Silmarillion

Silmarillion https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/bmid_silmarillion-VYZ-286.png 4 2796 317

Pán prstenů série

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher.... celý text

Literatura světová , Fantasy , Mytologie

Vydáno: , Argo

The Silmarillion , 1977

Zloba12
11.01.2016 5 z 5

Tak málo stránek, ale tolik přemáhání! Nejdříve jsem knihu odložil. Pak mi to nedalo a dočetl jsem. A jsem za to rád. Alespoň chápu co a jak.

ElfkaEleanor
03.01.2016 4 z 5

Pán Prstenů je příběh ze Středozemě, zato Silmarilion je pseudohistorická kniha popisující mytologii Středozemě. Kniha je nabitá údaji, událostmi včetně stvoření Středozemě a příchodu prvních elfů a lidí. Není to nic lehkého načtení, ale pokud má někdo opravdu zájem poznat Tolkienův svět a ocenit jeho puntičkářskou práci, je tato kniha určena právě jemu.

Geralt77
23.12.2015

Myslím že bychom neměli posuzovat jednu knihu,je součástí celého světa který vymyslel Tolkien,měli bychom posuzovat celé jeho dílo a za mně ,,úžasné" a já děkuji za tento svět plný fantazie pane Tolkiene.

notburga
29.11.2015 5 z 5

Teď čtu Silmarillion už poněkolikáté a nikdy mě nebavil tak, jako teď. Důvod? Uplynulý rok jsem věnovala studiu pozadí a předchozích děl převážně severské mytologie, ze kterých J.R.R.T vycházel. Hledám v textu odlišnosti i podobnosti, mnohem více se mi daří propojovat jména a vůbec...

Sem tam zalistuji v Atlase Středozemě a ujasním nějakou tu geografii (jak jsem mohla bez téhle knížky žít?). A paradoxně mě nejvíce baví první části knihy, o kterých se v Pánu prstenů příliš nehovoří. Pokaždé najdu v Silmarillionu něco nového a dříve nepovšimnutého. Jde o hluboce propracovaný svět, jak už tu bylo řečeno.

Ale je pravdou, že první čtení jsem doslova přetrpěla - pletla se mi jména, ztrácely se souvislosti. K téhle knize musí zkrátka člověk dozrát. Teprve potom si ji patřičně vychutná a užije. Osobně se mi Silmarillion z celého profesorova díla líbí nejvíce, ale mám plné pochopení pro lidi, kteří nechtějí číst více než 1x. Už to zkrátka není tak úplně ta dobrodružně-románová fantasy literatura, kterým se svět Středozemě čtenářům obvykle otevírá.

kuska
28.11.2015 5 z 5

Tak před tímto dílem musím smeknout. Je to něco neuvěřitelného. Jednu chybu to má a to, že jsem před touto knihou četla Pána prstenů a to způsobilo, že mě přednostně zajímaly osudy hlavních postav Pána prstenů a vše co s nima souvisí, ale na tom nic nemění, že to je nepopsatelné dílo v dobrém slova smyslu a pan Tolkien je pro mě "Bůh" fantasy světa. Tuto knihu lze buď milovat nebo odložit a více se k ní nevracet. Osobně jsem ráda, že jsem ji zvládla přečíst, protože jsem se dozvěděla mnoho o světě Středozemě a o tom, co bylo před tím, než byly vyrobeny ty prsteny a tak nějak to všechno do sebe zapadlo, no prostě bomba.

woodward
24.11.2015 5 z 5

Přečetl jsem to jen tak tak, vážně bylo obtížné pořád sledovat jména, názvy míst a zemí atd. Tedy ne že by to nebylo ke čtení, je to skvělý, jen namáhavý na paměť. ale pak jsem si pořídil audioknihu, kde Silmarilion nádherně předčítá Vladimír Čech, a je to pohodlíčko. Pustím si to rovnou z počítače, při tom si klikám na příslušné mapy Středozemě, abych se v tom vyznal, a nemá to chybu.

