Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1076 231

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

ject9a
09.02.2022 4 z 5

Oproti prvnímu dílu je Turnus mnohem čtivější a zajímavě vrstvený přes více časových rovin, ve kterých se ale neztrácíte. Vedle Donnyho v hlavní dějové linii se protagonisti ve vedlejší dějovce střídají a na konci konečně dostaneme celistvý obrázek a odpověď na otázky "co, kdo proč a jak". Pro pochopení první knihy naprostá nutnost!

Krukron
03.01.2022 5 z 5

Druhý díl série potěší zejména vyjasněním některých nedotažených myšlenek z jedničky. Pěkná retrospektiva a nastínění toho, kam směřuje celá série. Trochu mě překvapilo, že jsem se vlastně až z této knihy dozvěděl, o čem je celý příběh :)

jan0223
30.12.2021 3 z 5

Z knihy mám hodně smíšené pocity, na začátku chvíle nadšení a zaujetí, ale po chvíli to opadlo a v některých pasážích jsem se musel nutit číst. Potom zase přišla část, která mě navnadila a následně přišlo ochlazení, takže kniha jako na houpačce. Trochu jsem se v těch sídlech ztrácel některé pasáže si musel přečíst vícekrát, ale vcelku to šlo a čtenář dostal odpovědi na některé otázky, ale zase spousta nových se vynořila. Uvidíme co přinese třetí díl PRACH.

Mayami
23.11.2021 3 z 5

Bola asi chyba nečítať Turnus hneď za prvou časťou. Veľa som si zo Sila už nepamätala a keďže Turnus som čítala pomalým tempom, tak mi mnohé spojitosti aj unikali. Začiatok ma celkom chytil, potom to už pre mňa nebolo až také zaujímavé. Pohnútky k založeniu síl som tiež nejak nepochopila. Celkovo sa mi zdal Turnus o dosť slabší ako Silo, aj keď beriem, že som si Turnus možno len zle načasovala.

potok
25.09.2021 4 z 5

Prequel přinášející o Silu řadu odpovědí, ale stále spoustu otázek.

Sitth
03.08.2021 3 z 5

Pro mě velmi rozporuplná kniha. Začátek zajímavý, ale jak jsem se propracovával dále, tak jsem se místy musel nutit, abych knihu neodložil, přišlo mi to zmatečné, jako kdyby měl autor v hlavě pár povídek a spojil je do jedné knihy. Příběh sila 1 mě asi nudil nejvíce. Ale jak jsem se s radostí dostával ke konci knihy, tak mi to začalo být líto. Ale až tak na posledních 20 stránkách, asi když to začalo postupně zapadat do sebe a bylo mi jasné, že i když mě tato kniha zas tolik nechytla, tak mi svět Sila bude přeci jen chybět...
Dávám 4/6 a Prachu dám šanci, snad se vrátíme k ucelenému příběhu...

Hannibal92
07.05.2021 5 z 5

(SPOILER) No, to byla jizda. Ja mam hodne casto tendenci vybirat si knihy, podle kterych vznikl nejaky film, serial, videohra, ktere mam rad. Knizku si pak sice uziju, ale vlastne mi neprinasi zadne prekvapeni, protoze pribeh, nebo minimalne konec znam. To ale u teto serie neplati a ja musim rict, ze jsem hodne dlouho nebyl u cteni tak napjaty a nedockavy co bude dal. Po docteni prvniho dilu mi bylo lito, ze se bude druhy odehravat pri vzniku sil a tim padem neni sance aby pribeh navazoval. No, takhle jsem se dlouho nepletl a opravdu jsem si ten omyl uzil. Nemel jsem puvodne v planu cist treti dil hned po druhem, ale v pulce knihy jsem ho objednal a dnes, v den docteni dorazil a ja rovnou pokracuju dal. Jen me mrzi blizici se konec serie a pomysleni na to, kolik stovek let a desitek sil prazdneho prostoru pro pribehy tenhle svet obsahuje. Edit: jeden problem bych s pribehem mel a to je zabiti Anny. To mi opravdu nejak nepadlo a prislo dost zbytecne. No nic...

