Silo

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidé: naučili se tu žít, milovat se i umírat. Jednou za čas je někdo z nich vyslán na povrch čistit senzory. Ví, že se nikdy nevrátí. Ví, že jde na smrt… Po letech udržování křehké rovnováhy se však systém octne před zhroucením. Hluboko ve spodních patrech, ovládaných lidmi z mechanického úseku, se vzedme vlna odporu proti takřka všemocnému IT oddělení. Mají naději na úspěch? Odkryjí děsivá tajemství přísně střežených serverů? A chtějí je vůbec znát? Silo je jedinečný postapokalyptický sci-fi thriller, který lze číst jako varování i jako věštbu. I proto se setkal s nebývalým celosvětovým čtenářským zájmem a ohlasem. Filmovou verzi se chystá natočit Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/203632/silo-silo-wj3-203632.jpg 4.21355

Silo 1.

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

The Wool, 2011

Kniha Silo

FlexiMZ

Po nějakých 5 letech jsem se rozhodla si příběh Sila přečíst znovu a užila jsem si to! Parádní a řekla bych, že i hodně reálný příběh. Řekla bych, že jsme si teď čtení užila možná i víc než poprvé. Pokračuju dál a vrhám se na druhé čtení druhého dílu!!!
Všem, kteří ještě nečetli, DO TOHO a NEVÁHEJTE!

whack

Keď som čítal túto knihu, myslel som, že je to samostatná kniha, preto mi niektoré veci nešli do hlavy, napríklad, že prečo tam nemali výťah, ale behali 150 poschodí hore-dole, alebo prečo horné policajné oddelenie nemalo žiadnych policajtov, ale tvoril ho iba najdôležitejší šerif sila a jeho zástupca. Až potom som zistil, že tieto veci sú vysvetlené v druhej knihe (Turnus).

Pozitívnou stránkou bola atmosféra, ktorú dokázal príbeh navodiť, špecifický charakter každej postavy, vďaka čomu nebolo ťažké niektoré postavy si obľúbiť. Kto by si neobľúbil rebelku Juliette? Páčili sa mi posuny, ako sa ľudia postupne mobilizovali a pripravovali na vzburu pod rúškom ťažkej kontroly, a bolo mi ľúto každého mŕtveho vzbúrenca. Keby som bol čistič, asi by som kamery rozbil. Príbeh je ale plný zápletiek a zvratov, a nič nie je také čiernobiele. Dobrými nápadmi bolo ekologické využívanie tiel ako biologické hnojivo a forma kontroly pôrodnosti. Zaujímavosťou bolo hydroponické pestovanie rastlín, ktoré boli hlavnou obživou v silách. Postrehli ste, že kyslík z fariem zapríčinil detoxikáciu ovzdušia v sile 17? Je to jedna zo skrytých ekologických tém, ktoré sa budú niesť celou trilógiou.

verca0794

Za mě super. Sice jsem tuhle knihu nestihla zařadit do Čtenářské vyzvy 2019, ale jsem nadšená a je mou první 5* knihou roku 2020. Nic takového jsem ještě nečetla a fakt mě to bavilo. Určitě přečtu i další díly. Když jsem vyprávěla partnerovi děj knihy, také ho to velmi zaujalo a říkal že je příběh dost podobný na PC hru Fallout. Takže příznivci hry Fallout, odložte počítačovou myš a hurá do čtení, tahle kniha je jako dělaná pro vás :)

skyline
29.12.2019

No já vám nevím, prozatím odkládám.
Příběh se vleče a přijde mi chaotický a o ničem.

BroDan
17.12.2019

Silo je perfektným príkladom toho, akú moc má obyčajná nálepka s nápisom Bestseller. Pri čítaní som mal však pocit, že ide skôr o amatérsku tvorbu z Wattpadu. Svojím spôsobom nie som až tak ďaleko od pravdy, keďže vieme, ako tento príbeh vznikal. Tento žáner je mojou šálkou kávy, no nerozumiem recenziám, ktoré kniha získala.

V prvom rade nemôžem nespomenúť 500 strán textu, ktorých obsah by sa pokojne zmestil na tretinový rozsah. Mnohé nepodstatné pasáže, naťahovanie nudných myšlienok a opakovaných činností, ktoré autor opisoval do poslednej bodky na mnoho a mnoho riadkov a nič nenechal na predstavivosti čitateľa. Vážne som potreboval vedieť, ako sa starostka po močení opláchla bidetom? Príbeh sa strašne vliekol, nefungoval a tempo, ktoré sa budovalo v prvej polovici knihy, sa v tej druhej zase len strácalo. A vôbec som nepoberal to neustále tykanie každého každému. Nedávalo to zmysel a strašne mi bilo do očí, keď sa dvaja cudzí ľudia zoznamovali, oslovovali sa titulmi, priezviskami, no zároveň si tykali.

Počas čítania som dospel k záveru, že autor má nejakú zvláštnu úchylku na plač. Premýšľam, či sa v knihe nachádza postava, ktorá sa nerozplakala v každej možnej situácii. Plakal naozaj každý, slzy im tiekli po tvári z úplne nezmyselných dôvodov a asi od polovice knihy som sa pri každej zmienke sĺz zasmial. Menej je niekedy viac.

Kniha má skvelý námet, Howey svet v budúcnosti vymyslel naozaj zaujímavo, nedomyslel však mnoho detailov, či už sila alebo samotného príbehu (ktorý ale obsahoval pár zaujímavých zvratov). U autora (síce s dobrou fantáziou) je cítiť nevypísanosť. Tešil som sa na kvalitný thriller (keďže takto je kniha kategorizovaná), dočkal som sa však zvláštneho young-adult zlepenca, ktorý v mojich očiach vôbec nefungoval. Škoda. 2*

Noname007
01.12.2019

Ke knize mě zlákaly dobré recenze, ale v závěru mě docela zklamala. Příběh mi přišel hodně vleklý a trvalo mi poměrně dlouho se přinutit k dočtení příběhu. Myšlenka dobrá, ale zpracování mě nenadchlo...

majklus
26.11.2019

Silo je dobré. Originální, napínavé, uvěřitelné. Asi ve dvou třetinách jsem ho ale opustil a k dočtení se přinutil až po několika týdnech. Dodnes nevím co to způsobilo - napadá mě snad jenom jediné - ta kniha nedá člověku vydechnout, je to nekonečný ohňostroj akce a hloubavé momenty, které pro mě bývají nejcenější, se jí vyhnuly. No nakonec jsem to dokázal a nelituji....

Haduwig
23.11.2019

Příběhu trochu trvá, než se rozjede, ale když se před Vámi začne ukazovat utajovaná realita, čekáte se zatajeným dechem, co dalšího Jules odkryje. Na konci je znát, že si autor nechává otevřená vrátka pro další pokračování, k němuž se vrátím.

KubaHanzelin
14.11.2019

"Edice Světový Bestseller" jasně..
Nemastné, neslané, místy nedomyšlené do cca strany 250 víceméně o ničem, pak se to trochu rozjede, ale příběh není bohužel ničím originální, trochu mi příjde, jak kdyby se autor inspiroval Glukhovskym a místo toho aby děj zasadil do metra tak ho zasadil do "Sila", mínus paranormální jevy, filosofie a mystičnost, která byla v Metru přítomná.
Kdyby knížka byla o půlku kratší, nebo neobsahovala část se starostkou a zástupcem šerifa, tak by se asi moc nestalo, spíš by to knize prospělo.
Původně jsem přemýšlel, že dám aspoň ty 2* abych nebyl moc zlý, ale předvídatelnost příběhu mě nakonec přesvědčila o opaku.
Ještě se mi tu válí Turnus a Prach, doufám, že kvalitně na tom budou lépe

jitka6072
09.11.2019

Skvělá kniha.

Kizuizi
29.10.2019

Super, super, super! Nenacházím jiných slov a nutně potřebuji další díl!

Deniew
16.10.2019

Tahle kniha mě naprosto pohltila a nepustila, dokud jsem nebyla na konci. Skvěle napsané a strhující!

Mayami
28.09.2019

Niet čo vytknúť, autor má dobrú fantáziu. Rada siahnem aj po ďalších dieloch

Terkishead
15.09.2019

Sci-fi určitě není zrovna můj šálek kávy, ale tuto knihu jsem poctivě přečetla hlavně kvůli výzvě. Kdyby se autor pokusil zredukovat děj na zhruba polovinu stran, nic by se určitě nestalo a unaveným čtenářům by se ulevilo. Dlouho se mi už u knihy nestalo, že mě vlastně vůbec nezajímalo, jak skončí. Takovou lhostejnost se zatím podařilo vykouzlit u mě jen málo autorům. ale nakonec jsem dočetla a ... nebyla obzvláště udivená... Předtsava, že bych měla číst další díl ve mně vzbuzuje vlastně silnější emoce než celá kniha. Bohužel ale ne pozitivní.

BlankaHill
09.09.2019

Knížku jsem začala číst na základě recenzí a doporučení jiných čtenářů. Měla jsem tedy velké očekávání a knížka nezklamala. Na pomalejší rozjezd navázal strhující dej. Od poloviny knihy se nedalo odtrhnout a člověk musel pořád číst dál a dál. Za mě super.

burg
02.09.2019

Čtenářská výzva 2019: Teda přiznám se - čekal jsem od toho daleko, daleko víc. Jelikož je post-apo můj oblíbený žánr, ve zcela jasných a zářivých barvách (teda pardon, ve zcela zašlých a oprýskaných barvách s kapkou rzi) jsem si představoval tu hutnou atmosféru říznutou Falloutem (Vaulty místo Sila hmm...) a možná i Glukhovského Metrem a tak nějak jsem nebyl sto se s touhle knihou srovnat. Celé mi to přišlo mdlé, nemastné a neslané jako polívka z pětkrát vyvařené brahmíní kosti. Teda pardon, to už jsem zase někde jinde u jiného postapo světa.
Příběh celkově neuvěřitelný a nepravděpodobný, děj takový žádný a ten konec vlastně taky ani nebyl. Nebýt výzvy a žánru, tak to popravdě řečeno nemám vůbec chuť a touhu dočítat. Další knihy fakt číst nehodlám.
Holt už jsem asi dost zmlsanej, zablešenej a lehce ozářenej radioaktivní kocour.

kure91
28.08.2019

Moc jsem od knížky nečekal (neumím říct proč, ale přistupoval jsem k ní ve stylu "další postapo, hm...") a nakonec jsem byl příjemně překvapen. Dost se mi líbí vykreslení světa sila, vztahů a všeho okolo, v zásadě jsem neměl ani problém s postavami, nikdo mě moc neštval. Možná jediná drobnost, co mi scházela, bylo alespoň orientační zasazení do nějaké času, ale podle náznaků v knize se jedná o dobu hodně po nás. Na závěr lze jen poznamenat, že zatímco v Moskvě musejí žít v metru, Amíci to vzali víc nóbl a bydlí si v sile :)

Awča
23.08.2019

Ačkoli mám tento typ literatury moc ráda a téma knihy bylo opravdu atraktivní, nemohla jsem se začíst, chvílemi jsem popisné pasáže přeskakovala, dočetla jsem horko těžko. Konec otevřený k dalšímu dílu, ale ten si asi nechám na později.

Kytiii
21.08.2019

Chytlo mě od prvních stránek a už nepustilo... motivovalo ke koupi dalších dvou dílů... přesně tohle od dobré knihy chcete!

radka3243
11.08.2019

Za mě napínavý jako kšandy. Promyšlený příběh, od kterýho jsem se nemohla odtrhnout. Těším se na další části.

OUTbrain
10.08.2019

Zajímavá kniha.

CuPe77
09.08.2019

Dobrý začátek pro trilogii,
která je o krapet slabší než SILO
ale jinak ...
Dobré a čtivé

Miliarda
28.07.2019

Na tuto knihu jsem narazil díky čtěnářské výzvě a rozhodně jejího přečtení nelituji. Byť postapokalyptická sci-fi nepatří mezi mnou nejvyhledávanější žánry, Silo mě absolutně dostalo. Propracovaný příběh, plný zápletek a neočekávaných zvratů. Dobře vykreslené hlavní postavy ke kterým okamžitě přilnete nebo si je hned od zařátku zprotivíte tvoří jen jedno z pozitiv, které je možno vyzdvihnout. Dalším je skvělý vypravěčský styl, který čtenáře udržuje v napětí od začátku do konce a dějové linky, jenž postupně gradují v epické vyvrcholení. Celkově mě kniha naprosto uhranula a nemohu se dočkat až si přečtu Turnus a Prach.

michaela3111
24.07.2019

Nemohla bych víc nesouhlasit s všeobecným odporem v komentářích pode mnou - autorův vybroušený smysl pro detail nejen co se týče prostor sila, ale i postav, je to, co mě drželo od první strany. Ač prožitek postav nedostává váme z první ruky (ve vyprávění z první osoby), cítila jsem se jako kdybych byla v jejich kůži a netrvalo dlouho, abych si vytvořila ke všem, i sebeméně podstatným, obrovsky silné pouto. Nevěřila bych, že si někdy užiju nějaké putování dvou lidí po dlouhém schodišti, bez jakékoliv dramatické akce, a ještě rozepsaným na desítky stránek, ale Hugh Howey mě dostal. Dostal mě celou knihou. Má tak jasnou představu o svém fikčním světě a navíc má neskutečný dar dokázat tuhle představu předat někomu jinému. I drobné, na první pohled nepodstatné informace o několik stran dál trefně a precizně doplňují pozadí postav, čímž k nim čtenář pevněji přimkne a nabyde pocitu, jako by četl o lidech, které důvěrně zná.
Je pravda, že kniha pro mě na chvíli ztratila kouzlo, zhruba v polovině, ale to už jsem byla silem tak chycená, že jsem nedokázala přestat:) A vyplatilo se, protože po přečtení mužů s klidnou hlavou říct, že jsem dlouho nic tak dobrého nečetla.

wotana
23.07.2019

Tak tohle mě vůbec nebavilo. S vypětím všech sil jsem knihu dočetla, ale další díl si už nepřečtu :-(

semicolon
22.07.2019

Téma mě velmi zaujalo, takže jsem se na knihu hodně těšil. A to byla chyba. U žádné knihy jsem se snad nikdy takhle nenudil. Autor se barvitě rozepisuje o každém smítku, které kolem hlavních hrdinů prolétne. Výsledkem je několikastránkový popis toho, jak jde hrdinka po schodech dolů, kde něco vykoná a zase jde několik stránek po schodech nahoru.

Zpočátku jsem přeskakoval jen věty, pak odstavce, nakonec ale celé stránky a nemyslím si, že mi něco uniklo. Celý příběh by se dal vměstnat do 50 stránek a byl by tak mnohem čtivější.

Lucik100
17.07.2019

Moc hezky napsaná kniha. Příběh je originální a výborně zpracovaný.

Jack Bauer
14.07.2019

Začalo mě to bavit až zhruba od poloviny, kdy Juliette přešla kopec a pak jen kapitoly s ní. Námět je sice zajimavý, ale neustálé popisování chození nahoru a dolů, zdlouhávé obkecávání všeho možného mě dost nudilo.Nesedl mě styl psaní, sáhodlouhé popisy, některé kapitoly vyloženě o ničem, rozvleklý děj, ale jinak to není vyloženě špatné,když se tím vším čtenář prokouše, děj mě zaujal, ale zda budu číst další dvě pokračování zatím nevím. Možná si počkám na zfilmování.

Kaik
16.06.2019

Lehce klaustrofobická postapo variace Velkého bratra. Po literární stránce nemám co vytknout, vše je přehledné, plynulé, napínavé, a autor se nebojí náhlých zvratů v ději. Dávám plný počet hvězd, hlavně díky strhujícímu závěru.

VendyBW
12.06.2019

S první částí knihy jsem se hodně trápila, ale nevzdala jsem to a knížka stála za to. Líbil se mi napínavý děj, uvažování hrdinů a nečekané závěry. Doporučuji.

lucie.8
11.06.2019

Přečteno jedním dechem za tři dny. Letos zatím nejlepší knížka.

Arev122
09.06.2019

Velmi čtivě a napínavě napsaný postkatastrofický román, sci-fi. Nutí ale i k zamyšlení o osudu lidstva, zda se opravdu nezničí samo.

Agrim
09.06.2019

Hodně dobrý,všechny díly.

hroneczek
08.06.2019

Super kniha. Hodně napětí, zvratů, zamyšlení, uvěřitelný příběh ... když už si říkáte, že to odložíte a půjdete spát, stane se něco, u čeho musíte vědět, jak to dopadne... skvělé, těším se na další díly

Laféeverte
06.06.2019

Post-apokalyptický román, napínavý, se zajímavými postavami a vtažením čtenáře do hlubších společenských problémů a úvah nad nutností lhát či zabíjet za účelem přežití. Kniha je rozdělena do několika částí, první dvě jsou kratší, ovšem velmi intenzivní, druhé dvě části tvoří hlavní dějovou linku a sledují osudy Juliette, která je v rámci prostředí, v němž se děj odehrává, téměř super hrdinkou. I tak ale tato postava zůstává celkem uvěřitelná - pravděpodobně díky popisům jejích pocitů, strachu, bolesti a pod. Je to prostě kniha, v rámci které si užijete jak šokujících negativních zvratů, tak šťastných konců a naděje.

Janadvorackova
02.06.2019

Audio načteno dobře.
Svět postihla nějaká hnusná katastrofa a lidé se uchylili pod zem. Žijí v silu, skoro 150 patrové soběstačné stavbě.
Silo má něco jako vládu a společnost dodržuje pravidla pro přežití: loterie pro páry, které chtějí mít děti, konající se vždy, když někdo zemře, aby se počet lidí v komunitě vyrovnal. Starší mají své "stíny," což jsou něco jako učedníci - zkrátka příslušníci mladší generace, kterým jsou předávány konkrétní vědomosti.
A existuje i způsob trestu pro kriminální činy, jimiž může být i maličkost. Jsou věci, o kterých se nemluví, po nichž se nepátrá, protože když jo, navléknou člověka do obleku a vyšlou ho na povrch, odkud je pak mrtvola nešťastníka vidět ještě hodně dlouho.
A pak má komunita také svoje tajmenství :), to se ví.
Copak asi způsobuje euforii každého, kdo vyjde na povrch? Co zapříčiní občasné vzpoury obyvatel? Co je lepší prostě nevědět?

Kdysi jsem četla povídku "Cupanina," což je vlastně první kapitola téhle knihy, popisující život a osud jednoho ze šerifů sila. Následuje napínavé pokračování plné zajímavých odhalení, (přestože na některé věci přijdete v pohodě sami), je stále o čem číst.

Baví mě tyhle sondy do útrob (tady doslova) uzavřených komunit a řešení problémů, které na ně nevyhnutelně čekají, (i když si představují, že zvládnou úplně všechno).

namornice
01.06.2019

Navzdory trochu pomalému začátku je Silo velmi čtivá kniha. Originální a barvitě vylíčené prostředí Sila s jeho obyvateli i vykreslení postapokalyptického světa se autorovi moc povedlo. Měla jsem jen malinké výhrady k nermrtelnosti hlavní hrdinky. Jinak mě ale postava a příběh Jules hodně bavil. Bavily mě i vedlejší, přesvědčivě napsané a propracované postavy, prostředí i celý příběh a jsem zvědavá na další díl - tedy na prequel Sila - a na vysvětlení (snad) všech otázek, které zanechalo čtení prvního dílu téhle trilogie.
Jo, a obálka je taky dost povedená

PavkaHu
23.05.2019

Pár příjemných zvratů udělalo ze slušného sci-fi velmi dobré.

Renyem88
11.05.2019

Prostě skvělé. V poslední době mám raději knihy o přírodě atd., proto jsem k Silu přistupovala s obavami. Ale čtivý styl autora (a asi určitě práce překladatele) se mi moc líbil. Samotný příběh mě pohltil a uchvátil. Několikrát jsem šla spát fakt pozdě, nedalo se odtrhnout. Vlastně nemám, co vytknout. Výborné od začátku do konce.

Alvari
06.05.2019

Silo mě opravdu hodně bavilo. Hned, jak se příběh rozjel, už mě nepustil. Když bych měl Silo srovnat třeba s Metrem 2033, za sebe si dovolím tvrdit, že Silo je lepší. Chování postav a atmosféra celého příběhu je taková surovější, lidštější a uvěřitelnější, a to byl asi největší důvod, proč mě to tak chytlo.

moff
05.05.2019

Silo mě vtáhlo tak rychle, že jsem nestíhal spát :) Autor píše velice čtivě a srozumitelně. Celý příběh se nijak nevleče, bez hluchých míst u kterých bych se nudil. Hlavní hrdinku jsem si zamiloval ihned a každou peripetii prožíval, zadržoval dech, jen abych jí pomohl. Autor se nebál pohřbívat hrdiny jak na běžícím pásu, ale ani to pro mě osobně není problém. Jelikož se jedná o trilogii, některé informace a střípky zápletky jsou rozvržené do více knih. Mohu jen doporučit.

ivca79
27.04.2019

To teda bylo mrtvol

Twinny
23.04.2019

Moc se mi do Sila nechtělo. Nejsem fanouškem sci-fi a tak se mu trochu vyhýbám. Úžasná obálka mě přemluvila k přečtení tohoto skvělého příběhu a já jsem opravdu ráda.

Silo, podzemní svět. Svět, jehož obyvatelé žijí a pracují podle svého zaměření a barvy svých lacláčů. Svět, jehož obyvatelé jsou pečlivě hlídáni, kontrolováni a důsledně trestáni. Svět, jehož viditelný nejvyšší stupínek na žebříčku hierarchie se krčí při zemi pod neviditelnými a utajovanými stupni.
Příběh mě zajímal bez ohledu na to, kterou postavu zrovna doprovázel. Protože jsem každou z nich doprovázela s ním. Ať už její funkce, barva oděvu nebo myšlenka byla jakákoliv, nenudila jsem se.
Příběh je velmi dobře vyprávěný. Každému jsem byla v patách a jeho pocity jako by se na mě přenášely. Dusila jsem se zkaženým vzduchem, mrzla v ledové vodě, svíral mě strach, nebo jsem cítila uklidňující úlevu.
Nemůžu se dočkat, až si přečtu další díly. A doufám, že se mi podaří vyhrabat pár "poukázek", protože tuhle sérii musím mít.

Zdekat
18.04.2019

Překvapivě dobré sci-fi, které mě hodně pohltilo. Škoda jen, že kniha není uzavřená, ale jak jsem zjistil až po dočtení, má další díly. Asi se do nich budu muset pustit.

Chování a popis postav, jejich sociální interakce a řešení situací bylo hodně uvěřitelné.
Celá hlavní zápletka by se dala zasadit i do libovolného reálného prostoru a kniha by byla zajímavá i tak - vytažení mladé Julliet do vysoké funkce z nejnižších pater (doslova), kde pak zůstane osamocená, její čestnost a nakonec boj o přežití po ohrožení vládnoucích struktur.

Promyšleně zpracovaný životní prostor a opět jeho přesvědčivý a uvěřitelný popis dává knize ještě rozměr navíc.

PavkaHu
17.04.2019

Pár příjemných zvratů udělalo ze slušného sci-fi velmi dobré.

