Simon Wiesenthal

Život Simona Wiesenthala, odrážajúci búrlivé historické procesy 20. storočia, spracovaný izraelským historikom a novinárom Tomom Segevom. Najúplnejší dokument Wiesenthalovho života a jeho snahy o potrestanie vojnových zločincov. Prvé slovenské vydanie, preklad z hebrejského originálu. Knihu ilustruje bohatý obrazový materiál, register a poznámkový aparát....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294911/simon-wiesenthal-S74-294911.jpg 4.312
Literatura světová, Literatura faktu, Biografie a memoáry
Vydáno, ZMAN

Shimon Wiesenthal. Habiografia, 2010

Kniha Simon Wiesenthal

Ezop
16.08.2018

DEZINFORMACE, URÁŽKY A DALŠÍ SEGEVOVY POHÁDKY

Kniha nemá zbla společného se seriózním historiografickým zpracováním. Po válce bylo na Západě asi 60 000 válečných zločinců souzeno za účast na hitlerovských zvěrstvech a třetina odsouzena. Na značném množství případů − zvláště těch nejtěžších − se podílel Simon Wiesenthal, jenž dokázal před soudy dostat více než 1100 zločinců. (!) Jeho největším úspěchem bylo vystopování architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, kterého si Mossad následně „vyexpedoval“ z Argentiny před izraelský soud.
Tom Segev nicméně fakta popírá a naopak „dokazuje“, že W., že byl jen podvodníkem, který po celý život klamal veřejnost, že to byl jakýsi Don Quijote, skloubený s inspektorem Clousseauem. Urážky, lhaní, cynismus… Působí to až dojmem, že si snad práci někdo „objednal“. Nebo jde „jen“ o hloupost či závist?
Otázka: Kdo má dnes prospěch W. očernit a znemožnit, aby se na všechno zapomnělo? Nebo popřelo? Mějme, prosím, na paměti, že v anonymních bezpečnostních schránkách bank se dodnes nacházejí různé „drobnosti“, asi dávno přetaveny a přebroušeny. Máme motiv, příležitost a nějaký inteligentní − lež poněkud bezcharakterní − Segev se vždycky někde najde.
En passant: Dovoluji si doporučit „Operaci Eichmann“ Zvi Aharoniho − elitního agenta, jenž u toho tenkrát osobně byl. Ten totiž knihu věnoval S. W., protože pátrání po Eichmannovi nikdy nevzdal. (Spoluautorem je žurnalista Wilhelm Dietl.) Zásluhy legendárního vídeňského „lovce nacistů“ zde potvrzuje i generálmajor Meir Amit, v letech 1963−1968 ředitel Mossadu.
Na závěr mi dovolte citovat − z MF DNES 21. 9. 2005 − Arnošta Lustiga, někdejšího osvětimského vězně: „Asi to vyzní pateticky, ale Simon Wiesenthal je příkladem toho nejčistšího světce a nesmírně odvážného člověka. S nikým jemu ani vzdáleně podobným jsem se ještě nesetkal.“
Spolupodepisuji naprosto beze zbytku.
PhDr. Jiří Mrva, Kroměříž
==================================================

1zita
12.03.2013

Tak toto je hodně zajímavé čtení.

superrodina
10.06.2012

Je to nejpodrobnější dosud vydaný životopis vycházející z 300 000 dokumentů a dopisů. když tak více zde - http://www.superrodina.cz/2012/06/07/simon-wiesenthal-skutecnost-a-legenda/

Abych přežila
Abych přežila
Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh
Total Recall: Můj neuvěřitelný životní příběh
A přesto říci životu ano
A přesto říci životu ano

holokaust válečné zločiny vyrovnání se s minulostí

Tom Segev
izraelská, 1945