Silo

Silo https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203632/bmid_silo-silo-wj3-203632.jpg 4 1980 499

Silo série

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor).... celý text

Literatura světová , Thrillery , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

The Wool , 2011

Jarda72
29.09.2020 5 z 5

Dlouho jsem nečetl knihu, která by mě takto vtáhla do děje. Příběh se mi moc líbil, ani na chvilku mě styl psaní nenechal vydechnout. Neustálé zvraty a napětí mě ohromně bavili. Těším se na další pokračování.

poulet
15.09.2020 2 z 5

Strašně předvídatelný děj, postavy mě nebavily ( Lukas mě vyloženě iritoval), zdlouhavý to bylo, ....no, jsem ráda, že to mám za sebou.

bookemma
24.08.2020 5 z 5

"Hnijeme. A už nevyrosteme. Nikdy."

Fuuu, moje rychlost čtení byla kosmická, stejně jako rychlost umírání čističů...
Po delší době jsem opět zatoužila po nějaké "oddechovce", kde nebudu muset hledat významy v každém slově a metafoře, a Silo rozhodně nebyl přehmat!
Dostala jsem se dokonce tak daleko, že jsem jedním okem přeskakovala stránky, abych se co nejdříve dozvěděla, co se stalo s Juliettou. Příběh má spád, neděje se v něm nic nepatřičného, nic vás nerozptyluje od linie děje, text jako stvořený pro scénář akčního filmu dnešního uspěchaného a vizuálního věku.
Jen mám pocit, že zde proběhla jistá forma inspirace THX 1138, studentským snímkem George Lucase :-).

ydnac
09.08.2020 4 z 5

Nooo tak z této knihy jsem trochu rozpolcená...Začátek byl dost napínavý, pak už jsem tušila jak bude děj pokračovat i když autor to dost protahoval a občas jsem se zamyslela jestli to tak bude......a bylo. Tím mi ale vznikl problém, že už jsem v knize nenašla moc nečekaných zvratů ani překvapivých odhalení nebo napětí. Na straně druhé jsem fandila všem kladným hrdinům a závěr se mi líbil :-)

ArtomMozkovič2
06.08.2020 3 z 5

Jen tak pro úvod tato kniha patří mezi vele díla sci-fi literatury. Bohužel v každý knížce se najde nějaký mínus, jeden z mínusu je strašně zdlouhavé popisy kdyby jsem nemiloval knihy tak po 20 stránka přestávám číst, druhý mínus je v postavách za 497 stránek jsem nebyl schopen si udělat vztah k ním jen k Bernadovi ( záporák ) .Třetí mínus je subjektivní.Politika knížka celou dobu snáší vyvolat pocit vtom že je nesprávný lhát když se jedná o ochranu lidu.Lid by měl znát pravdu neměl by žít v mlhách. Takovým postojem naprosto nesouhlasím někdy je lepší žít v mlze než vědět pravdu.

Lenisk@
02.08.2020 5 z 5

Silo mě zaujalo hned po prvních stranách, přestože jsem nevěděla, na čem vlastně jsem kvůli střídání perspektiv vyprávění. Od čtení jsem nepotřebovala přestávku, musela jsem se dozvědět odpovědi na své otázky (a to byl důvod, proč jsem se bez přestávky vrhla na další díly). Určitě jde o naprosto skvělý a originální postapokalyptický román. Nejraději bych jej znovu otevřela na první stránce :).

Luccinda
29.07.2020 4 z 5

To, co vás na knížce bezpochyby zaujme jako první, je prostředí. Autorovi se podařilo vybudovat komplexní svět s bohatou historií a samotné silo, rozdělené do jednotlivých pater podle jejich funkce, je promyšlené do nejmenších detailů. Příběhem nás provází hned několik postav, díky nim tak máme šanci prozkoumat každičký kout této stavby. V průběhu čtení také postupně odhalujeme tajemství zamořené planety, i když je pravda, že spousta otázek i po dočtení zůstala nezodpovězena a autor si jejich vysvětlení zřejmě schovává až do dalších dílů.

Jedinou věc, kterou bych knížce vytkla, byl pomalejší začátek úzce související s tím, že jsme až do poloviny v podstatě neznali hlavní postavu příběhu. Sice se tam vystřídalo hned několik vypravěčů, ale žádný neměl dostatek prostoru. Druhá polovina se ale rozjela závratným tempem a celou jsem jí přečetla se zatajeným dechem! Všechny dějové zvraty byly naprosto nečekané a připravte se i na spoustu mrtvol, žádná postava tu totiž svůj osud nemá jistý.

Tirisa
17.07.2020 2 z 5

Souhlasím do puntíku s hodnocením uživatele karel.kral...Kdyby se kniha o třetinu zkrátila, vůbec nic by se nestalo, naopak by jí to dost prospělo...Posledních sto stran jsem už četla jen dialogy a dlouhé popisné pasáže jsem přeskakovala. Naprosto to stačilo, abych věděla, jak kniha dopadla.