Robin87
11.04.2019

Velmi čtivá plnokrevná postapo sci-fi s velmi chytrým záměrem servírovat tu nejhlavnější zápletku přes další díly celé trilogie. Jsem u prvních kapitol druhé knihy Turnus a musím uznat, že se autorovi díky knize první, tedy Silu, podařilo dostat mě do nevídané touhy poznat oč jde a co se doopravdy přihodilo – třeba díky tomu pochopím a uvedu si do spojitostí mnoho „neodhaleného“ právě z dílu prvního. A ať už je obsah o čemkoliv, tento „prequelový“ trik nemusí fungovat úplně vždy, zde to zabírá úplně naplno!

Pravidelné střídání scén každou kapitolu krásně trénovalo paměť i představivost, a k tomu hodně nápadité, jak se autor snažil vesměs každou z kapitol končit menším nebo větším mind-blowingem pro dané úseky – to logicky budilo touhu pokračovat v četbě, i když to reálný svět nechtěl dovolit. :-)

Moc mě bavilo jak Howey velmi efektivně ale přitom lidsky zachází s popisem postav, ať už šlo o průběh fyzický nebo mentální – stručně řečeno sviští stránka po stránce, a to i na začátku než se objeví hlavní hrdinka Julliet.

Ta je obecně jako postava uvěřitelná a dobře představitelná, ale malinko hůř jsem trávil, čím vším musela projít. Všechno to dobrodružství mi někdy přišlo na jednu hrdinku, byť byla hrdinkou hlavní, prostě už trochu moc. Lehce to sráží na reálnosti ale díky všemu výše popsanému i tak plný počet. Jak jsem zmínil už si užívám druhý díl…

hayalet
29.03.2019

Mé první seznámení s postapokalyptickým sci-fi. Zpočátku byl děj napínavý, ale až příliš předvídatelný.....jenže se ukázalo, že nic není tak, jak jsem myslela. A pak přišlo trochu hluché místo. Putování starostky a zástupce šerifa po točitých schodech dolů..to bylo nekonečné a i hovory mezi nimi. Vlastně, jako kdybych šla s nimi a trvalo mi to stejně tak dlouho. Jsem ale ráda, že jsem v četbě vytrvala. Poslední třetina knihy měla pro mě zase to napětí, jako bylo na začátku a užila jsem si to. Závěr je nechán lehce otevřený a to mám ráda u knih. Silo mě nalákalo už jen svým krásným obalem. Spokojenost.

Alienn
27.03.2019

Ač tento žánr čtu minimálně a rozhodně ho nevyhledávám, tak tato kniha se mi líbila natolik, že se nebudu bránit ani pokračování. Místy bych to tedy zkrátila, protože to na mě bylo trochu zdlouhavé, ale nápad dobrý, bylo to tak správně dávkováno, že mě to nutilo dočíst za každou cenu.

jana0378
25.03.2019

Přečetla jsem na doporučení muže a protože se mi kniha hodila do čtenářské výzvy. Pocitově trochu dlouhá, protože se hodně zaobírá myšlenkovými pochody postav, ale velmi čtivá, napínavá a nápad hodně zajímavý, takže se těším, jak si autor poradil s dalšími díly.

frantisek6180
24.03.2019

Váhal jsem mezi 3 a 4 *, nakonec jsem dal 3, motiv jako takový je bezvadný, autor zavádí do zcela nově pojatého světa, nicméně z mého pohledu by knize prospělo, kdyby byla o něco kratší a místy o něco akčnější, občas jsem se do čtení musel nutit. Dalším dílům ale šanci určitě dám.

py-radicz
20.03.2019

skvele jsem se bavil. Ihned co budu moct se vrham na pokracovani

Terezulina
06.03.2019

no za mě wauuuuu….. netušila jsem, že by mě mohl tento styl bavit a opravdu jsem hltala každou stránku.....těším se na pokračování :-)

klikas
05.03.2019

Silo je silné a hluboké. Amen

Celkový dojem o jednu hvězdu poničila nezničitelnost hlavní hrdinky.

st18321
24.02.2019

Asi nejlepší post-apo co jsem četl. Celá kniha mě neskutečně chytla a těšil jsem se na každou volnou chvilku, kdy si budu moci číst. Vynikající, promyšlený a uvěřitelný příběh. Skvěle napsané hlavní postavy. Julles jsem si prostě zamiloval. Knihu mohu všem doporučit a já se jdu rovnou pustit do druhého dílu.

bekule
06.02.2019

Zkraje velké zklamání, musela jsem se tentokrát hodně nutit abych četbu nevzdala, a to se přitom jedná o jeden z mých nejoblíbenějších žánrů. Nechápala jsem ty nadšené ohlasy a vysoké hodnocení, zbytečně zdlouhavé místy hodně nudné. A pak se zjevila Juliette a od ROZUZLENÍ se příběh velmi dramaticky rozjel a až do konce neztratil napětí. Bavilo mě střídání kapitol sledujících jednotlivé, od sebe odříznuté skupinky, občas byl návrat k nim velmi překvapivý. Takže konečné hodnocení: opravdu skvělá postapo kterou si docela dobře umím představit natočenou. Jen za těch prvních 200 stran hvězdičku strhávám. V první den četby bych nevěřila že se na konci budu těšit na další dva díly!

Affares
04.02.2019

Hodně zajímavý začátek, kdy sotva jsem se stihl chytit a zorientovat tak přišel zlom. Až postupně jsem začal chápat souvislosti. Líbí se mi právě to dávkování děje a postupné odhalování "pravdy". Místy jsem byl k ději přikován a chtěl vědět, jak to sakra dopadne :-) Styl je čtivý, čistý, neuvědomuji si, že bych někde narazil na hluchá nebo slabší místa. Vše do sebe krásně zapadalo. V knize bylo hodně náznaků toho, co musí uzavřený systém zvládat a generovat, byť bych uvítal větší popis celkového fungování sila. Rozhodně velice pěkná kniha a milovníkům žánru doporučuji. Teď už mám v ruce druhý díl a těším se, co se dozvím nového.

Landreth
30.01.2019

Silo mě neskutečně pohltilo, pohltilo tak, jako dlouho nic jiného. Napětí a pátrání po odpovědích je skvěle dávkováno a nutí to číst dál a dál, přinejmenším do poloviny je děj i řádně nepředvídatelný. Ani občasné rozvláčnější tempo a ponoření se do úvah postav mi nevadilo, naopak to místy dodávalo snad až existenciální rozměr. Příjemná klaustrofobie.

Loxias
22.01.2019

Jako dalsim se kterymi jsem se o knize bavil, i mne prisla kniha v mnoha pasazich nastavovana a i kdyz uz clovek tusil co se stane, musel si jeste par stranek pockat. Je na tom proste poznat, ze to puvodne byla povidka. To ale vyrazne nesrazi muj dojem. Neobtezovaly me zadne prilis velke chyby, mezery, nelogicnosti v deji a po celou dobu se dobre pracovalo s napetim. Jen ten zavrecny happy se semlel tak rychle, ze vlastne nevim jestli me potesiil nebo ne

Bezkyne9
21.01.2019

Vynikajici sci-fi pocteni :) prijemne ubihajici dej a vystaveny pribeh, sympaticke postavy, nic nechybi... vrele doporucuji a vrham se na dalsi dily :)

Rolada88
17.01.2019

Zajimalo by me co znamenaji ty pojmy STÍN

tchiwawa
17.01.2019

Kniha byla zajímavá tak od poloviny, jinak mi přišla zdlouhavá a těšila jsem se až ji doctu a začnu číst něco jiného. Nápad dobrý, ale pokračování číst nebudu.

Rolada88
16.01.2019

Myslenka dobra a mozna ze to tu nekdy takhle bude vypadat. Presto me kniha v urcitych usecich nudila a kniha mohla mit 250stran a pribeh by se i tak do knihy vesel.

aetos
09.01.2019

Zklamání. Skončil jsem v půlce knihy s tím, že mám v knihovně určitě lepší věci na čtení.
Připadá mi, že autor se více než na popis postav soustředil na popis sila a s postavami zachází jako s vedlejšími aktéry. Teď aby nedošlo k mýlce, tak chci upozornit, že kniha není žádný technický popis sila, jen způsob přiblížení postav mi nesedl.
Ale abych nebyl tak příkrý, kniha je napsána dobrou stylistikou a nebýt mého subjektivního nezáživného pocitu z jejího čtení, dočetl bych jí, protože se čte sama. Možná se po mém odložení dočetla sama v knihovně. Kdo ví. Vracet se k ní nejspíš nebudu.

Sitth
08.01.2019

Představte si kastovní systém lidí, kteří nic nevyhazují, jsou nedůvěřivý a myslí si, že jsou poslední lidé na planetě. Pak je vezměte, narvěte do konzervy a tu zakopejte do země. A světe div, nebudou to snášet moc dobře!
Kniha s dobrou myšlenkou, dobře čtivá, téma, které jsme už četli, či viděli mnohokrát, ale přesto v této knize nenudí, ba naopak!

Pes Filipes
06.01.2019

Mnoho záhad a tajemství, proč lidé žijí v podzemí, proč lidé odsouzení na smrt, plní příkaz a čistí kamery, proč je v silu jen jedno centrální schodiště, ....
Při čtení jsem byl příjemně napnut a četl jsem jedním dechem. Doporučuju

JířaBalicu
31.12.2018

Neuvěřitelné, nevim jak napsat, že ta to kniha je pro mne nej. Nejlepši je, że je musite přečíst vsechny a když dočtete chcete vic.
Postapokalypticka civilizace mne vždy fascinovala, jak se bude žít, co se stalo, jak se to stalo. V tehle knize a v pokračovani je vše. Nechci napsat nic z děje, protože, mam pocit že budoucim čtenářum vyzradim přiliš a hlavně to si přečtete v obsahu.
Fandum scifi a vlastně i nefandum vřele doporučuji.

Costanzo
30.12.2018

Jako velký milovník krimi občas sáhnu i po jiném žánru, třeba jako scifi nebo postapokalyptický příběh (ano, čtu samé pozitivní věci o)). Škoda, že Metro zatím nemám přečteno, to bych dokázala lépe pochopit komentáře čtenářů, ale již je na seznamu :-) Nicméně pro mě jako laika to byl fascinující příběh, chvílemi sice utahaný, ale Jules se mi moc líbila. Určitě sáhnu po dalším dílu, ale schody už fakt nechci ani vidět ;-)

veronika0269
30.12.2018

Nic jsem od knihy nečekala, krom zajímavého scifi, a příběh se skvěle četl. Pokud nemáte přehnaná očekávání, jedná se o kvalitní kus scifi. Zajímavý svět. Některé zvraty jsem opravdu nečekala - například, proč se všichni octli v podzemí. Souhlasím s ostatními, že některé odstavce jsou zbytečně utahané. Nepotřebuji číst popis na celou stranu, jak někdo leze ze schodů. Za mne velmi příjemné počtení.

pavel9989
26.12.2018

Čtivá kniha, ovšem některé pasáže jsou nezáživné. Klidně by mohla být o 100 stran kratší a čtenář by o nic nepřišel. Uvidím, jestli se někdy pustím do čtení pokračování.
V porovnání s podobnou sci-fi knihou Artemis, je Artemis jasný vítěz.

E.lisabeth
24.12.2018

Tak tohle bylo pro me zklamani. Hodne natahovany dej, akcnejsich momentu po skrovnu, to vse ve vic jak 400 stranach knihy...necetlo se mi vubec dobre a taky tomu odpovida doba cetby, az ke konci to trochu zacalo utikat. Doctu i zbyle dily, ale rozhodne se do nich nepohrnu.

hanzmb
18.12.2018

Není to špatné čtení, určitě se za čas pustím i do dalšího dílu. Chybí mi tam ale nějaký větší náboj. Je to takové "postupně plynoucí". Nedokázal jsem se do toho pořádně začíst. Příliš mnoho slov ve srovnání s probíhající dějovou zápletkou. Být ta kniha o 1/4 kratší by ji dle mého nijak neuškodilo.

ludek.n
03.12.2018

Skoro samo se nabízí srovnávat Howeyho postapokalyptický svět podzemních sil s Glukhowského moskevským Metrem. Výchozí premisy jsou si hodně podobné, jen místo radioaktivního zamoření a zmutovaných oblud se lidé v Americe potýkají s vysoce specializovanými nanoroboty a nebezpečím, hrozícím jim jen od nich samotných. Dokonce i okolnosti vzniku obou románů se téměř v ničem neliší. Howeyho vyprávění se nicméně už od začátku ubírá poněkud jinou cestou, než jakou se vydal Arťom při hledání pravdy. Autor totiž na rozdíl od svého ruského protějšku vybavil svou hlavní hrdinku notnou dávkou kuráže, soběstačnosti a rozhodnosti. Tam, kde byl Arťom vlečen událostmi a bolestínsky si zoufal, tam Jules Nicholsová řádí jako utržená ze řetězu. Celý příběh je pak natlakován pořádnou dávkou napětí a čtenář se těší na každou další dějovou zákrutu. Za sebe mohu říct, že se mi Howeyho pojetí apokalypsy líbí mnohem více než to z moskevského metra. Rozhodně není tak temné a předvídatelé, takže dávám plný počet hvězd a zařazuji mezi doporučeníhodné knihy.

Nelli84
12.11.2018

priznám sa že mi tvalo než som sa knižkou prekúsala, každopádne som kúpila ďalší diel Turnus s ktorým mám ten samý problém..nápadité postapo..ale chýba tomu niečo, len to neviem úplne vysvetliť :) možno po Prachu na to prídem :)))

kofina
11.09.2018

Originální, nápadité, se sympatickými postavami, místy možná trochu rozvleklé, ale příběhu to vůbec neubírá. Doufám, že další díl bude podobně dobrý :)

DericCaster
08.09.2018

Přečetl jsem Metro 2033, které se mi celkem líbilo. A pak všude četl, že Silo je mnohem lepší... No asi trochu lepší je, ale zas bych to s tou chválou nepřeháněl. Nepopírám, celkem zajímavý postapokaliptický námět, nicméně knížka sem tam trochu nudila a sem tam nějaký odtavec jsem prostě přeskočil... Ale učitě to není tak, že bych litoval toho času a určitě budu číst i další díly.

Hotovson
27.08.2018

Byl jsem velmi mile překvapen, je tam spousty dějovejch veletočů a když už jsem si myslel, že je vše ztraceno, následovalo potom překvapení, který nemoh čekat snad nikdo a proto se mi to tolik líbilo.

gabriela-r
20.08.2018

Na můj vkus moc utahané, ale nápad skvělý. Číst druhý díl už ale nějak nemám potřebu...

Laf
19.08.2018

Sice začátek mi přišel takový vleklý, ale nakonec se to zlepšilo a bylo těžké knihu odložit z ruky. Námět knihy je opravdu výborný. Snad pokračování bude stejně tak dobré.

Misa25
04.08.2018

Silo je zajimavy pocin, svet, ktery si dokazeme predstavit, ale patra, ktera se odviji dolu jsou tak nezvykla, ze mi delalo nekdy problem, si uvedomit, ze lide chodi dolu a ne nahoru...jinak se mi pribeh libi a jsem zvedava, jestli se povede detem ze sila 17, dostat do "bezpeci" sila 18...

zimela
30.07.2018

Zbytek mě vyměřeného času na tomto, mocnými jedy zatím nespáleného, světa hodlám strávit snahou vypiplat hodinářským strojkem poháněný model sila (s mikrokosmem betlému lidiček uvnitř) v průřezu plechovky od fazolí; asi sem divnej, ale mě se to líbilo. Jasně, po spirále schodů se nám dolů valí kaskáda logických kotrmelečků, charaktery jsou niterně rozervané jak Julietta s rambonožem pod balkonem a aby toho nebylo málo, Huges ho napsal takřka unikátně uniformním slohem.
Přesto přeze všechno mě ale Silo...bavilo...a vlastně i dalo, co slibovalo, totiž popis problematiky soužití lidí v mokrém snu každého Doomsday Preppera; v podzemní arše s uzavřeným koloběhem a navrch ještě přidalo slušnou úvahu k přežvyku ohledně toho, SPOILER, jaké historie jsme vlastně otroci, potomci a spolutvůrci mi sami, potažmo kolik z ní si s sebou vítězové vzali do hrobu. KONEC SPOILERU
Jedna rada závěrem. Když už Silo odvíčkujete, tak ho dejte do dna. Spousta věcí, i když se to zdá nemožné, začne (s přivřeným okem) dávat smysl později.
Buď jak buď, jsou čtyři, ochotně mi skočily do střely nálady a jsou spokojené; tedy 4 spokojené ****

PS: Všimli jste si absence hudby v jakékoli její podobě? Brr...

Metla
30.07.2018

Osobně mám ráda příběhy, ve kterých izolovaná banda lidí přežívá podle daných podmínek – ať už jde o generační vesmírné lodě, kolonie na vzdálených planetách, nebo třeba obrovský válec pod zpustošenou zemí. Baví mě sledovat, jak by se mohla vyvinout kultura, změnit chování, jak hrdinové postupně odhalují pravdu o světě kolem sebe, kladou otázky, nalézají odpovědi a při té příležitosti absolvují různá napínavá dobrodružství. V románu „Silo“ jsem přesně takový fascinující příběh dostala, temný, plný tajemství a převážně sympatických postav, s nimiž se autor vůbec nemazlí. Jistě, celá ta vize sila (jeho funkčnost a soběstačnost) je zpochybnitelná, nic to však nemění na faktu, že jsem si četbu užívala, vlastně chvílemi vyloženě prožívala. Za sebe můžu dojmy vyhodnotit jako vysoce nadprůměrné, množství zodpovězených otázek na první díl trilogie považuji za dostatečné a jsem zvědavá, kolik světla na silo vrhnou další díly. Zdejší hodnocení 84% je imho odpovídající.

Olaf74
03.07.2018

Přečteno cca 150 stránek - nuda. Knížku jsem odložil a už se k ní asi nevrátím. Velké zklamání. Recenze mě dost navnadily, naštěstí jsem si ji půjčil v knihovně zadara.

pazdy15
02.07.2018

Naprosto luxusní prostředí .. ten nápad !! :) Děj mě vtrhl okamžitě a a příběh je velice poutavě vymyšlený , jsem zvědavy na druhý díl ( Turnus ). 5 z 5 !!!

Annkag
28.06.2018

Tak toto je knižka ktorá je predstave postapokalyptického sveta najbližšie k skutočnosti.
Velmi sa ma dotkol Holstonov osud,kedy vlastne zistil čo sa skutočne deje ale už s tým nemohol nič urobit.Až do konca knihy som nemala ponatia prečo ich posielajú na to čistenie.
Osudy ludí,ktorých som na stránkach knihy stretla som prežívala s nimi so zatajeným dychom a čakala čo bude dalej,ako sa to vyvinie a myslela na to ako by som si pri predstave posapokalyptického konca ludstava poradila ja.
A teraz hurá na Turnus.

JiříŠkorpík
23.06.2018

Pro mě zklamání. Asi jsem si hodně sliboval od reakcí jiných čtenářů. Příběh na postapokalyptické téma musí být víc než jen příběhem. V této knize si autor dělal co chtěl. Kdyby si o problematice, kterou využívá pro svůj příběh aspoň něco nastudoval. Takto to vypadá, že využívá znalosti sociální problematiky a techniky na úrovni základky, takže celé to působí dost nevěrohodně, i když začátek je pěkně napínavý.

petrpospa
09.06.2018

Nečtu sci-fi. Ležela v městské knihovně úplně nahoře, právě ji někdo vrátil. Občas je dobré sáhnout po něčem naprosto neznámém. Skvělý nápad i fantazie, coby technikovi mi občas něco nesedí, ale proč by taky v postapokalyptické společnosti mělo?

GilGalad
31.05.2018

Nechápu tak vysoké hodnocení. Kniha bez nápadu, postavy málo uvěřitelné a emocionálně ploché, celý nápad s konceptem podezmního sila nelogický a krajně nepravděpodobný. V porovnání s Metrem 2033 prohrává na celé čáře...

lakyh
16.05.2018

Skvělé! Konečně jsem si zase početl něco co mělo výborně rozpracovanou zajímavou myšlenku, která neměla zásadnější trhliny i když je to jen vymyšlené, přesto to může někdy být realitou nebo v podobném smyslu. Nebylo nouze o překvapení a převraty, napínavé celou dobu. Doufám že i další 2 knížky si zachovají originalitu, myšlenku a celkový skvělý dojem.

Jakahol
15.05.2018

Kniha mě bohužel zklamala. Začátek byl velice nadějný, sliboval hledání pravdy o sile, tajemno a zvraty. Nakonec to celé ale zabily ploché postavy, zbytečné rozvleklé popisy a předvídatelné události. Špatná kniha to ale rozhodně není, což je jasné už z toho, kolik nadšených ohlasů má.

hadikcz
11.05.2018

Cele universum Sila je naprosto dechberouci a uveritelne. Oproti serii Metro je vice sviznejsi a pohlucijci.

Postupne a pomale odhalovani pravdy melo ten spravny spad a ke knize me to prikovalo ze jsem se nedokazal odtrhnout.

Enthu
10.05.2018

U téhle knihy se mi nejvíce líbilo, jak mě dokázal autor překvapit. Snad u každé části jsem byla překvapená. Ano, něco jsem neočekávala, že se stane, nebo jsem tomu uvěřila a on to byl čirý výmysl. Popravdě, dlouho se mi nestalo, abych takhle byla překvapována. Ovšem chvílemi mi trvalo ze začátku se pořádně začíst, trošku autorův styl psaní mi neseděl, ale pak se mi tak po půl stránce až stránce povedlo začíst. Ke konci to šlo jako jedna báseň.

druzickaster
01.05.2018

Na začátku knihy jsem si říkal, no jo, taková novodobá Sexmise (Polská komedie), tím nechci říct, že by Sexmise byla špatná, jde jen o to, že Silo je jiné a určitě to není komedie. Děj je trošku přímočarý, ale i přesto je napínavý a má spád. Jediné co mi nešlo na rozum je zapojení drátů pod vodou, s tím si autorm mohl krapet pohrát, třeba vzduchovou kapsou, nebo podobně. No nic, dost psaní, je čas se podívat na dobu před Jul a na to jak vznikla sila.

iwosh
20.04.2018

Druhé vychutnávající čtení, ...

Radous
10.04.2018

Pro mě do této doby jedna z mála zkušenostní s postapo knihami – a to jsem fanoušek žánru (kovanej fallouťák I – II). Masakr. Popravdě mám vždy pochyby o výsledku, pokud autor (sci-fi) není sedmdesátník (padesát let aktivní pisatelské kariéry se rovná kvalitním literárním schopnostem a vůbec, zkušenosti). Tenhle borec píše aktivně cca deset let a výsledek… asi bych měl zvážit, že absence bílých fousů neznamená brak. Silo jsem zmáknul za poslední dva roky dvakrát (jednou z nahodilé inspirace a podruhé pro osvěžení paměti, jelikož jsem sehnal zbylé dva díly) a pokaždé rekord. V rámci čtecí premiéry jsem to urazil za dva dny, po druhé mi na to stačil zhruba den. Totální win. Napínavé až na půdu, fascinující. Nemůžete se odtrhnout, každá další kapitola jen zvyšuje závislost. A ta myšlenka, co je v pozadí – to je v podstatě upozornění nám současníkům. Já těmhle typům knih říkám reálné sci-fi. Protože tomuhle by člověk mohl klidně věřit. Není tam nic, čeho by v dnešní době nemohlo být dosaženo. Hustec. Dochází mi slova.

stakido
10.04.2018

Narazil jsem na ní náhodou, ale byl jsem nadšený. Úplně jinak vystavěný příběh, ne co jsem doposud četl.
Skvělá atmosféra, příběh.

