Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1078 232

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

Hotovson
27.08.2018 5 z 5

Začal jsem číst ihned po Silu, což se ukázalo jako skvělý rozhodnutí. Vysvětluje se tu, cože se to vlastně stalo a že to nebyla až tak chyba jako spíš úmysl.

Taky dějový rozdělení na Sila 1. a 17. (Silo 18. tentokrát z pohledu "těch druhejch") a časová osa na povrchu a pod a potom ještě po rozmrazování je moc pěkně a přehledně udělaný, takže se v tom člověk neztrácí.

Už se těšim na Prach, abych se dozvěděl, jak to všechno dopadne.

Nejvíc se mi líbily kapitoly ze Sila 17. s Jimmym alias Sólem :)

Laf
26.08.2018 5 z 5

Skvěle a poutavě napsané. Konečně jsem se dozvěděla, jak to celé začalo a co se dělo před prvním dílem. Teď už jen zbývá zjistit, jak to celé skončí.

petrpospa
12.08.2018 4 z 5

Sci-fi nečtu. Tedy kromě Sila, které jsem náhodou přibral v knihovně. A téměř stejně náhodně jsem si půjčil i další díly trilogie. Nebo, že by to už nebyla úplná náhoda? Těžko říct, proč jsem pustil do dalšího dílu. Jediný důvod většinou nestačí. Zlákal mě autor zcela novým dobře vymyšleným prostředím? Chtěl jsem vědět, proč to všechno vlastně vzniklo? Pochopil jsem první díl správně?...... Ode všeho kousek. Dobře napsáno, trochu obtížněji čteno. Jen jsem měl občas trochu strach, aby autor nebyl vizionář. Kniha vyšla před šesti lety, ale v současné době není daleko k tomu, aby se jedna z hlavních osob nemohla jmenovat Thurman, Truman nebo, nedej Bože, Trump (Donald)!!! Z toho mě asi mrazí nejvíce

daudurhundur
10.08.2018 5 z 5

Lepší než první díl...

Metla
31.07.2018 4 z 5

Hmm… no, jakkoliv mám utkvělý dojem, že politika přitahuje převážně psychopaty posedlé mocí a zkorumpuje či zničí těch pár idealistů, co původně měli dobré úmysly, stejně je pro mě autorova vize záměrů a událostí na vyšším, poněkud nepravděpodobném levelu šílenství.
Knihu lze rozdělit na čtyři části: 1) Předtím, kdy se dozvídáme, jak i kongresman USA může být naivní, nevědomou loutkou. 2) Potom, v Silu 1, sledujeme zmatené pimprle snažící se pochopit ten nový, uzavřený svět, co pomáhalo vytvořit. 3) Poznáme mladého nosiče Missiona, který se ocitne v soukolí rozvratu v Silu 17. 4) A pak je tady pohnutý osud starého známého Jimmyho alias Sóla. Každá kapitola je opatřena údaji kde a hlavně kdy se odehrává, je vhodné v tom neztrácet přehled. Části 1) a 2) jsou plné těch podstatných zjištění, nechávaly mě však vlažnou, pravděpodobně kvůli nesympatickým postavám (ta hlavní si tedy jistou účast zasloužila, leč nevydojila ze mě patřičné emoce). Naproti tomu vycpávkový děj v silech 17 a 18 mě táhnul vpřed a nechával zavzpomínat na lepší momenty z úvodní knihy.
Linii kongresmana Donalda bych hodnotila 3*, Missionovy peripetie vidím tak na 4* a Sólo mě vzal za srdce nejvíc, tomu bych vrzla možná i 5*.

Michaeles
30.07.2018 4 z 5

Kniha velice zvláštní, aneb co se odehrávalo před silem. Chvílemi mě kniha pohltila a chvílemi bych ji odložil a nikdy více už nečetl. Nakonec jsem ji přečetl celou a teď na poslední část abych věděl jak vše dopadne.

zuzana4291
25.07.2018 2 z 5

Z tohoto dílu jsem byla opravdu hodně zklamaná. Hodně popisné, choatické a prakticky, i když se děj odehrával před prvním dílem Silo, tak nic moc nevysvětloval. Jen přidal další postavy do děje.

