Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1069 231

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

Mozkovna
Mozkovna
02.11.2019 5 z 5

Kniha je rozdělena do tří částí. Ta první mě bavila, bylo to o tom, co vůbec vedlo k tomu, že se lidé ocitili v silech, a bylo to poměrně hrůzu nahánějící, jelikož k tomu sami nemáme daleko.
Prostřední část mě bavila asi neméně, ale byla nutná, abych pochopila, co se všechno stalo, co vedlo k událostem ve třetí části a první knize, takže jsem ji taky tak nějak přetrpěla. Už jsem ale pomalu ztrácela naději, že se dozvím, jak to se silem 18 bylo dál.
No, sice jsem se to ani tak nedozvěděla (zatím), ale bylo zábavné a zajímavé vidět ty události z pohledu druhé strany. Příběh Sóla mě bavil asi nejvíce, protože už jsem ho znala z první knihy. Mrazilo mě z toho, co si musel všechno vytrpět.

Moc se těším na další díl abych zjistila, jak to celé dopadne. Právě teď nedokážu určit, jestli to bude happyend nebo ne.
Kniha se táhne o maličko víc než ta první, ale stojí to za to.

Lolila
Lolila
17.10.2019 4 z 5

Táto časť vysvetľuje čo sa stalo, prečo ľudia skončili pod zemou, prečo nemôžu medzi sebou komunikovať, kto za to môže a ako vlastne funguje celý systém. Klaustrofobické.....
Určite idem na ďalší diel, som zvedavá ako to celé dopadne:-)

kure91
kure91
14.10.2019 5 z 5

Jestliže jsem v komentáři k Silu psal, že mi lehce chybělo časové zasazení, tak tady mi to Howey vrátil i s úrokama a jednotlivé datace ke všemu doplnil, akorát mám depku, že těch roků do startu operace Padesát Světového řádu moc nezbývá, ale třeba dřív nastane jiné post-apo a zalezem za 13 roků do Metra :)
Ale zpět ke knížce. Líbilo se mi, že se popisuje vůbec vznik sil a život v Silu 1, naráz na celé "silové" universum člověk nahlíží jiným pohledem a ví, proč a jak se některé věci děly (a to včetně vysvětlení některých událostí ze Sila 17 a 18). Ale aby to zas nebylo jen nekritické, měl jsem problém si oblíbit hlavní postavu Donalda, s každým dalším turnusem mě začínal víc a víc štvát. Kniha jako celek však za plný počet hvězdiček.

Kytiii
Kytiii
11.09.2019 5 z 5

Když už jednou podlehnete kouzlu světa Sil, nelze přestat...

hroneczek
hroneczek
06.09.2019 3 z 5

Celá tato knižní série je hodně zajímavá - člověk má pak spousty otázek, nejen, jak to dopadne, ale i zda by se něco takového mohlo stát i nám. Zároveň se mi neskutečně líbí propracovanost předvídání lidského jednání v uzavřeném prostoru a plány, které myslely téměř) na vše.
Nicméně druhý díl mě bavil trochu méně, než první.... Ale třetí je opět skvělý.

petrulka
petrulka
04.09.2019 5 z 5

Výborné pokračování výborného prvního dílu. Zápletka - podraz na hlavního hrdinu mi trochu vyrazila dech. Osud Sóla zamrazil. Super zakončení.

E.lisabeth
E.lisabeth
24.08.2019 4 z 5

Tak tohle bylo prekvapeni. Silo pro mne bylo utrpeni, dej se tahl, nic moc se vlastne nestalo, kniha ktera se da sfouknout na 200 strankach a misto toho jich mela skoro 500. Turnus se mi proto vubec nechtel cist. Nakonec jsem se do nej pustila po vice jak roce a tohle bylo super. Nabite dejem, bavilo me zjistovat jak ke vsemu doslu. Jsem zvedava na posledni dil.