Sem tam trošku zpomalý děj, ale to se dá odpustit.

niki-chan
10.04.2018

Tak trochu větší očekávání, než kniha splnila. Námět dobrý a zajímavý, ale vyprávění trochu místy rozvleklé, postavy nebyly pořádně propracované, mnoho věcí zůstalo nevysvětlených, ačkoli se o nich často mluvilo (viz loterie). A konec zase moc uspěchaný a opět bez nějakého zdůvodnění. Do dalších dílů se pouštět nebudu, ale z pohledu rozšíření obzoru, nelituji četby.

MonikaV
31.03.2018

Skvělá, doporučuji, chytne vás a nepustí a pak musíte jít pro další díl, tak jako já!

Majkrofon
27.03.2018

Celkom fajn scifi, páčil sa mi svet, ktorý autor vytvoril. čo ma naopak na knihe sklamalo, bola jej rozvláčnosť a v celku nezaujímavé postavy. Každopádne mám pocit, že autor úplne nevyužil potenciál svojho nápadu. Ale je to fajn oddychovka.

PeterSmith
21.03.2018

Po prvních 50-ti stránkách jsem knihu odložil s tím, že mě nebaví.....stále mě něco nahlodávalo a po měsíci jsem se ke knize vrátil. Nic lepšího jsem nemohl udělat! následovala skvělá jízda až do konce, dobře propracované, čtivé nastupuji na Turnus :)

Nomia
20.03.2018

Rozvláčné a místy až nudné, Silo ničím nevybočuje z řasy průměrných sci-fi. Postavy nejsou ani příliš zajímavé, ani sympatické, to samé by se dalo říci o samotném příběhu.

Jediné v čem kniha vyniká jsou sáhodlouhé popisy samotného sila, kde se zřejmě sám autor jimi natolik ukájel, až se nechal unést a pozapomněl, že jen zajímavé prostředí nedělá z knihy automaticky výbornou záležitost.
Příliš okoukané čtení, které je navíc podáno průměrným vypravěčským stylem. Autor nám naservíroval jen poměrně mdlé sci-fi, které čerpá z mnohem úspěšnějších dystopických děl, což by mi ani tak nevadilo, pokud by k tomu sám přispěl něčím novým/neotřelým, nebo pokud by alespoň odvedl výbornou řemeslnou práci, což se nestalo.

alcan
16.03.2018

Zajímavý a netradiční příběh, který pomohl autorovi prorazit. Některé pasáže se čtou opravdu výborně, skoro jako kdybyste byli zavření v Silu také...

managalante
07.03.2018

Úžasný nápad. Příběh mne už od začátku knihy totálně pohltil. Před autorovým citem pro detail smekám. Těším se, až si přečtu i ostatní díly. :-)

Moše
26.02.2018

Úžasná

josef1061
26.02.2018

Alchymická směs napětí, deprese i optimismu, s plynulým přísunem překvápek.

OldFirehand
17.02.2018

Dávam 4* za unikátny nápad.
Dielo ma bavilo, sem tam nejaká nezáživná či vleklá pasáž, inak skvelé opisy a dej. Množstvo momentov, ktoré som nepredpokladal a šokovali ma až ma striaslo. Vidím zaujímavú súvislosť s Metrom 2035 (psychológia vlády nad ľuďmi), čo je tiež poučné - paralela so súčasným stavom.
Záver tvorí veľký priestor pre pokračovanie, ktoré dúfam bude.

JohnyShorty
15.02.2018

Mě to velmi bavilo, tyhle postapo knihy mám rád.

BariEli
12.02.2018

Nenávidím, když mě děj navnadí, ukáže mi skvělý potenciál a úžasnou myšlenku a pak je 3/4 knihy táhlý a povětšině nudný :-(

DRALI
28.01.2018

Bohužel, pro mne zklamání. Kniha se parádně rozjede. Je to ponuré, tajemné a to já rád. Jenže pak se celý hezký příběh (cca po první třetině) změní v urputnou bitku. A ta trvá skoro až do konce. Má to jeden velký háček... Lidé, kteří spolu po generace obývají silo a žijí téměř v harmonii se najednou začnou rubat hlava nehlava. A já k tomu postrádám trochu pádnější důvod, než ten jaký je v příběhu. Autor se se zbytkem knihy moc nepáral, zřejmě měl pocit, že to za každou cenu musí být akční jízda, což bohužel velmi uškodilo celé atmosféře. Za mě škoda, a bestseller tedy určitě ne... Do dalších dílů nejdu.

Irika
24.01.2018

Ze začátku se to rozjíždí pozvolna, ale přesto jsem se od knihy těžko odpoutávala a čekala jsem, že to nabere spád. A taky že nabralo, napětí, zápletky i nějaká rozuzlení přicházejí a čte se to velmi dobře. Určitě jsem zvědavá na další díly.

Zelza
21.01.2018

Kniha se mi moc libila.Zajimave pojeti sveta po jaderne katastrofe. Velmi poutave cteni a tesim se, ze si prectu dalsi dva dily, proc Zeme takto skoncila.......

Michaeles
20.01.2018

Skvělá sci-fi, která chytne od začátku až do konce. Už se těším, až se vrhnu na pokračování.

Adhara
17.01.2018

Priemerná dystópia, ktorá nenaštve ani nenadchne. Zanecháva hromadu nezodpovedaných otázok a to tak po stránke technického riešenia (prečo napríklad v sile nie je výťah?) ako aj po stránke motivačnej. Napríklad aj otázka z anotácie, prečo ľudia vykázaní mimo sila a odsúdení na istú smrť vyčistia kamery, zostala nezodpovedaná. Respektíve, jej zodpovedanie je krajne neuveriteľné. Otvorených zostáva aj priveľa ďalších vecí. Čítavé pasáže sa striedajú s menej čítavými. Rovnako vyvážená je aj ohľadom klišé a prekvapivých zvratov. Sila atmosféry aj sympatie k postavám sa pohybujú v škále šedého priemeru.

Senua
02.01.2018

Jaká to všemocná síla Sila
mě k sobě přikovala...

Také vám připomíná Silo zámek? Zámek, který v sobě drží nějaká tajemství a hrdinové (nebo možná i my sami) jsou (jsme) klíče...?

Na to jak je Silo krásný zajímavý román, není psaný příliš dobrým stylem. Prvních třicet stran jsem uvažovala, že knihu odložím na pozdější dobu... Nečetla jsem originál a tak se mohu jen domýšlet, zda je to vina překladu nebo to tak prapodivně napsal sám autor. Některé věty na mě působily dojmem, že je tak vyplivl google překladač. Kostrbaté, psané neosobním stylem. Protože jsem ale chtěla přijít Silu na kloub a věřila jsem, že bude stát za to, nepřestávala jsem číst a brzy jsem už četla jak o život. Nedá se říct, že bych četla, spíš jsem hltala stránku za stránkou a někdy jsem i některé věty doslova prolétla, abych se už dostala dál a přelouskala tu a tam stránky zbytečných popisů a průtahů.
Víc už prozrazovat nebudu. Těším se hodně na další na díly.
Autor zde nastiňuje vývoj budoucnosti, který by klidně mohl nastat...
Kniha v sobě také nese mnoho zajímavých myšlenek a názorů a tento se mi líbil nejvíce:
"Lidé jsou jako stroje. Porouchávají se. Nemusí běžet hladce. Mohou člověka spálit nebo zrmzačit, když si nedá pozor."

Johnsons007
29.12.2017

Tak po nedávném přečtení trilogie Metra to měla tato Sci-fi trochu těžší. Se začtením jsem problém neměl, ale souhlasím zde s některými čtenáři, že místy je kniha nudná, ale zase, nemůže tam být furt nějaká akce, některé pasáže by se dali dotáhnout asi lépe, některé byly ukončené moc rychle. Každopádně myšlenka knihy o způsobu přežívání lidstva, společenských poměrech, politice a vizi či myšlence, je dobrá. Poslední třetina knihy mě bavila nejvíce. Zkusím tedy další díly a uvidím. S odřenýma ušima hodnotím za čtyři hvězdy, protože celkově jsem se u knihy celkem bavil a závěr byl celkem napínavý.

Black-stars
26.12.2017

Začátek knížky super - překvapivý až šokující. Další stránky byly dost nudné, bez života, bez zajímavější příběhové linky. Na tak rozsáhlou knihu, která se řadila mezi bestsellery bych očekávala něco víc. Mnohem víc!

Petroff
21.12.2017

Dost nudný. Styl psaní taky nic moc a absolutně postrádám atmosféru, nějakej obsáhlejší popis života v silu... Nic, jen to hlavní "dobrodružství"!

B4LU
13.12.2017

No, já teda nevím. Po všech (nejen) místních recenzích jsem měl dojem, že se do čtenářského popředí konečně dostalo i nějaké kvalitní SF, které se konečně netočí kolem teenagerů, ale...
Po přečtení první části jsem zjistil, že mě to prostě naprosto nebaví. Hodlám se k tomu ještě vrátit, protože ta ústřední myšlenka byla docela zajímavá, ale za sebe říkám, že takhle sterilní vypravěčský styl jsem neviděl už velmi, velmi dlouho. Zatím nehodnotím.

sofmysl
06.12.2017

Na trilogii jsem se moc těšila, až mi ji manžel koupí a ve finále se přiznám, že z prvního dílu jsem tak trochu zklamaná. Slyšela jsem samou chválu a toto téma mám moc ráda, ale ze začátku jsem se nemohla vůbec začíst. Za mě to v podstatě bylo třičtvrtě knihy nuda a potom jako by se autor snažil to zachránit a ke konci nešetřil překvapeními. - nejdřív se nedělo de-facto nic a potom se najednou dělo úplně všechno. Trochu mě to otrávilo a s takovým tématem je to škoda.

Fogl999
05.12.2017

Kdo trpí klaustrofobií, tak to raději nečtěte :-)
Jinak je to napínavé čtení, ale budete nuceni číst další díly. Tento vám moc otázek na konci nezodpoví. Čtu už druhý díl. Tam už je spousta věci vysvětlena. Hlavě to, co donutilo lidi žít v silech.

petgona
23.11.2017

Citala som to kratko po Metre 2033 a toto bola lepsia volba. Viac akcie, viac napatia, menej rozoberania politiky filozofie. Celkovo menej uvah a rozjimania nad nesmrtelnostou chrusta. Skoda len, ze som nenatrafila v kniznici na pokracovanie, lebo sa mi zda ze by to malo byt. Lebo velmi rada by som sa dozvedela, ako to s tymi silami vlastne je. A hlavne mala som cely cas neodbytny pocit, ze povrch mozno nakoniec ani nebude tak strasne toxicky....

Paulika
23.11.2017

Pribeh plny klise, otrepanych frazi, plytkosti a nelogicnosti. Kniha postrada veskerou originalitu. I kdyz nejsem fanousek sci-fi, tak plno "ideji" jsem uz nekde jinde videl/slysel/cetl. Pusobi to jako takovy Eintopf vykradenych napadu; ted me napada: Fallout, Hungry games, Sexmise,... Novela je ciste epicka, zadna hlubsi myslenka nebo odkaz ala A.C.Clarke, I. Asimov nebo S.Lem. Proste takova sci-fi rodokapsa trochu levne okorenena uryvky ze Shakespeara. Prvni polovina mi pripadala totalne nudna az v druhe casti se to trochu rozjelo, ale temer vse bylo predvidatelne. Jednoznacne cernobile, ti hodni z mechanickeho useku, ti zly z IT (ano jsem take ITak ;-)) Jedine, co me snad u knihy drzelo az dokonce byla zvedavost, proc v tech zpropadenych silech nemaji vytahy a vsechno tahaji po schodech.

poiu
22.11.2017

Četlo se mi to skvěle, příběh Juliette mě bavil...... :-) Mám trochu problém s nedomyšleností některých věcí (např. podzemní pěstování prasat, sprchy a splachování vodou --- v budoucnosti, kdy lidstvo žije v podzemních krytech, bych vodu chápala jako nejvzácnější ze všech vymožeností, byla by na příděl atp., dále
---------- spolier------------ mi vadilo, že pár lidí se jen tak vydá po schodech nahoru "dělat revoluci" a místo toho, aby se něco pokusili změnit mírovou cestou = diskuzí = rovnou přijdou na řadu zbraně...... Kde se tam ty zbraně vůbec vzaly? Lidé z mechanického si je NAJEDNOU - JEN TAK vyrobili? Bez plánů, bez zkušeností....???? ) , taky jsem trochu čekala, že svět za zdí není tak toxický, jak se na první pohled zdálo....

No, nicméně ať nekecám o blbostech -- četlo se to výborně a stojí to za přečtení.... Těším se na další díly...

Kapi41
18.11.2017

Nebudu se zdržovat dlouhým komentářem, prostě to bylo super!
A teď rychle pro druhý díl...

Karcoolka2210
05.11.2017

Myslím, že celkom slušný začiatok trilógie. Dočítala som to s množstvom nezodpovedaných otázok, na ktoré čakám odpovede v nasledujúcich častiach. Celkovo ako nápad ďalšej z mnohých kníh na tému "koniec sveta ako ho poznáme" bolo Wool veľmi zaujímavé. Veľké plus je tiež fakt, že hlavé postavy nemajú sladkých -násť, ale už majú niečo za sebou ;) AJ

NightGepard
02.11.2017

Prvních cca 100 stran mi trvalo,než jsem se vůbec do knihy začetl a zvykl si na styl autora. Kniha je určitě zajímavá a napínavá. Ale třeba např. na čtivost Marťana nemá.
Nejvíce mě bavilo silo 17 a následné rozmotávání střípků z minulosti v silu 18 skrz postavu Lucase.
Uvidíme, jak se vybarví druhý a třetí díl.

Kiszoun
02.11.2017

Ke knihám jsem se dostal náhodou, protože jsem přečetl všechno od Glukhovskeho a na znovučtení Zeměplochy jsem neměl moc chuť a nebudu kecat, knížka trčela v knihkupectví ve slevě, tak jsem to riskl :-)
Co se mi dostalo mě mile překvapilo. Krásně "barevný" svět, ve kterém poslední lidé přežívají apokalypsu v podzemním Silu (skoro jako ve filmu Sexmise), jakožto semena budoucí civilizace. Zavedený systém je ovládán loutkami a jakákoliv rebélie, či jen zatracená myšlenka na to, co se nachází za dveřmi přechodové komory, končí vyhoštěním do zamořeného venku, kde dotyčný očistí objektivy kamer a zemře... Škoda jen, že když se dá pár hlav dohromady, tak se systémy hroutí a že je hlavní hrdinka tvrdohlavá jak mezek, tak se bortí nejen systémy ale i betonová monstra zapuštěná v několikakilometrové hloubce v zemi.

smolicka
02.11.2017

Vždycky jsem ke knihám s nálepkou "Bestseller" trochu skeptická, zvláště po světovém úspěchu Fifty shades of Grey (kterou jsem se zapřísáhla nikdy nečíst, ani nekoukat na film)...Proto jsem přečtení i téhle knihy odkládala a musím uznat, že moje skepse byla zbytečná. Kniha se mi moc líbila, myslím, že autor nastínil rozhodně ne nemožnou budoucnost lidstva, což je hodně k zamyšlení. Příběh je dle mého názoru pěkně propracovaný a napínavý, ale jak už někdo poukazoval, někdy je nesmrtelnost hlavních hrdinů až do očí bijící. I přesto se ale teď těším, až se začtu do druhého dílu, který mi poodhalí ještě více o světě, ve kterém jsou lidé odsouzení žít pod povrchem. Nevím, jestli je námět originální nebo ne, tolik sci-fi knih jsem zatím nepřečetla, ale rozhodně zajímavě nastiňuje chování lidí, pokud jsou někde uzavřeni dlouhou dobu, takový trochu sociální experiment ;)

Illyria88
27.10.2017

Podle anotace knihy, jsem se na to moc těšila. Jenže jsem asi byla moc namlsaná Metrem 2033 a tak jsem od knížky očekávala trochu něco jiného. Prvních sto stran jsem louskala docela stěží. Pak se to trošku rozjelo a ke konci už jsem nějaké kapitoly přeskakovala, což mě docela mrzí. Teď mám rozečtený Turnus, tak uvidíme.

tesi89
27.10.2017

Moc často knihy nehodnotím, ale tuhle nejde neohodnotit. Do knihy se mi nejprve nedařilo začíst (moc jsem nechápala souvislosti a o co vůbec jde), ale jakmile jsem tuto chvilku překonala, nemohla jsem se již od knihy odtrhnout. Poutavý příběh (za mě i velmi dobrý námět), děj je plynulý a v téměř každé kapitole je uchovaná důležitá informace a po každé kapitole je potřeba rovnou číst další. Za mě teda jednoznačně pět hvězd. Doporučuji!

babsi66
25.10.2017

Podle nadšených recenzí a ohlasů jsem čekala, že to bude větší pecka. Nejsem fanda sci-fi, takže v rámci žánru nemohu srovnávat, ale nepřišlo mi to originální ani námětem ani zpracováním.

LPG
24.10.2017

Ale jo. Dobrý. Takže za 3.

JosefW
17.10.2017

Už je to delší čas, kdy jsem objevil Silo. Zpočátku mne příběh nezaujal a prakticky po celou první třetinu se mi hlavou proháněla otázka, proč je tato kniha tak dobře hodnocena. Něco mi však říkalo, že bude stát za to pokračovat dál. Zhruba ve třetině pak najednou nastal zvrat, začal jsem se vyložené těšit na další kapitolu a kniha mne začala bavit.
Už teď vím, že tuhle trilogii musím přečíst celou, jelikož odpovědí bylo zajím málo a nezodpovězených otázek je ještě stále mnoho. :-)

sixi
17.10.2017

Pútavé. Málokedy sa mi stáva, že ma kniha takto dejovo prekvapí. Viac písať nebudem bolo by to škodlivé pre tých, ktorý túto knihu ešte len budú čítať. ;)

Claudius
14.10.2017

Neotřelé, zajímavé, poutavé téma. Jsem velmi zvědavý na další díly a opravdu doufám, že v nich bude ještě více zvratů, a že se objeví konečně nějaký pořádný cliffhanger, jaký je pro tento žánr typický. Juliette nemůžete jinak než vřele fandit, smrti postav dost bolí, padouchy nesnášíte, vše jak má být. Nejlepší je ale silo jako takové - ten systém, jak funguje stabilní a soběstačná společnost nahnaná do obří podzemní věže, je geniálně vymyšlený a právě objevování tohoto systému a zákonů života v silu mi přišlo na celé knize to zdaleka nejlepší.

Richisa
14.10.2017

Nebýt čtenářské výzvy o knihu bych jistě ani nezavadila, stejně jako o většinu sci-fi.

Nicméně kniha je velmi čtivě napsaná. Hledala jsem každou volnou chvíli, abych v knize našla odpovědi na otázky, které mě při čtení napadaly.

Trošku mi vadila nesmrtelnost některých hrdinů - u románů běžné. Spousta událostí byla zcela neočekávaná, u jiných jsem nechápala, proč by to takto někdo měl chtít - při nejmenším by se asi ztratilo napětí

Veronika33
26.09.2017

Kniha ma neskutočne bavila, bola pútavá. Konečne zaujímavé a originálne postapo. Systém sila bol dobre vymyslený, možno by som prijala trošku podrobnejšie rozobratie jednotlivých pracovných skupín, keďže sa však vrhám na ďalšie dva diely, možno sa toho dočkám tam. Odporúčam!!!

Ajrad1981
15.09.2017

Nemá cenu pokládat si otázku, jestli kdy vůbec mohlo někoho byť jen napadnout něco tak zvráceného jako zničit svět a ponechat jen pár vyvolených. Natož jestli by se vůbec mohl pokusit takovou šílenost realizovat. Nedávná historie dokázala, že to možné je, oboje, takže přemýšlet nad těmito JESTLI je zbytečné, odpověď známe. A o to děsivěji ten příběh působí.
Do knihy jsem se nemohla začíst, ale jakmile se mi ozřejmila situace, vztahy, souvislosti, jelo to jak po másle. Občas se to zadrhlo, některé situace mi přišly vygradované až nesmyslně, poslední dobou mě to spíš rozčiluje, než baví, ale celkově paráda.
Na některé otázky, které mě při čtení napadaly – například jestli je vzduch venku fakt otrávený, nebo jestli je to výmysl těch nahoře – jsem dostala odpovědi, ale spousta dalších zůstala nezodpovězená. A co se mi opravdu, ale opravdu nelíbí, je to, že si prostě MUSÍM přečíst další díl! :-D

tygřík2
14.09.2017

Že se budu na stará kolena honit po schodech nahoru a dolů jako blázen a ještě se mi to bude líbit, toho jsem se nenadála.
(Hlavně číst tenhle díl jako první, protože jinak si zkazíte ten správný dojem.)

vlcka
03.09.2017

Skvělé čtení! Nenudila jsem se ani chvíli, Silo dokázalo vypnout vnější svět a doslova pohltit všemi svými patry, klaustrofobií, náladou i touhou dozvědět se "proč" a "jak". Je pravda, že v jisté fázi mi začalo vadit, co všechno nezničitelná super hrdinka Juliette dokáže přežít a občas jsem marně hledala logiku. Atmosféru, spád ani napětí to však zničit nedokázalo. Mnoho logických nedostatků vyřeší druhý díl, takže ani tady příběh nezůstal nic (nebo alespoň skoro nic) dlužen. A třetí právě, velmi zvědavá, začínám...

Lokina
29.08.2017

Musím přiznat, že tato kniha, obdařená nálepkou bestseller, si to zaslouží. Velice originální, poutavě a napínavě napsaný příběh.
Už teď se těším na filmové zpracování, doufám ale, že mi to radost z knihy nesebere.

Žemlák
28.08.2017

Po dlouhé době jsem se do něčeho začetl tak, že jsem nemohl přestat. Plno nečekaných zvratů. Za mě super! Jdu na další díl..

roso.mak
27.08.2017

Jsou tam logické díry hluboké jak díra na mamuta. Dobrá zpráva je, že mám přečtený i návazný díl a autor asi dostal vynadáno, tak je to domyšlené tam. Ale bude vám to možná kazit dojem ze čtení.

Druhá věc je, že je to zábavné až do cca 1/3 knihy, pak jsem četla jen každou 3. kapitolu (sledují se 3 postavy) a to mi ke štěstí stačilo. Čtení se tak pravda urychlilo, nicméně si nemyslím, že to byl autorův záměr.

