Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/216744/mid_silo-216744.jpg 4 1983 500

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

The Wool , 2011

cori
28.05.2016 3 z 5

Ze začátku mně trochu vadilo rychlé střídaní hlavních hrdinů, kteří hlavními hrdiny nezůstali dlouho. Pobavila mě představa "kultury laclových kalhot". Naopak až hororová scéna se odehrála v zatopeném silu s plovoucími mrtvolami. Určitě si přečtu pokračování, neboť mě zajímá, co bylo dál.

RunningWolf
23.05.2016 4 z 5

Na začátku pomalejší a ke konci zase moc hrr ale jádro (Prostředek) knihy je naprosto šmakozní a pokud se k tomu člověk dobere (To asi ne každý) tak celkově nebude litovat.Na 5* to nemá ale třeba autor někdy překvapí nějakou další sérií a už to bude za 5* :) Největší + dávám za originální námět.(Jinak si myslím že pokud si s tím Ridley dá práci,tak by tahle adaptace měla šanci překonat filmově knihu- kéžby!)

Jsem zvědavý na Turnus

kusma
20.05.2016 4 z 5

Napínavá, čtivá knížka, při čtení mi z některých pasáží opravdu nebylo dobře. Člověk se od ní opravdu těžko odtrhával a závěrečné stránky jsem četla hluboko do noci. K pěti hvězdám tomu ale něco chybí, nevím - možná lepší styl vyprávění...

Lindulinek
09.05.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Trošku možná pohled do budoucnosti? Stojí za přečtení a zamyšlení.

jezabel2
08.05.2016

Velmi zvláštně napsaná, nejprve se vše vleče a je problém se orientovat, ale od poloviny to má spád. Dejte tomu určitě šanci :-)

matej9766
07.05.2016 3 z 5

Vzhledem k tomu, že se kniha pyšní zlatou nálepkou bestseller, tak jsem čekal více.
Kniha se hodně vleče. Měl jsem problém se do knihy vůbec začíst, ze začátku se často střídají postavy a vy nemáte komu fandit. Pak se již autor trochu uklidní, ale místo střídání hrdinů, vytrhává z děje střídáním událostí. Které mi přišli hodně necitlivé. Konec se mi zdál zrychlený a určitě nevysvětlil vše co kniha slibovala. Nejvíce zklamaný jsem však z toho, že nějaké velké tajemství v podstatě neexistuje (z výjimkou toho, co se stalo před postavením sila). Na konci nás tedy nečeká žádné šokující odhalení, ale spíše spousta otázek.

Za co ale musím knihu pochválit je popis motivů jednotlivých postav. Není zde nic černobílé. Nakonec ten Bernard nebyl až tak zlý. Knihu doporučuji fanouškům žánru, ostatní asi moc nechytne.

I když se podle mě jedná o průměrnou knihu, tak mě dokázala nalákat na druhý díl s názvem Turnus. Který se odehrává před postavením sila. V knize se o této době tak hezky tajemně mluví, že mě zajímá co se vlastně stalo.

Zajímavé komentáře: opic 12, MartinL, 12kelpie

Kolombovka
03.05.2016 5 z 5

Vynikající. jsem zvědavá na Ridleyho Scotta jeho podání.... ovšem jestli to bude tak překvapivé jako Prometheus, tak se máme na co těšit :-)

matilda83
28.04.2016 5 z 5

Už se moc těším na další díly. Neustálé zvraty a napětí. Četlo se to doslova samo.

kubrus
23.04.2016 5 z 5

Sci-fi není můj šálek kávy, ale poznal jsem, že až tolik nezáleží na žánru, ale na čtivosti, alespoň u mě. Za mě 5*, sice slabších - nejlepší kniha co jsem četl to není, ale určitě doporučuji.