Lucik100
Lucik100
04.08.2019 5 z 5

Skvělý díl ze série, která nás nutí zamyslet se nad tím, co všechno máme.

Twinny
Twinny
17.07.2019 4 z 5

Po přečtení Sila jsem měla spoustu otázek. Turnus na všechny odpověděl, ale vyvolal ve mně, jak už to tak bývá, mnoho dalších. Líbil se mi pohled "ze shora".
Prolínání minulosti a soudobého dění. To, o čem hrdinové jedničky neměli ani tušení, tady bylo samozřejmostí. Těšila jsem se i na Sólovu minulost, za jejíž popis děkuju :)
Akorát mi dělaly problém nějaké technické záležitosti, proto mi přečtení trvalo o něco déle. Kdyby tohle byl první díl ságy, tak bych ho možná ani nedočetla, natož číst celou ságu. Silo rozehrálo skvělou hru, kterou Turnus vlastně doplňuje. Proto 4*.
Nicméně mohu říci, že tahle série nemá problém udržet si mou pozornost. Věřím, že ani závěrečný díl nezklame.

Arev122
Arev122
03.07.2019 5 z 5

I tento díl se mi velice líbil, zajímavý děj- snaha vysvětlit minulost, proč došlo ke stavbě sil. A zároveň řešit přítomnost proč je opět zničit. Už se těším na další díl.

Janadvorackova
Janadvorackova
04.06.2019 5 z 5

Čím dál lepší. Tahle série je výborná. Úplně vidím, jak skvělá by z toho byla atřeba desetidílná minisérie, mňam.
Nejdrsnější je hned úvod a v něm vysvětlení o objevech, které člověčenstvo učinilo :). V jednom roce vynalezlo způsob, jak zničit svět a prostředek k tomu, aby se na to zapomnělo. A potom se rozjede příběh, díky němuž jsem na dnešek spala snad jenom dvě hodiny :), protože to nešlo vypnout. Úplně nejvíc mě rozzuřil okamžik, když mi došla baterie :).

Název souvisí se spoustou otázek, které mají nejen hrdinové, ale i čtenář. Na některé si ten najde odpověď dřív než mu je předložena, ale to mi vůbec nevadilo. Bylo vidět, že autor postupoval rozumně a neměl potřebu si překombinovaně vymýšlet, aby zaujal. To udělal už námětem.

Děj druhého dílu se odehrává jednak v době po katastrofě - ve známém silu 18 a také ještě jinde, na neméně důležitých místech :). A část děje se soustředí na období asi tří let před katastrofou, na kroky, které vedly nejen k ní, ale k vytvoření podzemních staveb.
Pravda, když spadly bomby, mělo to menší efekt, než bych u takové věci čekala, ale to je asi tak jediná věc, která mě rozesmutněla.

V osmnáctce pak poznáme, jak to bylo s v prvním dílu série zmiňovanou vzpourou, která vymazala všechna data o minulosti, respektive minulosti známé obyvatelům sila.

Autor má všechno srozumitelně promyšlené a krásně to odsýpá, jelikož kapitoly jsou kratší a jejich střídání - doba před, doba po, doba před - působí na tu správnou část dušičky milovníka post apo.

První dva díly jsem poslouchala, třetí snad načten ještě není, ale já na to vyzrála a mám všechni i v papíru, takže se pustím do čtení třetího dílu. Akorát se na to budu muset asi vyspat, (třeba v nějaké té komoře za hlubokého zmrazení, hmmm) :).

Saryinka
Saryinka
02.06.2019 2 z 5

Uff,

stejně jako Silo, mi i tato kniha dala dost zabrat.
Musím říct, že to má autor velice dobře promyšlené. Všechno hezky navazuje, souhlasí se vším, co se čtenář dosud dozvěděl z knihy Silo.
Některé věci jsem dokázala odhadnout ještě dřív, než to autor sám prozradil během vyprávění.

