Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216744/mid_silo-216744.jpg 4 1983 500

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Wool , 2011

vaclav5335
13.09.2023 5 z 5

Líbil se mi super netradiční námět. Jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.

m2056
09.09.2023 5 z 5

Silo je vážně bomba kdo má dobrou představivost tak to přímo vidí před očima jak se příběh odehrává pod zemí.

anebar
25.08.2023 4 z 5

Ke knize jsem se dostala skrze seriál, který jsem viděla jako první. Chtěla jsem si seriál doplnit o případné hluchá místa.
Opak byl pravdou. Kniha zajímavá je a stojí za přečtení, ale seriál byl zpracován lépe z hlediska dramatičnosti a navazujícího děje. V knize mi chybí často i napojení na další kapitolu.
Každopádně, těším se na druhý díl!

Mindy
15.08.2023 4 z 5

Mě takové sci-fi baví. A proto přimhouřím oko nad místy (ne)logičností. Líbí se mi tyto vyfantazírované světy, zajímalo by mě, jak to bylo předtím a potom, takže možná časem dojde i na další díly.

Richard Skolek
06.08.2023 3 z 5

Z málokteré knihy jsem měl po dočtení tak rozporuplné pocity. Na jednu stranu je tu hodně zásadních slabin - postavy jsou ploché, prostředí je samo o sobě poměrně originální, ale postrádá výraznější prvky, a první polovina textu je jaksi podivně "dutá" a prázdná. Když se člověk po sto stranách ohlédne, má pocit, že se vlastně téměř nic nestalo.
Zároveň je tu ale druhá polovina, kde se příběh najednou dostává do úplně jiných otáček a kde rychle za sebou přichází mnoho zvratů. A je pravda, že kniha jako celek je velice čtivá, což je vzhledem k prostředí úctyhodný autorský výkon, a že jsem se obratem pustil do dalšího dílu.
Kdyby se mě ovšem někdo zeptal, jestli Wool stojí za to, nevěděl bych, co mu odpovědět.

P. S.: seriál Silo od Amazonu je naopak naprosto vynikající a zcela jistě ho doporučit lze. Televizní zpracování je paradoxně lepší z toho samého důvodu, kvůli němuž obvykle vedou předlohy žádná hluchá místa nemá, děje je tam mnohem víc než v knize a zvraty sází hned od začátku. Scenáristé zkrátka vzali to dobré a velmi podstatně to vylepšili.

InstinktCZ
18.07.2023 4 z 5

Trochu rozvláčnější začátek, více než jsem u takových knih zvyklý, nicméně cca od 40% knihy už to stálo za to a četlo se to dobře, velmi dobré postavy.

Terezka_U
17.07.2023 3 z 5

Knížka mě zaujala svým námětem, který je velmi netradiční a kreativní. Děj má spád a je zde plno napínavých momentů, díky kterým mi dělalo problém odtrhnout se od čtení. Na druhou stranu mi chybělo detailnější rozpracování postav a podrobnější popis děje. Oproti seriálu je knížka podstatě stručnější a chybí zde hlavně části, které by se věnovaly podrobněji tomu, proč postavy jednají tak, jak jednají.

Když to celé sečtu, tak se jedná spíše o lepší průměr. Možná bych hodnotila jinak, kdybych neviděla napřed seriál, který je podle mě fantastický.

david5746
17.07.2023 5 z 5

Silo jsem si dal po letech znovu, tehdy na to asi nebyla ta správná chvíle a hodnotil jsem průměrně. Teď mě vyprovokoval seriál (mimochodem skvělý, ať si kdo chce co chce říká) a zkusil jsem to znovu. A jestli něco, tak mě po dlouhé době zase bavila kniha z tohoto žánru. Život v tajemném silu docela dobře promyšlený, evidentní logické bugy řešit nemá moc smysl, málokterý fiktivní svět je nemá. Spíš mi nebyla jasná ta psychika, kdy všichni jedou podle Dohody, ale přitom nikdo ani neví, kde se vzala. A jako vymažu servery a za 140 let se lidskou pamětí nepředela žádná "pověst", jak to celé vzniklo. A že by se nenašla generace, která by si poklepala na čelo, postavila pár kladkostrojů a prubla tu vodorovnou šachtu, no to je myslím lidská přirozenost...