PetraKysova
19.04.2021 5 z 5

Perfektné pokračovanie. Je pravda, že mi chvíľu trvalo kým som sa zorientovala v tých silách, keďže som knihu čítala asi rok po Sile.
Hrozne sa mi páčilo ako sa ukázalo kto je vlastne Troy. To bolo naozaj super.
Ako ten dej celého príbehu je úžasne premyslený. Celú dobu som čakala na vysvetlenie prečo teda svet skončil ako skončil. Také vysvetlenie som nečakala.
Bolo úplne skvelé ako sa vymieňali medzi sebou pohľady rôznych síl z rôznych časoch. A keď sa to prepojilo s prvou častou vov. Veľmi sa teším na záver trilógie

renisla
14.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Překvapivější než jednička, byla dvojka. Doporučuji nečíst okamžitě po sobě. Turnus začíná a točí se kolem zcela jiných věcí, než Silo. Je překvapivé. Strhující. A celkem vysvětlující, ačkoliv kompletní vysvětlení nedostaneme. Jen řadu možných kliček a nabídnutých pomocných prstů, které se rozuzlí až v Prachu.

asfi
18.02.2021 5 z 5

po prvej casti, povinna dvojka :-)

yomik
21.01.2021 5 z 5

Ukončení trilogie

capricorn__
04.01.2021 4 z 5

Celou trilogii mám moc rád, podle mě s každým rokem zraje jako víno. U "Turnusu" dávám hvězdičku dolů, protože příliš nemusím prequely a nějak ani nechápu jejich smysl. Ano, čtenář se sice dočte, co dané dystopické budoucnosti předcházelo, ale děj z první knížky, zajímavé osudy hlavních postav, se nikam neposouvají, autor odpoví jen těch pár otázek, které si čtenář položil během první knížky. Musím se přiznat, že jsem se občas nutil, abych knihu četl a několikrát jsem sváděl myšlenku typu: "Tady přestanu číst a začnu třetím dílem", ale nakonec jsem rád, že jsem to neudělal. Tak či onak: Turnus je psán stejně čtivě, jako všechny díly ze série, autor má zajímavé postřehy a neotřelé nápady, takže doporučuju. Já si "Turnus" užil.

Luccinda
30.11.2020 4 z 5

Dystopická trilogie Silo se bezpochyby bude řadit k mým nejoblíbenějším. Druhý díl Turnus není tak úplně pokračováním toho prvního, dějově mu totiž předchází. Vysvětluje tak, co předcházelo životu v silech a jak vůbec nápad na tyto podzemní mnohapatrové objekty vznikl. Konečně jsem tedy dostala odpovědi alespoň na nějaké otázky, které mě napadaly při čtení Sila. A že jich nebylo zrovna málo! Celá trilogie je totiž propracovaná do nejmenšího detailu a není pochyb o tom, že má autor svět i s jeho historií a pravidly skvěle promyšlený. Informace ale dávkuje postupně a vždycky v ten moment, kdy to čekáte nejméně. Výsledkem je pak příběh s obrovským množstvím nečekaných momentů a šokujících odhalení, u který vám nejprve spadne brada, následně si ale řeknete „no jo, to vlastně dává smysl“.