Zynz
24.11.2015 5 z 5

Dokonalost sama. Asi i nejtěžší knížka o středozemi ve smyslu orientace se v ději. Já osobně jsem neustále listoval v rodokmenech a mapách, abych se vůbec mohl orientovat ve všech těch názvech a jménech, ale stálo to za to. Středozemi oceníte až potom co si přečtete tuhle knihu. Kdyby se udělovala i šestá hvězda tak ji z celé série dostane právě tato. Mrzí mne jen to, že byla na můj vkus velmi krátká a že jsem ji četl až po Hobitovi a Pánu prstenů. Smekám před Christopherem Tolkienem, že našel čas a sílu sesbírat otcovu práci do tohoto veledíla.

angloumene
23.11.2015 5 z 5

Velice propracovaná fantasy učebnice historie. I když autor volí relativně strohý, popisný styl výsledná knížka rozhodně stojí za přečtení. Navíc může sloužit jako nezbytný podklad pro všechny fandy pána prstenů, jelikož se zde dozvíme mnohé, co později určuje celkový ráz a problémy Středozemě.

RyxiraAmyGinger
21.11.2015 5 z 5

Je to už dost let zpátky, co jsem tuto knihu četla a třebaže si jednotlivé legendy pamatuji jenom matně, dosud si vzpomínám na uchvácení, s jakým jsem obracela jednotlivé stránky. Tohle je prostě veledílo... snad už ani ne tak fantastické, jako spíše historické. Neměla bych problém s tvrzením, že tyto stránky obsahují legendy skutečných národů, skutečné země tak, jak byly zaznamenáván v průběhu staletí. Nemá cenu zde vychvalovat velmi vysokou stylistickou úroveň knihy. Ta je nesporná. Mě osobně mrzí snad jenom jedna věc - že jsem četla Silmarilion později než Pána prstenů a určité souvislosti v Tolkienově nejznámější trilogii mi tak částečně unikly.

LOTR22
16.11.2015 5 z 5

Absolútne dokonalé fascinujúce dielo , ktoré nemohol vytvoriť obyčajný človek .

Zednář
19.10.2015 5 z 5

Pokud není vaše estetické, imaginační a empatické vnímání na nadprůměrné úrovni a hodláte si čtení propojovat s neustálým nahlížením do map, kreslením rodokmenů, řádkováním a škatulkováním, tak tohle není kniha pro vás. Tolkienova metafyzika vám musí být vlastní a krom děje, musíte také sledovat vaše a "jejich" emoce. Náročnost Silmarillionu je pro mě specifická, protože se jedná zároveň o úvahu a bájesloví. Lyriku i epiku.
Na 242 (obshuje 42 ;) ) stránkách bylo uloženo nesmírné bohatství moudrosti, myšlenek a filozofie autora, který měl jedinečný vliv na mé dospívání a tvorbu mých morálních hodnot. Pan Tolkien by zasluhoval im memoriam pasování na rytíře jejího veličenstva za celoživotní dílo, které přispělo nejen do literárního světa. Myšlenka Hudby čtrnácti Valar na 3 Iluvatarovy témata je skutečně nádherná představa o zrození světa a pro mne daleko dokonalejší a laskavější ku pochopení.

O této knize by měl napsat Dante Alighieri svou Božskou Komedii i kdyby poté neměla býti "božskou" a rozhodně ne "komedií".

Hun
27.08.2015 5 z 5

Padlo tu srovnání Silmarillionu s Biblí. Ono to (po obsahové stránce) docela sedí, hlavně na Starý Zákon. A to je právě neskutečné. Znáte jiného autora, který by byl schopen sám stvořit dílo obsahově podobné Starému Zákonu, který vznikal nějakých tisíc let prací desítek lidí?
Ale nejúžasnější je prostě ten jazyk! Tolkien to zvládl napsat tak, že příběhy opravdu působí jak stvořené před tisíci lety... Geniální překlad Staši Menšíkové tento efekt plně zachoval.
Když čtu příběhy o hudbě Ainur, rozhovor Húrina s Melkorem nebo loučení Belega s Túrinem, je mi jasné, že nic lepšího ve světě literatury nenajdu.

