Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216744/mid_silo-216744.jpg 4 1981 499

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Wool , 2011

Meda77
09.04.2022 2 z 5

Postapo, která nepřináší nic nového. Ani zamyšlení, ani děj. Po většinu z 500set stran převládá jen psaní a psaní a psaní apsaní. Postavy nemají žádný charakter, příběh nemá napětí ani dynamiku. PROSTĚ NUDA JAK VOPRUZ. Na napsání 500set stran příběhu v uzavřeném prostředí musí mít autor opravdu zkušenost a ne malou, protože to není vůbec jednoduché. Tady tu zkušenost nevidím, ani být nemůže, autor má za sebou pouze tuto trilogii a Síle. Na trhu je spousta lepších titulů. Do pokračování se rozhodně pouštět nebudu, díky stylu psaní mě vlastně ani nezajímá co bylo a nebo bude. Za mě velmi slabý průměr.

KapitánSmrt
02.04.2022 4 z 5

Poctivé postapo, které využívá moderních (nebo chcete-li současných) vypravěčských metod. Není tak vůbec jisté, který z hrdinů se dožije konce, který zemře nějakou hrůznou smrtí a který si doslova projde peklem. Autor je i slušný vypravěč a dokáže načrtnou i jistou etickou nejednoznačnost zdejších postav. Přesto by v tomto ohledu mohl být i důraznější. Však námět přímo volá po tom, aby souboj idealismu hrdinky a pragmatismu záporáků podrobil težší a mnohem tvrdší zkoušce. Vždyť se nabízí otázka, co je více? Přežití i za cenu obětí a možné nespravedlnosti? Nebo boj za pravdu i s možným důsledkem totální destrukcí všeho živého? Uvidíme, jak to bude v dalších dílech.

DaNDee
29.03.2022

No tak 1. kapitola a její rozuzlení mě tak NASR**O, že nevím jestli to budu dočítat. Možná v TV seriálu by vypadala slušnějc, ALE-
Stereotypní tupý předvídatelný a jaksi povědomý příběh manželského páru bez jediné akce, kde i co by se zdálo jako napínavá scéna je napsána úplně stoicky. Šerif působí jako naprosto nenápaditá "ovce" s poor decision making, což byste od takové role (hlavního hrdiny?) nečekali. Čtenář má kvůli nenápaditosti neustále prožitky jakéhosi deja-vu. Samotná pointa jevící se jako jediný opěrný bod příběhu, bez dobrého psaní prostě nefunguje a na čtenáře nezapůsobí.

paja86
27.03.2022 5 z 5

Kniha se mi četla dobře,napětí a příběh mě zaujal.
Taky je to o něčem novém,velmi zajímavé téma... :)

parxel
15.03.2022 5 z 5

Kniha Silo mne zaujala poznámkou o všemocném úseku IT v popisu na zadní straně obalu. Připadalo mi to, jako zajímavá paralela k současnosti. Spousta lidí totiž vnímá obor IT jako takový svět sám pro sebe s velmi nejasnou představou, co vlastně ti tzv. "ajťáci" dělají, což jim dává určitou "moc". V této knize je to dohnáno až do krajnosti. Přestože má předchozí poznámka může působit lehce úsměvně, je svět Sila velmi drsný. Je vybudovaný na manipulaci s lidmi prostřednictvím záměrných lží a uměle vytvořeného strachu.

Mě osobně se Silo velmi líbilo. Kniha má tíživou atmosférou a příběh soustředící se na postupném rozplétání polopravd a lží. Více nechci případným čtenářům prozrazovat, protože čím méně víte, tím více si čtení užijete. Knihu bych doporučil všem zájemcům o příběhy s postapokaliptickou tématikou a rovněž čtenářům, kteří si na toto téma moc nepotrpí. Možná, že obdobně jako já, změníte svůj názor a uvědomíte si, že toto téma má co nabídnout.

milan3696
02.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Se Silem jsem to měl těžké. Velmi mě uchvátila atmosféra. Jako náruživý hráč Falloutů asi tuším, kam chodil pan autor pro nápady. Ale jeho sila jsou přece jen o dost jiná než Vaulty od Vault-tecu. Měl jsem problémy s dlouhými popisnými pasážemi. Co nevadí u Tolkiena, to najednou u knížky ve 21. století působí nepatřičně. Často než jsem dočetl odstavec, věděl jsem, že se z něj nic důležitého nedozvím. A když se mi to stalo vícekrát, začal jsem některé přeskakovat. Škoda! Tolik zbytečné práce. Ale příběh. To bylo to, co mě táhlo dopředu a kvůli čemu jsem to přečetl za necelé tři večery. Zvraty byly nečekané, hlavní postava sympatická, její motivy a chování pochopitelné. Když to skončilo, chtěl jsem víc. A proto jsem se hned pustil do prequelu Turnus.

