Šimon kouzelník

Šimon kouzelník https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/121236/mid_simon-kouzelnik-oTG-121236.png 3 9 3

BlaV.
31.05.2023

Na tuto knihu jsme narazila při evidenci knihovny. O Františku Hamzovi jsem četla "Kdo zachránil jeden život" od Ilony Borské. Ač má kniha zde nízké hodnocení, zřejmě si ji zkusím přečíst. Zaujalo toto vydání z r. 1947 (Jos. R. Vilímek) s krásnými ilustracemi Fr. Vrobela.

Janka7
26.02.2017 3 z 5

Kniha lékaře Františka Hamzy, zakladatele léčebny pro děti s tuberkulózou v Luži-Košumberku, později profesora na lékařské fakultě v Brně. Jeden z jeho předků byl kněz, moudrý, osvícený člověk - Šimon kouzelník, žijící na konci 18. a 1. pol. 19. století v Zálesí. Jeho život sledujeme stejně jako jeho sousedy Zálesáky, sedláky, mlynáře, lidi prosté, pracovité, v jejich "obyčejném" životě. Hlavním příběhem je láska ke krásné Lidušce... sledujeme klášter v Želivu, gymnázium v Německém Brodě... Zajímavý příběh o lásce k České zemi, o obrozencích, k českému jazyku. Kniha vyšla za 100 let, 11x.... což vypovídá za vše.

jprst
20.04.2012 2 z 5

Román je to asi poměrně úspěšný, neboť byl u nás vydán nejméně šestkrát, ale já jsem ho dočetl jen silou vůle a trvalo mi to dost dlouho.

životopisné, biografické romány kněží

František Hamza