Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2796 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Mytologie

Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

pevoso
09.06.2015

Tato kniha byla asi jednou z nejtěžších, které jsem, mimo naučnou literaturu, přečetla. Ale nelituji ani jediné minuty, kterou jsem při jejím čtením strávila. Konečně jsem pochopila Pána prstenů. Nádherná kniha. Určitě doporučuji.

Widow Embalmer
04.06.2015 5 z 5

Řekneme-li, že Hobit je krásnou pohádkou a Pán Prstenů komplexním románem, můžeme Silmarillion nazvat fantastickou učebnicí dějepisu Tolkienova světa. Na tak útlou knížečku jsou příběhy v ní velice košaté a je zde tolik myšlenek a podnětů, že by z toho Jackson klidně natočil patnáct filmů. A kdo ví, možná, že to udělá. Docela bych se mrknul na bitku Morgotha s Fingolfinem.

kklepkaa
06.05.2015 5 z 5

Úžasné dílo. Pán Prstenů i Hobit jsou fenomenální, ale tohle je prostě bomba. Když si člověk uvědomí s jakou precizností si Tolkien vyhrál se svým světem, musí žasnout. A když ještě vezmu v potaz, že neustále vše přepisoval a nebyl úplně spokojen... bůh ví co by vzniklo, kdyby měl více času.

kacaabba
07.04.2015 5 z 5

Když jsem slýchával, jak nezměrný je Tolkienův svět, pochyboval jsem. Když si člověk čte jen Hobita nebo Pána prstenů, nemusí to rozpoznat. Ale číst Sillmarilion znamená vidět šíři i hloubku. A moudrost. Takže klobouk dolů a to i přesto, že se nestávám "Tolkienovcem"

Ellbereth
01.04.2015 5 z 5

Tak toto už je opravdu jen pro fandy LOTR. A jelikož se mezi ně počítám, tak mě se velmi líbilo. I když musím říct, že jsem četla již třikrát a vždy jsem objevila něco nového. Je tu spousta jmen, opravdu neuvěřitelná spousta a nechápu jak to vůbec mohl dát dohromady. Pokud si to přečtete, osvětlí vám to opravdu hodně mezer, které můžete mít z Hobita nebo Pána prstenů. Za mě určitě ano!

Philoun
25.03.2015 4 z 5

Krásná knížka, který mi pomohla abych plně pochopil, jak Hobita tak i Pána prstenů, ale i celé dějiny středozemě, pro fanoušky LOTRA je to povinná četba.

Eigis
21.03.2015 5 z 5

Ačkoliv není fakticky zas tak dlouhý, obsahově je to skutečný epos dějin Středozemě. Chvilku mi trvalo než jsem si zvykl na vcelku náročný vypravěčský styl této knihy a zapamatoval si alespoň jména hlavnějších postav, ale pak jsem si to skutečně užíval. Je zde celá řada výborných příběhů a mnoho faktů k událostem a postavám, které se později objeví v Pánu prstenů. Pro fanoušky Středozemě jednoznačná povinnost.

newtory
21.03.2015 5 z 5

Silmarillion je napísaný krásnym, desivo krásnym jazykom, je ako symbol prsteňa, dokonalý kruh, Uroboros, ktorého príbehy sa obzerajú „dozadu“ pred Hobbita a začínajú skôr, oveľa skôr ako Bilbo vykročil zo Stredozeme do sveta a pokračujú aj potom, keď Aragorn zasadol na trón a tiahnu sa ďalej, oveľa ďalej...

Ropušák
08.03.2015 5 z 5

Opravdu úžasné dílo. Je zde popsána celá historie Středozemě. Kniha je trochu těžší ke čtení, mnoho postav neustále se měnící, protože popsat celou historii v tak krátkém díle není jednoduché. Každý fanoušek by i přesto měl tuhle knihu vzít do ruky. Pochopí zde mnoho věcí, které se dále proplétají v Hobitovi nebo Pánu prstenů. Rozhodně doporučuji :)

darthvader77
05.03.2015 5 z 5

Celá historie Středozemě od Eru Iluvatara a hudby Ainur až po Válku o Prsten a konec čtvrtého věku. Pro mě jako fanouška obrovská radost, bavící mě i při opakovaném čtení. Doporučuji všem fanouškům žánru, neboť svým perfekcionalismem mu prokázal autor nezapomenutelnou službu, kdy jasně ukázal, jak se staví fikční svět. Plno podmětů, plno myšlenek, plno tajemství, plno mystiky a mnoho do detailu propracovaných postav, bitevních tažení a hlavně přátelství, odvahy, zrady, nebezpečí a (ne)tragické lásky.