První půlka knihy bavila hodně a víceméně odpovídá první řadě seriálu. V druhé mě trochu rušilo přepínání mezi sily 17 + 18, kdy to zajímavé bylo odloženo nějakým dlouhým popisem, kdo v druhém silu běžel kam a koho tam potkal. Ale z hlediska příběhu to tam být zase muselo, tak nebudu přísný, čtení jsem si užil, takže plný počet a hurá na druhý díl, protože prostě potřebuji vědět, jak to bylo dál.

Eridan
10.07.2023 4 z 5

Velmi dobré. Zaujalo mě nečekané zacházení s postavami (kdo zemře?), zajímavé paralely se Shakespearem a apokalyptická zápletka. Mrzelo mě, že autor odkrývá karty příliš brzy a mohl nám nechat víc prostoru na vlastní teorie a dohady (světu tam venku). Na seriál se moc těším. Druhý díl určitě přečtu.

tlllk
07.07.2023 3 z 5

Knihe by neškodila diéta, viac krát som sa pristihol ako očami preskakujem celé odseky dopodrobna opisujúce ...., vlastne ani neviem čo, len to nesúviselo s dejom. Kniha ma potenciál,a niektoré myšlienky boli pre mňa nové, ale na ďalšie dva diely si už počkám na audio.

david5341
03.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Silo jsem začal číst až někdy kolem 7-8. epizody stejnojmenného seriálu na Apple TV. Ty neustále cliffhangery mi nedaly spát, takže jsem se rozhodl sehnat knihu a pořádně se do toho pustit.

Kniha a seriál jsou si v lecčem podobné, ale každá verze jde svou cestou a myslím, že to je dobře. Seriálové Silo buduje napětí ohledně toho, jak to vlastně vypadá venku, okolo vyšetřování vražd a odhalování spiknutí. Seriál také více zkoumá jednotlivé postavy.

Knižní Silo pravý stav všudypřítomných obrazovek odhalí již během prvních kapitol, ale i přesto dokáže zaujmout budováním napětí, stísněností Sila a sem tam až hororovými pasážemi. Pravděpodobně se mnou někteří čtenáři nebudou souhlasit, ale v lecčem je i seriálová verze lepší.

Těším se, až si přečtu další dva díly.

Katte192
03.07.2023 2 z 5

(SPOILER) Na tuhle knížku jsem se vyloženě těšila ale zklamala mě na plné čáře... Ze začátku to bylo docela zajímavé, zajímavý svět a docela nečekaný zvrat ve vnímání onoho světa ale pak se to strašně táhlo, nic se tam nedělo pořád jen chodili o x pater nahoru a o x pater dolů a četli pravidla a nevím co dalšího a byla vzpoura a nebyla vzpoura a nakonec se člověk ani nedozví proč jsou v silech, kdo je tam postavil a co se teda venku vlastně stalo. Pardon ale za mě konec knihy bez rozuzlení nebo nějaké pointy. Chápu že natahovat čtenáře ať si přečte další díly ale tohle mi nějak nesedlo. Za mě jedna z těch o dost slabších dystopií.

FMMMM
23.06.2023 5 z 5

Knihu jsem četl někdy kolem roku 2015 a nyní opět, v mé knihovně jsou uloženy všechny 3 díly. Po zhlédnutí strašného seriálového paskvilu jsem se opět vrátil ke knize a ujistil se, že kniha je ten pravý vynikající originál a ne to co předvedlo Shnilé Jablko se seriálem. Je s podivem, že sám autor souhlasil s takovýmto seriálovým zpracováním, ale kdo ví, peníze nesmrdí, i když je seriál na motivy vaší knihy a je to o něčem jiném :-)

Sidonka3
23.06.2023 5 z 5

Od první stránky mi Silo strhlo a nemohla jsem přestat číst. Četla jsem ve dne. Četla jsem v noci. Opravdu mi to chytlo a čekala jsem, co si na nás autor na další stránce zase vymyslí za zvrat. Byla jsem napnutá jak kšandy celou dobu. Právem kultovní záležitost.
A to jsem viděla skoro celou TV sérii (byť pouze na motivy knihy, tedy volně inspirovanou a upravenou).

A nějaký ten citát? Tak třeba tento:
Člověk nemůže tak dlouho pobývat v podzemí, ve tmě. Jsme jako dlouho uložená semena v půdě. Postupně hnijeme. Kazíme se. Hnijeme tak důkladně, že semena už nevyklíčí. Nikdy už nevyrostou.