Danago
17.08.2017

V silu pod zemí, zamořenou jedy, se ukrývají lidéžijí zde už po mnoho generací a nic jiného neznají .
Silo je jedinečný úžasný postapokalyptický sci-fi thriller, který se čte jedním dechem. Knížka mě zaujala od první stránky a už mě nepustila. Rozhodně si přečtu další díly, to prostě musím. Příběh je velice napínavý a překvapivý . Já určitě doporučuji.

Per-quiee
15.08.2017

Tato kniha si mě bohužel nezískala. Na základě kladných recenzí jsem se do ní s chutí pustila, ovšem po 100 stranách pro mě byla každá další spíše z donucení. Další díly číst nebudu...

Toffee
27.07.2017

Dobře se to četlo. Neměla jsem žádná velká očekávání a knížka mě mile překvapila. Námět je rozhodně zajímavý a autor dokáže čtenáře do děje vtáhnout. I když jsem tušila, že to (vzhledem k dalším dílům) nemůže dopadnout špatně, stejně jsem byla napnutá a místy jsem příběh doslova hltala. K tomu musím přidat svou zvědavost, co se z toho všeho vlastně vyklube, jestli jde o nějaký sociální experiment a všechno je jen jako, nebo je skutečnost ještě horší, než vypadá. Román klade i spoustu stále aktuálních otázek, třeba o odpovědnosti vůdců vůči společnosti, o krátkodobých a dlouhodobých řešeních, tom, jestli není lepší před lidmi některé informace tajit apod. Celkem ochotně proto autorovi odpustím některé prvoplánovosti, limonádový milostný vztah aj.

Skuban9999
26.07.2017

Super kniha! Přečtena během pár dní. Hned zítra začínám číst 2. díl! Doporučuji všem

Roxik
24.07.2017

Silo mě mile překvapilo, když jsem začala knihu číst, nevěřila jsem, že ji dočtu. Prvních 180 stran se neskutečně vleklo a popisováni sestupu do jednotlivých pater Sila mě několikrát donutilo knihu odložit na " později". Vim, že bylo důležité se seznámit s postavami a s rozložením Sila, ale myslim, že autor mohl popis zkrátit a nechat prostor skutečnému ději, podle mě to hodně lidí odradí od čtení a nedostanou se k té skutečné kvalitě příběhu, která začíná od vstupu Juliette na scénu.Od jejího příchodu se vše začalo více rozjíždět a příchod Lucase byl taky fajn. Ovšem nejlepší byla část, kdy Juliette poznala Sóla a konec mě hodně překvapil a strhnul. Takže za mě ta kniha určitě stojí za přečtení, jen se prokousat tim začátkem, těším se na další díl.

DoDidDone
22.07.2017

Tři hvězdy jsou max, jak knihu mohu ohodnotit, na víc to podle mého nemá. :/
Prvních několik stránek a několik posledních jsou napsány poutavě, zajímavě a proti nic nemám, ale to mezi, ta většina se mi četla opravdu těžce. Velice mdlé a nijaké, trochu mě tedy zmátla spousta kladných komentářů vychvalující tuhle knihu. Nebyla špatná, ale znovu bych se k ní URČITĚ nevrátil! Asi u žádné knihy jsem se tolik nenudil a nepřál si ji dočíst a několikrát jsem i váhal o odložení a přerušení čtení.
Osobně jsem měl taky problém nějak si představit vzhled Juliette, když dokázala pracovat jako chlap, možná ještě líp. :)
A upřímně, měl jsem trochu pochopení k té "temné straně", protože si nedokážu ani představit, jak těžké a náročné musí takové silo řídit.
Z filmového zpracování mám docela strach. Nedokážu si představit, jak by tohle chtěli zfilmovat, ale třeba se mýlím.
K pokračování se pravděpodobně dostanu a doufám, že bude lepší než Silo.

mauťa28
18.07.2017

Ještě nikdy se mi nestalo, abych během necelého týdne přečetla 3 knihy téměř na jeden zátah a ke všemu ještě v žánru scifi. (Silo, Turnus, Prach).Skvěle napsané, okamžité vtažení do děje, popis postav i prostředí ....Když se blížil závěr na jednu stranu jsem chtěla vědět jak to dopadne, zároveň aby to ještě nekončilo:-))) Mohu jen doporučit a to i těm, kteří doteď scifi žánr nevyhledávali, viz. já.

Bediczek
13.07.2017

Vesměs pekná knížka. Líbilo se mi že se postupně dozvídáme všechna tajemství a klaustrofobická atmosféra Sila. Také když někdo šel čistit, vždycky jsem doufal že z toho nějak vyvázne. Zezačátku kniha pěkně odsejpala, pak ale trochu ztrácela dech (za to ubírám jednu hvězdu). Jinak chemie mezi Juliette a Lukasem mi připadala trochu nucená a nevěřím že by se někdo jako Juliette takhle bezhlavě zamiloval do někoho, koho skoro nezná. A pak ještě jeden technický dotaz: Proč ksakru nepoužívali výtah? :)

noizcore
10.07.2017

Velmi čtivá kniha. Téměř 500 stran jsem zvládl za 3 dny. Děj má svižné tempo, popis prostředí Sila je velmi povedený. O nečekané zvraty není nouze a používání různých časových období vyprávění je přehledné a neztěžuje orientaci v ději.

Dolik13
03.07.2017

Kniha na první pohled zaujme poutavým a atraktivním přebalem. Jako fanoušek postapokaliptických knih jsem nicméně v rozpacích. Celkově vzato kniha není vůbec špatná, ale výborné pasáže se střídají s velmi zdlouhavými a nudnými. Kladně hodnotím vývoj postav, občas jsem si připadal jak ve hře o trůny, kdy umírá jedna postava za druhou :D Bohužel, například pasáž, kde je na více než 100 stránkách popisován sestup po schodem mě strašně nudila, kdyby měla kniha o 150 stránek méně a nebyla tak roztahaná, dostala by lepší hodnocení.

kaci_bunny
02.07.2017

Vynikající, velmi čtivá knížka. Na začátku se děj hodně rozjede, potom je to trochu pomalejší a potom už jen hltáte stránky. Jednoznačných 5 hvězdiček!

YA-girl
02.07.2017

Nemohla jsem se odtrhnout... Bylo to napínavé, ale ne takovým tím typickým způsobem "jestli se do minuty něco nestihne, TAK...". Spíš jsem se nemohla dočkat, co se dozvím dalšího o konstrukci Sila, o tom, jak tam lidé žijí, jak to mají vymyšlené a zařízené, proč to tak je... Prostě takový perfektně promyšlený "jiný svět", jiný způsob života. Na konci pak přišla sice tušená, přesto ale skvělá pointa... a už tak by mi to stačilo ke spokojenosti, ale prý existují ještě další díly, takže moje radost nezná mezí :-). Doporučuji!

uzasna
26.06.2017

Dobrá kniha - mne osobne sa čítala príjemne , ľahko . Sem-tam mrazila. Postavy opísané zaujímavo, osudy hrdinov zväčša smutné. Za mňa lepší priemer .

BaHa
23.06.2017

Už dlouho jsem se do ničeho tak nezačetla a Silo mě skutečně překvapilo, protože to úplně není ten typ postapo příběhů, které bych vyhledávala. Každopádně parádní počin se skvěle vykreslenými postavami, překvapivými obraty a hlavně po stranách rozesetými detaily, které Silo povýšily na skutečný klenot žánru.

lachtan77
09.06.2017

Tak nějak to tady na zemi určitě dopadne. Možná už se nějaká sila staví. S mojí klaustrofobií v uzavřených prostorech bych šel asi hned čistit :-) Jdu se mrknout po druhém díle :-)

alfinha2321
30.05.2017

Dlouho předlouho jsem se k Silu nemohla dostat, ale jak jsem se k němu pak dostala, tak jsem se zase nemohla odtrhnout :) Hodně zajímavý postapo námět a vůbec myšlenka sociálního inženýrství na omezené skupině... Vlastně se zde rozebírá problém všech autoritářských režimů, to jest, co udělat s několika volnomyšlenkáři kteří se vždycky všude vyloupnou. A dokud silo funguje, pak je to vymyšlené naprosto geniálně, pošleme je čistit, oni to udělají ještě s radostí a ostatním to zase na nějakou dobu zvedne morálku. Problém však nastane ve chvíli, kdy se objeví někdo natolik zvídavý, že tím celý systém položí na lopatky... Doporučuji přečíst Silo všem fanouškům sci-fi, opravdu za to stojí.

micha-ella
30.05.2017

To je téma přímo pro mne! Čtení jsem si užívala, i když někdy se mi některé pasáže zdály zdlouhavě popisné. Co se mi nesedělo, že při tak vyspělé technice této civilizace lidé chodí a nosí břemena po schodech místo přemisťování výtahy, čistí senzory ručně atp. Ale po psychologické stránce jsem si přišla na své

Tesset
26.05.2017

Tak nevím, jak tuto knihu hodnotit. Příběh mi přišel velmi zajímavý i postavy jsem si oblíbila, ale stejně jsem to četla skoro měsíc. Přečtu další díly a uvidím.

Siwan
21.05.2017

A zase mě po dlouhé době něco opravdu nadchlo. Dobře vystavěný příběh, má to spád, hrdinové jsou přiměřeně sympatičtí a historka přiměřeně uvěřitelná. Supr. Už se těším na další díly. Nečekala jsem od téhle knihy moc a naopak mě příjemně překvapila.

TomTomis
21.05.2017

Sci-fi nečtu zase tak často, ale tahle vize světa mě zaujala . I svými překvapivými zvraty. Určitě se podívám i na další díly.

olle3
14.05.2017

Já věděl, že knihy s přívlastkem "světový bestseller" nemám číst. Nepoučil jsem se.

První kapitola jako samostatná povídka, kterou jsem četl kdysi v Ikárii (nebo XB 1), byla geniální. To vše, co v ní bylo nevyřčeno, dělalo příběh mimořádným.

V celé další nástavbě bylo vyřčeno vše a stojí to za prd.
Kdybych měl dílo charakterizovat Jedním slovem, bylo by to - nepřesvědčivé.

On nápad nebyl tak špatný - nebýt neskutečně nezajímavého stylu vyprávění, vznikla by z toho dobrá kniha. Ale styl vyprávění je důležitý. Bohužel.

"Juillete se zmocnilo radostné vzrušení jako u krysy, která narazila na obzvláště velký drobek."

"...zabubnovaly nedočkavé střely."

a tak dále...

Nevím, jestli to má na svědomí líný korektor, překladatel nebo sám autor, ale je to hrůza. Za to však třetí hvězdu dolů neubírám. Ubírám ji za "světový bestseller". To už vážně lidi nepoznají dobrou knihu od špatné, nebo je to všechno jenom reklama?

kozisek1
14.05.2017

Začala jsem tento žánr díky čtenářské výzvě a doslova jsem překvapena. Dobře se čte, a i bez výzvy přečtu i další díly.

lalikpepa
12.05.2017

Tenhle typ knih mě moc neláká, ale díky Knižní výzvě si mě kniha nějak našla. A jsem ráda, protože je to výborné čtení. Mírně znepokojivé, zneklidňující, ale výborné. Styl, jaký se odvíjí od první kapitoly děj, jsem ještě u žádné knihy nezažila a vlastně nevím jestli se mi líbil. Po nějakém čase jsem si ale zvykla. Každopádně se to četlo dobře, až na neustálé popisy a vysvětlování všech možných procesů, technických postupů apod. Ke konci jsem už celé odstavce popisů přeskakovala, jen abych se konečně dozvěděla jak to dopadne. S ohledem na to, by Silo mohlo být kratší o nějakých 200 stran.
Co ale musím na závěr dodat, je to, že jsem u některých kapitol skoro nedýchala. Byla jsem napnutá jak struna.
Vážně výborná věc. Doporučuji i přes velký počet stran. Co nejdříve se vrhnu na další díl.

Vincenzoci
10.05.2017

Pozor, spojler! Až na ten pomalý a místy i lehce zdlouhavý začátek, kde se vystřídá několik hlavních hrdinů (a ti samozřejmě zemřou), to byla dobrá kniha. Časem se to slušně rozjede a nejedna věc mě tam svým zvratem překvapila. Musím ale říct, že mi připadalo, jakoby místy autora tlačily termíny. Hned jdu na další díl! :-)

alef
27.04.2017

„Tehdy mu ten zatuchlý betonový válec s patry a patry bytů, dílen, hydroponických zahrad a čističek plných změti trubek připadal jako rozlehlý vesmír, obrovský prostor, který člověk nikdy nedokáže celý prozkoumat, labyrint, ve kterém se on nebo jeho kamarádi mohou ztratit navždy.“

Na počátku příběhu je to většinou vždy stejné – země už nikdy nebude taková, jako dřív, je zamořená jedy a poslední zbytky lidstva se usilovně snaží přežít – vítejte v postapokalyptickém světě, pro čtenáře, kteří mají už nějakou tu postapo za sebou (taky jsem jich už pár přečetla) ... celkem obvyklý úvod ... pak už to ale je na autorovi a jeho příběhu, aby zaujal ... a na čtenáři, aby si v něm našel „to své“, svá očekávání :-) ...

Tak k příběhu ... lidé jsou pěkně „nacpaní“ v ohromném tubusu pod zemí, cesta ven z něj je nemožná, ... a jak se dozvíte, žijí tam už po vícero generací ... dostáváme se tak k jádru, k autorově fantazii a představě o tom, jak to s lidmi, nestvořenými k životu v klaustrofobních podmínkách pod zemí, může vypadat ... a jde o to, jestli se naše představy (nás, čtenářů) potkají s těmi autorovými ... příběh je celkem mnohovrstevný, slibující, že by si v něm každý mohl najít „to své“ – od vzpoury, utajování informací, pátrání po pravdě (která nakonec může být ještě děsivější, než si dokážete představit), ... až po různá tabu a zakázané (škodlivé?) myšlenky ... nahlížíme do temné budoucnosti lidstva?

I já si v tomto příběhu něm našla „to své“ :-), co mně zaujalo (pro mě je asi nejzajímavější a jádro tohoto příběhu – otázka, na kterou se těžko hledá odpověď (a možná ji ani nelze najít) ... a která bude aktuální včera, dnes i zítra ... co si počít s informacemi ...je to otázka vpravdě filozofická – je třeba sdělovat všechny informace všem? ... a není to otázka, zda mají všichni právo na informace, ale spíš otázka, resp. to co mně zajímá je, co přinese takové poznání (všech všeho?) ... a samozřejmě s tím spojená otázka oprávnění – kdo by měl takovou „moc“? „právo“? „svědomí“? rozhodnout ... co komu náleží? ...

... přesto, pokud mám hodnotit jako celek (a nemůžu se ubránit srovnání s jinými příběhy, které jsem už četla), ... tak tento příběh nevyznívá úplně nejlépe ... mám ráda, když, kromě spousty „zajímavých myšlenek“ příběh působí taky na moje emoce, když příběh s hrdiny „prožívám“ .... a to se v tomto případě nestalo, ... i přes nespornou zajímavost myšlenek, jsem s hrdiny nebyla „uvnitř“ příběhu, ... spíš je sledovala z povzdálí (trochu jako literaturu faktu) ... proto jsem váhala mezi 3 a 4*, ... a nakonec se přiklonila k nižšímu hodnocení ...

Syny007
26.04.2017

Pomalý rozjezd ale v závěru jsem knihu nemohl odložit vřele doporučuji.

Vikina333
22.04.2017

Jak já jsem zvědavá na zfilmování.. Jen se bojím, aby se to povedlo.. Knížka je moc fajn, čtivá a většinu času napínavá, tak uvidíme..

Scathia
20.04.2017

Vynikající literární počin. Jedinečná atmosféra, skvěle promyšlená alternativní realita s mnoha zvraty. Velmi často jsem konce kapitol chodila rozdýchat. :-))

Pigface
17.04.2017

Jsou knihy, které když dočtete, zanechají pocit uspokojení. Standardní pocit, který asi po přečtení čekáme. A pak jsou knihy, které mají ten dar, že jejich příběh se čtením žijete. Že se děj ve vaší mysli zhmotní, představujete si prostředí, jeho atmosféru, dokážete si vybavit tváře hrdinů. A s těmito hrdiny a jejich příběhy se jen neradi loučíte. Chcete znát, co bude dál, jaké budou další osudy postav. To potom děkujete autorovi, že se rozhodl pokračovat a napsat další knihu a doufáte, že vás čeká další záchvat živé, barevné představivosti. Přesně takové pro mně bylo Silo. A já se už těším na Turnus!

iferdai
13.04.2017

Parádní třídílná série! Nemožné hodnotit jednotlivě jelikož některé věci se vyjasní až v dalších dílech. I když celá trilogie má několik ústředních postav, tak to rozhodně není příběhem jednoho hrdiny a to je právě to co mě na takových knihách baví.
Jediné tedy co mi nesedlo bylo autorovo tisknutí, chytání a vodění za loket :)

hnilda3
03.04.2017

Dlouho se mi nestalo, že bych se od knihy takhle nemohla odtrhnout! Když jsem si ji brala, říkala jsem, si, že pět set stran už je na mě docela dost a že to zas budu číst půl roku.. Knihu jsem přečetla za asi 10 dní, což je na mě hodně rychle. Prostě nešlo přestat číst a musela jsme pořád pokračovat. Dokonce jsem kvůli tomu tak trochu zanedbala školu, což se mi nestává :-D Kniha mě nadchla od první kapitoly a už se těším na Turnus.

honza9831
30.03.2017

No, Celkově kniha dobrá. Začátek mne trochu překvapil, protože člověk hledal zázrak u prvního hlavního hrdiny, který vlastně nebyl hlavní hrdina. Příběh je dobrý, ale zápletka je taková poněkud povrchní. Ten zabil toho, ten zabil onoho. Až v poslední části knihy se člověk konečně dopracuje k informacím se kterými se dá alespoň trochu pracovat. Konec jsem čekal tak trochu jinak. Příjde mi, že to skončilo až příliš hladce a tu hlavní pasáž, která mě zajímala tam vůbec není. Asi jediné co mi přišlo z celé knihy fakt na hlavu, byla doba po kterou chodili nahoru a dolů. Jít 150 pater týden nebo jak dlouho to šli... Evokuje to ve mne myšlenku, že nemáme být líní a chodit do schodů, protože budeme v silu za chcíplý prasata.
Celkově kniha výborná, tenhle žánr je fakt skvělej.

Nikkiproch
27.03.2017

Tahle knížka mě neskutečně bavila. Příběh je dynamický, ač někdo říká, že začátek a popisování fungování Sila je nudné a táhlé, mě to bavilo a považuji to za v příběhu nutné. Pasáže, kdy Juliette běhá po Sile 17, nebo se potápí do zatopené hlubiny, mi někdy až naháněly husí kůži a fakt jsem se bála, co na mě vykoukne z další stránky.
Z té myšlenky, kterou autor rozpracoval, až mrazí. Pokračovaní si rozhodně koupím a přečtu.

Lidudu
24.03.2017

Tak ja nevím... hodně jsem se rozmýšlela mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Ten nápad je perfektní, nadchl mě a po celou dobu čtení ve mě udržoval pocit jakési stísněnosti. Ale! Celé mi to připadalo jako taková "hurá akce". Jako by to autora zničehonic napadlo, poznal, že je to pecka a rychle rychle na to naplácal jakýs takýs příběh, hlavně aby to nezapomněl. Prostě mi to chvílemi přišlo takové kostrbaté.
Jenže ten nápad s civilizací někde v Silech mě fakt uchvátil takže prostě čtyři hvězdy =)

mochr
20.03.2017

Silo me neskutecne bavilo od zacatku az do konce. zadnou nudnou pasaz jsem nenasel, porad se neco delo.
//lehky spoiler//
Sila se zacala stavet kolem roku 2050 ( za cca 30 let) , nejaka nanotechnologie tam je ,ale samotne silo je jako by se stavelo prave ted ne li pred 10-20 lety. Uplne vidim ve filmu jak na pocitacich nepouzivaji klasicky "okenni system" ale pisou prikazy do konzole.
jednu postavu si oblibite a ona o par stranek dal umre, co uz...
silo ma cca 150 pater? kdyz budu brat v uvahu ze jedno patro ma prehnane 4 metry, vychazi vyska sila 600 metru, coz je po schodech dost, ale myslim ze za den by se to dalo zvladnout?
Konec byl docela rychly, ale musim rict ze vubec ne spatny
//Konec//

Ac nerad, musim rict ze me to bavilo o trosku vic jak Metro 2033.
Chvilemi jsem si nektere sceny predstavoval jako ve filmu, tak doufam ze film bude a bude dobry.

Hura na Turnus

May
19.03.2017

Plně souhlasím se svým oblíbeným "komentátorem" - trudoš :-) První polovina velmi zajímavá a plná překvapení a zvratů, druhá se trošku táhne a dá se tušit konec .... Jen za sebe doplním, že mně jako asi vždy, když fantasy knihu píše muž dělalo, problém množství technických údajů a popisů ... ano patří to ke knize, ale tolik a ..... nepatřím k příliš technickým osobám a mám problém pochopit co si asi mám představit :-( Celkově ale příjemné čtení a další dva díly přečtu také.

veronika4918
01.03.2017

Silo jsem našla náhodou a zařadila jej do výzvy 2016. Tak moc mě kniha pohltila, že jsem si ïhned musela koupit i druhý díl ...

Dle mého se jedná o nejlepší knihu trilogie. Howey dokáže člověka skvěle vtáhnout do děje, hltáte jednu kapitolu za druhou najednou konec a spousta otázek.

jsem zvědavá na zfilmování, resp. se ho dost bojím :)

LukasKudlacek
22.02.2017

Trvalo mi dva dny než jsme knihu dočetl ( chodím přes den do práce :) ) a kniha mě opravdu vtáhla do sebe, do svého světa, do světa beznaděje a radosti z malých drobností, světa daného modelu chování - předem dané hierarchie společnosti a zárodků odporu daném přirozenou zvědavostí jeho obyvatel. Kniha je plná nečekaných zvratů, které sleduji se zatajeným dechem a oči mi přelétávají celé stránky. Jdu si koupit druhý a třetí díl.

Je spousta dobrých a kvalitních knih, spousta dobrých příběhů, které člověka donutí zamyslet se a napnou ho, aby očekával neočekávatelné a těm plným právem patří 5 hvězdiček. Silu bych dal hvězdiček 6 a takových knih moc není. Klobouk dolů.

misowi84
06.02.2017

Namlsán pozitivní aurou recenzí jsem si rovnou opatřil všechny tři díly.
Po první knize ale už bohužel vím, že pokračování číst nebudu :-(
Silo mě natolik potrápilo svou utahaností a nezáživností,
že energii do dalších dílů věnovat nebudu.

martina1199
28.01.2017

Úžasná kniha :) Námět, prostředí, postavy - to všechno se mi líbilo. Jedinou výtku mám k závěru - u jednání šerifa Petera jsem postrádala jakýkoliv pro čtenáře patrný vývoj motivu. Toho, proč se nakonec rozhodl, jak se rozhodl. Přišlo mi to trochu ukvapené. Pokud u nás vyjdou i další díly, rozhodně si je přečtu :)

Caine
20.01.2017

Celkem zajímavé čtení, jsem zvědav na další díl. Doufám že se ve skutečnosti sila ještě nestaví :-(

regenka
15.01.2017

V něčem originální, v něčem zas až tak ne.. Místy připomíná Hunger Games, 1984 nebo Matrix... ale určitě stojí za přečtení. Chystám se na další díly.

