Turnus

Turnus https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245085/bmid_silo-2-turnus-RyN-245085.jpg 4 1079 232

Silo série

Co předcházelo životu v „Silech“, podzemních mnohapatrových objektech, jediných místech na zeměkouli, kde mohou lidé přežít? Postapokalyptický román Silo, který se stal celosvětovým bestsellerem, vyvolal ve čtenářích otázku, jak to vše začalo. A Turnus přináší odpověď. Mladý kongresman Donald Keene pracuje na tajném projektu – má to být jen mezní eventualita: do země zapuštěné obří obytné válce připomínající sila jsou přeci pouhou pojistkou pro případ nepředstavitelné katastrofy. Ta ale jistě není na obzoru. O tu nikdo nestojí. Tu by si nikdo nepřál. O mnoho let později probudí v Silu 1 hibernovaného člověka. Oproti všem předpokladům si začíná rozpomínat na minulost – na příběh, který děsivě vypovídá o posedlosti mocí a neúnavném nasazení, s jakým jsou lidé ochotni zničit svět, jak jej známe. V Silu 18 se rodí nepokoje. A Silo 17 se odmlčelo...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Shift , 2013

hayalet
30.03.2019 5 z 5

Přijde mi svým způsobem napínavější, než byl první díl. Postava Donalda a Thurmana pro mě ze začátku lehce nudná. Moc oficialit a všelijakých plánujících debat. Děj se rozjíždí pomalinku, ale pak je to opět čtenářská lahůdka.. Chybí mi tu Juliette, ale postava Sóla je taky zajímavá. Jsem ráda, že konec knihy navazuje na konec prvního dílu. Dvojka se mi prostě líbila, dávám plný počet.

Terezulina
15.03.2019 5 z 5

Prostě super! Snad ještě akčnější než Silo z mého pohledu. Já jsem si knížku moc užila a už se těším na Prach :-)

aginecka
11.03.2019 4 z 5

Logicky už není tolik napětí a očekávání, když víme, co bude dál, ale i tak toho druhý turnus v Sile nabízí víc než dost. Sledovat zrod Howeyho postapo společenství je minimálně stejně fascinující jako pozorovat jeho rozklad. Těším se na turnus č. 3!

klikas
11.03.2019 3 z 5

Takový dobrý můstek mezi 1. a 3. dílem. Jedna z nejlepších "předestřených scén" je let dronu.

bekule
22.02.2019 5 z 5

Děj se střídá po kapitolách, před TÍM a sto let poté.Chvíli mi trvalo si zvyknout, a pak se náhle rytmus změnil,příběh pokročil o sto let později a střídá se po více kapitolách mezi sily jedna a 18.V této části se děj podobně jako na začátku Sila začal táhnout, příběh Missiona byl zbytečně rozvláčný. Poslední část věnovaná střídavě Sólovi ze 17 a Donaldovi v Silu1byla opět skvělá .Je to zvláštní ale asi tento díl hodnotím jako lepší, bavil mě jak příběh Sóla tak i Donalda.

Bezkyne9
18.02.2019 5 z 5

Druhy dil je kapku temnejsi, nez ten prvni, presto je autor mistrem zanru, slova i pribehu a kniha je opet sci-fi soustem tak lahodnym, ze se ihned vrham na dalsi... :)

Affares
11.02.2019 4 z 5

Tak to, na co jsem si stěžoval v prvním díle, že mi chybí hlubší popis technologie sila celkové koncepce, se začalo rozvíjet ve dvojce. Zamiloval jsem si pasáž o Sólovi i celkový pohled z druhé strany "barikády", a sice SILA 1. Postupně autor dávkuje ony body proč... Dvojka je dle mne na úrovni jedničky, moc pěkně napsáno a kniha se mi líbila. Velice pozitivně hodnotím zvraty v ději, kdy mi přijde, že si autor dal skutečně práci a uvažoval nad tím, jak by to probíhalo ve skutečnosti. Ale hlavně, čím dál více oceňuji komplexní myšlenku celé trilogie.