Iluvatar
15.08.2015 5 z 5

Úžasná kniha, plná hodnotných informací pro Tolkienovy fanoušky i pro ty, které jenom zajímalo jak Středozemě (a celá Arda) vypadala před pánem prstenů. Doufám, že tuto knihu se nebude nikdo snažit zfilmovat. Podle mě, ne každá knížka je zfilmovatelná a některé by měly jednoduše zůstat ve formě textu.

koci.utd
06.08.2015 5 z 5

Geniální dílo geniální autora. Není to jednoduché čtení a bez mapek a rodokmenů to napoprvé asi těžko dočtete. Pokud se Vám to však povede, nebudete litovat.

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Nemohu než obdivovat Tolkiena za svět, který vytvořil. Silmarillion je mytologií světa, ve kterém se odehrává Pán prstenů. Brilantní dílo, které ukazuje rozsah Tolkienovy imaginace a spisovatelského umu.

ohinek
25.07.2015 5 z 5

Jako Tolkienovec můžu říct, že Silmarillion je lepší než Pán Prstenů, ovšem s jednou podmínkou: už máte Pána Prstenů přečteného. Je to totiž hodně náročná četba a i při plné pozornosti se při prvním čtení nevyhnutelně dostaví problém se zmatkem ve jménech nebo místech. Ta neuvěřitelná hloubka Tolkienova světa, které se Pán Prstenů jen tak lehce dotýkal, je tady rozvedena naplno na každé straně, a je to právě Silmarillion, co poskytuje ten prostor pro nekonečné teorie a spekulace.

jedlík
16.07.2015 4 z 5

Kniha je napsaná hodně rozvláčně a to není moc můj styl, ale rozhodně je to kniha, která se vám možná nebude číst na začátku lehce, ale nakonec vás chytne.

Sofie45
12.07.2015 5 z 5

Co si budeme namlouvat, Silmarillion se nepyšní kdovíjakou čtivostí. Člověk má chvílemi dojem, že čte jakýsi epos napsaný 500 let zpátky, nebo jak zde již bylo zmíněno - Bibli. Některými částmi Silmarillionu jsem se doslova prokousávala a četla ho opravdu po kousíčkách. I přesto je však můj finální dojem více než kladný. A musím upřímně uznat, jsem nadšena! Opravdu nadšena. Vlastně jsem se prapůvodně trochu obávala, že tuto kroniku Středozemě nebudu vůbec schopná přečíst. A nejen, že jsem to dokázala, ale také ve mně Silmarillion probudil ještě větší lásku ke Středozemi. Byť jsem již předtím dílo mistra Tolkiena nebetyčně obdivovala, Silmarillion mě utvrdil v názoru ohledně jeho geniality.Ta je opravdu nesporná, nestačím žasnout :)
K Silmarillionu se určitě ještě někdy vrátím, je mi jasné, že mi tam velké množství věcí uniklo, už se však těším na Nedokončené příběhy a Húrinovy děti :)

mika251
22.06.2015 4 z 5

Jedna z najnáročnejších kníh, aké sa mi kedy dostali do ruky /a to počítam aj skriptá z Mikroekonómie :)/. Pojala som to ako vedecké čítanie a poctivo si vypisovala poznámky - mená, kto je kto a čo je zač. Kombinácia pomerne útleho rozsahu a obrovského obsahu ma takmer udolala, ale dala som to :) Pánovi Tolkienovi vzdávam hold a nesmierne ďakujem za svet, ktorý vytvoril a ktorý ma už toľko rokov obohacuje.

luthien
15.06.2015 5 z 5

Nejdřív jsem viděla filmy, poté jsem přečetla Pána Prstenů a Hobita. Stejně mi ale něco chybělo, měla jsem spoustu otázek - jak vlastně vznikl prsten? Kam elfové odplouvají z Šedých přístavů? Odkud se vzal Gandalf a další čarodějové? Všechny mé otázky byly v Silmarillionu zodpovězené a já musím obdivovat genialitu pana Tolkiena, který dokázal vymyslet svět, kde do sebe skutečně všechno zapadá. V Pánovi Prstenů mi bylo líto, že tam bylo tak málo psáno o elfech, které mám moc ráda a tady se mi jich konečně dostalo do sytosti :) Moje nejoblíbenější příběhy jsou o Berenovi a Lúthien a o Eärendilovi. Jednou ale číst Silmarillion nestačí, už z něj hrozně zapomínám, budu si ho muset přečíst znovu ( a určitě ještě mnohokrát :).