Silmarillion

od:


KoupitKoupit eknihu

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29746/silmarillion-p5B-29746.jpg 4.41858
Série:

Pán prstenů

Orig. název:

The Silmarillion (1977)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (205)

Přidat komentář
terezaki
včera

Dovolím si napsat, že zde nejde o beletrii jako takovou. Je to spíše encyklopedie, ve které se dozvíte vše o historii Středozemě. Výborně napsaná, ale rozhodně ne jednoduchá četba.

LucillaPeters
06. ledna

Tohle byla prostě povinnost. Tolkienovi se povedlo stvořit naprosto plastický svět s historií, pověstmi, legendami, jazykem, stylem života... Něco takového a v takovém rozsahu a v takové kvalitě se nepovedlo a hned tak nepovede. Silmarillion není odpolední oddechovka, já si od něj odskakovala k jiným knihám, ale kdykoli jsem ho otevřela, byla jsem zpátky ve vteřině...

rutto45
28.12.2018

Tolkien je Boh. A toto je Biblia Stredozeme.

NinušFantasy
23.12.2018

Nádherná kniha, vyprávějící o stvoření Středozemě. Tolkien je nejlepší! :)

imhotepcz
02.12.2018

Těžká až nepochopitelná četba. Nudil jsem se a malém sem u toho několikrát usnul. Nevím proč tato kniha je považovaná za povinnou. Mam hobita a pana prstenu rad ale téměř sem se tam nic nového nedozvěděl. Jména jsou případ sám pro sebe. Je to obdoba Blekota, Mekota, Pekota, Fekota, Jekota a do dneska nevím kdo je kdo krom Blekoty. Tak že bratři měli jména, kteří se rozlisovali jen začátečním písmenem, fakt super. ten kdo nemá opravdu dobrou paměť je v pr…

jan14s
01.11.2018

Ze začátku trochu složitější než jsem se plně ponořil do dějin Noldor. Tolkien ode mě zase nemůže dostat méně než pět hvězd. Měl jsem trochu strach, že vyčet historie nebude tak zajímavý jako klasicky vyprávěný příběh. Naštěstí jsem se splet.

Lolila
06.10.2018

Tak toto bolo super čítanie. Perfektné. Síce nedá sa rýchlo prečítať ako iná beletria, keďže obsahuje veľmi veľa mien a udalostí. Ale register na konci knihy veľa vysvetľuje a tiež sú zostavené rodostromy, v ktorých sa dá v pohode orientovať.
Nádherne napísané "dejiny" vzniku Stredozeme a toho, čo sa udialo pred Pánom prsteňov. Uverila som každému slovu, ako keby to ani nebola fantasy ale skutočnosť. Tolkien je/bol neskutočne výborný spisovateľ.

Mistr119
21.09.2018

Tak jak píší mnozí jiní, tak je to velký boj knihu přečíst, člověk musí pořád listovat v rejstříku, protože v momentě, kdy už si zapamatuje nějaké jméno, Tolkien ho změní, nejvíce mě zaujala kapitola stvoření světa, velmi originální připodobněním k písni a falešné melodii. Během čtení mě několikrát napadlo, že i starší příběhy z knihy by mohly být živnou půdou pro filmaře, přitom vzhledem k stručnosti by měli stále velmi velký prostor pro fantazii... :)

Arry
29.08.2018

Pro mě boj knihu dočíst, svým obsahem a rozsáhlostí mi připomínala některé z knih Starého zákona. Poslední kapitola však stála za to, když se začalo objevovat spoustu známých jmen a vše se najednou uložilo do krásného celku. V nejbližší době se však na opětovné čtení Silmarillionu nechystám. I když smekám nad propracovaností celého světa, jednou prozatím stačilo.

tlllk
24.08.2018

je to zábavné ako čítanie Mendelejevovej tabuľky, človek musí byť ultra fanúšik čo skladá básne v jazyku temných elfov, aby ocenil hĺbku informácii v tomto diele. Tatko dobre vedel prečo to nevydal...

mimochodom , zdalo sa mi to, alebo pár z tých mien som zachytil aj v GoT ?

calfa
13.08.2018

V té knize je obsažena historie a mytologie celého světa, nejen Středozemě. Ty příběhy jsou tak podmanivé a silné že v každém čtenáři musí vzbuzovat emoce, připadal jsem si jako bych ty události dávno znal, ne sice v tak originální podobě ale jsou tam (války, pády a znovuvzkříšení dávných říší, Atlantis atd.)

jihocechHonza
12.07.2018

Tolkienovo celoživotní dílo. Hutná epika. Potřeba číst vícekrát.