Criosphinxx
31.01.2022 5 z 5

Knihu jsem zkoušel číst už před x lety, kdy mi ji doporučoval kamarád, ovšem v té době mě to nenadchlo a možná za to mohla e-kniha. Stále jsem měl však v hlavě vyprávění toho, co mi o ní říkal a nedalo mi to spát. Až mi ji nakonec koupila přítelkyně a já se jí rozhodl přečíst. A nelituji toho! Kniha je skvělým postapo, kdy je potřeba se zamyslet nad tím, že by to někdy tak i klidně mohlo být. Příběh je napínavý až do konce a ikdyž někomu to přijde jako chození po schodech sem a tam, tak já si ty kroky užíval a strašně jsem toužil po tom prozkoumat celé silo, od dolních pater až po venek! Hlavní hrdinka je bojovník se správným charakterem! Hrozně se těším na další díly a doufám, že pochopím i víc z minulosti fungování Sila.

homnika
21.01.2022 5 z 5

Bombastická série. Přečetla jsem všechny díly jedním dechem.

Dutki
12.01.2022 odpad!

Je to odpad. Přečetl jsem 2 kapitoly a skončil. Popisování některých nedůležitých detailů na 2 stránky mě přivádělo k šílenství.

ijcro
01.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Je to příběh cílevědomé ženy Juliette, která ví, jak věci fungují, a tak nějak podvědomě tuší, že něco není ve společenství, ve kterém žije, v pořádku. Příběh se rozjíždí pomaleji, ale důkladně vykresluje aktéry, z nichž někteří vědí, že pro nevědomé dobro jiných musí konat zlo, a detailní prostředí, které je nutnou kulisou. Příběh má spád a neobsahuje až tak moc nelogičností, i když některé věci vůbec nevysvětluje (např. objev dětí bez rodičů v Silu 17, a únik Juliette ze Sila 17) či některé skutečnosti zvláštně zkresluje (úprk přes kopec).
Příběh běží po linkách určených poznáním hrdinů k bodům zvratu, které možná nejsou zas až tak moc exciting, ale jsou logickým vyústěním bezvýchodných situací.
Zrůdnost systému ovládání lidí v silu je založená na zamlčování klíčových informací a rozdělení lidiček do oddělených "stádeček", aby se prostě nedomluvili (systém jako opsaný ze stranických předpisů sovětských politruků).

Přečetl jsem to za tři dny, takže mi souvislosti zas tak moc neutekly a ani jména se příliš nemotala...
Ale jo, čtení super, překlad dobrý a za mě doporučuju :)

jan0223
30.12.2021 4 z 5

Zajímavá myšlenka postapa, lidstvo sídlící v podzemním silu, proč ne? Ale to zpracování je takové těžkopádnější, příliš mnoho detailů kterými se musíte prokousat než se dozvíte to důležité, má to, ale poměrně přímý spád, někdy až moc jednoduchý, ale zaujal mě nápad všemocného IT oddělení a tím se nabízela otázka co vlastně ve skutečnosti dělá? A hned odpověď aby byl další díl . Jakmile jsem se do knihy začetl a přišel jí na chuť přelouskal jsem ji a prožil kus zivpta v silu. Zpracování by mohlo být lepší, ale četl jsem i horší knihy a tuto bych zařadil do takového lepšího středu.

capricorn__
10.12.2021 5 z 5

Bezprostředně po přečtení jsem si říkal, že jde o jednu z nejhorších antiutopických knih, které se mi dostaly pod ruku. Vzpomínám si, že mě oslovil nápad, ale neoslovilo mě provedení a velký počet "hluchých stránek". Jenže i v době, kdy jsem se ládoval bestsellery s plackou jako s nezdravým, přeslazeným jídlem, které se podepsalo na mé literární váze, jsem věděl, že "Silo" vystupuje z řady, proto jsem si nakonec pořídil další dva díly a i k "Silu" se nakonec vrátil a našel si k němu cestu. Příběh jako takový je skvělý, atmosféra je hutná a postoje a chování lidí taky. Je znát, že si autor dal s dílem spoustu práce a věřím, že si svůj literární post zasloužil. Už od roku 2017 čtu, že by "Silo" mělo být zfilmováno, proto mě zajímá, jestli se někdy filmu dočkáme. Podle mě by v dobrých rukou mohlo dopadnout jako kvalitní filmový snímek!