Landreth
30.01.2019 4 z 5

Vydařené pokračování, odpovídající na řadu otázek, které je zároveň víc sci-fi než postapo. Řekl bych, že je depresivnější než první část, někdy z toho, co se děje, člověk neměl fakt dobrý pocit... šeď, klaustrofobie, bezmoc, jen přežití, přesto kniha pohltí. Svou formou Turnus vzdáleně připomíná Chvalozpěv na Leibowitze (v zásadě tři různé vzdálené časové roviny). Čtivé to je stejně jako první část, někdy člověk ani nedýchal napětím. Potěšil hlavní hrdina a jeho vývoj, působí hodně lidsky s řadou much a postupně výraznější temnou stránkou. Přesto jen čtyři hvězdy (pravda, přísnější), protože se objevují výraznější nelogičnosti (např. 50 sil, přičemž nikdo neví, že jsou stejná?). Mrazivá je myšlenka skrytá za účelem sil, stejně tak zvrácená, jako logická...

Rolada88
27.01.2019 3 z 5

Nooo tak ani nevim co napsat jsem s toho pokracovani nejaky zmateny moc jmen moc dějů ktery se různě překrývali jsem zvě davý na trojku snad bude o mnohem lepsi......

DericCaster
20.01.2019 5 z 5

Stejně jako první díl, tak i tento mne velmi rychle pohltil a vtáhl do děje. Těším se na třetí.

trudoš
20.01.2019 4 z 5

V druhém díle pochmurné ságy o konci a počátku se vracíme k příčinám pádu naší zdánlivě vyspělé civilizace. Jak a k čemu bylo vybudováno na padesát hlubinných objektů, co se vlastně stalo se světem špatně, a proč bylo nutností udržet obyvatele sil v nevědomosti, to všechno jsou otázky, na které dostaneme vytoužené odpovědi. Hugh Howey se přitom šikovně vyhnul opakování již jednou řečeného a naopak svou vizi rozvinul do děsivých souvislostí. Tahounem příběhu je pak především jeho klaustrofobická atmosféra. Představa uzavřeného prostoru, byť sebevětšího, a ztráta jakékoliv naděje na lepší zítřek, to jsou motivy, ze kterých v průběhu čtení nejednou naskakuje husí kůže. Kam až je třeba zajít, abychom zajistili přežití lidského rodu, a zda-li potom všem ještě vůbec budeme lidmi, přitom nejsou zrovna jednoduchá témata. Autor jde však ještě dál, a postupně odhaluje nechutný pragmatismus celého projektu, ze kterého se sice zvedá žaludek, ale nad nímž v důsledku nelze jinak než přikývnout.

Costanzo
03.01.2019 5 z 5

Když jsem si přečetla Silo, věděla jsem, že nutně musím zjistit, jak to všechno začalo. Prequel Turnus mě nezklamal, uděluji plný počet. A pokud je pravda to, že Ridley Scott se chystá tohle natočit, pak ten film rozhodně musím vidět. Úplně vidím některé pasáže ze sila 17, temné chodby osvětlené slabou zelenou zářivkou, všude mrtvá rozkládající se těla, divné zvuky, brrrr. To bude dobrý psycho.

mochr
04.12.2018 5 z 5

Perfektně zvládnutý úvod do série Sila. Všechno mě tam sedělo a vymyšleno je to dokonale. Jak linka v sile 1 tak v 17(18) mě bavila jako bych tam byl s nimi. Musím se přiznat, i když nerad, že se mi to líbí o trošičku víc jak série Metro. A chci film, některé pasáže jsem si úplně představoval zfilmované, a v Sile 17 v druhé polovině by to mohlo být i pěkný psycho.

