi přišly trošku nepřehledné.

bukyna84
bukyna84
18.01.2019 5 z 5

Nádherná kresba, svižný děj a nezapomenutelné hlášky...Co víc si přát?

B-artX
B-artX
22.07.2018 5 z 5

Dokonalá komisková jízda. Anti-hrdina Marv je boží, správnej sympaťák. Kresba se k dílu hodí. Zápletka jednoduchá, ale skvělá. Hlášky jsou skvělé a Marvovy myšlenky cool. Zkrátka drsný komiks, jeden z tech nejlepších, co jsem kdy četl. Plný počet.

Amalberga
Amalberga
19.06.2018 3 z 5

Čekala jsem víc. Komiksy často nečtu, a když už vybírám si ty kultovní. Film Sin City jsem viděla, takže jsem postavy a příběh už znala. Žádné zvláštní rozuzlení se nedělo, zápletka byla poměrně jednoduchá, hrdinové mne nijak neoslovili. Nemyslím si, že je problém v tom, že jsou hrdinové záporáci, Vránu jsem zbožňovala a vypsala si kupu hlášek do deníčku, z tohohle si už skoro nic nepamatuju. Na komiksy Sin City jsem byla hodně zvědavá, ale zklamaly, po dalším výtisku jen tak nesáhnu.

Tomas@S
Tomas@S
03.11.2017 5 z 5

Klasicky pribeh z mesta s puvodnim jmenem Basin City. Tento pribeh je vlastne jednim z nosnych linii stejnojmenneho filmu. Takze pro me nic noveho, film znam, pribeh se opravdu temer v nicem nelisi od filmu. Dokonce bych rekl, ze ve filmu je i trochu lepe zpracovany, coz byva u filmu podle komiksu vetsinou naopak. Ale stejne, je to proste klasika, ktera nezklame.