Biba_with_Book
30.10.2021 2 z 5

Na tuhle knizku jsem se tesila, bohuzel jsem zklamana.
Cteni bylo trosku utrpeni, do kazde stranky jsem se musela nutit. Namet velice dobry, ale zpracovani mi ani trochu nesedlo.
Dlouhe nezazivne pasaze...prilis mnoho technickych popisu...asi jsem od toho cekala trosku vic. Za me slabsi podprumer.

Karlicka728
02.09.2021 2 z 5

Dlouho jsem přemýšlela jestli knihu hodnotit. Ale vzhledem k tomu, jak moc jsem se s ní trápila si trochu toho negativního hodnocení nedokáži odpustit. A to i proto, že se považuji za příznivce tohoto žánru a tak nemám pocit, že je to pouze zadání Čtenářské výzvy, které mi "nesedlo".
Osobně nedokážu pochopit tak vysoké hodnocení. Knihu jsem četla dlouho, do každé stránky jsem se musela přímo nutit. Prakticky jsem ji četla jenom kvůli splnění zadání výzvy.
Nápad na knihu mi přišel velmi dobrý, nicméně provedení silně pokulhává. Kniha je zdlouhavá, plná nezáživných pasáží. Dlouho jsem přemýšlela, co mi na knize vadí a došla jsem k závěru, že je to pravděpodobně absence překvapivě napsaných zvratů.
Vždy když v knize došlo k nečekanému obratu, jsem měla takový ten pocit "jo, aha, to je možný, vlastně mě to ani zas tak nepřekvapuje". A myslím, že to knize škodí asi nejvíce.

Knihu tedy hodnotím velmi přísně dvěma hvězdičkami a to pouze díky námětu a také proto, že si nechávám rezervu pro horší knihy. V současné chvíli jsem na knihu spíše "naštvaná". A to hlavně kvůli množství času, které jsem u ní strávila a množství energie, kterou jsem musela vkládat do dočtení (hlavně proto, že od rozečtených knih neodcházím a hodnotit nedočtenou knihu bych si nedovolila).

RaDaR26
23.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelný, realistický a svým způsobem velmi děsivý napínavý román, který rozhodně stojí za přečtení!

potok
20.08.2021 4 z 5

Jako kdybych tam byl. Jako kdybych to viděl, slyšel, cítil... Mistrně napsáno.

PetrCepek
16.07.2021 3 z 5

Průměrná postapo, kde před každou zajímavější akcí musíte přečíst alespoň čtyřicet stránek a překonat tisíc schodů, tu směrem vzhůru, jindy zase dolů. Jakýsi mix Sexmise, Orwelovky 1984 a stenfordského experimetu, navíc poněkud křečovitě "zahuštěný" Shakespearem. Jako vzorek to ušlo, ale s dalšími navazujícími díly již volný čas určitě trávit nebudu.

Lienilda
16.07.2021 5 z 5

V druhe třetině knihy se mi to trochu táhlo, ale pak me to opět vcuclo do děje a napínalo až do konce. Podle mě si víc knihu užijí technicky zdatnější typy, protože popisů přemosťování elektřiny a opravování čerpadel je tam opravdu dost. Další díly si určitě také přečtu a už teď se na ně těším.

Záhadný
12.07.2021 5 z 5

Výborně napsané. Temné, člověka až mrazí z toho, že by se to mohlo stát i v tomto světě. Při čtení se budete neustále bát o hlavní protagonisty, nikdy nevíte, co se jim může stát... Dílo nutí i k zamyšlení.

Nikusha
23.05.2021 2 z 5

Přikláním se spíše k negativním recenzím. Neustálé chození po schodech nahoru a dolů, nic moc akce. Nápad dobrý, ale zpracování nic moc. Každopádně mě to navnadilo na knihu s podobnou tématikou a mám chuť si přečíst Metro, které z vás hodně zmiňovalo. Další díly určitě ne.