Co považuji za naprostou katastrofu je styl psaní. Já jsem se při čtení hrozně nudila, sálodlouhé popisy, některé kapitoly vyloženě o ničem. Popisy akcí naprosto zklamaly (měla jsem chvíli pocit, jakoby autor oznamoval spíš to, že si právě namazal chleba s máslem, než že právě umírají tisíce lidí)

Za mě bída.

Renyem88
Renyem88
27.05.2019 5 z 5

A druhý díl zamnou. Po dlouhé době série, která ve mě něco zanechá. Můžu jen chválit. SPOILER. Atmosféra příběhu je tak uvěřitelně vykreslena, že teď po dočtení přemýšlím, co chudák Jimmy po většinu času sám. Přistihla jsem se, že se nad knížkou usmívám, když si našel čtyřnohého kamaráda a na druhou stranu málem jsem se rozbrečela, když jej pohřbíval. Postavy si vážně prochází peklem... No nic, hurá na závěrečný díl.

Alvari
Alvari
22.05.2019 5 z 5

I když už jsme samozřejmě věděli, kam se na konci Turnusu dostaneme, opravdu příjemně mě toto putování k existenci Sil překvapilo. Příběh se četl stejně dobře jako Silo samotné a i když byl Turnus jako takový méně akčnější, stále ho provázela ta přítomná aura uvěřitelnosti a reálnosti, kterou mě Howey hrozně baví.

nocnymotyl38
nocnymotyl38
19.05.2019 5 z 5

kde tu som sa v tom trošku motkala, ale ako celok a premostenie fajn, čítajte :)

moff
moff
05.05.2019 5 z 5

Další díl Sila vůbec nezklamal, ba naopak. Nový hrdina nás provádí příběhem, který prozradí, jak se lidé vůbec dostali pod zem a proč čekají jak semínka na vypuštění. Opět musím jen chválit. Kniha mě bavila od začátku až po konec a zase se mi o trošku rozšířil celkový obraz příběhu. Opět doporučuji!

lachtan77
lachtan77
30.04.2019 4 z 5

Díky Turnusu jsem vlastně zjistil jak to začalo a proč sila vznikly. Hned si uvědomím, že v našem reálném světě už by měl někdo začít pomalu kopat :) Četlo se to svižně a nevadilo ani přeskakování v čase. Těšil jsem se na pokračování příběhu s Julliet, ale bohužel na tu si musím počkat do trojky :) Už teď vím, že Prach bude jedna z mých následujících knížek. Zajímavé je, že tohle mohl být klidně první díl a Silo druhý. Což je vlastně od autora geniální

st18321
st18321
14.04.2019 5 z 5

Skvělé post-apo. Kniha vysvětluje co předcházelo událostem knihy silo. Zodpovídá většinu otázek i když na některé zapomíná. Je zajímavě sledovat několik časových linek a jak se děj prolíná se silem 1 z pohledu jiného hrdiny. Moc se mi líbila linka za Sóla, která je hodně silná.
Hned jdu na Prach.

luculi
luculi
12.04.2019 4 z 5

Výborné pokračování, které se nese ve stejném duchu jako předchozí kniha, přesto mě to bavilo mnohem víc. Konečně jsem se do toho dostala a po dějové stránce to bylo opravdu skvělé. Jakmile si člověk zvykne na autorův styl psaní, rozhodně si tuto sci-fi vychutná. A pokud to budete zkoumat více do hloubky, určitě to člověku má co říct...

hayalet
hayalet
30.03.2019 5 z 5

Přijde mi svým způsobem napínavější, než byl první díl. Postava Donalda a Thurmana pro mě ze začátku lehce nudná. Moc oficialit a všelijakých plánujících debat. Děj se rozjíždí pomalinku, ale pak je to opět čtenářská lahůdka.. Chybí mi tu Juliette, ale postava Sóla je taky zajímavá. Jsem ráda, že konec knihy navazuje na konec prvního dílu. Dvojka se mi prostě líbila, dávám plný počet.