Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 908 235

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

Veronika33
20.10.2017 4 z 5

Tretí diel bol opäť pútavý ako prvý, až na pasáž s bagrom, kde som skoro čítanie ukončila. Dej nakoniec plynul veľmi rýchlo bez nudnejších pasáží, koniec som však predpokladala. Celú sériu hodnotím kladne a odporúčam prečítať, stojí za to.

penthyn4419
03.10.2017 5 z 5

Opět si autor dal práci s vymyšlením příběhu, který se i přes svou složitost čte velice dobře. A opět. I přesto, že se může zdát,že kniha končí happyendem, není to úplně pravda. Jako vždy je to velice hořké vítězství, neboť od prvního dílu pokud se nemýlím přežije opravdu jen hrstka postav. Ale i přes ztráty mnoha oblíbených hrdinů, na což si při čtení prostě budete moci zvyknout, je to příběh velice vstřícný ke čtenáři a skoro mu ani nedovolí prožít větší lítost ze ztráty, protože se hned děje něco dalšího. A jak je již zvykem, má knížka silnou myšlenku a to, že pokud bude apokalypsa, budem si za ni moct sami.

flare
26.09.2017 5 z 5

Uff,chvili mi trvalo,nez jsem se procetl do konce,ale ne kvuli delce nebo nezazivnosti..cela trilogy dobra,k zamysleni,rozmanita,napinava...do nadchazejiho pocasi,vrele doporučuji..:-)

LenkaWal
25.09.2017 5 z 5

Stejně jako u druhého dílu, jsem se bála číst, protože spousta sérií má tendenci klesat v kvalitě. Tahle tedy ne. Na začátku mi dělalo problémy se začíst, když montovali ten stroj, protože to mě fakt nebavilo, ale potom už to zase jelo. Spousta otázek dostala odpovědi a myslím, že zakončení bylo opravdu uspokojivé. Doufám, že přeloží více knih tohohle autora, protože si je rozhodně chci přečíst.

tygřík2
18.09.2017 5 z 5

Jelikož jsem všechny tři části trilogie přečetla na jeden zátah, mžourám teď do slunečního světla jako krtek, kontroluji, jestli ještě stojí sousedovic domek, jestli mi někdo neočesal úrodičku rajčat a napadlo mne, že pořídit si flobertku není zas tak špatná myšlenka. Jsem ráda, že to dopadlo jak to dopadlo, protože kdyby to nedopadlo, měla bych depresi zlou.
Autor má vzácnou schopnost všechny věci i činnosti popisovat do podrobna, ale tak, že to nezdržuje a nenudí. Skoro bych řekla, že právě tohle mne vtahovalo do děje víc, než bych čekala.
Dílo se mi chvílemi jevilo jako podobenství. Taky vás mrazilo? A narodí se nám včas nějaká Jules?
A nesmím zapomenou pochválit přebaly. Moc se povedly.

A teď něco k překladu.
Panu překladateli bych drobné gramatické nedostatky odpustila. Ale formulace "budu se soustředit" mne přímo fyzicky bolí. Tahle větná vazba patří do angličtiny a pokaždé, když ji vidím nebo slyším používat v češtině, nadskočím. (A že nadskakuji dost často!) V češtině máme takové gramatické kategorie, jmenují se vidy. A mám dojem, že se učí už na základce. Ale zřejmě skoro nikdo nedával pozor.

knofela
14.09.2017 5 z 5

Po Turnusu jsem měla trochu obavy, protože druhý díl mě bohužel moc neupoutal. Nic asi nepřekoná úchvatný začátek prvního dílu - Sila, ale Prach se četl opravdu sám a završení bylo naprosto strhující. Líbí se mi, že tam autor vepsal spoustu detailů, které dotvářely ten správný postapo svět - třeba náboženský fanatismus.

alithea
08.09.2017 5 z 5

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četla takovou knihu. Knihu, která mě vtáhne do sebe, pohltí a nepustí. Trochu jsem se bála závěru téhle děsivé jízdy, bála jsem se že budu zklamaná. Místo toho jsem ještě dlouhé minuty zírala na poslední stránku, neschopná jediného slova.

makemake
06.09.2017 5 z 5

Stačilo přečíst první stránku a už jsem byl zase tam...v neskutečný hloubce pod zemí, jediným světě, kterej zná bůhvíkolik generací sila. Tma, špína, pach nemytých lidí, ozvěny kroků na kovových schodech, lidi ze spoda i shora, z farem i dolů, kteří žijí, pracují a umírají, aniž by tušili, že stačí jeden jedinej povel ze sila 1, a jejich životům je okamžitě konec. Opět krásně realistický, plný zvratů a postav, co vás nijak neokouzlí (aby jo, když generace žijí v betonový pasti), ale stejně vám jejich osud není ani trochu lhostejnej. Děkuju za tu cestu, stála za to a jsem rád, že nevoněla jen hlínou a plísní, ale taky nadějí, a čerstvou vůní trávy a lesa!