Adapa
03.07.2020 5 z 5

Skvěle napsaný postapokalyptický román. Četl jsem to hned po Turnusu, který tomu časově předchází. A je vidět, že Silo stojí o level výše. Má to chytlavé tajemno, zajímavé zvraty. Autorovi se podařilo skvěle udělat, že hlavní postavou je zde skutečně samotné Silo a lidi jsou jen jak figurky na šachovnici. Začnete číst zvyknete si na postavu a najednou umírá. Seznamujete se s novou postavou, na několika desítkách stránkách o ni podrobně čtete a najednou umírá. A zase je tu nová postava… Chvilku jsem měl pocit, stejně jak píše níže Gibis, že autor chce zabít všechny postavy, které mě zaujmou, na které si zvyku. Pak se to ale ustálí a vše se drží kolem Jules.
Rozhodně všem doporučuji a vidím, že jsem udělal chybu, že jsem se rozhodl číst to v chronologickém pořadí Turnus – Silo – Prach… Ze své zkušenosti doporučuji číst to tak, jak to autor původně napsal.

tlackacka
01.07.2020 5 z 5

Začátek je neuvěřitelně chytlavý a knížka nabitá zvraty. Ne že by byly všechny nečekané nebo reálné, ale děje se tam toho na počet stránek dost. Pěkné, jdu se podívat na další díl.

karel.kral
15.06.2020 2 z 5

Nápad je výborný a na začátku mě uchvátil. Ale nápad je prostě špatně zpracovaný. Děj se roztáhle a nudně vleče, psychologie postav skoro žádná. Chybí mi napětí. Rozsáhlé popisy děje, kde se skoro nic neděje, mě nudí.

veronika9761
13.06.2020 5 z 5

Ho ho ho, to je mi panecku skvost, jak mi mohl tak dlouho unikat? Malinko slabsi zaver, ale co uz. 100%, rozhodne!

Gibis
04.06.2020 4 z 5

Některá sci-fi jsou děsivá svou reálnou možností jak blízko takové budoucnosti můžeme stát.
Začátek byl sice dost zdlouhavý a říkala jsem si, že jestli autor zabije všechny postavy, ke kterým se připoutám, tak se mi to nechce číst. Ale po půlce to dostalo spád a mě už se nechtělo knihu odložit a dočítala jsem bez dechu, jak tohle všechno dopadne. Jsem zvědavá na další díly.

CharlesWard
10.05.2020 1 z 5

Hodně si rozmyslím, jestli se budu pouštět do dalších dvou dílů. Chvílemi jsem si totiž připadal, jako bych četl postapo komunistický manifest. Bla, bla, bla, všechno bude všech, bla, bla, bla, proletariát zvítězí, bla, bla, bla, cennosti do kádí. A po 500stech únavných stranách, najednou konec, a čekáme na lepší zítřky. Jedna hvězda za původně originální nápad, který naprosto pohřbilo podprůměrné zpracování!

Dandy1
02.05.2020 4 z 5

Zajímavý nápad jak by mohlo lidstvo skončit.

Kexina
27.04.2020 4 z 5

Skvělá kniha. Hodně se mi líbilo, že i když kladné postavy byly kladné až do morku kostí a nikdy nic špatného neudělaly, hlavní záporná postava naopak poskytovala mnohem více, než pohádkově vykresleného záporáka a byly chvíle, kdy člověk dokázal pochopit některé jeho činy i to, jak se z něj stal zrovna takový člověk, za mě rozhodně nejzajímavější postava.
Konec mě trochu zklamal, přivítala bych realističtější zakončení a tu červenou knihovnu si autor fakt mohl odpustit. Takže za tohle jeden bod dolů, ale i tak 4 body z 5.
A až naše knihovna konečně po covid karanténě otevře, určitě poběžím pro další díly.

Tamten
24.04.2020 5 z 5

Zajímavé prostředí, slušný děj, ne zcela černobílé postavy a slušné tempo. Občas je sice nějaká nelogičnost v chování, ale jde spíš o drobnosti.

Hellrampage
23.04.2020 4 z 5

Desivé a originálne komorné post-apo, ktoré by si zaslúžilo sfilmovanie. Ridley Scott sa toho mal ujať, no nakoniec z toho asi nič nebude. Nevadí.

Silo má výbornú atmosféru a neistý osud hlavných hrdinov. (spoiler) Naopak sa mi nepáčil záver vo forme happy-endu, ale to američania vedia najlepšie - vytvoriť skvelé post-apo a potom ho zaklincovať šťastným koncom ako v rozprávke.

Marek.Sc
20.04.2020 3 z 5

Dobra kniha, ktorá je ako stvorená na sfilmovanie. Hlavná hrdinka prejde cez rozum starostovi Sila, ktorý sa dostal k moci po vražde svojej sokyne. Kniha je originálna a vytvorí vo vás svet, ktorý ste ešte nepoznali. Aj keď som očakával lepší záver, dávam je štyri.

kozel89
11.04.2020 4 z 5

Postapokalyptický román, který se za začátku pomalu rozjíždí a nabídne několik zajímavých zvratů. Prostředek knihy jsem hltal jednou stránkou za druhou, ale musím říct, že závěr knihy mě maličko zklamal. Čekal jsem tak nějak trošku víc. Jsem ale přesvědčený, že druhý a třetí díl mi odpoví na nezodpovězené otázky, které Silo zanechalo.