Kali77
14.01.2017

Naprosto strhující děj, který mě nutil brát knihu do ruky, kdykoli to jen šlo a většinou to končilo: "ještě jednu kapitolu...".

Karolínašarrry
13.01.2017odpad!

Kniha mě zaujala protože měla skvělé recenze,ale bylo to úplně jinak, bála jsem si někoho oblibit protože o pár stránek dál umřel.Dá se říct že hlavní hrdino se tam střídaly jak na běžícím pasu

wally
29.12.2016

Velké zklamání...opět neuvěřitelně přeceňovaná knížka se zlatou plaketou ´světový bestseller´... slibný začátek (cca 5 kapitol), následuje 80% nudného textu, kde se nic moc neděje a ke konci je zde cca 5 lepších kapitol, kde to má ´koule´, ale to bohužel na zlepšení názoru na knihu nestačí...ani nemám chuť na další díl...

Lyzarka79
27.12.2016

Kniha mě bavila úplně celá... přečetla jsem ji poměrně rychle, některé zvraty jsem nečekala. Budu teď číst druhý i třetí díl, moc se těším :)

rasputin
25.12.2016

Tak pro mě je to asi první kniha z edice světový "bezceler", která za to stála.

MaxQ
22.12.2016

Pro nás scifisty není podobný námět nic nového. Příběh je to zajímavý, knížka mohla být celkově tak o 150 stran kratší, ale proč ne. Co se mi nelíbilo byl uspěchaný závěr - na jedné straně autor skrz celou knihu popisuje celkem nepodstatné detaily, aby poslední tři kapitoly tak zrychlil, jako by zjistil, že má za dvě hodiny uzávěrku.

A ještě jeden nešvar musím autorovi vyčíst a to vyložené fyzikální nesmysly. Nebudu je vypisovat, abych nespoiloval, ale kdo má aspoň střední školu, ten se bude u čtení kroutit jako Lemmy Kilmister na koncertě dechovky.

čendamatuška
18.12.2016

super kniha na čtení ve škole v posteli nebo na wc

jefff
14.12.2016

Nejdřív mě Silo nadchlo svým neotřelým tématem, pak v průběhu prvních cca stovky stran postupně ztrácelo na tempu, až jsem začínal pochybovat, zda knihu dočtu. Od poloviny Silo sice chytlo druhý dech, ale zase výrazně změnilo průběh příběhu a hlavně se ze zajímavé sci-fi konspirační detektivky přetavilo do romantického sci-fi dramatu. Konec byl očekávaný a nepříliš nápaditý. Za mě zklamání.

MartinSt
12.12.2016

No...čekal jsem tedy něco víc. Příběh se docela táhnul, zejména první polovina, pro mě to celkově postrádalo napětí, postavy takové nemastné neslané. Jediné části, které mě doopravdy chytly byly ty, kde se probíralo k čemu Silo slouží, jak to vzniklo a odhalování tajemství ale zbytek...až se budu někdy hodně nudit, možná sáhnu po dalším dílu, ale zatím to opravdu neplánuji

Akemi4
12.12.2016

Teda, takhle dlouho mi knížka netrvala... no, ani nepamatuju :D Skoro 500 stránek, malé, nahuštěné písmo, chvíli trvá, než se začtete (pokud čtete na etapy jako já)... ale ta knížka za to prostě stojí, příběh je totiž naprosto famózní!

xhonzik
25.11.2016

Perfektni.

Solgeon
21.11.2016

Začátek se déle rozbíhá, ale potom to chytne spád. Ačkoliv je děj omezen na zmiňované podzemí, rozhodně mu to neubralo na přitažlivosti a těšení se na věci příští.

pafčaodřeky
16.11.2016

Přeceňované. O životě v podzemí (když nepočítám Metro) se psalo už v "pravěku sci-fi a fantasy", třeba v "Tumithak z katakomb", určitě je zábavnější, nehraje si na velkou literaturu. V Silu, krom úvodních 150 stran, kde je překvapivě vysoká úmrtnost postav a téměř detektivní pátrání "kdo za to může", vás čeká táhlá předvídatelná dějová linka. A hlavně láááska....nuda!

SimaX
08.11.2016

Asi jsem čekal něco více. Prvních cca 40% knihy jsem četl docela ne krev, pak se děj jakš takš rozjel. Dokonce jsem se dokázal i pěkně začíst. Bohužel ty 2 * tam jsou z důvodu tvrdého prokousávání začátkem, snad se druhý díl poučil a bude lepší.

kabismo
30.10.2016

začátek vlažný, od strany 200 se to rozjede a nechce pustit. Až na nějaké drobnosti skvělá kniha.

Taurusfairy
28.10.2016

Zprvu jsem myslela, že snad ani nedoctu..Ale nakonec docela prekvapila :)

Ben Nevis
06.10.2016

Čtivosti knihy pomáhá, že na začátku nevíme nic a postupně s postavami odhalujeme různá spiknutí a zákonitosti. Některé nesmysly (třeba proč tam nemají výtah) se objasní na konci. Nápad na postapo společnost je využitý do mrtě, ale možná by to chtělo zapracovat na postavách. Navíc je tam větší úmrtnost, a tak se čtenář bojí si k nějaké udělat vztah.

Leiko
03.10.2016

Jedna z nejlepších sci-fi, jaké jsem měl možnost číst. Líbilo se mi snad vše - od první myšlenky až po střídání napětí mezi dějovými linkami. Zpočátku jsem měl problém s roztahaností celého díla a velmi podrobnými popisy, ale po čase jsem celé silo začal hltat a každá drobnost mi jen dopomohla k celkové atmosféře.

Neodpustím si jednu hloupost a to je rozhození prostorových měřítek. Postavám zabere vertikální cesta po drobném točitém schodišti sila 3 dny - to by mohla být výška třeba 1,5km. Na druhou stranu, pohyb vodorovně je popisován jak u většího rodinného domu - téměř okamžitý.

Tohle je ale spíš profesní deformace, na celkovém dojmu mi to neubralo.

harena
01.10.2016

Po prvních 100 stranách jsem měla pocit, že tuto knihu určitě nedočtu, jak se mi popisování života v silu zdálo zdlouhavé. Ale nabrala spád a pak se četla úplně sama, nechtěla jsem ji odložit, i když už byly 3 hod ráno. Napínavá a čtivá knížka, stojí za přečtení a za zamyšlení. Ale zkrátit ji alespoň na 400 stran by jí asi bylo ku prospěchu. Těším se na další díl, hned si ho v knihovně objednám.

WeeWar
23.09.2016

Na jeden zátah, celkově až na pár míst čtivé, když se dokážete přenést přes zjevné, hlavně technického rázu, nesmyslnosti popisovaného prostředí: celá civilizace je stovky let surovinově soběstačná včetně dolů, vrtů atpd? Funguje bez výtahu, vše tahají po jednom schodišti? Na vše má jeden dieselovej generátor elektřiny, který funguje desítky let bez odstávky?

Edit: Pry to byla puvodne jen povidka, nevim, necetl a nezkoumal jsem, ale pokud by tomu tak bylo, bylo by to asi lepsi, pokud by zustala jen ta filozofie videni sveta a par technickych naznaku z fungovani civilizace. Ale chapu, ze "manazeri psani" z literatu zdimou maximum (hlavně pod sebe, vertikálně, žádné horizontální rozpínání:), podobne jako pravnici z lidi zlomivsich si nohu na schodech v supermarketu z toho duvodu, ze jim tam nefungovala jedna zarovka z dvaceti a chybela tam cedule s upozornenim.

1v8na
21.09.2016

Prvotně jsem se do knihy vrhla s velkým a obrovským nadšením. Ze začátku se mi kniha neskutečně líbila a říkala jsem si, že bude poutavá.
Prvotně to bylo opravdu velmi záživné, nicméně pak se začaly být velké zvraty a změny, které mi v knize neseděly a i děj začal být táhlý. Dost dlouho mi trvalo, než jsem knihu přelouskala.
Zhodnotila bych ji jako průměr.

Pavo.Klima
04.09.2016

Letošní narozeninový dárek. Trefa. Kapitoly kratší, což uvítala moje občas se drolící pozornost. Děj měl spád. Nutno číst jako beletrii - tzn. nevím, jestli by mnohé zvraty mohly v reálu takto proběhnout. S koncem knihy napětí gradovalo. V závěru knihy platí, co kapitola, to zásadní posun v ději. Sloh autora je v některých chvílích popisný do detailů, což by nebylo nutné. Technické pasáže jsem si stejně představil jen stěží. Každopádně kromě typického dystopického postapo by se dal román charakterizovat jako futuro-western s prvky krimi, a také jsem si několikrát vzpomněl na Marťana.
Zároveň je třeba zmínit, že i přes jistá morální pochybení některých hrdinů, se nabízí osvětlení jejich motivace, která je sice viny nezbaví, dá ale šanci čtenáři pochopit jejich kroky. Tedy i jasný padouch je pořád ještě člověk, který ale odmítá jednat svobodně a pod tíhou Odkazu se vždy skloní a zůstává loutkou.

wildavk
26.08.2016

Kniha, která mě po delší době ihned vtáhla do děje. Mám rád sci-fi, post-apokalyptické a dystopické romány a tento román mě opravdu zaujal. Perfektně vykreslené prostředí sila, postavy.
Román mě strhl hned od začátku.Sympatická a podrobně popsaná "hlavní postava" jde na smrt. Přece nemůže zemřít hned na začátku. Nebo může...? Uz se chystam na Turnus. Za mě 5 hvězdiček.

monika4848
24.07.2016

Super kniha z oblasti SF... Pro mě velmi neočekávaný a napínavý děj. Určitě doporučuji.

RunRun
24.07.2016

Konečně po dlouhé době povedené dílo z oblasti hard-SF, i když na trochu ohrané post-katastrofické téma.

Kniha se mi velmi líbila, doporučuji...

Azala
14.07.2016

tak tenhle příběh je dost silný zážitek, je pravda, že jsem knihu chtěla na začátku odložit, když umřela prozatímní hlavní postava, ale nakonec jsme vydržela a dobře jsem udělala. Je tam příběh, láska, napětí, zrada, prostě všechno.

blanickaa1
25.06.2016

Na jedno přečtení dobrý, víc se k tomu vracet nemusím.

Nonosbawsut
13.06.2016

Není nic méně zábavného než americký patos. Všechno jsme to už někde viděli nebo četli, je to takový klon, že jsem nejen úspěšně předvídal, co bude následovat, ale dokonce i to, jak vše skončí. To by se dalo odpustit, kdyby autorovi o to nešlo a zaměřoval se na nějaké "poselství", psychologii a vzájemné vztahy postav nebo do toho narval akce, kolik se do knihy vleze, ovšem bohužel - je to plytké, postavy jsou všechny jak přes kopírák a vztahy konstantní a až na chvilky se to táhne jak med. NEPODLÉHEJTE REKLAMĚ, je to škoda peněz - raději počkejte na film, je to tak jednoduché, že ho čekám do pěti let.

papajapa
13.06.2016

Zajímavý námět na knihu. S takovým tématem jsem se ještě nesetkala. Co mě mrzí je to, že jsem knihu četla na můj vkus dlouho a rozkouskovaně (moje chyba z nedostatku času). Kdybych ji četla uceleně, určitě bych si ji užila víc.

LilianaFalcon
01.06.2016

Velmi zajímavé a poutavé, ale znovu to číst nebudu. Docela bych se podívala na zfilmovanou verzi, takhle mi to chvílemi připadalo příliš zdlouhavé.

cori
28.05.2016

Ze začátku mně trochu vadilo rychlé střídaní hlavních hrdinů, kteří hlavními hrdiny nezůstali dlouho. Pobavila mě představa "kultury laclových kalhot". Naopak až hororová scéna se odehrála v zatopeném silu s plovoucími mrtvolami. Určitě si přečtu pokračování, neboť mě zajímá, co bylo dál.

RunningWolf
23.05.2016

Na začátku pomalejší a ke konci zase moc hrr ale jádro (Prostředek) knihy je naprosto šmakozní a pokud se k tomu člověk dobere (To asi ne každý) tak celkově nebude litovat.Na 5* to nemá ale třeba autor někdy překvapí nějakou další sérií a už to bude za 5* :) Největší + dávám za originální námět.(Jinak si myslím že pokud si s tím Ridley dá práci,tak by tahle adaptace měla šanci překonat filmově knihu- kéžby!)

Jsem zvědavý na Turnus

kusma
20.05.2016

Napínavá, čtivá knížka, při čtení mi z některých pasáží opravdu nebylo dobře. Člověk se od ní opravdu těžko odtrhával a závěrečné stránky jsem četla hluboko do noci. K pěti hvězdám tomu ale něco chybí, nevím - možná lepší styl vyprávění...

Lindulinek
09.05.2016

Skvělá kniha. Trošku možná pohled do budoucnosti? Stojí za přečtení a zamyšlení.

jezabel2
08.05.2016

Velmi zvláštně napsaná, nejprve se vše vleče a je problém se orientovat, ale od poloviny to má spád. Dejte tomu určitě šanci :-)

matej9766
07.05.2016

Vzhledem k tomu, že se kniha pyšní zlatou nálepkou bestseller, tak jsem čekal více.
Kniha se hodně vleče. Měl jsem problém se do knihy vůbec začíst, ze začátku se často střídají postavy a vy nemáte komu fandit. Pak se již autor trochu uklidní, ale místo střídání hrdinů, vytrhává z děje střídáním událostí. Které mi přišli hodně necitlivé. Konec se mi zdál zrychlený a určitě nevysvětlil vše co kniha slibovala. Nejvíce zklamaný jsem však z toho, že nějaké velké tajemství v podstatě neexistuje (z výjimkou toho, co se stalo před postavením sila). Na konci nás tedy nečeká žádné šokující odhalení, ale spíše spousta otázek.

Za co ale musím knihu pochválit je popis motivů jednotlivých postav. Není zde nic černobílé. Nakonec ten Bernard nebyl až tak zlý. Knihu doporučuji fanouškům žánru, ostatní asi moc nechytne.

I když se podle mě jedná o průměrnou knihu, tak mě dokázala nalákat na druhý díl s názvem Turnus. Který se odehrává před postavením sila. V knize se o této době tak hezky tajemně mluví, že mě zajímá co se vlastně stalo.

Zajímavé komentáře: opic 12, MartinL, 12kelpie

Kolombovka
03.05.2016

Vynikající. jsem zvědavá na Ridleyho Scotta jeho podání.... ovšem jestli to bude tak překvapivé jako Prometheus, tak se máme na co těšit :-)

matilda83
28.04.2016

Už se moc těším na další díly. Neustálé zvraty a napětí. Četlo se to doslova samo.

kubrus
23.04.2016

Sci-fi není můj šálek kávy, ale poznal jsem, že až tolik nezáleží na žánru, ale na čtivosti, alespoň u mě. Za mě 5*, sice slabších - nejlepší kniha co jsem četl to není, ale určitě doporučuji.

Barbarka_CZ
21.04.2016

Tohle bylo dobré. Hodně dobré. Ne dokonalé, ale mělo to všechno, co to mělo mít. S mou bohatou představivostí jsem se dokázala do pocitů hlavní hrdinky vcítit, vnímat bolest, paniku, strach i odhodlání, které sama zažívala. Hlavně od poslední části jsem se nemohla odtrhnout. Pro mě za 4,5 hvězdy. :)

opic 12
19.04.2016

Knize nelze upřít originalitu. Ano samotný nápad - SILO. Vše záleží na uhlu pohledu. Pro čtenáře dosud nepolapeným žánrovým postapem,dystopií či samotným sci-fi vubec,bude dílko výtečným čtenářským spestřením a nelze než samozřejmě doporučit. Nemohu se však zbavit pocitu při listování bezmála pětiset stránek,že je tu všeho tak trochu pul na pul. Všeobecně ve známost a povědomí i v samotné anotaci se uvádí. Autor puvodně stvořil povídku,která byla vydána digitálně a pro velký uspěch rozšířena i s pomocí názoru fanoušku,načež vznikla samotná verze románu i pokračování. Do jaké míry to mělo konečný vliv na výsledek se neodvážím tvrdit,jen naznačuju jakousi roztříštěnost. Výskyt napětí střídavý,vlastně od poloviny mlhavý,tak jako samotné povstání zajímavě bez odezvy vyšumí i samotný čtenářuv zájem už v tak nějak předvídatelném ději. Karty tak trochu odhaleny kapánek kvapně. U takzvaného hrdě přiznávajícího bestselleru očekávám tak trochu více wow momentu. Naopak mě velmi potěšilo nepopisování interiéru,přílišná popisnost života pod zemí. Skvěle vklouznete do děje a velmi snadno pochopíte,jak to tu chodí,za to velký dík. Howey píše poutavě tomu nelze upřít,jen špetka toho něčeho navíc tu tentokrát chybělo. Nechci dělat ukvapené závěry ještě tu jsou dvě pokračování s jejich dalšími osudy z budoucnosti mnoha pater v hlubině,jistě více poodhalí a jako celek bude trilogie pusobit třeba jinak. Osobně neodolám,vydám se na pout do temnoty znovu. Silo tedy zatím,ne geniální nářez nebo výborný postapo,ale dobrý román určitě :-)

trudoš
01.04.2016

Přestože je Silo v první řadě klasickou sci-fi, v základě jde o drama v několika místnostech, kdy se hraje s lidskou psychikou. A právě postupným odhalováním syrové pravdy o lidském osudu dodává Hugh Howey příběhu na morbidním kouzlu. Přitom nedělá naschvály, kdy by okatě sváděl na špatnou stopu, aby se později tvářil jako mistr světa s polomrtvým králíkem vytaženým z klobouku. Velkým plusem jsou pak roztroušené drobnosti, jež pomaloučku zaklapávají na místo a díky nimž se po dočtení můžeme jen dohadovat co přinesou pokračování.
Naopak drobnou vadou na kráse je rozvleklost. Většina nápaditosti je představena v první půlce a v té druhé je už poměrně jasné, kam to všechno směřuje. Autor jde čtenáři víc na ruku a snaží se vytěžit maximum z konfrontace, jež mezi hrdiny probíhá. Jenže místo toho, aby šlo o rychlý a úderný průběh, vyprávění se vleče a chvílemi mě až ukolébávalo ke spánku. Člověk se tak spíš veze na nepopiratelné vlně atraktivnosti, než že by bůhvíjak trnul z vývoje událostí.

Prey
28.03.2016

Rozumím potřebě uměle vyrábět bestsellery, tady je v tom nakladatelství navíc jen spolupachatelem, protože Howey první kousky protlačil self-publishingem, ale můj výsledný dojem je hodně rozpačitý. A na pokračování se nechystám. Co jsem ty stovky stran vlastně četl? O světě venku to není. O samotném silu ano, ale... tak nějak málo? Na to, kolik papíru Howey pokryl, bych čekal podrobný popis, který by nevzbuzoval dojem, že se detailům raději vyhýbá. Uzavřený ekosystém by byl technologicky i sociologicky pořádný oříšek. Tak hlavně, že nám autor ve své knize popsal knihu, ve které všechny ty procesy fungování jsou, včetně historie. :-) S postavami je hlavní potíž v tom, že se skáče z jedné na druhou. Fokus vyprávění je často jinde, než by si čtenář přál, mimo nejzajímavější hrdiny a situace. Některé části se vlekly tak, že bych šel s hodnocením ještě níž, ale poslední třetina přecejen nabrala na spádu. V hlavě mi nejvíce zůstane asi ponor. Howeymu bych vzkázal, že počáteční nápad měl výborný, mrazivý, ve vysoce nosném prostředí, ale literárně mu z toho vylezlo něco, co působí jako fan-fiction. Grafomansky táhlá. Asi už se všechno píše tak trochu jako young adult, s nepříliš překvapivými postavami a jejich motivacemi, aby to šlo snadno vnutit masám a zfilmovat. Tolik stran na takovou průměrnost, kde i anotací slibovaná vlna odporu proběhne tak nějak mimochodem. (Čteno v překladu Jiřího Engliše.)

nezbi
28.03.2016

Strašně špatně jsem se do příběhu dostával a vzpourou v silu se ani neprokousal a 100 stran před koncem jsem knihu odložil. Kdyby se kniha možná zabývala pouze Juliette mohlo to být lepší. Za mě nic moc. 2,5* / 5*

Endy17
27.03.2016

Nezbývá než věřit, že autor nastínil jen jednu z možností, jak by to s námi v budoucnu MOHLO BÝT, nikoli předpověď jak to BUDE. Pevně věřit!

Briv
21.03.2016

Dlouho jsem si ji nechávala v záloze, až na ni konečně přišla řada a já jsem se moc těšila, že to bude moc dobré čtivo. Knížka ze začátku pořád nemohla nabrat dech, ale říkala jsem si, že téma je zajímavé, tak vydržím. Bohužel se pro mě děj rozběhl až okolo 150 strany. Celou dobu jsem se snažila si najít postavu, které budu držet palce, ale nedokázala jsem se s nikým ztotožnit. Děj není do hloubky vykreslený, postavy jsou hodně plytké a i když kniha gradovala chyběly mi tam emoce. Určitě bych to nenazvala bestsellerem. Průměr.

martunka
17.03.2016

Tohle je první kniha, řekněme z žánru post-a po, kterou jsem zatím přečetla. A musím uznat, že mě nezklamala. Líbí se mi autorův styl vyprávění i myšlenka o způsobu fungování lidstva. Za mě je to kniha, která si určitě zaslouží pět hvězd. Teď mám před sebou Turnus a těším se na další skvělé čtení.

MartinL
15.03.2016

Sám se divím co mě popadlo sáhnout v knihovně po tomto žánru, ale shodou okolností jsem si Sila všiml tady na Databázi a řekl si že ho zkusím.
Nevím jak ostatní hodnotí čtivost a záživnost, ale je mi jasné že s mnohými mám opravdu diametrálně odlišné vnímání :-) Tak zoufale vlekoucí se knihu, kde po 160!!!! stranách z děje nevím prakticky nic a za tu dobu jen někdo sejde po schodech dolů, takovou jsem ještě nezažil.
Jestli na tohle autor nalákal čtenáře a získal prostředky na vydání knihy, tak z toho mi zůstává rozum stát.

petrulka
09.03.2016

Pro mě za plný počet. Líbilo se mi vše, komplet příběh, naopak pro mě až příliš málo technických detailů. Zajímalo by mě, jak probíhá recyklace vody, co s odpadky, jak funguje těžba ropy a její zpracování. V objasnění takových věcí bylo např. Metro mnohem lepší. Trochu neskutečně na mě působí dostatek potravin, oblečení - z čeho dělají látky, kde berou léky? Snad druhý díl objasní víc. Četlo se mi neskutečně dobře, kniha mohla být mnohem delší a obsáhlejší :-).