PierRe Vesper
18.06.2023 4 z 5

(SPOILER) SPOILER:
Rozjezd je pomalý, ale jsou nám představovány postavy, které jsou popisovány, jako kdyby byly hlavní, ale nenechme se mýlit. První polovina knihy se v podstatě trošku táhne, ale vše do sebe zapadá jako dílky skládačky. Druhá polovina už je napínavější a akčnější, jsou odhalována tajemství sila a pořád je jich zde spousta, které navnadí na další díl.
Sleduji teď seriál, k něčemu mám výhrady, něco je možná i lepší. Jako zpracování předlohy je to více než dobré.

Kopta
17.06.2023

Po sto stránkách plácání sice vidím potenciál, ale ta nedějovost mě ubíjela. Jedeme dál.

zuzule787
06.06.2023 3 z 5

Mám postapokalyptické romány ráda, pár už jsem jich přečetla a tento nebyl špatný. Začátek knihy se mi sice četl hodně těžko, několikrát jsem u toho skoro usnula, nemohla jsem se pořádně soustředit a i jsem si říkala jak je možné, že je román tak dobře hodnocený, když je to tak zdlouhavě napsaný? Nápad života v silu hodně dobrý, pro mě s klaustrofobií sice nemyslitelný, ale popisy jednotlivých pater a cestování mezi nimi jsem si kupodivu docela užívala. Trochu bych brala větší psychologické vykreslení postav, víc se o nich dozvědět. To snad bylo jen u postav Bernarda a Sóla a "milostný" vztah ústřední dvojice? Nevěrohodný, ale třeba další díl ukáže víc.. Jsem zvědavá a vlastně se i těším, jak to bude pokračovat..

lapagerie
22.05.2023 4 z 5

Příjemné překvapení. Nejsem zrovna fanda dystopických nebo postapokalyptických románů, ale tento mě zaujal. Představa života pod zemí, v obrovském silu, svázaném předpisy, nařízeními a strachem je děsivá. A když zjistíte, že to není všechno, jak se zdá, hltáte stránky jednu po druhé. Ale i tak jsem byla ráda, že už je konec. A že naděje je vždycky. Do dalších dílů se pouštět nebudu, ale věřím, že pro milovníky těchto typů příběhů budou nezbytné.

Hadati
16.05.2023 5 z 5

Silo je velmi zajímavé postapo. Dalo by se nejvíce připodobnit ke Glukovskyho knize Metro 2033, kde také žil zbytek lidstva po katastrofě na omezeném prostoru a o dění venku neměl téměř žádné informace. Na rozdíl od Metra je však Silo čisté sci-fi. Nedějí se zde žádné záhadné nevysvětlitelné úkazy ani zde nepobíhají monstra. Autor si vystačí s lidmi.

Kniha je rozdělená do několika větších částí, kdy každá část je vyprávěna jinou postavou. První část by pak klidně obstála jako plnokrevná povídka s pointou.

Atmosféra je budována postupně, takže ze začátku máte pocit, že svět v Silu se zase o tolik neodlišuje od našeho normálního života. Postupně se ale seznamujete s tím, jak to v Silu doopravdy funguje. Ve stejnou dobu také začnete odhalovat, že společenství Sila žije ve lži. A hlavně toto postupné odhalování je tím hlavním, co dělá tuto knihu tak vynikající.

Už jsem také stihnul zhlédnout první dva díly seriálu Silo, který právě teď vychází. Seriálu se zatím nepodařilo vybudovat tak dobrou atmosféru jako knize. Pokud váháte, co dřív, dejte přednost knize. Seriál by vás mohl odradit.

WolfIssen
10.05.2023 5 z 5

Několik dní před uvedením stejnojmenného seriálu na motivy této knihy, jsem sáhl po knize, jednak proto, že jsem se na seriál vcelku těšil, jednak proto, abych potom mohl srovnávat a v neposlední řadě také proto, že se jedná o další vysoce oceňovaný a hodnocený postapo bestseller. Ani se nedivím, že jsem byl během čtení naprosto překvapen a spokojený a knihu s uvedením seriálu dočetl. Nezbývá než si přečíst další tituly Turnus a Prach, protože kniha vás prostě nechá ve zvědavosti jak to vše začalo a jak to i pokračovalo.