Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 907 234

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

Jarda72
04.04.2024 5 z 5

Tak toto byla velmi hezká série. Celé to je napsané velmi čtivou formou s postupným rozplétáním a napínáním čtenáře do poslední chvíle. Mnohdy se mi už zrak rozostřil a prostě jsem musel daný úsek dočíst. Teď jsem zvědavý jak se povedl seriál, na který časem mrknu.

Agatha84
02.04.2024 4 z 5

Vše se podařilo vysvětlit tak, abych i já nakonec pochopila.
Ano, cítila jsem napětí, chtěla jsem vědět, co je "pod povrchem" toho všeho, byla jsem zaujatým čtenářem. Přesto všechno ty plné hvězdy neudělím. Pokud se autorovi nepodaří vytvořit vztah mezi mou maličkostí a přítomnými postavami, vždycky tomu plnému prožitku "něco" (a za mě to zcela podstatné) chybí.

chlupydupy
26.03.2024 5 z 5

Vaaauuu, za mě naprostá pecka a nejlepší trilogie co jsem četla..

LuckaLO
16.03.2024 5 z 5

Knihu jsem dočetla včera a skoro mi slza ukápla, že už je konec a musím opustit Juliet, Sóla, Donalda a svět Sila. Celá trilogie mě moc bavila, hodně dlouho jsem nečetla nic takhle dobrého.
Jen škoda toho urychleného konce.

Koty7
14.03.2024 5 z 5

Finále této strhující ságy jsem si přece nemohl nechat ujít. Konečně se dozvíme, co se vlastně stalo s Julií, Sólem a všemi ostatními. Možná že to ke konci trochu zrychlí a konec není úplně uspokojiví a je lehce otevřený. Ale hlavní je, že víme, jak to skončí a další otázky jsou zodpovězeny. Uvidíme, jak si s tím na Apple Tv+ poradí. :)

lapagerie
23.02.2024 4 z 5

Silo se mi líbilo. Turnus moc ne. Prach příjemně překvapil. Pořád se něco dělo a člověk konečně přišel víceméně všemu na kloub. Chtělo by to jen propracovanější konec.

Kamba
10.02.2024 3 z 5

Závěrečný díl trilogie se mi znovu číst nechtělo. Předchozí dva díly postupně přidávaly střípky do tajuplné mozaiky plánu tvůrců sil a člověk mohl jednak přemýšlet nad morálními dilematy, které postavy řešily, a zároveň žasnout nad imaginací autora.

Třetí díl už takto nefunguje: už není co odhalovat a jde "jen" o zakončení rozjetých dějových linek. Navíc hlavní postavy nejsou moc sympatické: Donaldovi jsem stále neodpustil a Jules si to tady pořádně pokazí.

Nakonec jsem to ale znovu přečetl, zakončení je v pohodě, kniha není špatná, jen prostě první dva díly mě uchvátily mnohem více.

Dopietzsche
03.02.2024 5 z 5

Pokud to ještě nevíte, tak v Prachu se dozvíte, že věřící lidé jsou retardovaný mr*ky. Ehm. POZOR, SPOILER: Udělalo mi strašnou radost, že z Julči se vyklubala docela kravka. A to jsem jí v prvním dílu měl rád... A dokonce jsem kvůli ní vzal na milost holky s blbym jménem Julča. Ale tady Julča "nezklamala", juhu. Až na uspěchaně působící happyend dobrý, ale... postavy si vlastně ten happyend aspoň z půlky zasloužily a dál už to utrpení protahovat by asi taky nebylo úplně přínosné, takže... Dóbrý.

david5341
08.01.2024 4 z 5

Podařený konec sci-fi trilogie. Po slabším Turnusu přinesl Prach solidní zakončení, které se výborně četlo a nemělo hluché pasáže. Některé otázky zůstaly bohužel nezodpovězeny a čtenář si je tak musí domyslet sám.

dpxcz
06.01.2024 4 z 5

Po nepřesvědčivém druhém dílu, který byl prequelem románu silo, se tento díl povedl a zakončuje tak důstojně celou sérii silo. Konec by stál za detalnější vysvětlení. Celkově mohu tuto sérii doporučit a jsem zvědavý na další seriálové zpracování.

vaclav5335
02.12.2023 4 z 5

Velmi pěkné zakončení série. Kniha vás bude bavit od začátku do konce. Závěr by si ale zasloužil trochu protáhnou. Je malinko uspěchaný. Jinak super

murdoch
27.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Poměrně slušné zakončení trilogie, až na ten v podstatě happy end a nedořešenou logiku zpustošeného světa.... Hlavně to druhé mi nesedělo. Nehledě na Julesiny mizející jizvy a to, že Silo 17 sice mělo být vypnuto/vyhlazeno a vlastně nebylo a je s ním něco jinak... Možná zadní vrátka k dalšímu dílu, ale ten konec působí trochu uspěchaně a nedopečeně. Chybu tu ale neuděláte, číst se to rozhodně dá.

