Simon Wiesenthal

Simon Wiesenthal https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294911/mid_simon-wiesenthal-S74-294911.jpg 4 14 4

Život Simona Wiesenthala, odrážajúci búrlivé historické procesy 20. storočia, spracovaný izraelským historikom a novinárom Tomom Segevom. Najúplnejší dokument Wiesenthalovho života a jeho snahy o potrestanie vojnových zločincov. Prvé slovenské vydanie, preklad z hebrejského originálu. Knihu ilustruje bohatý obrazový materiál, register a poznámkový aparát.... celý text

Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: , ZMAN

Shimon Wiesenthal. Habiografia , 2010

SputnikV
13.02.2022

já se neztotožňuju s názorem uživatele Ezop, naopak, kniha byla podložená a co víc konvenuje i s postřehy jinde, dokonce v doslovech .
Pan Wiesenthal, byl bezesporu extrémně statečný člověk, jinak by nepřežil a měl také za války v lágrech nepředstavitelné štěstí. kniha to dobře popisuje. zakousl se do vyhledávání nacistických zločinců... uměl svou snahu taky dobře prodat, i když někdy své zásluhy přifoukl. Staral se ale snad ještě více o to, aby mimoevropský svět zejména, myšleno Izrael a USA hlavně, na ty zabité, umučené nezapomněl.

zajímavý je ještě jiný postřeh, který je v jednom doslovu jedné jeho knihy...nedokázal překročit svůj stín a vžít se do jiných, kterým bylo rovněž ublíženo a přicházejí o vlast...v tomto případě o Palestinců, to není tak zcela výtka, je to jen konstatování, že lidé nejsou svatí a nebyl ani tento statečný muž

Ezop
16.08.2018

DEZINFORMACE, URÁŽKY A DALŠÍ SEGEVOVY POHÁDKY

Kniha nemá zbla společného se seriózním historiografickým zpracováním. Po válce bylo na Západě asi 60 000 válečných zločinců souzeno za účast na hitlerovských zvěrstvech a třetina odsouzena. Na značném množství případů − zvláště těch nejtěžších − se podílel Simon Wiesenthal, jenž dokázal před soudy dostat více než 1100 zločinců. (!) Jeho největším úspěchem bylo vystopování architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, kterého si Mossad následně „vyexpedoval“ z Argentiny před izraelský soud.
Tom Segev nicméně fakta popírá a naopak „dokazuje“, že W., že byl jen podvodníkem, který po celý život klamal veřejnost, že to byl jakýsi Don Quijote, skloubený s inspektorem Clousseauem. Urážky, lhaní, cynismus… Působí to až dojmem, že si snad práci někdo „objednal“. Nebo jde „jen“ o hloupost či závist?
Otázka: Kdo má dnes prospěch W. očernit a znemožnit, aby se na všechno zapomnělo? Nebo popřelo? Mějme, prosím, na paměti, že v anonymních bezpečnostních schránkách bank se dodnes nacházejí různé „drobnosti“, asi dávno přetaveny a přebroušeny. Máme motiv, příležitost a nějaký inteligentní − lež poněkud bezcharakterní − Segev se vždycky někde najde.
En passant: Dovoluji si doporučit „Operaci Eichmann“ Zvi Aharoniho − elitního agenta, jenž u toho tenkrát osobně byl. Ten totiž knihu věnoval S. W., protože pátrání po Eichmannovi nikdy nevzdal. (Spoluautorem je žurnalista Wilhelm Dietl.) Zásluhy legendárního vídeňského „lovce nacistů“ zde potvrzuje i generálmajor Meir Amit, v letech 1963−1968 ředitel Mossadu.
Na závěr mi dovolte citovat − z MF DNES 21. 9. 2005 − Arnošta Lustiga, někdejšího osvětimského vězně: „Asi to vyzní pateticky, ale Simon Wiesenthal je příkladem toho nejčistšího světce a nesmírně odvážného člověka. S nikým jemu ani vzdáleně podobným jsem se ještě nesetkal.“
Spolupodepisuji naprosto beze zbytku.
PhDr. Jiří Mrva, Kroměříž
==================================================

1zita
12.03.2013 5 z 5

Tak toto je hodně zajímavé čtení.

superrodina
10.06.2012 5 z 5

Je to nejpodrobnější dosud vydaný životopis vycházející z 300 000 dokumentů a dopisů. když tak více zde - http://www.superrodina.cz/2012/06/07/simon-wiesenthal-skutecnost-a-legenda/

válečné zločiny holokaust, holocaust vyrovnání se s minulostí nacistické zločiny lovci nacistů

Tom Segev
izraelská, 1945