Pigface
06.09.2017 4 z 5

Pokračování a rozpracování prvního dílu mělo těžký úkol: překročit stín Sila. I když se tak o kousek nestalo, tempo, příběh, atmosféra jsou cenné devizy knihy. Obě poselství (to temné i to se světlem) fungují dokonale a téměř do posledních stránek čtenář nemá jistotu, které převáží. Těším se na zodpovězení otázek, které po přečtení zůstaly v hlavě...

Nikkiproch
04.09.2017 4 z 5

Miluju tenhle žánr. Fascinuje mě číst nápady, co všechno by šlo udělat se světem a jak ho pak zase spravovat a dávat dohromady. Mrazí z toho, jak moc by tohle mohla být pravda. 4* za trochu chybějícího vysvětlení některých skutečností, které si teďka musím domyslet sama. :-)

radim9968
27.08.2017 3 z 5

slabsi nez predchozi dily, moc me kniha uz nedrzela, jako predchozi no a zaver nic-moc....

roman5085
04.08.2017 4 z 5

Více než důstojné zakončení trilogie, která si naprosto získala mé srdce. Bohužel jsem velmi zklamaný z toho konce třetího dílu a vlastně zakončení celé trilogie. Kniha od prvního řádek prvního dílu mířila k nějakému významnému snad i šokujícímu závěru. Ale nakonec vše tak nějak vyšumělo do ztracena. Veliká škoda a promrhaný potenciál.

Alex732
02.08.2017 5 z 5

Hezky se to rozlousklo. I se to příjemě četlo, nic nevázlo, žádné zdržování. Tak to mám rád.

Toffee
01.08.2017 4 z 5

Čtivé a místy napínavé, ale po dočtení jsem se neubránila otázce ‚Co to mělo být?‘ a cítím se trochu ošizena. První díl přišel se zajímavou postapokalyptickou představou plnou náznaků a ve dvojce rozšířenou o stále zřejmější fakt, že jde o jakýsi šílený projekt cíleného vyhlazení lidstva s následným restartem, který přijde po několika set letém řízeném sociálním experimentu. Jenže pak se to autorovi asi vymklo z rukou, a když už měl všechny konspirace a nitky pospojovat a dát jim nějaký smysl, tak raději vsadil na výbuch a ‚americký‘ konec s hvězdami a nadějí. Trochu sešup od dobře rozjetého začátku, zvlášť když se ukáže, že o pár stovek metrů dál je svět krásný, zelený a svěží...
I přesto přidám čtvrtou hvězdu (dala bych půlku, ale nejde to) – za celkovou čtivost a hlavně za opravdu uvěřitelné vykreslení rozpadu společnosti, která ztrácí jistoty a řád.

Dzovicek
21.07.2017 5 z 5

Fantastické rozuzlení a zakončení strhujícího třídílného veledíla. Víc k tomu nemám co dodat. Nejlepší dystopie moderní éry.

Laura99
18.07.2017 5 z 5

Super. Hodně jsem se těšila na tuhle knihu, jak to vše dopadne... vysvětlení, co bude, jak to bude.. Nerada jsem končila. Postavy mi přirostli k srdci a měla jsem pocit, že mi budou chybět :) ostatně jak už už to mívám u sérií. Jen škoda, že není trošku víc ten konec víc rozvedený. Jak se jim dařilo venku. Určitě doporučuji.

Briv
10.07.2017 4 z 5

Celá trilogie je za mnou a pro tentokrát (výjimečně) je pro mě nejlepší třetí díl. Kniha mi připadala mnohem živěji napsaná než předešlé a opravdu mě bavila. Děj má spád a těšila jsem se na závěr, který byl pojat docela zajímavě. Vůbec bych se nedivila, kdyby Howey dopsal i čtvrtý díl. Přečetla bych si ho.

rm
03.07.2017 5 z 5

Výborné završení skvělé trilogie. Super.

pivonka_1
19.06.2017 5 z 5

Za mě nejlepší díl ze všech. Všechno se krásně rozuzlilo a pěkně do sebe zapadlo. Dotažené až do konce. Ale jelikož jsem jednotlivé díly četla vždy s docela velkou pomlkou, dám si to nejspíš znovu, aby mi to všechno pěkně doclavklo. Člověk se ze začátku série docela ztrácel mezi jednotlivými sily a časovými skoky. Teď už vím, o co jde, tak by to mohlo být zajímavější...

jitka0237
05.06.2017 5 z 5

Absotne nejlepsi scifi roman jaky jsem kdy cetla. Treti dil se mi dostal do ruky s odstupem jednoho roku a tak jsem se vratila k prvnimu a druhemu dilu, abych si osvezila cely pribeh a vubec nelituji. Precetla jsem celou trilogii behem snad mesice, s tim, ze kazde rano jsem se tesila az bude zas vecer a budu si moci zalest a prozivat zivot v podzemi s hlavnimy hrdiny.
Za me bez vahani 5 hvezdicek!

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975