Barbarka_CZ
21.04.2016 4 z 5

Tohle bylo dobré. Hodně dobré. Ne dokonalé, ale mělo to všechno, co to mělo mít. S mou bohatou představivostí jsem se dokázala do pocitů hlavní hrdinky vcítit, vnímat bolest, paniku, strach i odhodlání, které sama zažívala. Hlavně od poslední části jsem se nemohla odtrhnout. Pro mě za 4,5 hvězdy. :)

opic 12
19.04.2016 3 z 5

Knize nelze upřít originalitu. Ano samotný nápad - SILO. Vše záleží na uhlu pohledu. Pro čtenáře dosud nepolapeným žánrovým postapem,dystopií či samotným sci-fi vubec,bude dílko výtečným čtenářským spestřením a nelze než samozřejmě doporučit. Nemohu se však zbavit pocitu při listování bezmála pětiset stránek,že je tu všeho tak trochu pul na pul. Všeobecně ve známost a povědomí i v samotné anotaci se uvádí. Autor puvodně stvořil povídku,která byla vydána digitálně a pro velký uspěch rozšířena i s pomocí názoru fanoušku,načež vznikla samotná verze románu i pokračování. Do jaké míry to mělo konečný vliv na výsledek se neodvážím tvrdit,jen naznačuju jakousi roztříštěnost. Výskyt napětí střídavý,vlastně od poloviny mlhavý,tak jako samotné povstání zajímavě bez odezvy vyšumí i samotný čtenářuv zájem už v tak nějak předvídatelném ději. Karty tak trochu odhaleny kapánek kvapně. U takzvaného hrdě přiznávajícího bestselleru očekávám tak trochu více wow momentu. Naopak mě velmi potěšilo nepopisování interiéru,přílišná popisnost života pod zemí. Skvěle vklouznete do děje a velmi snadno pochopíte,jak to tu chodí,za to velký dík. Howey píše poutavě tomu nelze upřít,jen špetka toho něčeho navíc tu tentokrát chybělo. Nechci dělat ukvapené závěry ještě tu jsou dvě pokračování s jejich dalšími osudy z budoucnosti mnoha pater v hlubině,jistě více poodhalí a jako celek bude trilogie pusobit třeba jinak. Osobně neodolám,vydám se na pout do temnoty znovu. Silo tedy zatím,ne geniální nářez nebo výborný postapo,ale dobrý román určitě :-)

trudoš
01.04.2016 4 z 5

Přestože je Silo v první řadě klasickou sci-fi, v základě jde o drama v několika místnostech, kdy se hraje s lidskou psychikou. A právě postupným odhalováním syrové pravdy o lidském osudu dodává Hugh Howey příběhu na morbidním kouzlu. Přitom nedělá naschvály, kdy by okatě sváděl na špatnou stopu, aby se později tvářil jako mistr světa s polomrtvým králíkem vytaženým z klobouku. Velkým plusem jsou pak roztroušené drobnosti, jež pomaloučku zaklapávají na místo a díky nimž se po dočtení můžeme jen dohadovat co přinesou pokračování.
Naopak drobnou vadou na kráse je rozvleklost. Většina nápaditosti je představena v první půlce a v té druhé je už poměrně jasné, kam to všechno směřuje. Autor jde čtenáři víc na ruku a snaží se vytěžit maximum z konfrontace, jež mezi hrdiny probíhá. Jenže místo toho, aby šlo o rychlý a úderný průběh, vyprávění se vleče a chvílemi mě až ukolébávalo ke spánku. Člověk se tak spíš veze na nepopiratelné vlně atraktivnosti, než že by bůhvíjak trnul z vývoje událostí.