Hugh Howey prostě umí psát. Pokud máte rádi komplikovanější a čtenářsky trošku náročnější dystopie, jeho knížky pro vás jistě budou tou správnou volbou. Já mám s tímto autorem vlastně jen jeden problém, a sice ten, že se do jeho knih dlouho nemůžu začíst. Možná to bude pomalejším tempem vyprávění, možná postavami, které mi ne vždy přirostou k srdci. V tomto ohledu byl Turnus o maličko slabší než Silo, především tedy kvůli postavám, které jsem si tu zkrátka nedokázala oblíbit. Trošku se to zlepšilo v poslední části knihy, kde jsem se setkala s hrdiny z prvního dílu. Bylo úžasné sledovat část příběhu prvního dílu z jiného úhlu pohledu a dozvědět se, co tomu předcházelo. A musím říct, že už se nemůžu dočkat, až se pustím do závěrečného dílu Prach, kde se snad všechny dílky skládačky spojí dohromady a konečně budu mít ucelený obraz toho, co se v tomto světě odehrálo.

uzasna
16.11.2020 2 z 5

Silo bolo lepšie... v postavách som sa trocha strácala a robilo mi problém spraviť si ucelený pohľad .

crazyslunicko
01.11.2020 4 z 5

Začátek byl zase takový nijaký. Tato kniha je podstatě první díl, kde je vše vysvětleno o počátcích sil. Ti nahoře se připravují na to až bude tento svět minulostí a oni se musí na ten den připravit. Proto se snaží vybudovat sila a připravit se na tu katastrofu, která možná propukne. Donna probouzí z hibernovaného spánku. Vše je rozmazané, ale jede podle manuálu. Má deprese a je mu špatně. Přesto veškeré krize zvládá dobře. Když přestane něco v silech fungovat, tak ho prostě..... Brzy však zjišťuje, že nic není tak jak má být. Hledá svou ženu a neustále se kolem něj hledá Anna. Neustále přemýšlí nad plánem záchrany lidstva. Postupně nachází více a více odpovědí na své otázky a vůbec se mu to nelíbí. Není však jediný, kterému se na silech a záchraně lidstva něco nezdá a vezme spravedlnost do svých rukou....

Zelza
31.10.2020 5 z 5

Výborná kniha pokračování Sila.tato trilogie mě nadchla. Více si čtenář může vážit toho, že žije tady a teď.

david9690
27.10.2020 4 z 5

Ze začátku mě to moc nechytlo ale jak už ty lidi víceméně násilně dostali do podzemních sil a čtenář se dostal na "známé místa" z předchozího dílu tak to celkem nabralo na čtivosti. Je to neuvěřitelné čeho všeho je vlastně člověk schopný a pořád přemýšlím proč to udělali? Jaký tohle všechno mělo mít smysl? Druhý díl trilogie nedal odpověď na všechny otázky nicméně vyjasnil spoustu věcí a souvislostí. Určitým způsobem to bylo zajímavé čtení a ihned po dokončení jsem se vrhl na poslední díl série - Prach.

CharlesWard
08.09.2020 odpad!

Ještě o stupínek nudnější, než už tak nudné Silo. A to už jde jen těžko.

bookemma
04.09.2020 4 z 5

Druhý ( i když vlastně časově první) díl ságy Silo se mi líbil především z toho důvodu, že přinesl odpovědi. S napětím se pustím do třetího dílu, abych zjistila, jak se Julietta dostala zpět, jestli se prokopali k dalším silům, a hlavně...co je to den E.
Je takřka neuvěřitelné, a stejně tak takřka nevyhnutelné, že zkázu lidstva si způsobili lidé sami.
Stroječky, které umí opravit člověka zevnitř. Lidský faktor, který chybuje, a proto je kompletně nahrazen technologií. Která je nastavená tak, aby fungovala.
Lidé, kteří přestávají být lidmi a stávají se jen stroji, roboty, kteří vraždí jedním stisknutím tlačítka. Tak blízko tomu jsme.
A to je děsivé.

Schary
03.08.2020 4 z 5

O poznání slabší než první díl. V této knize se čtenář dozví,jak došlo k vybudování komplexu Sil a zničení světa. Postupně nás kniha provádí staletími, ukazuje nam, že nezáleží na jednotlivci, skupině lidi, vlastně ani na celém světě, že Šedé eminenci jde jen o přežití vyvolené skupiny lidstva a to za každou cenu...Děsivé...