Nedej se

Nedej se https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/297865/bmid_nedej-se-ZlQ-297865.jpg 4 744 170

Simon Snow série

Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Carry on , 2015

parvitas
17.10.2017 3 z 5

Tak dobre. Bolo to OK. Ale nič viac! A áno, malo to všetko, čo to má mať, aby to bolo bestsellerom, ale bolo to ako pokračovanie niečoho, čo bolo super a Nedaj sa! je jednoducho menej super. Oveľa-oveľa menej. (Keby som pridala ešte jedno oveľa, tak by to malo len 2 hviezdy.) A áno, malo to istý vtip a iróniu (sorry, ale vážne sa to nedalo brať smrteľne vážne), len to ide nejako mimo mňa... (Bože, som STARÁ?!)
No, idem si teraz napraviť chuť ďalšou YA.

Sunday
07.10.2017 5 z 5

Jak tady čtu komentáře, docházím k závěru, že je moc dobře, že jsem Harryho Pottera nečetla a ani v budoucnu číst nehodlám. Ani cokoliv jiného od autorky, ať už pod vlastním jménem či pseudonymem. Není to můj šálek kávy. Na můj vkus příliš "epické". Upřednosťuju rychlý spád, vtipné hlášky a u YA knih se mi moc líbí, když mi to vypráví přímo hlavní hrdina a to tak, že hovorovou řečí, ne spisovně (jak je to v NEDEJ SE). Dotváří to charakteristiku postavy, situace ... YA knihy miluju, kupuju si je a tvoří jádro mého ZLATÉHO FONDU, ač já sama jsem osoba těsně předdůchodového věku. A na důchod se moc těším - budu mít spoustu času na čtení (rozhodně nehodlám "obrážet" hyper/super markety kvůli levnému máslu!) Bůh vás natřes!

Kim64
06.10.2017 5 z 5

Kto má rád Herryho Pottera tak si túto knihu určite zamiluje tak ako ja

Harry Potter
29.09.2017

Jestli jste si zamilovali Fangirl (a já věřím, že určitě ano), doporučuji i Nedej se, ačkoliv musím přiznat, že je Fangirl lepší.
Začátek je poměrně zdlouhavý, nic moc se nestane a příběh začne mít spád teprve s příchodem druhé hlavní postavy: Baze.
Tuhle sarkastickou a chladnou postavu jsem si oblíbila, je přesným opakem Simona a díky němu se děj neustále posouvá dopředu.
Čemu se (aspoň ze začátku) neubráníte, je srovnávání s Harrym Potterem.
Je nesporné, že autorka se jím lehce inspirovala, ale ve výsledku je Nedej se úplně jiné.
Všechny postavy jsou nějakým způsobem nešťastné, všem jim je věnován větší prostor.
A taky se zde velmi zajímavě pohlíží na magii a na hrdinství a na to, jaké to je, když jste vyvolení.
Což není nic lehkého, aspoň podle Simona, který se ale NEDÁ =D

LittleNightOwl
26.09.2017 5 z 5

Naprostá dokonalost. Po přečtení Fangirl jsem toužila vyplnit ta prázdná místa a pospojovat útržky příběhu, který byl představen.
I když začátek byl hodně pomalý a zdlouhavý a jen odkládal to, kvůli čemu většina čtenářů vzala tuto knihu, se mi to moc líbilo. U daných scén jsem se žulila jak měsíček na hnoji a nemohla přestat. Závěr, odhalení "padoucha" a celkové pospojování dílků šlo samo odhadnout už předem. I přesto se mi konec líbil. Líbí se mi, že už Simon není dokonalým kouzelníkem ani normálem, je poznamenaný jako Baz. Pasují k sobě dokonale.

anavi2009
22.09.2017 3 z 5

Mě tahle kniha moc nebavila. Ze začátku mě rozčilovalo,jak moc se to podoba Harry Potterovi. Pak přišel Baz a začalo se konecne něco dít. A pak to šlo zase do kytek. Tak nudne dialogy a chování postav, že jsem si musela pořád připomínat, že jim je 18 a ne 14. Od půlky bylo jasne, jak to dopadne. Nejlepší na tom byla opravdu vydařená hlavni milostná linka.

Lilda
09.09.2017 3 z 5

Děj mi připadal, jako kdyby autorka vzala Harryho Pottera a Stmívání, smíchala to v jednom hrnci, přidala kapku svých nápadů plus zajímavé vztahy a obalila to v lákající obálce. Přečetla jsem Eleanor a Park a i částečně Fangirl. Nedej se! bych si už zřejmě nepřečetla znovu, protože jediné, co mě zaujalo byl proměňující se vztah Simona a Baze, i když jsem stále doufala, že to nakonec skončí s Bunceovou, s kterou jsem velmi sympatizovala. Rozhodně si však nemyslím, že by to byla špatná knížka, i když podobnost s Harrym Potterem je nápadná, ale autorka příběh přetvořila k obrazu svému a jisté nápady se mi i líbily. Hodnotím jako oddechovou knížku.