Prey
28.03.2016 3 z 5

Rozumím potřebě uměle vyrábět bestsellery, tady je v tom nakladatelství navíc jen spolupachatelem, protože Howey první kousky protlačil self-publishingem, ale můj výsledný dojem je hodně rozpačitý. A na pokračování se nechystám. Co jsem ty stovky stran vlastně četl? O světě venku to není. O samotném silu ano, ale... tak nějak málo? Na to, kolik papíru Howey pokryl, bych čekal podrobný popis, který by nevzbuzoval dojem, že se detailům raději vyhýbá. Uzavřený ekosystém by byl technologicky i sociologicky pořádný oříšek. Tak hlavně, že nám autor ve své knize popsal knihu, ve které všechny ty procesy fungování jsou, včetně historie. :-) S postavami je hlavní potíž v tom, že se skáče z jedné na druhou. Fokus vyprávění je často jinde, než by si čtenář přál, mimo nejzajímavější hrdiny a situace. Některé části se vlekly tak, že bych šel s hodnocením ještě níž, ale poslední třetina přecejen nabrala na spádu. V hlavě mi nejvíce zůstane asi ponor. Howeymu bych vzkázal, že počáteční nápad měl výborný, mrazivý, ve vysoce nosném prostředí, ale literárně mu z toho vylezlo něco, co působí jako fan-fiction. Grafomansky táhlá. Asi už se všechno píše tak trochu jako young adult, s nepříliš překvapivými postavami a jejich motivacemi, aby to šlo snadno vnutit masám a zfilmovat. Tolik stran na takovou průměrnost, kde i anotací slibovaná vlna odporu proběhne tak nějak mimochodem. (Čteno v překladu Jiřího Engliše.)

nezbi
28.03.2016 3 z 5

Strašně špatně jsem se do příběhu dostával a vzpourou v silu se ani neprokousal a 100 stran před koncem jsem knihu odložil. Kdyby se kniha možná zabývala pouze Juliette mohlo to být lepší. Za mě nic moc. 2,5* / 5*

Endy17
27.03.2016 4 z 5

Nezbývá než věřit, že autor nastínil jen jednu z možností, jak by to s námi v budoucnu MOHLO BÝT, nikoli předpověď jak to BUDE. Pevně věřit!

Briv
21.03.2016 3 z 5

Dlouho jsem si ji nechávala v záloze, až na ni konečně přišla řada a já jsem se moc těšila, že to bude moc dobré čtivo. Knížka ze začátku pořád nemohla nabrat dech, ale říkala jsem si, že téma je zajímavé, tak vydržím. Bohužel se pro mě děj rozběhl až okolo 150 strany. Celou dobu jsem se snažila si najít postavu, které budu držet palce, ale nedokázala jsem se s nikým ztotožnit. Děj není do hloubky vykreslený, postavy jsou hodně plytké a i když kniha gradovala chyběly mi tam emoce. Určitě bych to nenazvala bestsellerem. Průměr.

martunka
17.03.2016 5 z 5

Tohle je první kniha, řekněme z žánru post-a po, kterou jsem zatím přečetla. A musím uznat, že mě nezklamala. Líbí se mi autorův styl vyprávění i myšlenka o způsobu fungování lidstva. Za mě je to kniha, která si určitě zaslouží pět hvězd. Teď mám před sebou Turnus a těším se na další skvělé čtení.

MartinL
15.03.2016 2 z 5

Sám se divím co mě popadlo sáhnout v knihovně po tomto žánru, ale shodou okolností jsem si Sila všiml tady na Databázi a řekl si že ho zkusím.
Nevím jak ostatní hodnotí čtivost a záživnost, ale je mi jasné že s mnohými mám opravdu diametrálně odlišné vnímání :-) Tak zoufale vlekoucí se knihu, kde po 160!!!! stranách z děje nevím prakticky nic a za tu dobu jen někdo sejde po schodech dolů, takovou jsem ještě nezažil.
Jestli na tohle autor nalákal čtenáře a získal prostředky na vydání knihy, tak z toho mi zůstává rozum stát.

petrulka
09.03.2016 5 z 5

Pro mě za plný počet. Líbilo se mi vše, komplet příběh, naopak pro mě až příliš málo technických detailů. Zajímalo by mě, jak probíhá recyklace vody, co s odpadky, jak funguje těžba ropy a její zpracování. V objasnění takových věcí bylo např. Metro mnohem lepší. Trochu neskutečně na mě působí dostatek potravin, oblečení - z čeho dělají látky, kde berou léky? Snad druhý díl objasní víc. Četlo se mi neskutečně dobře, kniha mohla být mnohem delší a obsáhlejší :-).

Artic
08.03.2016 3 z 5

Ale jo, docela to šlo, jen kdyby to nebylo tolik popisné (nebo orientační?) :-)