Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 908 235

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

bookemma
18.10.2020 4 z 5

Trilogie Silo - Turnus -Prach mě nadchla! Kupodivu, nejvíce na mě udělal dojem 2. díl, ve kterém se čtenář částečně dozví JAK. PROČ ovšem nepřichází, a to ani po konci třetího dílu, a to je skutečnost, která mě nutí odebrat 1 a půl hvězdičky.
Já, sakra, ještě pořád nevím, PROČ to někdo udělal?! Proč nechal vyhubit vlastní druh? Proč tolik let udržoval jedovaté ovzduší? Proč, proč, proč??? A těch je ještě možná více, než na začátku.
Na druhou stranu, možná, že to trilogií nekončí. Příběh je přeci jen kus, kus vytržený ze života postav. A ty postavy žijí dál. A kdo ví, třeba bude čtvrtý díl.
Smekám svůj imaginární klobouk a dívám se na zelenou trávu, na slunce, užívám si otravné mouchy a včely, a holuby, a houby a hady a vzduch a prostor. Bůh ví (anebo možná jakýsi senátor...?) na jak dlouho ještě.

kozel89
20.09.2020 3 z 5

Posední díl ve mně nechal asi nejméně emocí. Nevím proč, ale po celou dobu trilogie jsem si nevypěstoval vztah k žádné z postav. Celkově se mi ale trilogie líbila, avšak čekal jsem od toho, a od posledního dílu, malinko víc. Nicméně i tak má tato trilogie místo v mé knhovně a třeba, až ji budu jednou číst po druhé, zvýším hodnocení a docením ji více.

CharlesWard
12.09.2020 2 z 5

Určitě lepší než nudný Turnus, ale něco tomu i tak chybělo. Po dočtení převládá pouze pocit: Tak jo!

Schary
26.08.2020 5 z 5

Skoro stejně dobré jak Silo. Super trilogie.

tlackacka
06.08.2020 5 z 5

Můžu jednou větou popsat, o čem byl první i druhý díl nebo jaké byly jejich hlavní myšlenky (zhruba), ale u třetího ... je to složitější. Děje se tam toho tolik najednou, že, přesně, nechci odložit knížku a přestat číst ani když mám minutu času a vím, že během té minuty stejně budu dělat něco úplně jiného. Hlavně okolo půlky knížky, kde je klid, klid, a najednou přichází nálož napětí a zvědavosti. Celé skvělé, doporučuju :)

mirRa_cze
06.08.2020 3 z 5

Hodnotím celou trilogii. Prach mi přijde nejméně dobrý, na Turnusu se mi líbilo zodpovězení spousty otázek ze Sila, které...bylo prostě první. Musím přiznat, že autorův styl psaní se mi příliš nezamlouval, do toho z významné části nepochopitelné dělení na kapitoly, které jen vyrušovalo. Zachránila to ale skvělá zápletka, která to udržela nad vodou i přes dětsky naivní finále. Za mě rozhodně zajímavé čtení, na jeden z nejvýznamnějších počinů desetiletí to ale za sebe pasovat nebudu.

Lenisk@
02.08.2020 5 z 5

Už dlouho mě kniha tak nenadchla. Co kniha, celá série! Miluju ten pocit, kdy nemůžete odejít od čtení, říkáte si "ještě jednu kapitolu", nemůžete ani spát a přemýšlíte, co bude dál. Nicméně se musím přiznat, že právě tento díl byl místy dost předvídatelný, ale to na jeho atraktivitě neubralo ani ň. A doufám, že po tolika otevřených dveřích, co si pan spisovatel nechal, se k silům jednou vrátí.

devildeny
29.07.2020 5 z 5

Po druhém dílu už jsem nebyla tak nadšená do čtení dalšího, ale poslední kniha si mě opět získala. Konečně jsem pochopila pravý důvod toho všeho, kterému jsem z prvních dvou knih pořád úplně nerozuměla. Musím uznat, že to byl vážně zajímavý nápad. Ráda bych věřila, že to mělo nějaký smysl, protože lidé v silu se chovali jako všude jinde na zemi - majetnicky, sobecky, fanaticky. Otázka zní, jestli se dokáží změnit a využít šance na nový život jiným způsobem. Mrzelo mě, že ne úplně všechny moje oblíbené postavy se dočkali závěru, ale konec knihy se mi moc líbil, až jsem z něho měla na krajíčku.

Ryšava
21.07.2020 4 z 5

Tahle triologie se mi moc líbila. Nejlepší pro mě byl druhý díl Turnus, přečetla jsem ho i nejrychleji. Ale konec mě zklamal...