Rewati
16.07.2018 2 z 5

Eh, zvládla jsem půlku. Atmosféra dobrá, napsané to je čtivě, ale proboha, ta sebranka hlavních postav je ještě horší než v prvním díle - sexy mrcha, submisivní blbeček, emo teenager...prosím ne, bylo to utrpení, skutečně jsem si přála, aby už se jim něco nepěkného přihodilo. A vůbec pak raději nezmiňuji místy těžce pokulhávající logiku.

Annkag
02.07.2018 5 z 5

Velmi ma potešil pohlad na samotný počiatok Sila.Rok 2049 bol už sám o sebe doležitý.Plný rozhodnutį vlády,ktorá sa rozhodla vziať jeden vysokoškolský projekt.Rozširit ho,vylepšit,doplniť a realizovať.Rok 2110 bolo zase iné pošušňáničko.Retrospektívi tak vzdialených rokov,v ktorých sa spočiatku strácame ale po nejakých 110tich stránkach nám začinajù dávať smysel.Turnus je skvelė dielko,ktorė nám z otázok,ktorę v nás tanechalo Silo dávajú minimum ale dosť na to,aby nás zvedavosť neupustila...a tak som otvorila stránky Prachu a idem sa zahlbit do prįbehu,ktorý si získal už tolko fanùšikov.

chlo0opek
18.06.2018 3 z 5

Nějak jsem se při čtení této knihy stále nemohl zbavit dojmu, že tato kniha je čistě jen jako taková nastavovaná kaše, zkrátka že vznikla pouze jako prostředek k vytřískání dalších dolarů z tématu, který se stal mezi čtenáři tak oblíbený. Vždyť celá tahle kniha byla skoro stejná, jako ta původní, jen ten začátek se neodehrával v silech, jinak jsem si připadal, že se jedná stále o ten první díl. Abych jenom nehanil, pěkně se četla třeba ta část se Sólem a kočkou (a to nemám tuto zvířenu vůbec v oblibě), jinak však tentokrát musím napsat, že tohle už bylo jen průměrné dílo.

druzickaster
09.05.2018 4 z 5

Strašné slovo tenhle prequel, někteří autoři by neměli popisovat myšlení a konání dětí, nejde jim to a je těžké tomu uvěřit. Tak to máme negativa. Prožít s Donaldem, Annou, Thumranem a dalšími počátek všeho je velmi zajímavé a také myšlenka prvopočátku konce světa je dobrá a neotřelá. Konání Donalda, hlavně ve vztahu k Anně jsem nepochopil (co tím získal?), ale to už tak mě někdy bývá. Takže, v souhrnu bych knihu hodnotil spíš kladně, proto 4*. A jde se na poslední díl této trilogie.

PeterSmith
16.04.2018 5 z 5

Naprosto úžasná jízda. Jedu dál a nic mě v tom nezastaví :)

Radous
13.04.2018 5 z 5

Absolutní věc, jako droga. Přečtete kapitolu a víte, že potřebujte další. A pak to chcete zavřít. Anebo ještě ne, ještě jednu …. Zmasakroval jsem to za jeden den. Tomu říkám umění přitáhnout čtenáře. Co se týče obsahu, tak jako fanda tzv. reálné sci-fi (mnou vynalezený odborný termit) skáču do stropu radostí. A hned zároveň mě z toho i mrazí. Protože přátelé, to, co příběh popisuje, to není nic, čeho by dnešní (či nepříliš vzdálená) technologie nemohla dosáhnout – však je to i časově dobře zasazeno. Autor navíc brilantně nastínil, co za psychopaty se může sejít a co společně mohou docílit. Děsivé.

stakido
10.04.2018

Ještě lepší než první díl. Rychlý spád, perfektní práce s časem, prolínání jednotlivých postav.
Jedním slovem paráda.