LadyValeria
27.06.2018

J. R. R. Tolkien - profesor, jazykovědec, spisovatel a mnohem víc. Pro mnoho dnešních čtenářů je pojmem sám o sobě a jeho díla nás fascinují.

Silmarillion je působivým literárním dílem popisujícím formou kroniky fiktivní historii světa Ardy, které je rozděleno do pěti oddílů. Ainulindalë je jakýmsi úvodem, který vypráví o počátcích stvoření světa a bytostech co jej obývají. Valaquenta vyjmenovává a popisuje Ainur, kteří sestoupili na Ardu. Quenta Silmarillion je část, po níž je celé dílo pojmenováno a tvoří jeho největší část. Věnuje se především elfům, vytvoření silmarilů a po staletí trvajícím boji o ně s Melkorem. Akallabêth vypráví o Druhém věku, zaměřuje se hlavně na historii Númenoru a jeho obyvatelů. O prstenech moci a Třetím věku popisuje konec Druhého a události Třetího věku. Právě tato poslední část je obdobím, v němž se odehrávaly příběhy Hobit a Pán prstenů. Ve zvláštní části pak je přiložena část o výslovnosti, rodokmenech a rejstřík důležitých jmen a míst.

Pro mnoho čtenářů může být toto dílo příliš obtížné, často se ztrácejí v množství jmen postav a příbuzenských vztazích. Právě zde jsou ovšem vědomosti a představy, které byly pro postavy ostatních knih každodenní realitou a na něž bylo v příbězích mnoho nevysvětlených narážek.

Já bych ho ovšem každému, kdo si oblíbil jiné Tolkienovy knihy, rozhodně doporučila k přečtení. Překonejte se a seznamte se s mytologií, historií národů a vývojem celého toho fantastického světa, protože to opravdu stojí za trochu případné námahy.

Alvari
21.06.2018

Až po přečtení Silmarillionu člověk dokáže plně docenit velkolepost a propracovanost Tolkienova světa. Určitě bych knížku doporučil číst více než jednou, protože alespoň pro mě to za to opravdu stálo a i když je jednoduché se občas ztratit v tom množství jmen a prolínání příběhů, časem se to poddá. Odměnou vám pak bude epické putování dějinami Ardy.

Lethania
08.06.2018

Silmarillion není jen tak nějaká dobrá kniha, stejně jako pan Tolkien není jen tak nějaký dobrý spisovatel. Chce to brilantní mysl, aby vymyslela svět tak uvěřitelný a jedinečný.
Kniha je pro mě velmi osobní záležitost, která mi změnila pohled na literaturu objektivně i subjektivně.
Styl psaní je nenapodobitelný - archaické vyprávění se nedá k ničemu přirovnat. Vše k sobě pasuje dohromady jako kdyby to tak už mělo být.
Nezapomenutelný zážitek, který všem doporučuji (i těm, kteří fantasy moc nemusí).

Izák Gellner
28.05.2018

Pro mě osobně největší dílo lidské obrazotvornosti. Mytické, v nejlepším smyslu archaické, ale naprosto ne strnulé a místy s až uchvacující lidskostí; dokonalým prolnutím je pak vyprávění o Berenovi a Lúthien, snad nejpodmanivější příběh, jaký jsem kdy četl.
V mém případě jde o první mezi srdcovými záležitostmi. I tak si ale troufnu říct, že jazyk je po "objektivní" stránce precizní, jednotlivé příběhy umně provázané. Silmarillion není bonus či předeslání k Pánu Prstenů či Hobitovi, ale hloubka, z které teprve vyvěrají.

