Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1078 232

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

Schary
03.08.2020 4 z 5

O poznání slabší než první díl. V této knize se čtenář dozví,jak došlo k vybudování komplexu Sil a zničení světa. Postupně nás kniha provádí staletími, ukazuje nam, že nezáleží na jednotlivci, skupině lidi, vlastně ani na celém světě, že Šedé eminenci jde jen o přežití vyvolené skupiny lidstva a to za každou cenu...Děsivé...

Lenisk@
02.08.2020 5 z 5

Byla jsem dost překvapená, když jsem se zde v komentářích dočetla, že jde o nejslabší díl celé série. Já se do něj zamilovala snad ještě víc, než do Sila. Ocenila jsem, že jsme se ocitli před událostmi prvního dílu a získali tak ucelenější pohled na život před sily a důvody, které vedly k jejich postavení. Už to nebyl jen příběh osmnáctky, tentokrát to bylo něco víc. Knihu jsem přečetla asi za 3 dny, nešla totiž odložit.

tlackacka
29.07.2020 5 z 5

Hodně lidí tu píše, že oproti jedničce to nebylo nic moc, ale mě to nadchlo, našlo si to TO svoje, proč stojí za to číst i další díl ze série (ne jako u Metra, první díl pecka, druhý o něčem jiném a hrozí, že ztratí sérii grády). Tady je druhý díl strhující už od samého začátku, kdy se člověk dovídá, jak to vlastně začalo. Mimochodem to tam taky není odhalené hned na začátku, spíš je to popisované a postupně se přidávají a nabalují důvody a machinace. Nejdřív "jak" a potom "proč, proč, ... proooooč". Paráda.

Ryšava
21.07.2020 4 z 5

Tenhle díl se mi líbí nejvíc z celé trilogie. Líbí se mi propojení časových linek. Ukázka toho, jak člověk spěje k vlastní destrukci.

veronika9761
25.06.2020 3 z 5

Na Silo nema ani nahodou. Prvni stranky sem cetla asi 5x behem nekolika dni, a do pulky knizky sem se ke cteni nutila. Pak dej konecne nabral nejaky grady a cetlo se samo. Sem moc zvedava na trojku.

Kexina
20.06.2020 5 z 5

Mezi touto knihou a prvním dílem jsem četla 4 jiné knížky, takže mi asi 100 stran trvalo, než jsem se zorientovala. Druhý díl je taky dost náročný na sledování časové posloupnosti, resp uvědomění si, jak šly události v jednotlivých silech a v kterém okamžiku se protínají. Ale čím víc stránek přečtených, tím víc mě děj vtahoval do sebe s neodbytným pocitem "Ještě jednu kapitolu a fakt to už zavřu... No tak ještě jednu...". Občas mi šel i mráz po zádech, když jsem si uvědomila, jak moc některé situace vypovídají o skutečné lidské povaze a o reálném světě.
Kniha si určitě zaslouží 5 bodů z 5, i když je potřeba ji dát šanci a nevzdat čtení v první třetině příběhu.

Adapa
04.06.2020 4 z 5

Pustil jsem se do trilogie tak, jak to jde časově za sebou. Začal jsem tedy nejprve Turnusem a vše ostatní mě teprve čeká. Jak je zde již několikrát zmiňováno, nejsou v knize vyloženě nějak sympatické postavy. Ze začátku mě knížka dost nudila. Kongresman Donald mi přišel jak vyjukaný školák, co nic nedokáže – choval se jak stavbyvedoucí a ne jak vlivný politik. Troy o pár set let později na svém prvním turnusu zase jen fňukal a fňukal.
Až od cca poloviny knížky se mi to začalo číst lépe, i když třeba část o Missionovi mi přišla naprosto zbytečná, jak kdyby měla zaplnit hluché místo.
Ke konci se to ale svižně rozjelo, konečně mě to začalo nutit otáčet další stránky a chtít vědět více, jak se to vyvine. Přestalo nudné filozofování, které autorovi moc nešlo, příběh se rozjel.
Důvod pro stavbu sil mi přijde ale přistřižený za vlasy. Ale OK, beru 
Mohu doporučit a jdu se pustit do dalšího dílu – do Sila.

devildeny
04.06.2020 3 z 5

Je pravda, že příběh je oproti první knize o dost slabší. Donald, Thurman i Anna pro mě byly naprosto nesympatické postavy. Asi jsem vznik sil pořád úplně nepochopila, nějaké stroječky jsou pro mě nepředstavitelné a přemýšlení Thurmana ani Donalda mi nepřipadá normální. Naštěstí to zachránila cca druhá polovina knihy, tedy když začal příběh Jimmyho a nakonec se to pěkně propojilo tam, kde skončila kniha první.