Artic
08.03.2016

Ale jo, docela to šlo, jen kdyby to nebylo tolik popisné (nebo orientační?) :-)

Illaa
05.03.2016

Začátek úplně strhující, byla jsem hrozně napnutá při odhalování tajemství a lží uvnitř sila. Postupem času to nějak ztrácelo dech a začalo to být místy zdlouhavé, hlavně nekonečně dlouhé pasáže technických popisů. Ale kniha byla pro mě něco jiného a musím říct, že i příjemným překvapením. Jen mi trošku vadilo, že kniha má podobný charakter jako 1984, Orwell byl v tomto ale nenahraditelný.

Knihomlok2015
01.03.2016

Takže takhle. Předem avizuju, že můj šálek kávy je fantasy. Ale protože jsem chtěla najít pod stromečkem nějaký tvrdý dárek, dostalo se ke mně i Silo. (když je knížka dobře napsaná, na žánru přece nezáleží ne?)
A dostalo mě? Bohužel musím říct, že úplně ne. Né že bych se celou dobu nudila (těch prvních 200 táhnoucích se stran byla pro mě ale opravdu zatěžkávají zkouška), né že bych se skoro nezamilovala do pár opravdu skvělých postav (kdyby měli trochu víc času a prostoru), né že bych nechtěla vědět, jak to vlastně dopadne a konec nepřečetla vlastně za dva dny. (ten nebyl úplně špatnej – zvlášť Sólo to zachraňoval jak se jen dalo) Ale celou tu dobu, jsem si připadala jako bych tu knížku četla s ochranným oblekem na těle, odříznutá od emocí jak jen nejvíc to jde, jako by ony byly tím největším toxinem obklopující sila.
Sotva moje srdce zaplesalo nad pěkně se rozvíjející postavou hodnou toho nejjemnějšího čtenářského hýčkaní, autor ji prostě (čtěte sprostě) a jednoduše odpravil (hlavně na začátku mě pěkně párkrát dožral, vůbec za tu první smrt jsem měla chuť mu vyškrábat oči – a neospravedlňuje to ani fakt, že tím se to všechno dalo do pohybu), a i když Jules byla holka s ostrými lokty a bystrou myslí, tak nějak jsem pořád čekala na něco, co jsem nakonec vlastně nedostala.
A co je horší na další díl mě mnohem víc nalákaly komentáře tady na databázi, než kniha samotná a to je myslím trochu málo na jakýkoliv žánr. Takže to chvíli nechám uležet, počkám až vyjde i trojka, pročtu pár dalších komentářů a pak se teprve uvidí, jestli se do toho pustím ještě dvakrát.

PetikH2O
22.02.2016

Bylo to vončo! Je to první kniha, ve které se dozvídám, že někdo používá bidet :D

Alex732
13.02.2016

Přečetl jsem si knihu ještě jednou. Abych si to osvěžil před čtením druhého dílu a musím říct, že už se mi ten začátek nezdál zdlouhavý. Vychutnal jsem si spoustu detailů, které mi při prvním čtení nějak neutkvěly v paměti. Nejlepší postapo, co jsem kdy četl.

handlovas
11.02.2016

Zajímavý námět, propracované, sympatické postavy.

NiNo
01.02.2016

Kniha byla zajímavá a jsem stoprocentně ráda, že jsem jí přelouskala. Do ruky se mi dostala v rámci čtenářské výzvy: kniha doporučená přítelem. Předem jsem byla upozorněna, že se Silo tváří nenápadně, ale příběh je překvapivě silný, a s tím nemohu jinak než souhlasit. Skvěle je propracovaná psychika postav, takže s nimi prožíváte každou ztrátu i všechen strach.

Pár věcí mi přesto vadilo. Za prvé přílišná popisnost a podrobnost (někdy jsem měla pocit, že autor popisuje doslova každý krok a každý nádech postav). A za druhé mě naštvalo to, že by kniha mohla nést podtitul: Aneb jak pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí. Závěr byl podle mého názoru příliš rychlý a příliš "optimistický" (na uvozovkách trvám, protože věřit, že by se taková situace, jaká na závěr knihy nastala, dala vyřešit prostě jen tím, že řeknou pravdu, a ono to dobře dopadne, je přinejlepším naivní).

Malý SPOILER: Vážně bych chtěla vědět, kdo by se ke Knoxově revoluci po jeho "projevu" přidal. Vždyť zásobovačům prakticky nic neřekl, jen řval pořád dokola, že chtějí pravdu.

pecka02
30.01.2016

Začátek byl pro mě hodně zdlouhavý a uvažovala jsem, že knihu odložím. Nakonec jsem ji ale přece jen dočetla, ale nezaujala mě tak jako ostatní tohoto žánru. Největší problém jsem měla s postavami - žádná z nich mě nezaujala natolik, abych s ní byla schopna prožít ten příběh emočně. Takže to vidím na takový průměr.

darc
27.01.2016

Kniha mě svým námětem velmi mile překvapila a nejvíce jsem si oblíbila postavy starostky Jahnsonové a Jules. Za přínosné považuji i to, že kniha postupně představuje několik hlavních postav, přes které se děj plynule přesouvá dál (Holston, Jahnsonová, Marnes, Jules, Lukas, ...). Maličko mě mrzí závěr knihy, který mi přišel zbytečně rychlý a dle mého názoru mohl být lépe a detailněji propracovanější. Přesto jsem z knihy nadšená a doporučuji ji všem fanouškům postapokalyptických příběhů, knih a ság.

tony64
12.01.2016

Dobra kniha.Sice jen dalsi variace na neprekonateny Nonstop,ale uveritelna katastoficka sci-fi,ktera by mohla kdykoliv,v nasem posahanem svete ,nastat.Takove knihy,jako je Silo,muzeme s klidem brat jako jakousi prirucku pro preziti-vesmirna dobrodruzstvi jsou zatim jen pohadky,zatimco pozemska eskapada lidstva smeruje k nevidanym koncum.
Davam 4*.

chlo0opek
09.01.2016

Kniha s neotřelým námětem, dobře se četla, udržela mně v napětí, tak proč nedat, lehce slabší, ale i tak plný počet?

Kyta
31.12.2015

Díky velmi poutavým reklamám jsem se o Silu doslechla ještě před jeho českém vydání a okamžitě jsem usoudila, že tohle bude něco pro mě. Ke knize jsem se dostala až teď, asi rok po jejím vydání, a trochu lituju toho, že jsem se čtením ještě pár let neotálela. Postavy mi věkově byly celkem vzdálené, takže jsem se do nich nedokázala pořádně vžít.
Tak dlouho jsem se do žádné knihy ještě nezačítala. Ne že by mi vadily podrobné popisy a seznamování s prostředím, jenže tady jsem se jimi nemohla vůbec prokousat. Mnoho pasáží mi tam přišlo zbytečných. Bylo sice zajímavé číst, jak silo vypadá a jak tam věci fungují, ale třeba rozsáhlý popis činnosti nějakého generátoru mě vůbec neoslovil.
Ale samozřejmě kniha MÁ svoje kvality. Promyšlenost, originalita, napětí a mnoho dalšího.

Autor vytvořil skvělý a rozhodně nezapomenutelný postapokalyptický sci-fi román, ze kterého vám běhá mráz po zádech a v mnoha chvílích vám i poklesne čelist. Musím uznat, že Hugh Howey má skvělý vypravěčský talent a dokáže upoutat čtenářovu pozornost; obzvlášť na koncích kapitol. :)

Nejsem s knihou na 100 % spokojená, ale z hlediska děje nezklamala. Dobré knihy dokážu ocenit a tahle není výjimkou. Lepší 4*.

mischinka
27.12.2015

Mno, stala me velmi premahani donutit se číst dal a dal.. Nesplnila očekávání

ZÓNA
27.12.2015

Upřímně. Přečetl jsem velké množství sci-fi románů. Dá se uvažovat o tom, že takřka to nejlepší z žánru.
Podle anotace se tato kniha měla zařadit mezi tyto klenoty. Bohužel, podle mého názoru, nedosahuje těchto kvalit ani zdaleka.
Banální příběh, hlavní postavy bez charisma, donekonečna se vlekoucí popisy SILA, činností jeho obyvatel, nulové napětí. Snad jen uprostřed knihy byla šance na uchopení čehosi tajemného, ale autor to kupodivu nechal být a propásl příležitost knihu někam dovést.
Pokud se takhle dají vydělat miliony, pokud tohle je to nejlepší ze současného žánru sci-fi, tak je nejvyšší čas s touto literaturou skoncovat. Alespoň já končím.
Myslím, že pánové jako Asimov, Clarke, Aldiss, Silverberg, nebo svého času G.R.R. Martin, by měli stejný názor jako já. Promiňte, ale jen z úcty k obsáhlosti díla uděluji tři hvězdičky.

honzis01
25.12.2015

Začátek se trošku vleče potom se to krásně rozjede a děj naprosto vstáhne. Bohužel konec je fakt nezvládnutý a přijde mi šitý horkou jehlou celé rozuzlení tam vyjde asi na 10 stran a to je prostě málo. Jinak rozhodně doporučuji. Pokud by Ridley Scott fakt natočil film podle toho mohl by být skvělý předloha je to výborná.

Freechappi
25.12.2015

Za mě zklamání z konce, poměrně rychle mě to chytlo, krásné vzbouření se proti systému a pak posledních dvacet stran kýč jak z young-adult série. Nebýt konce tak tomu těch pět hvězdiček hrdě dám.

Terez.a
13.12.2015

Kniha o podzemním společenství lidí a nepřátelské krajině okolo. Všichni jsou na sobě závislí, přesto se někteří začnou bouřit a je stále těžší udržet vše pod kontrolou. Napínavý příběh, doufám, že se brzy natočí film.

Kraken84
30.11.2015

Konečně jsem dočetl knihu, která se mi v knihkupectví dostala do ruky na žádost o knihu "na zlepšení nálady/bez omezení žánru". Musím říct, že nejde o nic zábavného. Kniha má sice optimistický konec, ale vše o čem jste četli se octlo v ruinách. Silo se mi četlo obtížně. Dlouho dokonce hledáme hlavní postavu(pochopíte až se začtete). Pokud se Vás někdo optá na knihu k zahnání špatné nálady, nedoporučujte Silo.

FlexiMZ
26.11.2015

Bylo to něco úžasnýho! Po prvních pár stránkách jsem si nejdřív nebyla moc jistá, jestli mě to bude bavit ale jak stránky pomalu ubíhaly, bylo to čím dál tím lepší a lepší. Fůra napětí, akce, tajemství... bezvadně promyšlené, originální a čtivé! Už teď mám jasno, že další díl si určitě koupím a nemůžu se dočkat, až se pustím do čtení. Ještě teď jsem z toho unesená. :) Moc moc moc DOPORUČUJU!!!

Patapuf
24.11.2015

Začátek peklo.... vůbec sem se nemohl do té knihy začíst... možná to bylo představou takového způsobu života.... ale nakonec sem se do toho dostal a konec byl dobrej.... dokonce se těším na pokračování...

12kelpie
19.11.2015

Představte si, že existujete od narození ve světě kde nesmíte jít ven. Nesmíte ani pomyslet na to, že byste šli ven (ostatně rodiče vám to vtloukají do hlavy od malička stejně jako to jejich rodiče vtloukali jim). Protože kdybyste to někdy řekli nahlas... tak půjdete. Jen už se pak nikdy nevrátíte zpátky.
Čistění vnějších senzorů obřího podzemního krytu je způsob jak popravit zločince, buřiče proti systému i lidi, kteří ten tlak proti přirozenosti prostě už dál nesnesou. V úvodní povídce vás atmosféra toho rozpadávajícího se kovového válce doslova vcucne a tiché, zoufalé odhodlání hlavního hrdiny vyvolá otázky na které je těžké najít uspokojivou odpověď. Dozvíte se také mimo jiné proč nakonec každý čistí, ačkoli v cele prohlašuje, že to neudělá.
Všechny tři části knihy rozehrávají motiv tragické nebo nenaplněné lásky (a v Silu, kde jedno z hlavních nařízení zakazuje oficiálně nepovolené romantické vztahy je snadné takovou mít). Selekční tlak a výchova ve stylu "hlavně neříkej nahlas nic za co bys šel čistit" ovšem udělali z obyvatel podzemí introverty. Rozhodně tam nepotkáte žádnou hysterku. Postavy knihy šílí láskou, planou nenávistí nebo mají sebevražednou depresi, ale ten prožitek je otočený dovnitř... než se věci provalí ve zničujícím výbuchu, jako když přetlakujete papiňák.
Přes panující drsné podmínky je Silo kniha na postapo či antiutopii optimistická (no sarcasm sign). Lidé tam jsou ve svěm údělu šťastní nebo přinejlepším spokojení, prostě si "dělají svoje" bez nějaké větší zatrpklosti... a nechtějí jít ven.
Kdybych ho měla k něčemu přirovnat, z kinematografie mi Silo atmosférou připomínalo Battlestar Galacticu: lidé dlouhodobě zavření v původně provizorních podmínkách plus ta křehkost: tohle je to poslední, co zbývá z lidské rasy a stačí tak málo, aby už nezbylo ani to.
Z postav jsem měla slabost pro šéfa IT oddělení: tak dobře napsaného kontrolou posedlého sadistického psychopata jsem už dlouho ne... nečetla :-) (Bylo moc špatné zklamat Bernarda a zároveň bylo téměř nemožné ho nezklamat).
Jazykově je Silo pojaté velice jednodušše, skoro stručně, přesto má působivě vybudovanou atmosféru.
Na závěr si porýpu do, řekněme, konstrukčních vad :-)
Když to porovnám třeba se Stephensonovým Anatémem, kde všechny detaily soběstačného světa sedí do puntíku, je to rozčarování. Autor třeba nikde neřeší jak lidé přežívají roky bez slunečního světla (zvykli si, chodí se opalovat pod růstová světla do hydroponických zahrad nebo mají choroby spojené s nedostatkem vitaminu D?). Taky jsem nadskakovala při zmínkách o kávě a tabáku, nejsem botanik, ale z toho co vím, obě tyhle plodiny mají velké nároky na půdu, rychle ji vyčerpají a bez nějakých genetických modifikací mi jejich pěstování "for fun" přijde v nastavených podmínkách nereálné.

ZarudlaPrdel
16.11.2015

Kniha čtivá, to bez pochyb. Musím říct, že děj se krásně vyvíjel, prolínání různých hlavních postav (cca od půlky knihy) bylo také velmi dobře napsané. Už jen to, že jedna kapitola byla průměrně na 9 minut čtení, takže to mělo velmi svižný spád a neměla jsem vůbec problém přepínat mezi dějovým prostředím.
Po přečtení úvodního obsahu knihy jsem se obávala, že to bude klišé, ale byla jsem velmi mile překvapena. Něco málo mě napadlo, že se stane, ale převážná většina zvratů byla z mé strany nepředvídaná.
Shrnuti: Palec nahoru, četla jsem po cestě do práce a z práce, zabralo mi to něco málo přes týden. Celý týden jsem se těšila na cestování:). Posledních 15% knihy jsem zhltla doma :). Teď si asi přečtu něco oddechového se špetkou romantiky. Nic méně v daném žánru ( který preferuji ), velmi zdařilá kniha!

Jiří.H
09.11.2015

Společně se Svědectvím od S. Kinga je to pro mě nejlepší kniha žánru post-apo. A tímto se omlouvám své manželce, že jsem s ní jisté období netrávil toliko času, jelikož jsem byl duchem hluboko pod zemí...

fifoj8786
08.11.2015

Několikrát jsem se přistihl, že mě zápletka knihy zajímá víc, než můj reálný život. Atmosféra navazuje pocit, že jste součástí komunity sila a všudepřítomné železné konstrukce a chodby tvoří také váš domov, což působí příjemně klaustrofobním dojmem. Je pravda, že jde spíš o postapo detektivku než čistokrevné scífko, ale to knize nijak neubírá. Doporučuji.

Mikako
08.11.2015

Tak tohle byla pecka! Tahle kniha se mi dostala hluboko pod kuzi. Ten pochmurny a stisneny pocit ve mne zustal jeste hodne dlouho. Dokonale vytvoreny podzemni svet, kde cesta do nejhlubsich pater trva i nekolik dni... Skvele!

Relle
05.11.2015

Naprosto. Nepopsatelná. Úžasná. Neskonale. Neuvěřitelná. BOŽÍ! Kniha.

alexvera
28.10.2015

Úžasné! Nejraděj bych si hned sedla k dalšímu dílu :)

Jane100
25.10.2015

Sci-fi nemusím, po této knize jsem sáhla jen kvůli skvělým recenzím.
A výsledek? Perfektní! Howey je po Robinovi Cookovi patrně jediným autorem, od kterého budu schopna sci-fi přijmout.
Silo je skvělým a do puntíku výborně vyobrazeným sci-fi světem, kam jsem se vždy při čtení propadala :-)
Už se nemůžu dočkat filmového zpracování od Ridleyho Scotta.

Attia
02.10.2015

Vrním blahem!
Pan Howey mi připravil velice kvalitní čtenářský zážitek. Konečně postapokalyptická kniha vysoké úrovně. Uchvátilo mě všechno od sila, fungování společnosti, odhalování tajemství až po chování postav a jejich myšlení.

Akorát varuji, že autor píše opravdu realisticky a někomu může Silo připadat i velice ponuré. To vás ovšem nesmí odradit ;)

dan-sam
01.10.2015

Hned v knihkupectví jsem si říkal: "Musím hned sundat obálku a obalit si knihu novinami, aby se mi nepoškodila." Nestihl jsem to. Silo mne natolik vtáhlo do svých útrob, že se obálka nošením ani nestihla pozohýbat. V jednu chvíli jsem procházel Prahou, ale stačilo otevřít knihu a najednou jsem se propadl do hlubokých podzemních pater, do světa, který svírají stěny a nedovolí pochybovat o tom, že to je celý vesmír. Nebo není?
Velice se mi líbilo celkové ubírání se knihy. Ano, místy je snad trochu krutá, místy člověk jen nevěřícně kroutí hlavou, ale nejsilnější jsou momenty, kdy člověk musí přestat číst, protože právě objevenou myšlenku musí nejdřív schroupat. Ano, podobným způsobem na mne možná kdysi působil Matrix - otevřel něco, co každý v nás má schované někde uvnitř a velmi populární formou nutí, opravdu nutí, k zamyšlení. Vřele doporučuji.

silvara
24.09.2015

Nejsem příliš velkým fanouškem sci-fi a Silo jsem si koupila kvůli pěkný obálce (suďte mě, jestli chcete). A musím říct, že jsem byla příjemně překvapená. Pozvolný začátek, který čtenáře dostane do děje, a pak ta nečekaná zápletka. Obdivně tleskám a nadšeně čekám na další díl.

Bašťák
17.09.2015

Sci-fi moderního střihu. Především úvodní část knihy velmi dobrá, překvapující. Celkově výborné.

Tarrei
17.09.2015

Knížka se mi velmi líbila.
Teda, abych pravdu řekla, ze začátku mě moc nebavila, ale já se nenechala odradit. Po několika stránkách jsem jí konečně přišla na chuť. Viděla jsem různé souvislosti a dychtivě hltala stránku za stránkou. Všechny -starostku, Marnese, Holstona, Petera, Knoxe, McLainovou a jejího psa, Walkera, Marcka, Shirley, Jules, Lukase i dokonce Bernarda jsem si svým způsobem nakonec oblíbila. Rozhodně doporučuji.

tereza2317
11.09.2015

Včera jsem dočetla. Kniha se mi... velmi líbila! Je to něco mezi sci-fi, antiutopií a realitou. Já osobně sci-fi běžně moc nemusíc a tady ho je také v podstatě pomálu. Některé části jsou trochu zdlouhavé, ale za to bych body neubírala. Příběh je to hezký a i trochu poučný! ;-)

milunka21
22.08.2015

slabší rozjezd ale pak mě to vtáhlo,skvělá kniha :-)

achilles
18.08.2015

Scifi moc nečtu. Tato kniha měla dobré recenze a tak jsem to zkusil. Mohu všem váhajícím doporučit. Nepostrádá nic, co by měl dobrý román postrádat. Myšlenka sil je dokonalá.
Do sil lidé dříve skladovali semena na horší doby. Ale čím déle semena v silech byla, tím více se kazila a zvláště ty úplně vespodu...

Veggi
10.08.2015

Tak bohužel. Navnadily mě zdejší pozitivní komentáře, hodnocení a taky to, že mám ráda sci-fi, ale Silo mě zklamalo a to teda hodně. Zajímavá to byla kniha zhruba prvních pár desítek stránek (asi do druhého čištění), i když popis sestupu starostky a šerifa jsem protrpěla, pak už to není sci-fi, ale spíše politický thiller. Největší zápor této knihy spatřuji v rozvláčných kapitolách, kdy už 5 stránek dopředu víte, co se stane a autor to nedokáže "zamaskovat" a nebo nějak "vyšperkovat", takže se čtením nudíte. Kdyby to mělo o 50% méně stránek, tak by to šlo, takhle to byla děsná nuda a konec příběhu byl patrný dlouho dopředu ....

Neemand
07.08.2015

Kniha se mi líbila velmi, byť přiznávám, že konec byl "takový slabší". Jako kdyby autorovi trochu docházel dech. Každopádně druhý díl si nenechám ujít.

lukaz1010
24.07.2015

Pěkný začátek, bohužel Sci-Fi žánrem je tato kniha, podle mého názoru, tak do první čtvrtiny. Další část je už politická detektivka.

smallycz
14.07.2015

Chvíli trvalo, než jsem se začetl a trochu mě překvapila likvidace hlavních postav hned ze začátku. Nicméně mě to bavilo a závěr jsem čekal trochu jiný.

Ikkju
26.06.2015

Začátek úžasný, svižný děj, spousta zajímavých analogií. S pokračujícím dějem ale jako bych zapadal do šedivého stereotypu života v silu. Nejsem si jistý jestli bych se hrnul do pokračování, asi bych dal spíš přednost Metru nebo se vrátil k sérii Amber.

tanuki
08.06.2015

Zajímavá a originální postapokalyptická vize budoucnosti Země, kde se jedovatý vítr plný toxinů prohání po mrtvých pláních a přeživší lidé žijí zahrabaní pod zemí, v dokonale strukturované a do detailu promyšlené sociální struktuře, v soběstačném Silu, které může fungovat stovky let. Dokud se něco nepokazí. Příběh samotný je velmi dobře vymyšlený, ale nemůžu se ubránit dojmu, že je napsaný, nebo přeložený, poněkud neobratně a amatérsky. Vyprávění chybí ta správná šťáva a elegance. Škoda. Jinak by tahle kniha aspirovala na minimálně 4 hvězdy.

Jonny
19.05.2015

Člověk by neřekl, že se dá o jednom silu napsat takhle objemná kniha... Ale evidentně to lze a výsledek je čtivý.

Michaél74
18.05.2015

Kniha je psaná zdlouhavým a popisným stylem, místy je to takové těžkopádné. Většinou však nenudí, na to je svět Sila vykreslen dostatečně zajímavě.

artabanb
10.05.2015

Konec byl uspěchaný, ale jinak dobré. Provedení se mi zdálo trochu bezcitů, i když tam nějaké jsou, připadá mi to násilně vložené a chladné. Dost dlouhá knížka a děj moc nepokročil. Je pravda, že je to první díl ze série. Doufám, že prozradí kdo byl ten u toho telefonu, když s ním volal Lukas. Ano, kniha je rozvleklá, ale na Babičku to rozhodně nemá.

