Prach

Prach https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307230/bmid_prach-Uw0-307230.jpg 4 898 232

Silo série

< 3. díl

Kultovní román Silo čtenářům představil fascinující a propracovaný postapokalyptický svět podzemních základen. Turnus vylíčil, co stálo u zrodu tohoto světa. A v Prachu, závěrečném dílu bestsellerové trilogie, se tento svět dobere svého konce. Život v silech už nebude mít dlouhého trvání: operace Padesát Světového řádu spěje k vyvrcholení, to však bude jiné, než mohl kdokoli očekávat. Osudy hrdinů ze Sil 1, 17 a 18 se protnou, aby přinesly poslední velký příběh a odpovědi na otázky, které se vinuly celou sérií. Prach vypráví o nezlomné touze přežít navzdory osudu i okolnostem. Vypráví o zlobě, zkáze, naději a vykoupení. A hlavně o lidech a jejich existenci ve světě, který je až nebezpečně povědomý – ve světě, jehož zkázu (jsme) si přivodili sami…... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Dust , 2013

Claudius
Claudius
22.01.2020 2 z 5

Začal bych tím, že je to lepší než Turnus. Když jsem to dočetl, musel jsem zpětně ubrat Turnusu jednu hvězdičku, abych mohl tento posun nějak odrazit v hodnocení. Protože druhá možnost byla dát Prachu tři hvězdičky, a to s odpuštěním fakt ne.
O to horší je, že Prach má velmi dobrý začátek, který vám připomene první díl trilogie. Jules je zase v silu, objevuje, zkoumá, zjišťuje a furt něco dělá. Její kapitoly přetékají dějem a informacemi. Jenomže pak čtenář dočte tu nepřehlednou přehršel v kapitole s Jules ze sila 18 a dostane se k silu 1.
No a silo 1, tam se zase akorát depkaří, melodramaticky umírá a vzdychá nad nevyhnutelností konce. Donald je stejně k ničemu, jako si ho pamatuji, a k tomu navíc vykašlává krev, což je to největší klišé teatrálně umírající postavy, jaké snad existuje.
Po jistém zvratu (zvrat ve smyslu změna děje, nejedná se o nic neočekávaného) pak po sobě akorát všichni křičí a nikdo se nechová rozumně. Mnoho věcí, které mě zaujaly v prvním díle, zůstane nevyřešených, zapomenutých nebo vyřešených zkratkovitě (církev).
Závěr je úplný výsměch. Ani nemám chuť ho v tomto komentáři rozebírat. Ty největší výhrady krásně shrnul koubin007 ve svém komentáři, a tak by se dalo pokračovat.

JohnnieStewe
JohnnieStewe
19.01.2020 4 z 5

Zaujimave zakoncenie trilogie, ktora patri k spicke post-apokalyptickeho zanra.
Predstava samozvanych potentatov s mesiaskym komplexom, rozhodnuta urcovat osud ludstva, je prinajmensom desiva.
PRACH vsak vracia z podzemia znepokojivych myslienok, ktore vyvolava SILO a TURNUS, spat na povrch.

whack
whack
13.01.2020 4 z 5

Čakal som v tomto diely väčšiu komunikáciu medzi ostatnými silami navzájom. Nezodpovedané otázky mi aspoň zamestnali hlavu a mohol som si sám predstavovať, čo sa mohlo diať inde a čo sa mohlo diať potom... že koľkým silám sa podarilo bezpečne otvoriť otvor von, keď začali dochádzať zásoby... že koľkí ľudia z vypnutých síl prežili a či medzi nimi bola ďalšia Juliette a či ich onedlho viedla cez "mŕtvy" svet na povrchu... že ako panbožkári v hnedých handrách horia v zvonku zavretej miestnosti a kričia. Tento posledný diel, jeho vyúsťovanie, privodí celkom skľučujúce pocity.

(Mimochodom, myšlienka príbehu nie je vzdialená realite tak, ako obdobie príbehu; výrazne depopulovať ľudstvo a navrátiť ho k pôvodnej koncepcii malých kmeňov zberačov a lovcov v objatí divočiny je koncept reálne existujúcej organizácie Gaia Liberation Front.)