Tamten
11.05.2020 2 z 5

Velké zklamání proti prvnímu dílu. Jelikož je to prekvel, prakticky u všech dějových linií dopředu víme jak dopadnou, tzn. celkové napětí nula. Navíc všechny postavy jsou poměrně nesympatické a tak není na co se v knize těšit.

Hellrampage
08.05.2020 4 z 5

Dôstojné pokračovanie úspešnej post-apo knihy Silo. No v druhom diele dej nepokračuje, autor sa vracia späť v čase, aby čitateľom ozrejmil, ako to vlastne bolo. Konečne vieme, aká katastrofa sa stala a čo sa potom dialo v bájnom silu 1.

Najviac ma bavila dejová linka z prvého sila, ostatné mi boli akosi ľahostajné, hlavne linka s Mission a neskôr aj so Sólom. Na to, že to bol prequel, bol miestami rozťahaný a skôr by som sa prikláňal k menšiemu počtu strán. Na záverečnú časť sa ale teším, pretože sa dej znovu rozbehne dopredu. 70%

kozel89
30.04.2020 3 z 5

Druhý díl mi přišel maličko horší než první. Prostřední část příběhu mě moc nebavila, ale ke konci se to perfektně rozjelo a kniha zodpověděla většinu toho, co první díl zanechal. Bohužel mi děj přišel místy zdlouhavý a nudný. Nicméně se pustím do třetího dílu a jsem zvědav jak se příběh o silech vyvine.

bl4in
05.03.2020 5 z 5

Výborně napsaný prequel, všechno do sebe skvělé zapadá. Autor opět zachází do hlubokých detailů. Některé pasáže ze života v silu už mě tolik nenadchly (příběh Missiona), už mi v nich chyběl ten "wow!" efekt z prvního dílu. Tak a jde se do finále...

Haduwig
16.02.2020 4 z 5

Celý hlavní motiv a myšlenka sil na Vás dopadne ještě tvrději, než ze Sila, protože teď víte jak a proč a je to ještě děsivější. Přesto byl první díl lepší - Turnus je hodně roztříštěný co do postav i času, a navzdory tomu místy i dost zdlouhavý (Sólův příběh). Uvidím, jak vše zakončí Prach, ale Turnus mě moc nenadchnul.

Jack Bauer
15.02.2020 2 z 5

Nezáživně napsaná zajimavá postapo trilogie z budoucnosti, v této části se mě líbila nanotechnologie, ale jinak velmi zdlouhavé, že i když se nakomec něco začně dít, tak mě to vlastně ani nezajímá. Viz. Jimmi - Sólo, k žádné postavě jsem si nenašel vztah. Špatně přeložené nebo napsané, naprostá ztráta času, Prach už nehodlám číst. Hodnotím čtivost, ne příběh.

monika_v_trapu
03.02.2020 5 z 5

DRUHÉ ČTENÍ PO 5 LETECH
Musím říct, že jsem si knihu teď užila daleko víc. Možná je to i věkem. Jak už jsem jednou někde zmiňovala, nemusí se to zdát, ale tahle sérii je dost technická, objevují se zde výrazy a popisy fungování serverů a hodně tady těchhle IT věcí atd. Sama se v tom úplně nevyznám ( :D ). Každopádně, mě tohle neodradilo a musím říct, že to na mě právě díky těm popisům jak co funguje přišlo o to reálnější a smekám před tím, co všechno si autor musel nastudovat ať už již zmíněné IT věci, nebo politiku, dokonce architekturu a stavebnictví (tady možná nejsem zas tak objektivní, protože architektura je prostě můj obor :D )... No každopádně, je to úžasné čtení, místy těžší, ale stále úžasné!
Pouštím se do 3. dílu a jsem velice zvědavá. Ten totiž budu číst POPRVÉ!