Taky se mi nelíbilo, že v knize 3x stálo "jak široká, tak dlouhá".

Jinak HANKAPIMI říkala, že na celé silo je vněm docela málo šťouralů a rebelů. V knížce je přece napsané, že Bernard je musí vraždit a že Lukas to bude muset taky dělat.

martinaplum
07.05.2015

Silo sa zo zaciatku ukazovalo ako velmi slubny postapokalypticky pribeh. Zo samotnej myslienky zivota v podzemi sa ma zmocnila prijemna uzkost a tesila som sa na zapletku.
Nakoniec u mna ale prevazili negativne dojmy - autor az prilis sebavedome zlikvidoval vacsinu postav, pribehu v druhej polovici dochadzal dych a zaver neviem pomenovat inak ako dojazd zo zotrvacnosti. Skoda.
Jednu hviezdu vo svojom hodnoteni davam za (pre mna) vydarenu obalku knihy, aj ked si samozrejme uvedomujem, ze dolezitejsi je obsah.

hankapimi
06.05.2015

Klasické postapo, četlo se to dobře, chvílemi jsem očima "tlačila" rozvleklý děj kupředu. Na tak obrovské silo s tolika obyvateli se na můj vkus vyskytovalo jen velmi málo rebelů a přemýšlivých šťouralů, netradiční prostředí přímo vybízelo k mnoha konfliktním akcím, příběh chvílemi klouzal po povrchu. Když už bylo SILO důsledek nějaké katastrofy, tak se autor mohl trošku rozepsat o příčinách, to mi tam chybělo, ta logika věci... No, pokud se zfilmování ujme R. Scott, tak to bude jistě parádní podívaná.

Artep25
01.05.2015

Četla jsem už i lepší knihy ,nicméně způsob ,jakým je kniha napsaná se mi velmi líbil .Zajímalo mne ,jak to celé dopadne.Byla jsem zklamaná tím,jak kniha skončila ,ale ve světle toho ,že má mít ještě pokračování to docela chápu .Trochu víc bych asi uvítala ,jak již bylo řečeno nějaké objasnění toho ,jak to celé začalo .Zklamaná jsem nebyla .A další díl si určitě přečtu .

Vilas1979
28.04.2015

Velké zklamání, přitom nápad je to docela slibný a zajímavý (i když se spoustou otazníků), ale zpracování je takové neslané, nemastné. Měl jsem dojem jakoby se tam skoro nic nedělo a většinu času hrdinové jen chodí po točitých schodech desítky pater buď nahoru nebo dolů. Film podle této knihy si vůbec nedovedu představit. Koho Silo zklamalo stejně jako mne a je to jeho první postapo, zkuste Malevil od Merleho, Silo mu nesahá ani po kotníky.

zoew
27.04.2015

Po přečtení komentářů jsem očekávala víc a ........ jsem zklamaná. Ačkoliv je kniha obsáhlá, mám stále pocit, že se děj točí pořád dokola, nikam se neposouvá a většinou se dost vleče. Kdykoliv jsem očekávala nějaký významný zvrat, tak ...................se nakonec skoro nic nestalo a napětí někam vyšumělo. Mnohem víc by mě zajímalo, co se stalo, že na zemi to už nebylo k žití, kdo v dostatečným předstihu ta sila vybudoval (a proč)...... zkrátka jsou tam díry jak v ementálu a celkově mě knížka přišla dost nezajímavá.

adelaska
20.04.2015

Ve skutečnosti pořád nevím jak knihu ohodnotit. Jako první mi nevyhovoval styl psaní autora, přeskakování z jedné postavy na druhou, ale dalo by se to překousnout, kdyby se to pořád tak nudně nevleklo... A když už se něco stalo, nakonec jsem byla zklamaná, jelikož jsem si myslela, že za tím je mnohem více. Asi poslední čtvrtka knihy mě fakt bavila, už jsem se těšila z určitého konce, co se stane, ale tak neskutečně mě ten konec zklamal. Absolutně nevím co si o tom mám myslet, očekávala jsem od této knihy opravdu hodně.
Kniha má být zfilmovaná, na film se ráda podívám, ale už si ji nepřečtu.

koubin007
18.03.2015

Kniha mě nadchla, i když musím říct, že první půle je zbytečně rozvleklá a velmi detailní až monotónní. Pár desítek stran po druhé polovině se začíná rozkrývat pozadí dramatu a děj se ubírá konečně kupředu. Knihu hodnotím jako velmi zdařilý post-apo počin, nicméně jakožto velký fanoušek tohoto žánru, zařadil bych ji spíše mezi klasický průměr. Prý se podle toho už točí film, který si vzal na bedra Ridley Scott, tak věřím, že později přitáhne davy lidí i ke knize. Děj není ani příliš depresivní ani strašidelný ba dokonce ani obzvlášť napínavý. Nevyniká v ničem, ale zase v ničem nezaostává a proto je výsledek překvapivě dobrý. Spoiler! "Dovedu si docela dobře představit, že už se kdesi uprostřed Mohavské pouště začala stavět obří sila a za pár let se začnou prodávat místenky". Bill Gates a jeho rodina se určitě postarají o to, aby se chodilo ven pravidelně "čistit"! :)

Lenny33
12.03.2015

Zajímavý šokující příběh, s mnoha zvraty, velmi čtivý.... A přesto jsem po celou dobu čtení měla pocit, že tomu něco chybí....
Ale za přečtení určitě stojí. 4*

Adadelka
05.03.2015

Tento autor mě velice překvapil, dokonale zpracovaný příběh, nedočkavě čekám na další díl :).

pobijecmuch
02.03.2015

Toto, že má být kniha roku a velký bestseller? Odborná kritika tomu udělala velkou reklamu, ale čtenáře se zapomněla zeptat. Zbytečný humbuk pro nic, za nic. Někdo to tady přirovnával k Nonstopu, ale tomu se to nerovná ani po kolena. S bídou tři hvězdy,

Figol
02.03.2015

Měla jsem co dělat, abych se prokousala začátkem, ale tak po prvních 100, 150 stránkách mě to začalo i bavit. Co ale fakt nechápu je ta paralela s Romeem a Julií. |SPOILER| Když už to tam sakra muselo být, tak jsem čekala, že se vším všudy a sluníčkový konec mě dost zklamal. Nesnáším tyhlety veskrze pozitivní, štěstím a spokojeností všech postav nasáklé konce.

dikobraz
25.02.2015odpad!

ach, toto bol omyl. vratit cas a tuto knihu nikdy nevziat do ruky. o com bola? to bola rozpravka? vsetko zle sa na dobre obratilo a vsetci zili az kym nepomreli? neskutocne dejove posuny, dlhe, dlhe, nudne, bez zapletky, ked nieco vyskocilo, autor to hned pochoval. tuto knihu pochovat a rychlo na nu zabudnut. toto nebolo scifi, to bol nesurody blabol. bleee.

Christo

Postapokalyptická chuťovka...

majkles
23.02.2015

Na začátku lehce rozvleklé, ale zbytek to vynahradil, čte se to samo. Tyhle postapokalyptické věci já prostě můžu. Doufám, že další díly vyjdou v dohledné době i unás.

piratmartin
23.02.2015

Skvěle sem se bavil, bylo to jako dívat se na film. Romea a Julii si mohl autor odpustit, podle mě to tam přidal proto, aby to vyznělo jako nějaký velký srdceryvný scifi příběh, ale podle mě to tam vůbec nemuselo být :-). I bez toho by to bylo super čtení.

Sakulnikov
22.02.2015

Svižně psané postapo sci-fi, ale dost předvídatelné, bez širšího pojetí světa (ano jsem historik, takže by mě zajímalo něco víc o fungování světa, než jen to absolutně nejnutnější k posouvání děje) a dosti pochybným závěrem. Napsané to je velmi dobře a nemyslím, že by tam bylo jediné zbytečné události, vše má svůj význam.

Franc
20.02.2015

Autor je bezpochyby skvělý vypravěč. Prostředí a systém v němž žijí je popsán velice sugestivně.

Narozdíl od některých čtenářů jsem neměl pocit, že by se děj v některých částech táhl. Vše mi utíkalo svižným tempem a rozhodně nemůžu tvrdit, že bych se u některé pasáže nudil.

S čím se naopak shodnu je názor na konec knihy, který vyvrcholil tradičním bojem těch dobrých s těmi zlými, kteří mi svým způsobem způsobem připomínali Orwellovi členy strany s jedním z jejich hesel: "V nevědomosti je síla"

hopla
17.02.2015

Dnes už klasické postkatastrofické téma s atmosférou, připomínající román Nonstop. Tajemno se tu však brzy vytrácí a je nahrazeno oblíbeným soubojem dobra se zlem /nebo anarchie s řádem?/. Zatím jen vlažný dojem, uvidíme, zda se bude mít děj kam posunout...

Alex732
11.02.2015

V první čtvrtině knihy si autor zřejmě rozepisoval pero. Už jsem myslel, že se tím neprokoušu, ale nakonec jsem pochopil, že i to "nezáživné" bylo pro ostatní děj důležité a dávám tedy 5*.

Erummeldë
09.02.2015

Kniha byla jedním slovem naprosto úchvatná. Byla nejen dobře napsaná, ale i úžasně promyšlená a hodně napínavá. Jediné co bych vytkla, byl konec. Na moje očekávání byl závěr dost slabý. Ale i tak je tahle knížka asi jednou z nejlepších, co jsem zatím četla.

Kortexo
08.02.2015

Silo je dobře napsaný komerční hit, bez nových myšlenek a nápadů.Příběh je silně logický, takže jakýkoliv zvrat, který se v příběhu odehraje, nemá nakonec žádný radikální dopad na děj.
Pokuď je to myšleno, jako trilogie, tak rozjezd je velmi pomalý a nedává moc možností na nějaká radikální překvapení v dalších dílech.
PS:Neutrácejte peníze a běžte do knihovny...

groula
08.02.2015

Velmi zajímavá kniha, strhující děj a ačkoli má kniha tolik stran, její čtení absolutně nenudí.
Postapokalitický svět, to já rád :-)

orson
07.02.2015

Nejdříve jsem se trochu neorientoval (myslel jsem, že to je další severská detektivka), ale pak už mi to došlo - postkatastrofická kniha se zajímavou myšlenkou. Popravdě hodně dobře vymyšlená (mám na mysli ten svět), co se týče děje, bylo to trochu slabší, proto jen 4/5. I když ty nečekané zvraty mě příjemně překvapily.

delfin32
05.02.2015

Postapokalyptické příběhy rozhodně nepatří k mému oblíbenému žánru, ale ohlasy na tuhle knihu mne přinutily do knihy alespoň nakouknout a prakticky během okamžiku jsem byla naprosto vtáhnuta do děje. Skvělé čtení - napínavé do posledních stran :)

Acinore
04.02.2015

Wow! Konec trošku zdlouhavej, ale jinak to nemělo chybu :) perfektně vymyšleno, máme tu dalšího nadějnýho autora!

VladkaBU
02.02.2015

... první polovina mě stála trochu přemáhání, jestli to chci číst, přece jenom fantasy jsem nikdy nečetla. Ale druhá polovina už lepší. Nakonec se mi to líbilo a jsem zvědavá, jak bude příběh pokračovat

Atak
01.02.2015

Docela mě to mile překvapilo

Figul
31.01.2015

Začátek se strašně moc táhl a musela jsem se přesvědčovat, abych pokračovala, ale druhá polovina příběhu mě nesmírně chytla. Autor opravdu skvěle dokázal vybarvit postavy a nejen ty hlavní, jak to často bývá zvykem. Takže mi to nedá a stejně musím dát 5*.

3Ketrin
31.01.2015

no čekala jsem to lepší ze začátku mě to bavilo dobrý nápad, ale moc se to táhlo a bylo to zbytečně zdlouhavé

Red.H.Rad
31.01.2015

Bohužel jsem zatím spíš zklamán než potěšen. Čekal jsem dle recenzí trošku víc svěžího větru(myšlenek) a zatím jsem dostal tak trošku výcuc z knih od B. W. Aldisse NonStop a Skleník. Trochu mě překvapilo kolik je tady výkřiků jak je to originální a nový nápad. I pc hry jako je Fallout a podobné už pracovali s tím to námětem. Jsem zvědav na pokračování. Doufám že to nebude vyloženě napsané pro oči případných producentů tak jak je to zvykem u podobných prvotin. Držím autorovi a svým způsobem i nám čtenářům palce.

TheMajkee
29.01.2015

Oj, to jsou zdejší hodnocení zase jednou velmi přemrštěná. Silo má vcelku originální námět, filmově zpracované to bude fakt dobré, ale v knižní podobě to lehce pokulhává. Je znát, že tohle je autorova prvotina (pominu-li povídky, ze kterých Silo vzniklo), protože jeho styl působí místy amatérsky - někdy se v něčem hrozně nimrá, jindy bere popisy a posuny v ději naopak moc hopem. Jsem ale rád, že tohle nebyl úplně ten typický young adult dystopický román jako třeba Divergence, i když tu je zase nebojácná a rebelující hlavní hrdinka. Naštěstí to působilo o něco víc dospěleji, ale to je asi tak všechno. Některé části byly vyloženě strhující, většina knihy však byla zcela prázdná a neakční, a to mě u tohoto druhu literatury dost štve.

Když jsem si Silo kupoval, netušil jsem vůbec, že je součástí trilogie a on ani závěr nenaznačuje, že by se mělo stát něco dalšího. Obzvlášť u trilogií by totiž bylo potřeba, aby zůstal děj na konci otevřený, ale v Silu je poměrně výrazná tečka, která vůbec nenaznačuje, že by se ještě něco zásadního mohlo semlít. A to je sakra špatně, vždyť mě osobně to vůbec nenalákalo k tomu, abych si přečetl pokračování - to by mě normálně zajímalo i u knihy, která není úplně podle mých představ. Silo se totiž na druhou stranu čte dobře, je to vyloženě odpočinková kniha, u které nemusí čtenář moc přemýšlet a dávat si věci do širšího kontextu. (Ale joo, nebylo to zase tak hrozný, jak se může zdát z mého komentáře, jen to mohlo být prostě více akční a celá pointa trochu inteligentnější...)

Elisis112
29.01.2015

Na knihu jsem se těšila, příběh mi připadl poutavý a zajímavý, stejně tak jako název. Bohužel, dlouho mi trvalo se do ní začíst a bavit mě začal až rozvinutý příběh Juliette. To ale taky netrvalo dlouho a poslední stránky už jsem některé jenom přeskakovala.

Knihu celkově považuji za dobrou, i když to není přímo můj styl. // 70%

dulinek79
25.01.2015

Kniha vyloženě nadchla. Přečetla sem ji jedním dechem, domácnost musela stranou :)

Humpa
23.01.2015

jak se dává šest hvězdiček? Neskutečné, dlouhé, pořád napínavé.

dexeded
23.01.2015

Nebyla špatná, určitě doporučuji, jen se mi zdálo že se uprostřed až moc táhla a najednou byl konec.

Vé-Vé
22.01.2015

ÚŽASNÝ, VELKOLEPÝ! :)

Haha, myslíte si, že odhadnete, jak se to bude vyvíjet? Haha, omyl :D

Všechny stránky fungují jako magnety na oči a děj vás prostě drží a nepustí. Vyprávění z pohledu různých postav se celkem hodilo. Hlatala jsem jednotlivé úseky a chtěla konečně úsek se svojí oblíbenou postavou, ale ten hodně rychle utekl a tak další hltání a šplhání po kapitolách ... a byl konec. Takový konečně nesnáším, nedopracovaný, nedovysvětelný, ALE jsou to konce nejlepší!
Shrnuto podtrženo, takhle kvalitní knižní zážitek jsem dlouho neměla.

Persefona
18.01.2015

Kniha se mi ze začátku moc líbila, viděla jsem úžasný poutavý příběh. Ale ke konci to bylo dost nudné a závěr mě úplně zklamal, byl rychlý a takový nedopracovaný.....velké zklamání, dostat takový příběh do ruky S. King, ten by stím udělal věci...

PETERYY
18.01.2015

Super čtení, plné zvratů. Hlavní hrdinka by si nezadala ani s Indiánem Jonesem či McGiverem :-).

RT90
17.01.2015

Vynikající Postapo.. Za poslední dobu pro mě určitě nejlepší knížka a těšim se na pokračování. Spousta zvratů, skvělá atmosféra.

Scharks
08.01.2015

Kniha mne naprosto uchvátila a dlouho jsem se na ní těšila a po přečtení můžu říci, že rozhodně nezklamala!! Bylo to úžasné čtení které jsem si užívala téměř od samého začátku až do poslední věty, kdy jsem Silo brala pomalu i jako svůj domov a všechno jsem prožívala společně s hrdiny této knihy.. Už se moc těším na její pokračování a další vývoj - vůbec netuším co od toho mám dále očekávat, po tolika zvratech a změnách :) Takže všem kdo mají rádi tento styl můžu knihu jen a jen doporučit :)

Challi
03.01.2015

První půle nic moc, když už jsem poznal nějakou postavu, autor ji nechal umřít, moc jsem se v ději neorientoval a moc mě to nebralo, ani styl psaní. Ale po půli se děj krásně rozjel a nakoc mi bylo líto, že kniha už končí. Rozhodně se těším na pokračování.

acul.p
02.01.2015

Perfektní post apokalyptický román, skvělé vykreslení postav a moc se mi líbilo jak si jednotlivé postavy v první polovině předávali štafetu příběhu. Těším se na pokračování :)

Morgause
30.12.2014

Uzavřený vesmír prastarého sila se začíná hroutit. Příčinou je prostá lidská zvědavost, která strčila nos někam, kam neměla. Drobná trhlinka v systému, kterou někdo objevil, pochopil a rozšířil, podkopává a drtí staletí udržovaný řád založený na strachu, lžích, vraždách a trestech. Mohou strážci tajemství zamezit povodni vzteku, která se rozlije z protržených hrází a bezmyšlenkovitě ničí a trhá vše, co jí přijde do cesty? Nebo se možná poslední archa civilizace potopí?
Skvělý nápad, myšlenky i příběh. Knihu jsem četla doslova jedním dechem, jako bych se dívala na film.
Kromě několika málo hluchých míst v ději, která mohu s klidným svědomím zanedbat, lze výtku směřovat snad jen na hlavní (super)hrdinku. Bojovnice za pravdu s IQ a vynalézavostí Einsteina, svaly Pepka námořníka a odhodláním islámského radikála přežije nepřežitelné, a to hned několikrát. Pokud by se ale čtenář neměl dočkat rozuzlení spíše ve stylu Orwellova 1984, je "deus ex Juliette" pro příběh naprostou nutností.

Jhny
27.12.2014

Kniha skvělá a zabavila mě nejen na cestách mhd, ale i po večerech doma. Dočetl jsem ji během týdne a ač byly místama poměrně nudné pasáže, tak celkový dojem je za 5*!

kazatell
27.12.2014

Čtivé a celou dobu napínavé. Z podobných žánrů jedna z nejlepších

humppa
23.12.2014

Jedna z nejlepších mých knih roku 2014. Výborně napsané!

Overdead
22.12.2014

Táto kniha ma zaujala hlavne preto, lebo mi to na prvý pohľad trošku pripomínalo knihu Metro 2033. Nejakú chvíľu som váhal, ale nakoniec som sa odvážil do toho skočiť a rozhodne to neľutujem.
... viac na: http://overdeadbooks.blogspot.cz/2014/11/silo-recenzia.html

asam
11.12.2014

Román mě mile překvapil, napínavé od začátku do konce. Doporučuji a těším se na další knížku tohoto autora.

stolbice
10.12.2014

Musím říct, že kniha mě mile překvapila. Ze začátku jsem se do ní musela spíš nutit. Na můj vkus to bylo až moc rozvláčné vpravování čtenáře do příběhu, jak nemám u některých knih ráda obrazně hození do vody, ať si čtenář plave a namáhá závity, tak tady mi to zase přišlo až zbytečně podrobné, ale...ono to vlastně nebylo na škodu :-) Postupně umírají všechny postavy, o kterých si myslíte, že budou ty hlavní a do popředí se dostávají jiné, kterým začínáte přát větší úspěch než těm předešlým. Asi od 150 strany už mě kniha bavila a posléze jsem se od ní nemohla odtrhnout. Příběh lidí, omezených prostorem a vědomostmi, které se jim ti vyvolení rozhodli sdělit nebo spíše nesdělit je zajímavý, i když už na toto téma tady toho bylo hodně - boj proti systému, snaha něco změnit, dělat věci jinak a lépe....každopádně je to dobře podané, zasazené do celkem depresivního prostředí zničeného světa a života pod zemí. Těším se, pokud budou další díly, určitě si je přečtu.

Clarins
06.12.2014

Jak jsem se na tuhle knížku těšila, tak mě moc zklamala :( Na dlouhou dobu jsem jí v půlce odložila, asi na straně 400 konečně dostala spád který najednou přešel v konec knihy. A já vlastně vůbec nevím, o co v té knize vlastně šlo !

Jitulisko
30.11.2014

Velmi povedené těším se na pokračování ;)

Bee
26.11.2014

Tohle byla naprosto parádní četba.
Kniha začíná z pohledu šerifa, který toho má už dost, tak se rozhodne, že chce jít ven. Vedení Sila mu to samozřejmě umožní, a to pod podmínkou, že vyčistí senzory. A tak šerifa navléknou do obleku a vyšlou ho do nedýchatelného vzduchu rozbombardované země. Co nutí odcházející k čištění, když by mohli prostě zmizet za kopcem? Co vlastně přesvědčilo šerifa k odchodu? Tyhle a mnohé další otázky nedávají nové šerifce spát, a tak se rozhodne dráždit hada bosou nohou...
Atmosféra knihy je perfektní a autor si skvěle poradil s dějem, takže se každou přečtenou stránkou dozvídáte další a další informace, až se vám začne zaplňovat jasnější obraz. Zápletka je pro mě geniální, postavy mě bavily - konečně se tu nesetkáváme s chrabrými puberťáky, co zvládnou nemožné a zachrání svět, a tak se mi to líbí. Nemám co vytknout.

Osca
20.11.2014

Nedoporučuji číst jen tak občasně jako já. Neměl jsem na knihu dlouhodobě čas, a to se odrazilo v mé soustředěnosti na ni. Neustále jsem se vracel k tomu, co se dělo před týdnem, a než jsem se dobral k tomu, co jsem si pamatoval, už jsem zase knihu odkládal. Mea culpa. Těším se, až ji zfilmují, protože to konečně uvidím vcelku.

Martin1974
20.11.2014

Ešte som nečítal sci fi román o optimistickej budúcnosti ľudstva a veru ani tento nie je z takého súdka. Ale má originálnu myšlienku. Autor využil reálie nášho sveta a vtesnal ich do obrovského sila ( rozvrstvenie obyvateľstva, zatajovanie informácii, ilúzia slobody, každý človek s iným názorom než je predurčený, sa stáva automaticky nepriateľom atď.), keďže vonkajší svet je zdevastovaný a na život nevhodný. Tempo knihy je premenlivé a vyžaduje si skúseného čitateľa, ktorý nehľadá v knihe len haldy mŕtvol a rýchly dej ( odporúčam Polárni stanice ), ale aj čosi viac, čo dokáže vzdelať, priviesť k zamysleniu, či lepšie pochopiť jednanie postáv... Neľutujem čas strávený pri tejto knihe.