PapayaD
13.05.2018

Pán prstenů i Hobit byly, jsou a budou úžasné knihy, ale Silmarillion, to je teprve veledílo! Doporučuji ho všem, byť je to čtení docela náročné. Knihu jsem četla nespočetněkrát (a taky podle toho tak vypadá, he) a jistě se k ní ještě nespočetněkrát vrátím. K mému vydání jsem dostala dokonce i obří mapu, což je fantastické, Tolkien měl svou Středozem opravdu neuvěřitelně propracovanou, ty jazyky, národy, země. Opravdu mistr svého žánru a věřím, že si od něj ještě spoustu knih přečtu.

Frodo007
30.04.2018

Silmarillion je úžasně propracovaná kniha, která dopodrobna popisuje dějiny Středozemě. Pokud se prokoušete záplavou jmen a najdete si v tom systém, je to velmi zajímavé čtení (a taky praktická příručka k Pánu prstenů a Hobitovi:-)) Smekám před Tolkienem!

Revasol
24.04.2018

Každý zná Pána Prstenů. Jedná se o úžasnou Trilogii a etalon fantasy od krále žánru. Když bych si představil Trilogii jako tři krále, Silmarillion by byl jejich Bůh. Veledílo, které je náročné číst, ale odměnou vám neuvěřitelný příběh historie Středozemě. V mém okolí se stal trend předhánění se, kolikrát kdo knihu přečetl a kolikrát musel začít číst od začátku, protože se v záplavě jmen ztratil. Co se týče mě, tak já jsem knihu dočetl až napodruhé. Několik let po přečtení si pamatuji jen střípky, ale co si pamatuji dokonale je ten pocit při čtení. Pocit, že sedím ve staré monstrozní knihovně a ze zažloutlých stránek rozkrývám zapomnutou historii z jediného výtisku, který se dochoval. Vzrušení a zároveň vyčerpání. Doporučuji si ji po přečtení napsat do životopisu pod kolonku Dovednosti...

Srni
16.04.2018

Tak tahle kniha mi dala šíleně zabrat. Po přečtení Pána Prstenů a Hobita jsem se chtěla dozvědět více o "historii" Středozemě a dodatek v Návratu krále mi nestačil a proto byl Silmarillion jasná volba. Po pár stránkách jsem pochopila, že bez poznámek to nepůjde ale když jsem měla popsaných několik listů, vzdala jsem to a raději se stále dívala na vysvětlivky na konci knihy. Nevadila by mi ta spousta jmen, ale to, že snad každá postava má snad minimálne tři jména a na každé straně se používá jiné....to mě vážně nebavilo :-D a vlastně ne jen postavy ale i místa a události, vše je pojmenováno několika názvy a člověk se v tom rychle ztratí. Knihu jsem četla velmi dlouho a musela jsem se do čtení nutit a často jsem si uvědomila, že vlastně ani nevnímám, co čtu. Přes to všechno, Silmarillion ukazuje, jak je Tolkienovo dílo jedinečné a jak inteligentní tento anglický profesor byl. Knihu doporučuji přečíst všem, co se o jeho dílo zajímají do hloubky, ostatním pro pochopení událostí stačí jen ten dodatek v Návratu krále.

cca
16.04.2018

Je fascinující, jak dopodrobna měl Pan spisovatel promyšlený svůj fantastický svět. Myslím, že každý fanoušek Pána prstenů ocení možnost dozvědět se co předcházelo událostem ve Středozemi. Kniha je náročnější díky množství jmen a názvů, které se v ní objevují, ale to mi zážitek vůbec nezmenšilo.

Veronicess
12.03.2018

Tolkiena som objavila asi v štrnástich rokoch a následne som všetky jeho vtedy-vydané diela zhlta ako malinu. Silmarillion bola moja prvá kniha, ktorú som si kúpila za moje ušetrené peniaze. Veľmi sa mi páčila. Jediné čo mi bolo ľúto že väčšina príbehov nemá zrovna šťastný koniec, myslím že jeden-dva happy-endy by pána Tolkiena nezabili. Ale aj tak má svoje čaro, hlavne rozprávania týkajúce sa mytológie a Numenoru sa mi veľmi páčili.