Záver som vo výsledku vnímal celkom pozitívne, no na druhej strane, keby som bol autorom ja, niektoré veci by som pozmenil, niektorých ľudí by som nechal zabiť, niektoré situácie by boli vyriešené inak. Napriek tomu, že by som zároveň aj viac ľudí zachránil, sa nemôžem nezamýšľať nad otázkou: nebude vyzerať svet bez tých antikoncepčných implantátov o zopár storočí opäť tak, ako vyzeral v roku 2049?

koubin007
koubin007
09.01.2020 3 z 5

A mě to stejně nepřišlo logické. SPOILER: Třetím "vysvětlujícím" dílem ztrácí knihy nádech tajemna. Schody jsou v silu proto, aby se dalo snadněji zaplynovat? Co je to za blbost?
Záhadný mrak nad silem a kolem krásná krajina?
Jaderný útok který zničil lidstvo, ale zanechal zvířata a lesy?
Kopání 500 let starým bagrem už bylo i na mě moc a navíc všechna ta pravidla kvůli tomuhle? Co? Proč prostě jenom nezakopali par tisíc lidí do země, nezmrazili je a nepočkali, až budou moct vylézt ven?
A co si tam ti chudáci venku počnou? Vždyť si neumí ani postavit dům. Žili by jako chatra a nakonec jako pralidi. No, čekal jsem mnohem víc. Tou třetí knížkou celá trilogie ztratila na tajemnosti, jako bubák, který na světle už není vůbec strašidelný. A co ta ostatní sila? Bez pravidel by se tam přece lidi nakonec pozabíjeli. Autor popřel všechno co postavil v prvním dílu. Čekal jsem, že aspoň osvobodí ty zbývající sila...

FMMMM
FMMMM
05.01.2020 5 z 5

Všechny tři díly jsem zhltl během 10 dní. Po Silu, které jsem již četl před rokem, se pod stromečlkem objevily tituly Turnus a Prach. Proč nečíst vše znovu? :-) V Turnusu je vše nad čím jsem přemýšlel krásně vysvětleno. A konečným Prachem se skoro vše uzavřelo nebo vyřešilo. Jediné co mohu Prachu vytknout je konec, čekal jsem trochu něco jiného. Jiné rozhodnutí a jednání některých postav, ale to by asi bylo na další 2 knihy. Vůbec bych se nedivil, kdyby se časem objevilo pokračování. Přece jen nebylo vyřčeno, co se stalo s ostatními sily...

zuzameduza07
zuzameduza07
14.12.2019 4 z 5

Nechci komentovat samostatně jednu knihu ze série, protože všechny tři dohromady jsou naprosto perfektně čtivé, napínavé, trochu tisnive a přesto nadějeplné až lehce pohádkové. Námět geniální a moc hezky propracovaný příběh i postavy.

KubaHanzelin
KubaHanzelin
22.11.2019 3 z 5

Uf, tak to mám za sebou, kdyby takhle byla psaná celá trilogie tak bych se nezlobil a četlo by se to mnohem lépe, ale bohužel..
Autor se asi potřeboval vypsat a bohužel mu to trvalo docela dlouho, ale třetí a závěrečný díl Sila už se četl poměrně příjemně, ano byly tam zase zbytečné pasáže a zdlouhavé popisování, opět mi to místy připomínalo Metro, ale je to postapo, takže se tam ty podobnosti s jinými sériemi vždy najdou..
Chápu, tu spoustu lidí, kteří jsou z této trilogie nadšení, protože ten příběh je smutně realistický, ale jak už jsem psal u předchozích dílů, není to nic originálního.

Mozkovna
Mozkovna
12.11.2019 5 z 5

Tak vám povím, byla to jízda.
Třetí díl série mě bavil o trochu víc než ten předchozí, ale asi jsem četla hodně kvůli tomu, že jsem už konečně chtěla vědět, jak to skončí. Líbilo se mi, že se autor nebál postavám pěkně ztížit situaci a že všechno bylo možné - jakákoliv postava mohla kdykoliv umřít. V jakékoliv chvíli mohl přijít nečekaný zvrat. V momentě, kdy jste si mysleli, že už to chápete, se objevilo něco nového, nějaké nové tvrzení, nové důkazy, které tomu všemu z ničeho nic daly opravdový smysl a vy si pak říkáte "No jo, to dává smysl".
Juliette jakožto hlavní postava se mi moc líbila, stejně tak Sólo, Donald, Elise, Charlotte a ostatní. Všechno v téhle knize do sebe zapadalo, bylo to uvěřitelné a strašidelně reálné, trochu jako předzvěst. Je smutné si představit, že se něco podobného mohlo stát i nám. Co my víme, na čem vláda teď dělá. Jen doufám, že se v našich řadách najdou stejně odvážní a svéhlaví lidé jako v tomhle příběhu.
Knihy asi znovu číst nebudu, protože mi přišly hrozně dlouhé (a to jsem zvyklá číst bichle), ale na příběh ráda budu vzpomínat a mohu doporučit. Četla jsem, že má snad vyjít i filmové nebo seriálové zpracování, což by bylo úžasné.
Jinak ještě poznámka na konec, musím říct, že mě ti pobožní fakt začínali hrozně štvát :-D