Gilnien
15.01.2020 4 z 5

MOŽNÝ SPOILER!
Tu jednu hvězdičku jsem srazila za za naprosto nudnou a nezajímavou dějovou linii se Sólem.

whack
05.01.2020 4 z 5

Tento diel na mňa pôsobí deprimujúcejšie než prvý (Silo) a vysvetľuje otázniky, ktoré po prvom zostali. Prelínanie niekoľkých časových období, počnúc tým, ako to všetko začalo v roku 2049, až po udalosti roku 2345, vylíči špecifické príbehy niekoľkých zo síl a osudy ich obyvateľov, kde nechýba psychológia postáv a vyvíjanie vzťahov a zvratov. Páčil sa mi popis ako rôzne formy rebélie (od neochoty zabudnúť, túžby vedieť pravdu a hovoriť, čo je zakázané, až po prevraty a násilné povstania) mali zrod a priebeh v každom sile a každej generácii inakší. Hlboké pozadie príbehu je obalené reálnymi hrozbami typu: nanotechnológie, preľudnenie, biologické zbrane, nukleárny holokaust.

V Sile som si obľúbil rebelku Juliette, ktorej charakter sa mi páčil, v Turnuse mal byť takouto postavou hlavný hrdina Donald, ale ja som z neho taký pocit vôbec nemal. Vyplakával sa nad mŕtvymi a nad minulosťou, ale nemrkol okom, keď nechával zničiť celé silá aj s ich obyvateľmi, keď sa "prebudili". V tomto diely nikto nie je ten vyslovene dobrý a nikto ten vyslovene zlý. Detail: pre mňa nič nebolo tajomnejšie ako spiklenecké silo 40, ktoré očividne ako jediné sa dokázalo odpojiť od hlavného sila 1 a organizovane dlhodobo tak aj fungovať. Snáď o ňom bude viac v treťom diely tejto trilógie. A snáď sa konečne dozvieme, ako je to skutočne s tým magickým, zeleným svetom bez ľudí na povrchu.

koubin007
28.12.2019 5 z 5

Turnus je kniha na níž je potřeba mít patřičnou náladu. Již od prvních kapitol mi, nevim proč, svou depresivní náladou a zoufalstvím hlavního hrdiny, kruté připomíná 1984 od Orwela. Mladý spolutvůrce a architekt projektu SILO 50, Donald Keen alias Troy neustále pláče, propadá depresím, je smutný a zoufalý ze svého života. Na tohle nejsme u hrdinů zvyklí. On to ale žádný hrdina není, je obětí. Všichni jsou zde vlastně jakýmisi oběťmi doby, situace a nebo náhody. Kniha je jinak velmi čtivě napsaná a čtenář konečně pochopí jak to všechno do sebe hezky zapadá. Měl jsem problém jen s tou zoufalou bezvýchodnosti, ale to je asi tím, že očekávám šťastné konce. Po chvíli oddechu a přeladění, se vrhnu na třetí díl. Ale po dočtení dvojky na něj nemám chuť.

KubaHanzelin
19.11.2019 2 z 5

Lepší jak první díl, ne o moc, ale zlepšení tam je, příběh se pořád táhne jak blázen a některé pasáže nudí tak šíleně moc, že knihu odkládáte každou chvíli, abyste dělali cokoliv jiného.
Ale abych nebyl jen negativní, dozvěděli jsme se jak to všechno okolo Sil začalo a to je fajn, zajímalo mě už při čtení prvního dílu co se podělalo a to teď vím, bohužel to nic nemění na tom, že kniha je napsaná neskutečně nudně s tunou zbytečných popisů, které vám nic nedají a ano i tady to bylo místy dost předvídatelné..
Závěr trilogie "Prach" může jedině překvapit

soupik2012
17.11.2019 5 z 5

Začátek mě bavil nejvíc. Dozvíme se kdo a proč tato Sila vytvořil. Ale ze dne kdy vypukla samotná katastrofa, jsem byla trochu zklamaná. Tato část příběhu si rozhodně zasloužila podrobnější a napínavější způsob vyprávění. Tento nedostatek mi částečně vynahradil pobyt v samotném Silu. Ten je převyprávěný do nejmenších detailů a dokonce odpovídá na většinu nezodpovězených otázek z prvního dílu. Na závěr se shledáme s hlavním hrdinou z první části této trilogie. Bohužel pan Josef Prokop mi zážitek neumocnil. Čte jako stroj. Nezáživně a bez emocí.