Set123
12.03.2018

Tato kniha je dle mého snad vůbec nejgeniálnější kniha profesora Tolkiena a tím pádem jedno z nejlepších děl na poli fantasy, vůbec.
Kniha zacházející hluboko do historie světa Pána prstenu, ukazující jeho bohatou historii a mytologii, svědčící o tom, jak malou historickou událostí vlastně byla Válka o prsten.
Úžasné postavy, fantastický děj, brilantní vypravovací sloh a bezkonkurenčně používaný jazyk. To všechno mi dopomohlo tuto knihu přečíst jedním dechem.
Ano, přečetl jsem ji jedním dechem, ale až na podruhé. Poprvé jsem knihu začal číst ve svých čtrnácti letech a tehdy jsem nebyl schopen knihu, se spoustou složitých jmen přelouskat a raději jsem ji odložil.
Podruhé jsem se k ní dostal o nějaký rok později a to byl zážitek. Atmosféra Ardy na mě dýchala na každé stránce a čtení jsem si velice užil.
Hodnotím bez kompromisně 5 hvězdami.
+Také bych podotkl, že až po přečtení této knihy začnete chápat Tolkienův svět, v plných rozměrech a mistrovu geniální představivost, tvůrčí elán a brilantní mysl.

Miro.slav
08.03.2018

Otec fantasy žánru nám tu naservíroval švédsky stôl legiend, bájí a mytológie, ktoré posúvajú už aj tak výpravný príbeh "Pána prsteňov" do neprekonateľne prepracovanej roviny. Niekto bude znudený a (právom) stratený z toho bezpočtu mien, rokov a vekov. Niekto však nájde v tomto grimoári perfektnú zbierku nádherných príbehov. Rozhodne sa k nej vrátim, avšak rád by som si ju vychutnal niekde na chate na samote pekne v kresle pri krbe. Odporúčam.

Lenka1386
04.03.2018

No teda, než jsem tomu propadla, tak jsem musela přežít několik desítek stran, kdy jsem se nemohla rozhodnout, jestli se mi to líbí nebo ne. Ale propadla jsem. Kniha je senzační! Pro milovníky legend a fantasy naprosto ideální.

Vevericka.eva
25.02.2018

Je to náročné čtení. Zvyknout si na jazyk a styl trvá prvních několik pověstí. Avšak, kdo vytrvá, dočte se krásné příběhy o Berenovi, Gilgaladovi, Númenoru aj. Dozvíme se vše, co předcházelo Pánovi prstenů a jen se Silmarillionem je teprve celý epos dokončený a dokonalý.

RyonMathrin
19.02.2018

Tohle je pro mne srdeční záležitost. I když musím přiznat, že když jsem četl poprvé zhruba v patnácti letech, tak jsem nedočetl. Zůstal alespoň nádherný dojem a líbily se mi runy uvedené v přílohách. Tehdy jsme byli s bráchou zbláznění do hry Dračí doupě (jen mě to zbláznění nepustilo doteď).

Fantastikou však žiji a od té doby jsem přečetl mnoho knih spadajících do tohoto žánru. A tak jsem se před několika lety rozhodl, že si tuto legendu musím konečně přečíst celou. Byl jsem nadšen. Přišlo to v ten pravý čas (na některé věci prostě musí člověk dozrát). Poslouchal jsem také jako audioknihu (toto všem doporučuji, přijde mi, že je pak tento náročný text stravitelnější), několikrát a určitě ještě mnohokrát budu. A to proto, že:
1) Už ten začátek. Je plno legend o stvoření světa, ale zmaterializovat hudbu, to je prostě geniální.
2) Konflikt světla a tmy (dobra a zla), Stvořitele (Ilúvatara) a padlého anděla (Melkora, později zvaného Morgoth), je notoricky známý z rozšířených náboženství. Ale právě proto je nám to tak blízké. Nebo spíše víme, odkud většina fantasy světů čerpá. Boj dobra se zlem se táhne celým Silmarillionem a mistr Tolkien to tak nádherně popisuje a vy neustále držíte palce těm spravedlivým. I když mnoho vyprávěných příběhů končí tragicky, poslední slovo má stvořitel, tak jak se praví na začátku: „…pak Ilúvatar promluvil a řekl: A ty, Melkore, uvidíš, že nelze hrát žádné téma, které nemá svůj nejhlubší zdroj ve mně, a že nikdo nemůže změnit hudbu mě navzdory. Neboť ten, kdo se o to pokusí, se prokáže jen jako můj nástroj k vytvoření ještě podivuhodnějších věcí, jaké si sám vůbec nepředstavoval.“
3) příběhy v sobě mají takovou hloubku, svět je úžasně promyšlený. Například přísaha Feanorových synů, která se táhne po mnoho generací a stane se zhoubou těch, kteří ji vyřkli a i mnohých jiných, je ale zároveň základem pro dlouhý a nesmírně hrdinský boj elfů proti temnému Melkorovi.
4) propracovanost světa. Vytvoření dvou zcela nových jazyků (quenijština – řeč elfů ze země Aman a sindarština - řeč temných elfů Středozemě).
5) Krásný, bohatý jazyk.
atd., atd., je toho hodně, nad čím nejen fantasy nadšenec plesá.