ludek.n
03.12.2018 4 z 5

S prokletím druhých dílů se Howeyho Turnus vypořádává se ctí, přestože ho autor zatížil ještě dalším handicapem navíc, a to návratem ke kořenům věcí a událostí, odehrávajících se v předchozím románu Silo. Skutečně si nemohl vybrat těžší a nevděčnější úkol, než je právě tento postup. Místo aby rozvíjel myšlenky Sila a navázal nit osudů jeho hrdinů, vrací nás na úplný počátek a seznamuje nás s oním principem, který dal celému projektu Padesáti podzemních sil Světového řadu vzniknout. Je jasné, že něco muselo být obětováno, abychom se dozvěděli pravdu o silech. Dějová linka už není tak dynamická a sevřená, jako tomu bylo u předchůdce a samozřejmě ubylo i něco z očekávání, co se stane dále. Na druhou stranu, je ale stále co odkrývat a čím se nechat překvapit. Hugh Howey vede svou loďku zkušenou rukou lodivoda a vyhýbá se úskalím, skrytými pod hladinou. Ne vždy se mu sice podaří udržet zvolené tempo, ale tak už to prostě chodí: není každý den posvícení. Přesto se těším na pokračování.

hadikcz
24.11.2018 5 z 5

Tento prequel v podobě druhého dílu mě nadchl snad ještě více ež první díl Silo.

Je dosti podobná prvnímu dílu a wow situace a spád to má dost podobný, ale je to vyprávěné z trochu jiné perspektivy a konečně odhaluje vše co bylo na počátku a jak to zapadá do příběhu prvního dílu a co se stalo v ostatních silech.

Jediná věc co mě na knize zamrzela je postupná změna hlavního hridnu k poměrně krutému člověku a některé jeho činy hlavně ke konci knihy me dosti mrzeli. Obavam se ze tato zmena se v pokracovani bude i nadele prohlubovat. Nakonec diky temto činnům vzniklo spoustu nových otázek na které neblyo odpovězeno, tudíž doufám že budou zodpovězeny v zavěrečném díle.

Pigface
07.11.2018 4 z 5

Druhý díl, který u mně byl třetí... Nějak jsem si to popletl a prohodil dva díly. Jak se po přečtení ukázalo, vůbec to nevadí.
Napsat, že Turnus je už jen opakování, že už to všechno dávno víme by nebylo asi fér. Protože jestli 1. a 3. díl popíše CO a JAK, druhý díl odkryje začátek a odpoví PROČ. Je to trochu jiný příběh (i když samozřejmě souvislosti tu jsou), s jinými osobami a částečně v jiné době. Dozvíme se o příčinách světa v silech, o aroganci a cynismu, tak vlastní lidskému druhu. Až si říkám, že tohle by někdo mohl klidně provést - možná jinými prostředky, ale se stejnými výsledky.
Asi se půjdu projít za město, jestli řopíky někdo neoprášil a neprohloubil o 30 pater...

Aneth.com
31.10.2018 3 z 5

Kniha tak úplně nenaplnila mé očekávání, protože u prvního dílu jsem si udělala svou představu jak to všechno začalo a pak se mi těžko přijímal fakt, že vlastně všechno bylo úplně jinak. Myslela jsem, že vše bude mít nějaký hlubší důvod a v podstatě mi ani tak dostatečně nestačilo vysvětlení, kterého se mi v knize dostalo. Nicméně i přesto je kniha dobře napsaná, líbilo se mi, jak se jednotlivé kapitoly propojovaly a odkazovaly také na první díl. Chystám se přečíst i třetí díl a doufám že bude o něco lepší než druhý :-)

Black-stars
29.09.2018 2 z 5

Pokračování sila, kdy se vracíme do minulosti abychom vůbec zjistili, jak se vše odehrálo. Člověk by řekl až zrůdná touha choré mysli jednoho člověka. Pak se děj přesouvá k muži, který byl u zrodu samotných sil a snaží se vědoma si své viny vše odčinit. Upřímně sem měla co dělat abych knihu dočetla - vůbec děj neubíhal a vše se mi četlo dost krkolomně.

Misa25
14.09.2018 2 z 5

Precist tuto knihu, mi dalo opravdu zabrat...na konecny dil serie si dam oddych. Vysvetlovani toho co a jak se stalo mi problemy nedelalo, ale postavy nebyly nic moc a celkove mi prisla kniha dost zdlouhava.

pazdy15
04.09.2018 5 z 5

Ze začátku takový pomalejší vtahování do děje , pochopit co a jak , kdo je kdo, a pak, jak se ocitneš zase v sile ... BOMBA!!! Má to spád , logicky vše odpovídá a příběh luxus . Howey líčí vše úplně "dechberoucně". 5 z 5