Torgal
03.03.2015 5 z 5

Mýty a legendy Stredozeme. Pre fanúšikov Pána prsteňov povinnosť, fascinujúce čítanie o zväčša tragických osudoch vznešených elfov a ich beznádejnom boji z neporaziteľnou mocou trvajúcom tisíce rokov. Štýl knihy kladie na čitateľa vysoké nároky a osobne nepoznám človeka, čo by tento text plne docenil na prvé prečítanie, s opakovaním ale moja úcta k nemu len rástla. 10-/10

Jackson
10.02.2015 5 z 5

Cizinci ve světě! - Nepřipomíná vám Melkor někoho docela známého, přesto záměrně přehlíženého?

lugh
09.02.2015 5 z 5

Geniální dílo. Bohužel jsem se musel neustále vracet v textu, nejvíce problémů jsem měl se jmény. Jinak absolutní lahůdka.

Madax
01.02.2015 4 z 5

Pán Prstenů je pro mě absolutním kultem, četl jsem jej nesčetněkrát a stejně tak miluju i ostatní Tolkienovu tvorbu. To ale neznamená, že hned hodím k Silmarillionu plné hodnocení a budu se rozplývat nad tím, kterak je ta kniha geniální a nepřekonatelná. Právě naopak. Na knize je vidět, že ji ve skutečnosti Tolkien nenapsal, přesněji řečeno nenapsal ji v takové podobě, v jaké je vydána. Je to vlastně výtažek z jeho nepublikované tvorby, kterou bohužel nestihl velký Mistr dokončit, a tak je sestavena a vydána jeho příbuzenstvem. A na Silmarillionu jde z velké části vidět, že jsou to spíše takové mytologické "výškrabky", které rozhodně neměly spatřit světlo světa v tomto stavu. Téměř celá první třetina knihy je jedním velkým chaosem, který mohl být radikálně zkrácen, i když je i zde plno zajímavých událostí. Po odchodu Noldor do Středozemě se konečně našla působivá dějová linie, ale je dost zkratkovitě vyprávěna. Zatímco první třetina mela být zkrácena, tak zbytek knihy měl být prodloužen na dvojnásobek, aby se jednotlivé příběhy trochu rozvedly.

Celý Silmarillion je psán, nebo spíš sestaven, dost stroze, bez nějaké výrazné snahy upoutat čtenáře. Proto je k němu nutno přistupovat jako k jednomu velkému dodatku k Pánu Prstenů. Teprve potom je možné plně docenit Tolkienovu genialitu. Jeho dílo je monumentální, má vsak jednu obrovskou chybu - nebylo dokončeno. Škoda.

Fifth Element
27.01.2015 4 z 5

Nez jsem si zvykla na styl psani, pripadala jsem si, jako kdybych cetla bibli.. nicmene i presto, ze "jazyk" byl pro me trochu tezkopadny, i tak se mi Silmarillion hodne libil, hvezdicku ubiram prave jen za ten styl..

Kristel
23.01.2015 5 z 5

Až díky Silmarillionu pochopíte pravou podstatu Středozemě.

Túrin
12.01.2015 5 z 5

Já jsem Silmarillion četl několikrát. Poprvé (asi ve 13) jsem to vůbec nechápal a ztratil jsem se v ději a postavách. Od té doby jsem to četlo několikrát a mam ho čím dám tím raději. Ty různé příběhy a žánry, které se v tom kloubí! A ústřední příběh Silmarillů a nekonečné bitvy s Morgothem je naprosto úžasný. Všechno to do sebe pěkně zapadá a každý zlomek toho příběhu stojí za přečtění. Miluju Tolkiena a jeho "dějepisný" Silmarillion!

PCPeret
01.01.2015

Vynikajuca kniha. Tak tomuto hovorim vytvorit svet.

Overdead
24.12.2014 5 z 5

Osobne si myslím, že až po prečítaní tejto knihy človek pochopí pravú genialitu Johna R. R. Tolkiena. Keď uvidí skutočnú veľkosť jeho sveta, celú históriu od úplného začiatku, keď uvidí koľko vecí pomenoval vo svojich jazykoch, ktoré sám vytvoril a koľko krát to ešte v histórii tohto sveta zmenil, až vtedy si človek uvedomí aká ohromná jeho myseľ musela byť a aký úžasný poklad po sebe zanechal! Však len pomyslite na to, že tento svet formoval v jeho hlave už od mladého veku a na papier ho dostal až v pokročilom veku a myslím si, teda som si istý, že keby mu bol dopriaty dlhší život, dočkali by sme sa ďalších knižných "Silmarilov"!

jirinax16
22.12.2014 5 z 5

Musím říct že pan Tolkien byl mistrem ve svém oboru. :-)