Co se týče souvisejících knih, Pána prstenů a Hobita: jsou vlastně jen epizody v porovnání s obsáhlostí dobrodružné historie Středozemě. Ale přesně jak doporučuje mnoho jiných čtenářů, rozhodně s nimi začněte a Silmarillion si nechte až jako poslední. A já zase doporučuji po přečtení Silmarillionu se vrhnout znovu na Pána prstenů a vychutnat si ho (nebo si jen pusťte filmovou trilogii), budete vše vnímat úplně jinak. V širších, bohatších souvislostech.

Krátce ke zfilmovanému Pánu prstenů a Hobitovi. Pán Prstenů je velmi povedené dílo pana Jacksona, filmový Hobit je splácanina natažená na tři zbytečné díly. Kromě jediné scény v Hobit: Bitva pěti armád, která je zcela vymyšlená, ale dokonale zapadá do logických souvislostí a kánonu - mám na mysli zaklínání Galadriel v hrobkách Dol Gulduru, kterým zahání Saurona, potažmo Melkora zpět do temnot: „Nemáš tvar, nemáš jméno. Táhni zpět do prázdnoty…“ Dokonalý, perfektně umístěný odkaz na Silmarillion. U této scény mi běhá mráz po zádech jako nikdy (dokonce víc, než souboj Gandalfa s balrogem v PP: Společenstvo prstenu).

Shrnuto: Silmarillion všem doporučuji. Je to náročné čtení a chce to odvahu, ale věřím, že nebudete litovat. A také: jestli tento komentář přiměje třeba jen jediného člověka, aby si přečetl Tolkienovo dílo, mé úsilí nebylo marné.

Raylo
25.01.2018

Na čtení trochu náročnější soubor příběhů, po jejichž přečtení ovšem trpělivého čtenáře odmění krásným rozšířením tohoto kouzelného světa a ještě více nás utvrdí v tom, jak moc to měl vše Tolkien vlastně promyšlené.

vitaly0472
19.01.2018

Četl jsem s otevřenou Wikipedii a zápisníkem. Jinak jste ztraceni. Nemohu to nazvat alternativou k Bibli. Biblické evangelium, nebo chválu v Žalmech nemohla zatím žádná kniha nahradit. Ale jako varianta mytu stvořeni hodně zajímavé, vytříbené. Další popis, po mýtu stvoření, můžeme přirovnat k jedné části Bible, k historii židovského národu. Jen s tím rozdílem, že se Silmarilion čte mnohem lépe.

embi
11.01.2018

Zamilovala jsem se, zase. Po Pánovi prstenů, Hobitovi, Húrinových dětech z mého pohledu to nejlepší, co jsem (skoro se mi chce napsat nejen) od Tolkiena četla. Spousta věcí z předchozích děl a filmů najednou v paměti zapadala do sebe. Doma teď zavládne, na chvíli, klid a mír. Ustanou chvalozpěvy, popisy vztahů mezi rody a postavami, cestováním prstem po mapě, dohady o tom, jak to možná mohlo být kdyby ten a ten (ne)udělal to a to. Ale jen na chvíli. Než si to dám v kompletu celé zase znovu...