lakyh
lakyh
09.11.2019 5 z 5

Dokončení trilogie skvosné myšlenky, až děsivě možné. Naprosto perfektní příběh, nikde nebyl přitažený za vlasy, vše bylo perfektně promyšlené, dobře popsané a vysvětlené, zapadalo to do sebe. Výborně čtivé, velmi rychle to utíkalo a stránky jsem hltal jednu za druhou, ani nebylo nutné to oddělovat jednotlivými kapitolami, vždycky jsem stejně skončil se čtením až minimálně o stránku dál... Mimo jiné se jasně v knize ukazuje, že lidé jsou naprosto výjimeční, nevypočitatelní, vytrvalí, zvídaví a odvážní tvorové, kteří se nedají zaškatulkovat a přesně popsat a že jsou také snadno ovladatelní, manipulovatelní, naivní a schopni projevovat se na snadno na primitivní pudové a nelogické úrovni.

kure91
kure91
04.11.2019 5 z 5

Jestli pro mě asi největším čtenářským objevem bylo trilogie Vzpomínka na Zemi, letos servery vypočítaly, že s pravděpodobností 99 % vyhraje Silo. Musím říct a souhlasit s ostatními, že trojka pěkně uzavřela děj, má neoblíbená postava z Turnusu odešla stylem hrdiny a konec byl veskrze optimistický (alespoň pohledem Sil 17 a 18). Prach nabízí ještě několik dalších střípků do skládačky, proč to všechno nastalo a jak to mělo skončit, jen mi zůstalo pár nezodpovězených otázek jako například, jak udržovali onen mrak/kupoli kolem, ale odpovědi holt budu muset nechat svojí představivosti. No a vzhledem k tomu, že pomalu nastává čas, kdy operace Padesát světového řádu započala, doufám, že v okolí Atlanty Američani nic nestaví :)

lucie.8
lucie.8
24.10.2019 4 z 5

Trošku slabší než první díl, ale i tak přečteno jedním dechem.

Lolila
Lolila
21.10.2019 4 z 5

Veľmi dobré sci-fi, napätie, zvraty a koniec v aký som dúfala:-)
Záverečný diel uzatvára trilógiu a čo zostalo nezodpovedané, je na predstavivosti každého čitateľa:-)

Mish-ka
Mish-ka
19.10.2019 4 z 5

"No, kdyby to nebyl něčeho začátek, troufl bych si říct, že to věstí konec něčeho jiného."

VendyBW
VendyBW
03.10.2019 4 z 5

Úžasná série, stojí za přečtení. Příběh mne hodně pohltil a četlo se samo. Děkuji autorovi. Zatím nejlepší, co jsem četla.

zd0981
zd0981
22.09.2019 4 z 5

Čtyři hvězdy hlavně za naději, kterou je kniha prodchnuta. Pěkně je ukázáno, jak se lidi sráží, když se poddávají strachu z neznáma.

Twinny
Twinny
09.09.2019 5 z 5

Bavilo mě sledovat příběhy Sila a Turnusu, které se na konci druhého dílu série protnuly. Ráda jsem se vrátila k Jules a Lukovi. Byla jsem napjatá a jen čekala, jestli vůbec někdo přežije. Konec byl velmi zajímavý.

hroneczek
hroneczek
09.09.2019 5 z 5

Krásné zakončení celé série, které přineslo odpovědi na spoustu otázek. A co bylo dál? Ať si každý dle své představivosti příběh domyslí :-)

petrulka
petrulka
04.09.2019 5 z 5

Za celou trilogii palec nahoru. Ten závěr, vysvětlení - mazec. U této série by mi nevadil ani nějaký epilog (ne-li rovnou volné pokračování). Moc by mě zajímalo, co bylo dál, jak se dařilo, nedařilo v novém. A hlavně, co všichni ostatní, řekl jim někdo co a jak nebo je nechali napospas? Moc, moc otázek by bylo :-)

Lucik100
Lucik100
04.08.2019 5 z 5

Hezky napsáno a nakonec happyend.

Arev122
Arev122
16.07.2019 5 z 5

Postapokalyptický třetí díl trilogie Prach mě zcela vtáhl do děje, příběh je napínavý, akční a zakončený nadějí v lepší svět a nezměrné touze přežít.

utopie apokalypsa manipulace (psychologie) izolace sci-fi postapokalyptické romány

Hugh Howey
americká, 1975