Mayami
26.11.2023 4 z 5

Do prvej polovice knihy som sa ťažšie začítavala, ale potom ma to už začalo viac baviť. Koniec trochu strohý, ale ako autor píše, príbeh môže pokračovať vo fantázii čitateľa ďalej.

anebar
03.11.2023 4 z 5

Přečetli jste předchozí 2 díly? Tak tahle kniha je prostě must have.
Dokreslí celkovou atmosféru, ale děj bude trochu jiný a bude vám připadat, že jinak ubíhá. Nevýhoda, proč nemohu dát plné hvězdy je to, že konec je popsaný, na můj vkus, velice stroze. Zakončení trilogie by si zasloužilo víc.

Richard Skolek
20.09.2023 3 z 5

Rozhodně nejlepší kniha celé trilogie, ale pachuť z nepřesvědčivých předchozích dílů už nezmizí. Úplně zlé to nebylo, ale jsem velmi rád, že mám tuhle sérii za sebou a můžu se pustit do něčeho lepšího.

david5746
15.08.2023 4 z 5

Tak a mám ságu za sebou. Celou sérii bych hodnotil jako lehký nadprůměr. Na jedné straně je svět a zápletka promyšlena hodně do detailu a opravdu hodně věcí je nějak vysvětleno. Na druhou stranu ale všechny tři knihy obsahují trochu tahací a zbytečné pasáže, které jsem zdolával jen proto, abych je zdolal a dostal se zase k tomu zajímavějšímu. A přece jenom, fungování Sila 1 a celková motivace architektů systému sil mi nepřišla vždy úplně logická a uvěřitelná. Sága ignoruje 47 sil, takže konec jako takový uzavřený víceméně je a v pravý čas, budování nového světa by už asi tak zábavné nebylo. Na druhou stranu co ta zbylá sila a tedy skoro půl milionu dalších lidí pod zemí?

Ale jako celek dobrý a přečtení nelituju, po dlouhé době mě nějaká scifka bavila.

PetraKysova
11.08.2023 4 z 5

Tak záver trilógie je za mnou. Dosť som sa zo začiatku strácala v postavách (ale to je moj problém že som to čítala z dosť veľkým odstupom od dvojky a od jednotky už ani nevravím). Začiatok sa trošku vliekol a musela som sa do čítania nútiť.
No ale potom sa to už krásne rozbehlo. Zvrat v Sile 1 som nečakala ten bol naozaj majstrovský.
Veľmi sa mi páčilo vykreslenie charakterov postáv. Všade je zlo ale všade je aj dobro. Nie je svet proste čierno biely. Bolo skvelé ako jeden človek ktorého všetci prehliadajú zrazu zmenil osud Sila 1. Páčilo sa mi to. Aj keď trošku ten záver. No neviem bol na mňa taký nedoriešený. Nebol to happy end. To ani náhodou. Ale stále som čakala, že sa nejako spoja všetky Silá. Ale to by už bolo asi šialené.
Každopádne hodnotím veľmi kladne celá séria skvelo zakončená.

InstinktCZ
18.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Tak když mám dočtený třetí díl, a všechno to nějak zapadlo dohromady, tak jako celek hodnotím celou serii asi slabší 4*. Samotný prach mě bavil asi nejvíce, známé postavy v silu 1, 17 nebo 18, které se rozhodly postavit se proti "těm zlým".
Velmi zajímavá myšlenka celé trilogie, ze které někdy až mrazí a stojí za přečtení, nicméně do knihovny mezi moje topky Silo asi nepřidám...

zuzule787
29.06.2023 4 z 5

Třetí díl dočten a zbyl ve mně pocit, že to prostě není dotažené do konce. Jasně i takové konce knih jsou, ale tady mi to přijde divné kvůli povaze hlavní hrdinky Juliette, která se stále snažila hledat odpovědi a vymýšlet i nemožné aby zachránila všechny lidi. Tak proč se nepokusila kontaktovat i ostatní sila? Varovat je? Nebo na to časem přijdou sami? A ten uspěchaný a až moc happy konec? Ještě mohla zjistit, že je jako zázrakem těhotná a už by to bylo jako opravdu z amerického romantického filmu.. Ale dost kritiky.. Třetí díl se mi četl nejlépe. Bylo v něm nejvíce akce, napětí, deprese, smutku, ale i naděje a přátelství. Oceňuji prozření Donalda, a to co nakonec udělal. A celá myšlenka o konci světa a jeho restartu po x stovkách let? Tak důkladně promyšleném novém začátku? Děsivě reálné..

Siwan
28.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Obecně celá trilogie jako myšlenka, příběh, děj i postavy je vynikající. Osobně se mi líbily všechny díly, ale s dočtením třetího jsem měla trochu problém. A to asi hlavně proto, že už jsem z toho byla prostě utahaná, umlácená množstvím malého prostoru, nedostatku, smrti, prostě všeho. Příběh je dobře vystavěný, ale mě už asi nebavilo číst, jak po stopadesáté někdo složí něco z něčeho.
Za konec jsem vlastně ráda, že po tom, co nás autor provláčel tím množstvím srač..k, to aspoň dobře dopadlo.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975