Denisa.knizky
15.11.2014

Ctiva kniha, v nekterych fazich trochu vice popisna ale to vubec nezhatilo celkovy dojem, kniha mela vybornou zapletku, vtahla ctenare do deje, nebyla predvidatelna, neotrely dej. Vrele doporucuji a uz se nemuzu dockat dalsich knih z teto serie (shift, dust).

Misoponia
14.11.2014

První část (Holston) byla výborná, nejlepší z celé knihy a nejčtivější. V příběhu pak bylo až moc vaty a hluchých míst, postavy řešily furt to samé dokola, nebavilo mě číst co si kdo myslí a jak se cítí stále znova a znova. Vadil mi hollywoodský styl psaní příběhu a rozdělení postav na ty hodné, zlé a hero postavy. Byly tam zajímavé momenty a situace, ale být po mém, hodně bych příběh pokrátila.

Lenka.Vílka
13.11.2014

Zacatek byl na me tezky (moc se mi nechtelo do cteni a na kazde pate strane jsem chtela knihu odlozit), ale potom jsem se zacetla a byla jsem spokojena...chapu, proc jsou vsichni z knihy nadseni :)

Lenous133
04.11.2014

Dlouho mi trvalo se do knížky začíst...nerada odkládám rozečtené knížky a tak jsem vytrvala a odměnou mi bylo posledních pár stránek díky kterým si možná i přečtu další díl, protože mě zajímá, jak to vše dopadne. Námět sám o sobě není špatný, ale v knize je pro mě moc nudných úseků. Asi jsem od knihy s takovou reklamou čekala, že mě od začátku vtáhne do děje a nenechá mě jít spát dokavaď ji nedočtu...ale to se bohužel nestalo.

Nelly
24.10.2014

Pro mne letos jedna z nejlepších knih. Našla jsem v ní, co mám ráda - napětí, sympatické postavy, tajemno i dobrý jazyk skvělého vypravěče. Připadala jsem si jako zrnko, vhozené do sila, které touží po nalezení slunečního světla kdesi v dálce - byla to jedna z mála knih, u které jsem se musela nutit nespěchat s četbou, abych se dozvěděla, jak se vše vyvine. Zasloužených pět hvězdiček!

kacaaba
19.10.2014

Kniha se mi moc líbila. Myšlenka je svým způsobem děsivá a reálná. Příběh mě zaujal, jen mě mrzelo, že jen co jsem si nějakou osobu oblíbila, tak umřela. Na mě možná moc mrtvých. I když k tomuto příběhu to asi patří. Závěr velmi mile překvapil a už se těším na další díly, snad nebudeme čekat roky.

Izu
17.10.2014

Myšlenka o Silu jako katastrofický román by byla ok.Knize ale podle mě škodí přílišná rozvláčnost a popis prostředí na úkor vykreslení postav.Vlastně v příběhu nemáte krom jedné,dvou osob komu fandit.Např.u Kingova Pod kupolí celý děj svižně jede,tady se dýchavičně zastavuje a člověka nutí knihu odkládat.Takže pro mě za tři hvězdy.Popisná přesně jako příručka pro kutily,ale málo lidská.Škoda.

LenkaWal
12.10.2014

Výborná knížka. Je pravda, že nekteré úseky byly nudnejší, ale ten zbytek to bohatě vynahradil. Vřele doporučuju. Těším se na další díly.

Moňule13
09.10.2014

Asi jsem od knížky čekala něco trochu jiného, nejdřív jsem se vůbec nemohla začíst, ale pak se děj rozjel a bylo to napínavé. Myšlenka života v podzemním silu, protože povrch Země je zamořený jedovatými plyny, je originální a zajímavá a určitě ne úplně nereálná. Možná se pak pustím i do dalších dílů, protože by mě zajímalo, jak to všechno dopadne.

peedbook
06.10.2014

Úplne skvelé čítanie.....

juliekrocova
02.10.2014

Kniha je opravdu skvělá, ale přesto nemůžu dát plný počet hvězdiček - některé části knihy byly moc zdlouhavé a celkově mi trvalo dost dlouho přečíst knihu, což je neobvyklé, ale příběh je to opravdu propracovaný a knížku doporučuju všem, co mají rádi dystopii

Dousabel
28.09.2014

I když nejsem příznivcem sci-fi knih, tak Silo mě tedy totálně odrovnalo :) Výborný post-apokalyptický román, který jednou možná nebude jen příběhem, ale skutečností. Všechny hlavní hrdiny jsem si zamilovala prakticky ihned, až na Bernarda, toho bych poslala čistit jako prvního :o) Jediné, co mi při čtení působilo trochu problémy, bylo těch sto padesát pater schodů, zadýchávala jsem se a bolely mě nohy, jako bych tam s nimi chodila :))

neoskaut
28.09.2014

Zajímavá kniha, ve které se vám hlavní hrdinové postupně ztrácejí a objevují se jiní. Určitě stojí za přečtení. Film bude asi také dobrý, ale nejsem přesvědčen, že si knihu za čas budu chtít ještě znovu přečíst.

zuzana4291
23.09.2014

I když jsem ze začátku myslela, že knihu odložím. Bála jsem se, že se zas jedná jen o romantický blábol....Ale pak jsem se začetla a úplně jsem tuto knihu hltala. Prostě klasický styl dystopie, u které si většina z nás řekne, že třeba tak skutečně dopadneme.
Vřele ji doporučuji, určitě si v ní najde každý něco, co ho zaujme.

monz
19.09.2014

Mám z té knihy rozporuplné pocity. Na jednu stranu mě příběh zaujal, nicméně mě to nechytlo tak, že bych se od knihy nemohla odlepit. Což bych ovšem od knih tohoto žánru očekávala. Není to tak, že bych knihu někomu vyloženě doporučila, ale sama přečtení nelituju. Jsem přesvědčená, že v případě kvalitního zpracování by se mi příběh určitě líbil ve filmovém podání. Ale je to přesně tak, že ty dvě hoďky v tomhle světě by mi nejspíš postačily. Jestli bude pokračování, nejspíš do něj nepůjdu...

Markulinka
18.09.2014

Tento sci-fi příběh je psán velmi poutavě a napínavě, kdy člověk knihu nemůže jen tak odložit, protože prostě musí vědět, jak to bude dál. Hlavní hrdinka je velmi sympatická, mladá žena, s vlastními názory, která se dovídá krutou pravdu o silu.

kokosek
18.09.2014

Velké překvapení letošního roku. Velmi zajímavý svět, který nám slibuje ještě hodně překvapení. Cokoliv bych napsal tak jen prozradím, něco co by si každý měl přečíst sám.
Hltal jsem děj od začátku do konce. Opravdu dlouho se mi nějaká prvotina tak nezalíbila. A proč tedy jen 4 hvězdy? No tak něco si musím nechat na další díl - přeci jen je to autorův první pokus a některé postavy se mohly dočkat většího prostoru.

Honey0105
17.09.2014

Konečně jsem dostala k takzvané pecce fantasy pro dospělé Silu. Slyšela jsem mnoho kladných názorů a na knihu jsem se moc těšila. Bohužel trvalo skoro celých 20% (procentní vyjádření je zde uvedeno z důvodu, že jsem knihu četla ve čtečce jako eknihu), než jsem se s knihou trochu seznámila a to především se způsobem, jakým je napsaná. Nemohla jsem se do knihy vůbec začíst, právě kvůli tomu, jak je napsaná - může to samozřejmě být i překladem, těžko říct.
Samotný příběh byl ale velice poutavý, občas ale dost neuvěřitelný (aneb potápění pod vodou a následné vyplouvání - pohodička - a mnoho dalších). Ke konci už byl příběh až moc rozvleklý a bohužel jsem očekávala nějakou bombu nakonec, která nakonec nepřišla.
Přesto chápu, že se Silo řadí mezi bestsellery a jsem ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Líbila se mi, ale nevzala mě za srdce. Přečíst a odložit.

agnes25
13.09.2014

Nejlepší kniha za poslední dobu v žántu sci-fi.

Freecaket
12.09.2014

Velice čtivá knížka. Ze začátku hezky klame čtenáře, který se až později dozví, kdo je hlavní postava knihy. Silo je vymyšleno moc dobře, dá se uvěřit, že by se v něm opravdu mohlo žít, autor myslel snad na všechno.
Příběh se mi moc líbil, postavy byly sympatické a zaujal mě také popis činností při záchraně života, hledání a používání náhražek za předměty, které nebyly k dispozici, což mi trochu připomnělo Robinsona, který si musel také poradit v nesnázích improvizací.
Občas se kniha trochu vlekla, některé části byly zbytečně zdlouhavé, ale celkově byla kniha super :)

Marek Zima
06.09.2014

Napínavá a velice čtivá kniha!

Lenka_J
05.09.2014

Poměrně dlouho mi trvalo, než jsem se do Sila začetla, ale i přes to, že jsem knihu odkládala v mnohem častějších intervalech než je u mě zvykem, jsem to vzdát nechtěla. A teď jsem za to neskutečně ráda, protože ze stránky na stránku, když jsem do tajů Sila pronikala více a více, jsem zjistila, že se čtením nemůžu přestat a nutně potřebuji vědět, jak to bude pokračovat. I přes pomalejší rozjezd se autorovi podařilo stupňovat strhující atmosféru. Veškeré náznaky, drobnosti, které se objevují už od začátku knihy, mají svůj smysl a dohromady dávají spletitou mozaiku Sila, která se postupně čtenáři odkrývá a alespoň já jsem se po čas čtení neubránila vytvářením všemožných teorií ve své hlavě, což jen dokazuje, jak se mi celý příběh dostal pod kůži.

paul2843
05.09.2014

Děj mě neustále překvapoval...ani jedna z mých předpovědí se nenaplnila. Zajímavé téma a do budoucna možná i uskutečnitelné. Už se těším na další díl této série! :) 80%

Schobul
02.09.2014

55% První třetina knihy je cesta peklem, doslova. Druhá je asi nejlepší, konec opět natahovaný. Po nadšených recenzích jsem očekával pecku, ale ta se bohužel nekonala.

tlapička
02.09.2014

Moc dobré opravu nejlepší z poslední doby

cie
27.08.2014

Skvělá kniha! A to i přesto, že po sérii "utopických" knih, které teď vychází jedna za druhou, jsem již k těmto knihám dopředu skeptická, zvlášť když je hlavní postavou žena, která zachrání/změní svět (nic proti těmto knihám, taky jsem z nich byla nadšená, ale už jich je moc a jsou skoro totožné). Ale u této knihy jsem konečně po dlouhé době při četbě nevnímala okolí a nutně jsem potřebovala vědět, jak to celé dopadne! A to i když je hlavní postavou žena! :-)

elverys
26.08.2014

Skvělá kniha. Autor umí vtáhnout do děje. Nemohu jinak než pět hvězdiček.

Teryy
24.08.2014

Jen škoda, že si závěr dokážete odvodit už skoro od půlky knihy.

tomas8185
24.08.2014

Silo je dobrá kniha, bohužel mě začala bavit až na 165. straně. :/ Což snižuje moje hodnocení na 70%. Někdy mi přišlo že knihu, autor schválně natahuje zbytečnými a nezáživnými popisy. Tuto knihu nemohu doporučit.

hoopoo
21.08.2014

Co napsat a neprozradit děj? Asi nic moc. Představte si prostě bandu lidiček z neznámého důvodu žijící v pozdemním obydlí.
Některé vychytávky příběhu šly trochu očekávat, ale stejně mě děj několikrát silně překvapil.
Kniha bavila až do konce a děj mě pěkně mě strhl.

kocour_mikeš
20.08.2014

Asi jsem od knihy čekal víc, určitě ale stojí za přečtení pro scífkáře, dávám 60%.

Sgr.Krtek
15.08.2014

Tak tohle je něco ! Musím napsat, že tato kniha je pro mne tou nejlepší co jsem zatím četl. Ve chvíli kdy jsem začal číst, dozvídat se další strhující informace, jsem prostě nemohl přestat číst další a další stránky. Další kapitola = další zjištění - musím číst dál - další kapitola a opět další šokující řádky, nelze jen tak přestat :). Vřele doporučuji všem.

Patw
06.08.2014

Silo je velmi příjemné překvapení. Až se mi chce napsat, že takto kvalitní knihu jsem už hezkou dobu nečetl. Atmosféra sila na čtenáře doslova křičí na každé stránce. Autor přesně ví jak čtenáře vtáhnout do děje, napnout ho a přinutit ho číst dál a dál. Naprosto strhující četba. Zapomeňte na mladé šestnáctileté hrdinky, co zachrání svět. Silo jde jinou cestou, reálnější cestou, cestou u které si řeknete, že se klidně může stát. Naprosto strhující.

Knihu doporučuji všem všemi deseti. Jsem rád, že se Howey objevil a přišel s tímto dílem, touto trilogií. Rozhodně si mě získal, už teď vím o dalších dílech, která bych od něj v budoucnu chtěl číst.

SONP
28.07.2014

Na tuto knihu jsem se velmi dlouho těšil už od doby, kdy vyšla v XB-1 a v medailonku autora bylo tenkrát zmíněno, že autor rozšíří povídku do románového rozsahu. Z povídky jsem tenkrát byl nadšen a svět utvořený na jeho bázi funguje i jako román. Přesto se mi zdálo, že povídka, která tvoří prvních několik desítek stran knihy, stále atmosférou převyšuje její zbytek. I v dalších částech knihy ale vládne báječná postapo atmosféra, čtenář může díky autorově umu přímo nasávat zatuchlý vzduch sila a společně s postavami se nechat ubíjet převodem z plusminus použitelného společenského zřízení k tvrdé technokratické totalitě, která zákonitě vyprovokuje krvavou revoluci. 80%

Petra28
24.07.2014

Silo je úžasné. Je to fikce, ale přitom reálná hrozba, kam až by civilizace mohla dojít.
Kniha se četla velice dobře, rychle vtáhla do děje. Vše se postupně objasňuje, postavy, prostředí, vztahy. Mám pocit, že závěr knihy příběh úplně neuzavírá ...

pikilo
22.07.2014

Tahle kniha skýtá mnohá tajemství, v podstatě až po 70. stránce se dozvíte, kdo je hlavní postavou. Má pomalý rozjezd, na začátek musí autor vysvětlit jak to vlastně v Silu funguje, vysvětluje jak se vyrábí elektřina, jak obstarávají jídlo a jak se lidé s Silu chovají. Kniha se mi líbila z mého hlediska se jí nedá nic vytknout ale není to ten typ knihy ze které bych si sedla na zadek. Jsem ráda že jsem si jí přečetla a hlavně vyhrála :D ale znova bych do ní nešla.

Pakuna
14.07.2014

Silo ve všech směrech předčilo moje očekávání.
Autor vytvořil silný příběh a já jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Po dočtení mi bylo líto, že kniha není delší.

"Silo není svět. Silo není nic. Tenhle výraz, svět, pochází z dávných časů, kdy ještě plodiny rostly venku, kam až oko dohlédlo. Z doby, kdy žilo víc lidí, než bys dokázala spočítat, kdy všichni měli spoustu dětí."

petaSk
08.07.2014

Silo je dalším důkazem, jak dobře umí zapracovat marketing. Kniha sází na to, že se o zfilmování zajímá Ridley Scott, přitom nic není potvrzené.
Howey má šanci být vynikajícím vypravěčem, ale ještě na tom musí zapracovat. Má velkou slovní zásobu a slova umí skládat, tak aby udržel čtenáře u knihy, má i zajímavé nápady, ale všechno v nemastných neslaných mezích, nic, co by dělalo knihu výjimečnou. Při čtení jsem cítila jen záchvěv emocí, ale většinou mi kniha připadala chladná. Postavy se strašně snažily být barvité, bohužel zůstávaly stereotypní a plytké a mnohdy říkaly, myslely si a dělaly velmi naivní věci. Po stránce postapokalyptického románu je život v silu zajímavým nápadem, ale dalo by se z toho vytěžit víc. Kniha postrádá hloubku a spokojuje se s klišé.
Silo zfilmování potřebuje, protože dobrý režisér může využít potenciál, který byl tady promrhán a herci můžou z nudných postav udělat zajímavé charaktery.

zahadum
04.07.2014

Predstavte si obrovský podzemný komplex ktorý obýva veľké množstvo ľudí....vlastný fungujúci svet..máte tam starostu, šerifa, farmy, školy, nemocnice ..proste všetko čo potrebuje ľudské spoločenstvo na to aby mohlo existovať....
Potom príde otázka...prečo sú pod zemou ? čo sa stalo,že toto spoločenstvo je nútené žiť v hlbinách zeme niekoľko generácii ? následne prichádza posledná otázka...kto postavil silo a za akým účelom....

Knihu som si kúpil na základe veľkého " humbuku " ktorý vyvolala a samé pozitívne ohlasy...plus to,že veľký Ridley Scott sa usiluje o adaptovanie románu do filmovej podoby.
Začiatok knihy je dosť biedny .... dalo by sa povedať,že skoro 200 strán sa nedeje nič dôležité a mal som problémy to vôbec čítať....autor čo sa týka psychológie postáv a celkovo charakterov je na tom dosť slabo....jeho postavy sú ploché a " bezkrvné " po prečítaní celej knihy budete mať dokonca mierny pocit,že všetky osoby sú vlastne jeden človek len majú iné mená....to momentálne ale nie je podstatné....
Zhruba na strane 200 ale dôjde k zásadnému zlomu v príbehu a kniha naberá ten pravý nefalšovaný " dráma spád " ....tu žiaľ toho veľa nebudem spomínať lebo by sa jednalo o zásadný spoiler a tak to zhrniem v to,že príbeh je plný dejových zvratov ...plný dramatických chvíľok a známych okamihov ... " na poslednú chvíľku " ..... kniha už do konca má rýchly spád a číta sa veľmi dobre....autor rozohral hru ktorá zaujala svojou dramatickou kostrou a dalo by si sa povedať,že mu to vyšlo....koniec je v podstate príprava na druhý diel ktorý bude čoskoro nasledovať a potom diel tretí...ak by som to celé mal porovnať je to taký mix seriálu LOST...knihy METRO 2033 a trošku mi to pripomína aj HRY O ŽIVOT....

Takže...čakal som viacej ? čakal som niečo vážnejšie a dospelejšie ? myslím si,že áno...je to viacmenej určené mladšiemu čitateľovi alebo čitateľovi ktorému sa zapáči tajomný dej v podzemí ktorý je prešpikovaný miestnou politikou...zradou...nejakým tým lacným romantickým iskrením....ku koncu bolo badať aj množstvo logických chýb...niektoré sú dosť okaté a kazili mi čítanie z ináč dobre vymysleného príbehu....proste je to povrchné...je to naivné....nie je v tom nejaká hlbšia myšlienka ale dobre sa to číta...stránka za stránkou a rýchly koniec....ploché postavy a niekedy iracionálne správanie ktoré sa nedá prehliadať....

p.s: k filmovej adaptácii...nemyslím si,že sa to nedá natočiť....viem si predstaviť,že to bude filmový hit pre teen populáciu...a ak scenár pritlačí na romantickú strunu a do popredia pretlačí a mierne upraví dve postavy tak to má šancu na veľký letný trhák ktorý prebehne kinami, zarobí ťažké milióny ale už na jeseň po ňom ani pes neštekne.

Lorrainee
30.06.2014

Se vší úctou k Ridley Scottovi, tohle nikdy nenatočíte...
Neumím si představit herečku které bych věřila Allisonino odhodlaní a zoufalou touhu jít ven a vrátit se pro Holstona...
Neumím si představit někoho kdo se bude vydávat za Jules... za Walka...
Neumím si představit hudbu která je všechny bude doprovázet, protože jediné co se hodí je ticho...
Ticho a tlukot vlastního srdce nahrazující zvuky hlubiny.
Nevěřím jim nic z toho co na plátně bude protože tohle se prostě natočit nedá...
Ne tak aby to ve vás nechalo to něco, to co cítíte když definitivně zavřete knihu ze které vám běhá mráz po zádech a vy si uvědomujete že stále tajíte dech a ruce se vám třesou...
Na druhou stranu, jsou lidé kteří se o knize doví právě až po filmu a já jen doufám, že potom ji otevřou.
Protože říct že je ta kniha úžasná nestačí.
Silo nejde nacpat do pár řádku...
Silo musíte prožít.

Lorrainee
27.06.2014

Jsem tak v třetině, ale už teď mi přijde, že konec je blízko a už teď s jistotou vím, že nic lepšího už tenhle a možná i pár dalších let nepřečtu.

Terry11
24.06.2014

"Vyšla ven, ale nečistila," řekl Marsh tiše. "Přešla kopce..."
"Počkej. Cože? Nečistila?"

Skoro se mi chce říct, že autor viděl polský film Sexmise. Alespoň prvních několik stránek jsem byla v pokušení tomu věřit.
Autor má velmi promyšlenou kompozici románu. Čtenář vkročí do děje a je zmatený. Pořád jsem se vracela zpět, jestli mi nějaké souvislosti neunikly. Sotva se s příslušnými informacemi začínám orientovat, umírají mi hned dva (domnělí) hlavní hrdinové. Ale pak to má spád. Přesto si myslím, že se mi bude více líbit filmová podoba, kterou prý chystá Ridley Scott. Je zde příliš technických informací a podrobně vylíčených scén, které přitom neposouvají děj kupředu.

Babouš
09.06.2014

Postapokalyptické sci-fi, které částečně odkazuje na film Metropolis z roku 1927, částečně na Orwellovo 1984 a k hlavním postavám se chová podobě nemilosrdně jako Hra o trůny. Oceňuju, jak autor boří sci-fi klišé, a jak výborně dokáže popsat klaustrofobickou atmosféru. Kniha mě vtáhla do děje natolik, že jsem se cítil jako jeden z lidí žijících v sile. Na rozdíl od literárních postav jsem ale já nechtěl uniknout – právě naopak. Po dočtení mi bylo líto, že kniha není delší.

Morsie
04.06.2014

Silo, boží Silo!!!

Vážně a upřímně jsem se chvíli bála, aby to nebylo jen nějaké typické klišé o puberťácích a pro puberťáky. Bohudík moje obavy se ani v nejmenším nenaplnily! Naopak - tohle kolem pubertální literatury ani neutíkalo.
Je to vyspělé, dospělé, propracované a promyšlené. Každý jednotlivý detail má svůj význam a přesně zapadá do konceptu celého příběhu.
Ale nejde jen o to, jak kvalitně je to zpracovaná kniha, nejpodstatnější je samotný příběh. Lidstvo ve své nejzákladnější podstatě - kruté, sobecké, lstivé.
Na nějaký idealismus můžete klíďo zapomenout - tady se hraje tvrdě, realisticky. Love story a hrdinská gesta se nekonají - protože když vám jde o kejhák, tak jde všechno stranou.

Ze Sila mám ještě teď husí kůži a spodní čelist se mi pořád ještě nepodařilo nasadit zpátky. Prostě bomba!

Tahle knížka ve všech směrech předčila moje očekávání.