Omy
25.08.2017 3 z 5

Pro mě od začátku čtivá knížka, se zajímavými a vtipnými slovními obraty, ale.. Samotný příběh už mě příliš nepřesvědčil. Kdyby byla celá kniha jen o vztahu Simona a Baze, jsem asi blahem bez sebe (jsou to takoví ňůňové.. *fangirl scream*..), jenže není a já jsem zklamaná. Několikrát se autorka vytasila s tématem, se kterým začne a najednou skončí kapitola a už o tom v celé knize není ani zmínka.. prostě vyšumí do ztracena (třeba Simonovo zamyšlení nad tím, že upíři asi nebudou takoví bubáci a nepřátelé všeho, nebo ta Mágova "válka" za lepší vzdělávací systém). Zkrátka po příběhové stránce jsem se mnoha nedočkala.

Navíc mě poněkud obtěžovala Simonova bývalka.. proč dostala tolik prostoru? Do hlavní dějové linky skoro vůbec nezasáhla. Musela jsem se nasupeně převalit v posteli, když se konečně Baz a Simon dávali dohromady, romantická atmosféra, otočím stránku, končí kapitola.. A tam bývalka peče perníky a vede nezajímavý rozhovor (a vůbec dělá a myslí jen nudně). Povídejte mi o kažení atmosféry.

KracíkovaK
25.08.2017 4 z 5

Tuhle autorku prostě miluju.

MajkaJirackova
24.08.2017 5 z 5

Příběh je parádní, jak už bylo několikrát zmíněno. Závěrečné rozuzlení velmi zdařilé :) Baz dodával příběhu šťávu a nad jeho údernými komentáři se budu usmívat při každém dalším čtení.. a že jich bude nepočítaně!

Luskal
23.08.2017 4 z 5

Když spojíte Harryho Pottera s dobrou fanfikcí, vznikne tahle kniha. Ze začátku jsem měla chuť ji ani nedočíst, protože to na mě působilo, jako by Harryho Pottera opravdu autorka okopírovala. Nicméně měla napínavý děj a nakonec se mi líbila (asi proto, že v Simonovi a Bazovi vidím Harryho a Draca :D).

nani_nka
23.08.2017 4 z 5

Hoci už dávno nepatrím medzi teenagerov, tak sa mi táto kniha páčila. Viacerí jej vyčítajú podobnosť s Harrym Potterom, ale mne to vôbec nevadilo. Išlo o fakt vtipnú čarodejnícku fantasy s gay zápletkou. Na hlavnom hrdinovi sa mi páčila vlastnosť brať všetko tak ako príde a nerobiť si z ničoho veľkú hlavu. Hoci zo začiatku som myslela, že Simon je zaľúbený do Penelope(najlepšia kamarátka), hneď ako sa v knihe objavil Baze, vedela som komu mám fandiť :)

eliska2106
15.08.2017 5 z 5

Na začátku mi příběh dost připomínal Harryho Pottera, bez urážky, je to prostě ikona. Ale postupně se v knížce vyklubal osobitý svět, méně epický než HP a tím se stal paradoxně ještě epičtějším. SPOILER = ta gay zápletka byla prostě BAZva :-)

mourek123
07.08.2017 5 z 5

Tato knížka byla naprosto dokonalá, velice se mi líbil tento styl psaní a celý ten děj.Naprosto mě to dostalo ani jsem se od ní nemohla odtrhnout.Pro mě jedna z nejlepších knih.Rozhodně doporučuji!!!

SBH
24.07.2017 5 z 5

Autorka si naprosto získala mé srdce. Co všechno se mi líbilo? Všechno. Její názor, že smrt hlavního hrdiny je klišé, nikoli dlouhý, přiměřeně šťastný život. Vtipné hlášky. Autenticita zpracování vítězící nad originalitou námětu.
Knihu jsem četla nadvakrát. Napoprvé jsem měla pocit, že jsem otevřela druhý díl, a v podstatě ano. Po přečtení Fangirl mi důležité detaily zapadly do mozaiky. I nápad napsat knihu o spisovatelce, a jako druhou to dílo, o němž je v prvním příběhu řeč. Ach jo, píšu jako ichtyl, protože jsem zmatená a okouzlená. Líbilo, líbilo, doporučuji.

Sunday
17.07.2017 5 z 5

Já doporučuji číst PŘED Fangirl, lépe pak pochopíte vsuvky se Simonem a Bazem. Nedej se řadím do ZLATÉHO FONDU knih mého srdce

Adele02
10.07.2017 5 z 5

Fakt mám teď chuť na to pořádné fangirl pištění a kvílení.
Tohle byla naprostá dokonalost.

emmylou
08.07.2017 4 z 5

Tuhle knížku sem si koupila kvůli fangirl, upřímně sem části z fanfikcí u Fangirl přeskakovala, ale i tak sem si knížku chtěla přečíst. Nejdřív mě moc nebavila, hodně mi to připomínalo Harryho Pottera a to mě trochu štvalo.Nicméně hned po tom, co se objevil Baz to dostalo uplně jinou atmosféru a ji nemohla sem jí pustit z ruky. Dokonce si ji plánuji přečíst znovu, což se mi ještě nikdy nestalo.

Já_
03.07.2017 5 z 5

Po celkem nazajímavém začátku (do té doby, než přišel Baz) začala být tahle knížka opravdu skvělá. Čím déle jsem ji četla, tím méně jsem se od ní dokázala odtrhnout. Ke konci jsem už byla na každého, kdo mě při čtení vyrušil opravdu protivná, protože tuhle knížku jsem prostě POTŘEBOVALA dočíst.

gleti
22.06.2017 5 z 5

Přestože autorka zkombinovala několik častých klišé (nenávist x láska; čarodějnické prostředí), napsala čtivou oddechovou knihu.