Claudius
07.04.2018 1 z 5

Jakmile jsme přišli o onu fascinaci z nového a relativně originálního prostředí sila, nějak to ztratilo své kouzlo. Tento díl stále pracoval jen s pocity beznaděje a deprese. Nekonal se ani velký zvrat, který by nás donutil pohlédnout na první díl ve zcela novém světle - naopak, celý origin systému sil vysvětlil v podstatě tou nejpravděpodobnější cestou, jaká se nabízela.
Odpovědi na otázky kniha předkládá buď k uzoufání pomalu, nebo zcela nezáživně, případně zdlouhavě odpovídá na otázky, které nás zajímají jen povrchně (očekávatelný a nepřekvapivý původ Sóla). Zklamání.

p.mihoc
11.03.2018 2 z 5

Silo bylo fajn, originální zábavné postapo, plné skvělých nápadů, kde si člověk po dočtení mohl sám domýšlet proč, jak a co potom. Proč tedy bylo napsáno nezáživné, zdlouhavé, rozplizlé a dějovou vatou vycpané předpokračování, které je vyjma linky před apokalypsou vlastně ůplně o tom samém? Odpověď je více než jasná.

koprolda
02.03.2018 4 z 5

První díl mě celkem zaujal i když jsem knihu několikrát odložil. Turnus se mi četl o dost lépe, mnohem rychleji to utíkalo. Dostal jsem vysvětlení jak se lidé ocitli pod zemí po kterém jsem toužil i spoustu jiných odpovědí. Skvělý pohled z jiného úhlu a časové prolnutí s jedničkou - krásně to do sebe zapadlo :-) Takže si dám kratičkou pauzu a hurá na trojku.

Moše
26.02.2018 5 z 5

To prostě musíš mít. je to prostě super jako všechny ostatní díly.

Irika
08.02.2018 5 z 5

Skvělé čtení, osvětluje a rozšiřuje zážitek z prvního dílu a nenechá čtenáře odpočinout. Od toho se člověk fakt neodtrhne! Jenom doporučuju - čtěte rovnou zároveň s posledním dílem - přímo navazuje.

alef
17.01.2018 3 z 5

Je zajímavé sledovat, kolik různých způsobů, jak sami sebe (lidstvo) zničit jsme schopni téměř jen tak z fleku vymyslet ... lidi jsou prostě vynalézaví ... je to zdroj našeho úspěchu ... a musíme si dát hodně dobrý pozor, aby to nebyl taky zdroj našeho pádu ... noční můry ... protože je to jak špatný sen, probudit se a zjistit, že je najednou všechno jinak ... že se svět „scvrknul“ na ohraničený prostor ze kterého není úniku ... a vás, čtenáře provázejícího hrdiny tohoto příběhu, napadne, jestli není lepší dál snít, jestli to není lepší než probudit se, přivést se k životu do téhle noční můry. Jenže člověk je kromě vynalézavosti obdařený i jinými „jedinečnými“ vlastnostmi ... najdete mezi nimi taky ohromnou vůli přežít ... byla nám dána geneticky ... evoluce stanovila pravidla, přežívají ti nejúspěšnější, a ta nás nutí nevzdávat se ... a s veškerou svou vynalézavostí, důvtipností dál žít ... a pokračovat v koloběhu ... sebezničení a „povstání z popela“ ... a protože paměť, naše, ale i ta kolektivní, navzdory všem předpokladům, nám neumožní na vše milosrdně zapomenout a pokračovat na volný list (nepopsaný papír), snažíme se dál i přes tu odpornou pachuť v ústech, kterou zanechaly naše „vzpomínky na minulost“ ... předznamenávající naši budoucnost ... i přes ten pocit drtivé tíhy ... našich minulých činů, které neseme na svých zádech ... a které neméně dotvářejí naši budoucnost ...

...a tak vzpomínky prší (ty mraky vypadají dost zlověstně) a nejde je zastavit ... tvrdě dopadají do naší mysli ... děsivá noční můra nabyla své denní podoby ... zhmotnila se a převedla nás (lidstvo) na druhý břeh ... ze kterého už není cesty zpátky ...

... a vy jen čekáte, kdy se konečně z té noční můry probudíte ... JENŽE PAK ZJISTÍTE, ŽE UŽ DÁVNO NESPÍTE ...a hledáte šanci ... jak se probudit dřív ... než usnete :-).

Tohle rozšíření perspektivy už odvyprávěného příběhu ze Sila nebylo vlastně špatné ... a taky bylo dost poučné ... zvlášť, když si uvědomíme, jak děsivé mohou být některé plány na „přežití“ ... tak děsivé, že by třeba mohly pomoct ... probudit se včas.