Adapa
12.07.2020 4 z 5

Dobré zakončení post-apo trilogie. Kvality Sila nedosahuje v žádném případě, dost pokulhává. Na druhou stranu je výrazně lepší jak Turnus. Od prvních stran je ale tento poslední díl dost předvídatelný, dost se dá poznat, jak vše skončí. Pouze osud Donalda ze Sila 1 mě překvapil.
Děj Sil 17/18 je zajímavý, má to spád. Nutí to číst dále i když je to předvídatelné, jak jsem se výše zmínil. Ale děj v Silu 1 je katastrofa. Opět nuda, deprese, smutek, brekot – tak jak to bylo v Turnusu. Postavy v Silu 1 se chovají naprosto nelogicky, diletantsky a neschopně. Co se dá udělat špatně, to se u nich špatně udělá.
Některé myšlenky zůstali nedokončené. Jak kdyby si nechával autor prostor se k tomu ještě někdy vrátit a případně napsat čtvrtý díl o tom, co se se stane s těmi, co začali žít mimo silo a s těmi, co nadále zůstali v silech.
Někdy jsem se neubránil tomu, abych neporovnával s ruskou trilogií Metro.
Pro toho, kdo četl první dva díly, je přečtení Prachu nutností.

Debor
04.07.2020 4 z 5

Závěr už byl trochu předvitalený ale jinak supr

Kexina
30.06.2020 5 z 5

V některých místech trochu překombinovaná, některé pasáže vyžadovaly opakované čtení a některé části by naopak zasluhovaly více podrobností. Ale celkově myslím je Prach důstojným zakončením trilogie, která má s reálným světem společného více, než bychom si přáli.

namornice
28.06.2020 4 z 5

Návrat do klaustrofobického prostředí sil a jejich obyvatel a ukončení celé trilogie je znovu velice dobře napsané. Opět se setkáváme se silnými ženskými charaktery - Jules a Charlotte me bavily, stejně tak další charaktery - postava Sola je bezpochyby skvele vystavěná - jen by mohl mít trochu víc prostoru a projevovat se častěji.
Hugh Howey píše velice poutavě, krátké kapitoly se čtou skoro samy a i když nasadil ze začátku trochu pomalejší tempo, děj postupne graduje. Bohužel ale ne do příliš uspokojivého konce. Po dočtení jsem trošinku zmatená, i po ukončení celé série stále zůstává pár nezodpovězených otázek a nedořešených problémů. Chyběla mi třeba informace, co se stalo s ostatními Sily?
Nicméně trilogie jako celek je bezpochyby skvělé čtení a má své místečko v mé knihovně.

Tamten
27.05.2020 3 z 5

Lepší než druhý díl, ale kvality prvního rozhodně nedosahuje. Děj je tak nějak předvídatelný a žádné zásadní překvapení se nekoná, ale hlavní problém vidím v tom, že je tam spousta dějových linek, které jsou podrobně rozpracovány, ale vlastně jsou zcela zbytečné a celá kniha by se obešla bez nich.

Hellrampage
18.05.2020 4 z 5

Tretí a posledný diel Hughovej post-apo trilógie. Príbeh pokračuje a nadväzuje na prvý diel, čo je super. Kniha nie je príliš rozťahaná a výborne šlape dopredu. Vrátili sa staré známe postavy - Juliette, Donald, Lucas a kniha mala opäť slušnú atmosféru. Ak budem hodnotiť celú trilógiu, tak celkom spokojnosť.

Marryzlis
18.04.2020 5 z 5

Fascinují námět.

uziRM
07.04.2020 5 z 5

Asi 3 roky jsem věděl, že tuhle sérii někde doma mám, a až zavřené knihovny mě donutily po ní sáhnout. Silo mě nadchlo svým zajímavým a propracovaným postapo námětem, Turnus nakopl příběh ještě o level výš a Prach už pak jen podtrhl skvělou trilogii.

E.lisabeth
03.04.2020 4 z 5

Prvni cast knihy jsem mela obavy, ze to bude stejna hruza jako Silo, ale postupne se vse rozebehlo a kniha mne vtahla. Prijemne zakomceni a konecne zarazuji celou serii do knihovny.

monika_v_trapu
29.03.2020 5 z 5

Dnes jsem konečně dočetla tuhle knihu a tím i celou sérii. V této době bylo trochu obtížnější se do knihy pustit. Ale musím říct, že po dočtení sem naprosto NADŠENÁ!!!! Skvělé zakončení bravurně napsané trilogie, která je popsána tak realisticky, že člověk nepřestává žasnout. Netřeba více slov. Moc všem DOPORUČUJI!

bl4in
18.03.2020 5 z 5

Rád bych citoval pana F. Nietzscheho „Naděje je nejhorší zlo, protože prodlužuje lidské utrpení.“ myslím, že sem patří... nebo ne?

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975